FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cu ochii larg inchisi

«123»
fcsteaua.ro05.09.2007 08:37

Sampanie si veselie maxima la instalare, suficienta, promisiuni multe, vise de marire, mesaje de dragoste adresate fanilor, o "luna de miere" aparent perfecta...dupa care urmeaza tensiuni in vestiar, jucatori revoltati de metodele de antrenament si de comunicarea dezastruoasa cu antrenorul, relatie conflictuala cu cei din conducere, fotbal cu lingurita, esecuri si, invariabil, demisie. Parca am mai vazut filmul asta, nu-i asa? Se intampla la Bursa, la Istanbul si la Timisoara. Se pregateste oare Bucurestiul?...

 

Lasand la o parte acest deja-vu suparator, admit ca imi vine totusi foarte greu sa vorbesc despre Hagi acum, in termeni critici. E dificil si riscant totodata, intrucat nu cred sa existe o linie de demarcatie clara intre stelistul/fotbalistul Hagi si antrenorul Hagi in memoria afectiva a suporterilor Stelei. Risti astfel sa cazi in derizoriu, multi blamand din start intentia si calificand-o ca nerusinare. De asemenea, imi este greu si sa emit judecati de valoare in ceea ce priveste capacitatile sale in materie de antrenorat, intrucat obiectivitatea criticii mele ar putea fi viciata de impresia ultimul rezultat, obtinut ca urmare a unei prestatii deplorabile la Urziceni (cel putin in a doua repriza), dar si a faptului ca a trecut totusi putin timp de cand antreneaza Steaua, lotul nefiind scutit de probleme medicale, ba dimpotriva, astfel incat ar fi rezonabil ca o parte a suporterilor sa asume ca antrenorul Hagi mai are nevoie de timp sa demonstreze ceea ce poate. Imi asum insa toate aceste riscuri si ma aventurez intr-o incursiune analitica a ceea ce inseamna Hagi ca antrenor al Stelei, intr-o nota cat mai obiectiv posibila.

 

Din punctul meu de vedere, ca antrenor, Hagi are doua probleme imense, pe care eu le consider a fi insurmontabile si anume:

 

- Prima, o deficienta de comunicare severa in relatia cu fotbalistii sai, deriva esentialmente dintr-un caracter coleric, de tip conflictual. Nici statutul sau de fost mare jucator, pe care Hagi nu l-a putut cultiva si integra pozitiv ulterior retragerii din activitatea competitionala, nu il ajuta, pentru ca fotbalistii se simt striviti de personalitatea antrenorului, care si-o exercita intr-o maniera nefericita. Logic, activitatea lui ca antrenor sufera si din punct de vedere pedagogic, tratandu-si elevii si staff-ul cu superioritate. Jucatorii nu inteleg ce li se cere, Hagi se enerveaza, nu stie sa le explice sau nu are rabdarea necesara sa o faca, se ajunge astfel la certuri si, din nefericire, spun unii, la injuraturi. Atmosfera se degradeaza si Hagi pierde rapid vestiarul. Replica "pentru ca eu sunt Hagi", pe care se pare ca o rosteste ori de cate ori elevii sai il intreaba nedumeriti de ce le-a cerut un anumit lucru (exercitiu, schema tactica, etc) spune totul in aceasta privinta.

 

- A doilea mare handicap il reprezinta "fixismul" de care da dovada in materie de idei si solutii. De ceva vreme am aflat ca prestatia lui ca antrenor este guvernata de invataturile mentorului sau, Johann Cruyff, din perioada Barcelona, ale carui metode le vrea implementate si la Steaua. Nimic rau pana aici, olandezul a fost unul dintre putinii fosti mari jucatori care a confirmat si ca tehnician, creand un super "dream team" in Catalunya. Marea diferenta, pe care se pare ca Hagi refuza sa o ia in considerare, este ca Johann Cruyff a beneficiat in lotul barcelonez de fotbalisti de talie mondiala, precum Zubizarreta, Sergi, Ronald Koeman, Figo, Beguiristain, Bakero, Stoicikov sau Romario...Este imposibil sa ai pretentia ca actualii echipieri ai Stelei sa aiba o prestatie aidoma vedetelor sus amintite, intr-o filozofie de joc similara celei profesate de Cruyff pe Camp Nou! De altfel, dupa parerea mea, marea calitate a unui antrenor consta tocmai in abilitatea de a aprecia corect potentialul fiecarui jucator in parte, cerandu-le elevilor sai exact ceea ce stiu si ar putea ei sa joace. Cu alte cuvinte, sa-si adapteze cerintele si strategia de joc posibilitatilor reale ale fotbalistilor si nu invers. Ceea ce, pana acum, se pare ca nu este cazul la Hagi.

 

Pana duminica trecuta, calitatea fotbalului practicat de baietii nostri in mandatul lui Hagi a fost estompata de rezultatele obtinute, in special de calificarea in Liga Campionilor, devenita esentiala in conditiile in care rivalii nostri traditionali s-au impiedicat in maniera atat de caracteristica lor. Lipsa de consistenta in joc a fost pusa fie pe seama mizei uriase care a gravitat in jurul intalnirilor din Europa, dar si a celor din campionat, in conditiile in care trebuia sa pornim cu dreptul in competitia interna, dar si a indisponibilitatilor din lot, care tind sa devina un soi de "calcai al lui Ahile" pentru trupa din Ghencea. Ca Hagi a avut de gestionat o situatie dificila la echipa, cu multi jucatori nou-veniti. Aceste argumente, desi rationale, pot fi acceptate doar pana la un anumit punct, de unde incep intrebarile, la care deocamdata nu ni se ofera raspunsuri fara echivoc. Cum este posibil ca echipa sa nu arate nici o idee clara de joc pe parcursul a 9 meciuri oficiale (4 in Liga si 5 in campionat), in care am marcat un singur gol din actiune?

 

Jucatorii par a evolua din amintiri si inertie, nimic din prestatia lor nu ne duce cu gandul la scheme sau trasee de joc exersate la antrenamente. Chiar si in situatia in care in vara au fost adusi multi jucatori, coeziunea lotului avand astfel de suferit, si tot ar fi trebuit sa aratam ca o echipa, cel putin ulterior celui de-al treilea meci oficial. Mai mult, cum este posibil sa afirmi, si asta e valabil si pentru Adrian Ilie, ca lotul nu mai are nevoie de intariri, cand este evident ca mijlocul sufera ingrozitor, in absenta unui coordonator, iar in banda stanga, in afara de Cristocea, nu exista nici o alta solutie viabila? Exista argumente logice care sa ne permita sa aspiram la depasirea fazei grupelor in Liga Campionilor?

 

Din pacate, toate aceste neajunsuri, mai mici sau mai mari, in functie de perceptia fiecaruia, au fost developate brutal la Urziceni. Joc la alibi, fara suflu, vointa si determinare, inexistenta oricarei idei coerente de exprimare fotbalistica, schimbari absolut aiuritoare. A urmat o sapuneala in vestiar, "la cald", in locul unei analize ulterioare, "la rece", detasata de patima momentului. Lasand la o parte infrangerea in sine, ceea ce ma ingrijoreaza este posibilitatea ca aceasta prima partida pierduta sa antreneze o suita de alte esecuri, astfel cum s-a mai intamplat la echipele pe care Hagi le-a antrenat. Din aceasta perspectiva, urmatoarele doua partide, cu Rapid acasa si cu Slavia la Praga, par a fi cruciale, atat pentru antrenor, cat si pentru Steaua, pentru ca in eventualitatea in care vom claca, exista posibilitatea sa intram intr-un tunel mai lung decat ne inchipuim acum...

 

Una peste alta, am senzatia ca cei care conduc destinele Stelei traiesc in aceste momente o stare de beatitudine generata de calificarea in Liga Campionilor. Totul pare roz, o infrangere in campionat nu e mare scofala, celor care ne contesta jocul le vom raspunde cu "noi suntem in Liga" (recunoasteti personajul?), se fac bugete, se tiparesc bilete pentru meciurile din grupe. Toate bune si frumoase pana acum, mai putin jocul echipei, care ne da frisoane. Ce se va intampla insa atunci cand vom fi treziti brusc din reverie, atat in campionat, cat mai ales in Liga? Vom fi pregatiti pentru asta, gestionand lucrurile cum se cuvine? Ceva imi spune ca nu...

 

In fine, pentru a concluziona, inclin sa cred ca cel mai mare pericol care ne paste este acela de a-i cautiona lui Hagi nereusitele care se prefigureaza la Steaua, tocmai ca urmare a iubirii nemasurate pe care i-o purtam, ca fotbalist si ca stelist. Daca am putea decela insa lucrurile, separand imaginea stelistului/fotbalistului Hagi de antrenorul Hagi, am realiza ca la Steaua nu poate fi loc de experimente sau de diletantism, indiferent despre ce fosta mare glorie ros-albastra ar fi vorba. In actualul context fotbalistic mondial, timpul efectiv nu mai are rabdare, iar interesele Stelei trebuie sa primeze, indiferent de circumstante si oricat de cinic ar suna asta!

 

Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!

 

Alex (Piece)

 

P.S. Acelora care ma vor blama pentru continutul acestui articol, prin raportarea la cele precedente, le voi raspunde de pe acum ca da, am crezut cu adevarat in Hagi si am facut-o cu buna credinta. Insa fiecare lucru are un inceput si un sfarsit...

RedStar05.09.2007 08:48

O analiza foarte corecta, lucida si la "rece".

Cred ca toti stelistii vroiau ca Hagi sa reuseasca ca antrenor la Steaua, dar una e sa-ti doresti sa fii si alta e sa si poti.

In alta ordine de idei, ma bucur ca Zenga s-a dus la Dinamo ca se intoarce Oli la Steaua dupa ce pleaca Hagi.

 

Ca fapt divers: Oli, intr-un campionat total strain, cu o echipa total straina, o obtinut 4 victorii din 4 meciuri.

AndreyCor05.09.2007 09:03

hai sa-ti spun eu ce cred despre articolulu tau:in primul rand e un artico bun ,dar ce ai vrea acu,sa strigam demisia lui Hagi la urmatorul meci pentru ca tie tie frica sa nu urmeze o serie de esecuri?daca asta e mesajul articolului at e facut la comanda iar banii ciobanului se pare ca nu au nici"inceput si nici sfarsit".

Eu sper sa inteleg eu gresit articolul si sa nu fie asta mesajul,si sa fim in continuare alaturi de Hagi asa cum anul trecut nu a carait nimeni nik in fata lui Oli.

alexblaja05.09.2007 09:08

Si pe mine m-a frapat, si nu de acum, ci din mandatul lui Hagi la Nationala, declaratia lui cum ca este discipol credincios al lui Cruyff. Ok, nu spune nimeni sa nu ai modele in viata, dar chiar asa ochelari de cal sa ai incat sa nu-ti dai seama de niste lucruri? Presupunand ca valoarea jucatorilor Stelei de azi se ridica la valoarea jucatorilor Barcelonei lui Cruyff, niciodata, dar niciodata, nu poti sa suprapui exact un sablon cu care ai croit o echipa peste o alta echipa. Nu inteleg, Hagi are un carnet cu principii fotbalistice enuntate de Cruyff si nu se abate de la ele orice-ar fi? Oricum, nu cred ca Cruyff le raspundea elevilor sai cand acestia il intrebau ceva cu "Eu sunt Cruyff si de aia faci asa"...mi se pare cea mai mare greseala pe care poate sa o faca un sef fata de un subaltern: "Faci asa pentru ca asa spun eu"....ala numai de-al dracu' si n-o sa faca ce i-ai spus!Lucrurile trebuie explicate :"Mai, faci asa pentru ca se intampla chestia asta, si pe urma vine Banel si face ailalta si vine Dorel si da gol!" :)

 

Eu sper in continuare sa fie doar o perioada de cautari ...parca simt insa o umbra de indoiala, dar o alung repede!

Bundy05.09.2007 09:10

Hagi e Hagi iar Steaua e Steaua! Cu totii ne dorim sa reuseasca la Steaua pentru el si pentru noi dar cu ce pret vom vedea.....

Mihai Gruia05.09.2007 09:10

Solutia la Steaua este un antrenor strain valoros ... este SINGURA solutie !

stelista_yo05.09.2007 09:11

Din pacate omul care ne putea sa ne scoata din belea...e acum la adversari..

forever_STEAUA05.09.2007 09:13

@AndreyCor

 

 

Iar eu sper cã nu l-ai acuzat pe Alex cã a primt bani sã scrie acest articol...

Tavone05.09.2007 09:17

Excelent articolul! Este exact starea de spirit prin care cred ca toti stelistii trec acum! In sufletul fiecaruia acum exista un conflict. Intr-o parte se afla dragostea pentru Hagi si dorinta de reusita in sanul Stelutei iar in cealalta sta faptul necontestabil ca Hagi nu este persoana potrivita, din punct de vedere al educatie, tacticii, pedagogiei si al profesionalismului, sa antreneze Steaua! M-am uitat la echipa ideala (primul 11)a lui MM si sincer calcam tot in picioare, dar stiti cum e: multi eroi dupa razboi, cu toate ca MM a avut rezultate mari cu Steaua (sa ne aducem aminte in ce mizerie ne scaldam acum 5 ani). Sincer, presimt un tur chinuit de campionat si urmatoarele 2 meciuri vor decide in ce parte a baricadei va cadea Hagi in conflictul sus mentionat. Mi-as fi dorit sa plece Hagi dupa calificare si sa vina Zenga. Sper sa ma insel cu privire la Hagi antrenorul si sa ne dovedeasca contrariul....slabe sperante!!

Forza Steaua si Gica ai avut, ai si vei avea toata increderea noastra........pana la un moment dat!!

LARI05.09.2007 09:18

Sunt perfect de acord cu cele scrise mai sus. Si dupa parerea mea, situatia e mai mult decat albastra.

Mai mult, am o mica observatie. Daca isi mai aduce aminte cineva, linia de mijloc a echipei lui Cruyff rupea in doua orice echipa intalnita (de altfel, Milanul i-a batut cu 4-0 in finala tocmai pentru ca Fabio a blocat senzational constructia terbila a lui Johann). La noi, tocmai asta e problema: mijlocasii nostri nu numai ca nu sunt in stare sa construiasca nimic, dar nu-s nici macar capabili sa distruga jocul adversarilor.

Spunea careva mai sus ca "trebuie sa-l sustinem pe Hagi pentru in era Oli nimeni n-a carait nimic". Ii raspund eu: OH, REALLY? I-auzi Miaus?! I-auzi Daffy? Este c-a fost pace si liniste aici in "era Oli"?

 

Bai, ma gandeam: daca pana pe data de 23 iunie ne plangeam ca echipa are un stil defensiv (pe buna dreptate), acum ne plangem ca nu avem niciun stil (pe buna dreptate). Intr-adevar: 2g are un ochi fantastic pentru atacanti (noroace, Cyril!) si pentru antrenori (Oleg, toate cele bune!)

cristi_mold05.09.2007 09:20

Forza Steaua ! Intotdeauna superiori!

 

Imi place cum iti inchei articolele intotdeauna. Chiar tu ai spus in articol ca Hagi este stelist. Deci este INTOTDEAUNA SUPERIOR. Poate ca la Urziceni nu am jucat mai nimic tot meciul. Dar am vazut vreo 2-3 faze, in care echipa pune migea jos si ii i-a la pase pe ialomiteni. Este drept, " cu lingurita" asa cu spui tu, insa in era Oli nu am vazut, sau cel putin eu, in afara de meciurile de la Seviila, cu Betis si la Kiev, un asemenea fotbal. Si mai ales, in ultimele meciuri totul se facea ca si acum. La intamplare. Ideea este ca Hagi poate ca nu este un mare antrenor. Dar nici nu a avut unde sa demonstreze asta pana acum. Poate ca le cere jucatorilor lucruri grele pentru ei. Asta pentru ca la Steaua se considera ca jucatorii sunt buni si are ce sa le ceara, nu ca la Timisoara sau Bursa ( si chiar si la Galata unde avea multi tineri).

Eu unul recunosc ca nu am incredere in Hagi ca va reusi la Steaua sau in orice alta parte. Dar asta nu ma impiedica sa il sustin. Sa il sustin neconditionat asa cum am facut cu Oli un an intreg, deja jocul echipei scartia, dar aveam rezulatate. Ei bine as prefera sa fie la fel si cu Hagi. Si sa il sustin in continuare.

Pentru ca este Hagi. Si le da clasa rivaliilor de le femeia de servici pana la presedinte. Pentru ca este stelist si este intotdeauna superior.

Living_Dead_Stripper05.09.2007 09:22

Titlul foarte inspirat,observatii corecte.

Dar oare cine va veni antrenor in locul lui Hagi?Ca daca se intoarce Olaroiu,atunci mai bine lipsa.

Partea nasoala e ca am ratat iarasi o campanie in Champions League,oricine va veni antrenor nu va putea carpi din mers.Dar macar sa se remedieze lucrurile din iarna,sa luam titlul 24,care anul asta trebuia sa fie 25.

Dar cu asa antrenori,asa rezultate...

raul stelistu05.09.2007 09:23

Alex cu mijlocul nostru actual nici Ferguson n-ar face mai multe.Pe trompeta de ov Petre ciobanul il baga pe gat lui Hagi,Lovin ii prastie de vreo 2 ani incoace,Plesan ii accidentat,Camus nu are loc ca deh avem lot foarte bun..................dupa ce vor reveni Iacob Cristocea Badea Mirel Ghionea, atunci o sa tragem linie si sa ne dam cu parerea daca Hagi are fata de Steaua(ca antrenor) sau nu.

Pana un a alta sa fim alaturi de echipa inaintea meciului cu maimutele de sub pod..........daca pierdem ii de rau.

FORZA Steaua FORZA CAMPIONII

Virgil05.09.2007 09:25

Am mai scris pe undeva ca ziua buna se cunoaste de dimineata. Hagi a inceput slab cariera sa la Steaua. Si aici ma refer la rezultatele din pregatiri si jocul sub orice asteptare al echipei. Si eu ca si Alex Piece am crezut puternic ca in perioada Hagi fotbalul va fi la el acasa in TFR. Din pacate am crezut cu sufletul si am facut abstractie de latura profesionala a fotbalistului candva rege.

Orice incepe rau se termina... si mai rau, spune una din legile lui Ed Murphy.

milovan djilas05.09.2007 09:33

Greu, foarte greu de gasit o solutie. Si eu ma numar printre cei care s-au bucurat de intoarcerea lui Hagi la Steaua, insa incep sa am dubii serioase fata de reusita lui, desi mi-as dori enorm acest lucru.

Insa jocul e de-a dreptul slab, foarte slab, iar linia initiala de victorii este destul de mincinoasa, fiindca am jucat cu echipe relativ slabe - exceptie facand marii lusitano-suedezo-braziliano-papuaso-nouguineezi de la chefereu.

Pai daca Steaua sub Olaroiu ar fi inceput sezonul trecut la fel, cred ca lua foc stadionul. Departe de mine gandul de a-l regreta pe Oli, "a reusit" si el o gramada de meciuri anoste, dar, anul trecut pe vremea asta, parca eram ceva mai linistiti.

Naiba sa mai stie ce se intampla... apar tot mai multe zvonuri privind evenimente ca cele descrise de "piece of mind" la antrenamente.

Dar nu pot sa nu ma gandesc, ca foarte multi dintre stelistii care posteaza aici, la o echipa de genul - FARA A PRETINDE CA AS FI VREUN MIC VAN GAAL - Zapatta - Golanski, Goian, Ghionea, Emeghara - Badoi, Plesan, Radoi, Cristocea - Dica, Badea. Eeeei, parca suna altfel, nu? Iar daca la o asemenea formula am fi vazut carute de balbaieli si ezitari, cu toata dragostea noastra pentru Hagi, concluzia ar fi fost usor de formulat.

Asa insa, eu cel putin prefer sa mai astept si va spun cu toata responsabilitatea: as fi foarte trist daca Gica ar da chix la Steaua.

hypno05.09.2007 09:34

Mare titlu pe site-u gsp. Cartea de vizita a lui Zenga:

 

"Walter Zenga a cunoscut cele mai mari performanțe ca fotbalist la formația Internazionale Milano. Italianul a activat la formația din Peninsulã unsprezece sezoane, între 1983 și 1994, an în care Zenga a cucerit alãturi de echipa sa cea de a doua Cupã UEFA din palmares. Alte distincții importante ale italianului la Inter sînt un titlu de campion al Italiei cîștigat în 1989 și o Supercupã a Italiei cuceritã în același an. Din 1990, an în care a fost titularul naționalei țãrii sale la Cupa Mondialã desfãșuratã în Peninsulã și la care Italia a ajuns pînã în faza semifinalelor , Zenga este deținãtorului recordului de invincibilitate în aceastã competiție, cu 518 minute fãrã gol încasat. Cariera de antrenor a lui Zenga nu este la fel de spectaculoasã, dar cuprinde totuși un event realizat cu formația sîrbã Steaua Roșie Belgrad, în sezonul 2004-2005."

 

Au omis din cariera de antrenor a lui Walter cateva momente importante in cariera lui de antrenor (stim noi care).

Cat pot fi de aroganti, imbecili si ipocriti ziaristii astia.

 

Forza Steaua !!!

danciu1905.09.2007 09:40

[.........................................]Ce nu va convine la Steaua antrenata de Hagi?Daca si acum suntem nemultumiti.....atunci cand e bine pentru Steaua.Daca a zis un cioban care nu stie cum arata o minge ca Hagi e slab,gata toti sariti ca arsi la primul insucces.

Steaua va ajunge departe cu Hagi,o sa vedeti!!!

Respectati-l mai mult pe Hagi ca antrenor fiindca are nevoie.

 

 

Forza Steaua!!!!!!!!!

alexmk1705.09.2007 09:46

Orice antrenor ar veni la Steaua, poate in afara de Mourinhio care tot cu 2 inchizatori joaca, nu ar face nimic cu un mijloc care nu stie fotbal avand in componenta Lovin-Ov.Petre-Nicolita!

 

De asta nu merge Steaua si putea sa fie oricine pe banca! Poate va aduceti aminte de cum a jucat Steaua cu Poli Iasi cand era pe teren Plesan si a intrat si Bicfalvi! Mult mai direct pe poarta, mai rapid si mai eficient!

 

Atata timp cat vor juca Lovin-Ov.Petre si Nicolita la mijloc nu vom face absolut nimic! De aia nu joaca bine nici Neaga, Dica sau orice varf am baga!

 

Cand vom juca cu alt mijloc vom vedea spectacol, victorii lejere! Pana atunci, ne vom chinui! Cu Hagi, fara Hagi, cu oricine!

Virgil05.09.2007 09:47

@ danciu19

 

Danciule care e problema ta? Fiecare dintre noi are dreptul la opinie. Indiferent care ar fi, tu trebuie sa o spui pe a ta, nu sa o combati pe a altora si mai ales insultandu-i. Iti amintesc ca te afli pe fcsteaua.ro, un site democratic care promoveaza opiniile civilizate.

mutulik05.09.2007 09:53
[.........................................]Ce nu va convine la Steaua antrenata de Hagi?Daca si acum suntem nemultumiti.....atunci cand e bine pentru Steaua.Daca a zis un cioban care nu stie cum arata o minge ca Hagi e slab,gata toti sariti ca arsi la primul insucces.

Steaua va ajunge departe cu Hagi,o sa vedeti!!!

Respectati-l mai mult pe Hagi ca antrenor fiindca are nevoie.

Forza Steaua!!!!!!!!!

bai omule nu te uiti cum joaca echipa asta.nu aveam nicio idee tactica si asta din vina cui poate fi?a oierului nu?crede-ma si Zenga a avut acelasi tratament cand a fost la Steaua,dar macar a facut o echipa.AFARA CU "ANTRENORUL" Hagi!sa vinea Zenga!!9sper inca intr-o minune..

bad_joke05.09.2007 10:01

Eu cred ca e inca prematur sa vorbim de o schimbare de antrenor,va arata mai rau ca acuma daca noi il schimbam pe Hagi,eu cred ca jocul va suferi mult in campionat dar in C.L.vom juca cat de cat bine,am incredere ca o sa pregateasca bine meciurile,eu zic ca daca noi stam sa ne gandim ca nu avem lot sa trecem de grupe,ne facem mai mult rau,pentru ca eu zic ca fotbalul este pentru cine se nimereste nu pentru cine se pregateste,e vorba de forma de moment,daca baieti sunt concentrati pe meciuri in ziua respectiva se pot face minuni,eu ma gandesc acuma la un exemplu de echipa nationala,si aici ma gandesc la Grecia,care nu-i dadea nimeni sanse,eu am incredere ca vom juca mai bine ca anul trecut,pentru ca Romania sunt vazuti ca echipa cenusareasa a grupei(ceea ce e si normal) dar asta o sa-i motiveze pe baieti cu sigurantza si vor da totul,problema est ca o sa aiba meciuri grele in campionat pe care le va pierde sau vor face egaluri,nu stiu,eu mi-am adus aminte de Ochirosii,cand ai pus problema de partea stanga,a mai ramas decat Cristocea,aici e o mare buna si mijlocul,eu am mai zis m-am bucurat enorm cand a fost schimbat Badoi dar lui Hagi si tuturor li sa parut repriza a2a mai slaba decat prima,nu stiu mie nu mi s aparut,poate din punct de vedere al ocazilor,dar mie mi se paea ca fatza de cand juca Banel in prima,pe partea drepta se juca din primasi aici o sa va atrag atentia cu o ocazie creata de Badoi pe partea drepta cand parca a primit o pasa de la Diica si porma a depasit in viteza un adversar(nu a trecut prin el cum face Banel) si a centrat frumosdar cum Neaga nu are spirit de tacant ia sa fi fost Zaharia la centrarea aia sau Badea ca era 1-0 pentru noi,eu am vrut sa subliniez faptul ca Hagi a fost mai nemultumit de schimbari decat de echipa in general,si deci o sa-l vad mereu pe Banel pe partea drepta:(((( nu se poate sa joci cu un astfel de jucator,partea proasta e ca pana si straini il pun intentionat in poze,pe site-ul UEFA cand zice ceva de Steaua,arata poza cu Banel,poate sunt eu paranoic ,dar iara ne ataca imaginea aratand pe el mai inchis la culoare in poza despre echipa Steaua,daca Nicolita e un jucator cheie pentru Steaua atunci nu pot spune decat ca avem o echipa de divizia C

AdrianUltras2505.09.2007 10:12

Articolul asta spune cam ce gandim cu totii...

 

Eu il respect si il voi iubi mereu pe Hagi.Niciodata nu il voi injura!!!

 

Dar daca vrea binele Stelei el trebuie sa inteleaga ca trebuie sa se schimbe.La ce jucatori are Steaua nu avem nevoie de un antrenor.Ne trebuie doar un om care sa vorbeasca cu jucatorii, sa ii motiveze si sa aleaga cel mai in forma 11.Atat!

 

Sper ca in aceste 2 saptamani sa se schimbe ceva la Steaua.

Sa apara acel joc care sa arate ca suntem o echipa puternica.

 

Eu sunt sigur ca si Hagi vrea binele Stelei si ca va face alegerea corecta.Ori incearca o schimbare ori pleaca.Acestea 2 sunt singurele optiuni in momentul de fata!

Prin schimbare ma refer la faptul ca Hagi trebuie sa incerce sa se apropie mai mult de jucatori,sa lase la o parte jucatorul Hagi si sa se concentreze mai mult asupra tanarului antrenor Hagi.La fel cum s-a impus ca jucator asa trebuie sa se impuna acum ca antrenor dar trebuie sa stie ca acele calitati care l-au ajutat ca jucator nu il mai pot ajuta acum.Acum trebuie sa invete lucruri noi si sa isi gaseasca noi calitati,calitati de antrenor:rabdare,pedagogie,sa fie un bun psiholog,sa se apropie mai mult de jucatori,etc.

 

 

p.s.

Vad ca Zenga a ajuns acum la Dinamo.Ce e de zis?! Un mercenar si un mincinos!

Nu am uitat Walter faptul ca tu ai zis ca in Romania antrenezi doar Steaua!Sa nu crezi ca am uitat!

Vei pati si tu la fel ca Aliuta,Sabin Ilie,Curt,Oprita,Thereau si restul mercenarilor tradatori care isi zic profesionisti si care nu stiu sa aprecieze faptul ca sunt respectati si iubiti neconditionat de toti Stelistii: vei da gres!

potra05.09.2007 10:28

nu o sa comentez nimic in legatura cu Hagi....am comentat de cand a ajuns la Steaua si parerea mea nu a fost una favorabila de la inceput, numai ca mi s-a cerut rabdare. rabdare pe care vad ca cei mai multi dintre cei care il ridicau in slavi pe ANTRENORUL Hagi, au pierdut-o, nu o mai au.

 

anyway, in timp ce citeam articolul mi-am adus aminte de comentariile la adrsa lui Olaroiu.... cate critici!!! ..... cate injurii!!!! si totusi daca stau bine sa ma gandesc...cu parere de rau o spun....Hagi e mai slab. cand a plecat Oli nu credeam ca voi mai vedea un joc mai slab al Stelei....si totusi....

danciu1905.09.2007 10:43
@ danciu19

 

Danciule care e problema ta? Fiecare dintre noi are dreptul la opinie. Indiferent care ar fi, tu trebuie sa o spui pe a ta, nu sa o combati pe a altora si mai ales insultandu-i. Iti amintesc ca te afli pe fcsteaua.ro, un site democratic care promoveaza opiniile civilizate.

 

 

 

 

Scuze daca am jignit pe cineva,dar nu asta era intentia mea.Oricum cred ca numai noi romanii putem vorbi de rau o legenda.Daca il avea Anglia pe Hagi era mai mare ca maradona si Pele la un loc.

Speram totusi sa avem un respect mai mare pentru Hagi pentru ca este un stelist adevarat.Oricum nu stiu cati dintre voi merg pe stadion,asa ca Hagi nu va fi afectat.

 

Walter nu te vom ierta!!!

ssinpadureacualune05.09.2007 10:53

Un articol adevrat.Sunt total de aceeasi parere.Insa,mai grav este ca nu vad cum ar putea sa se schimbe ceva.Clar marea problema a Stelei este la compartimentul de mijloc.Lovin si Ovidiu nu sunt in stare decat sa distruga jocul adversarului si nici macar...Nu pot da o pasa ,nu pot crea o faza de atac.Din cauza lor se abuzeaza de centrari si se abuzeaza de Nicolita.Insa,Nicolita nu stie cu mingea,nu poate finaliza...pur si simplu..NU POATE.E de atata timp si si-a aratat valoarea.Nu stie decat sa fuga si o data la 3-4 meciuri ii intra o centrare.Sa revenim la inchizatorii nostri...cum spuneam sunt incapabili pe faza de atac...din cauza asta Dica vine inapoi sa-si ia mingi,Neaga la fel si cand intr-un final recupereaza si unul dintre ei se afla in faza de constructie..se trezeste ca nu are ce face cu mingea pentru ca toata lumea e in spate.Nu e nimeni in careu sau in imprejurimile sale...decat Zaharia,daca joaca...si ce poate face unul singur intr-o multime de aparatori??Si,evident,solutia...centreaza pe partea ailalta la Nicolita ca el fuge dupa ea,in speranta ca pana atunci,aceeasi Neaga sau Dica sa populeze careul advers.Aproape mereu,insa,Nicolita nu prinde mingea,sau centreaza gresit sau greseste pasa sau trage prost la poarta,iar Dica si Neaga se intorc inapoi sa-si ia migile,sa o ia de la inceput.Bineinteles mai este varianta ca Lovin sau Ovidiu sa incerce o lansare,eventual peste aparatorii adversi,insa sansele de reusita sunt 0....nu le iese...pentru ca nu pot..nu sunt in stare..ei nu asta fac...rolul lor e altul.Nu sunt ei vinovati...ci aceeia care le cer asa ceva si care i baga in teren.Si asfel,intr-un joc fara goluri si fara ocazii jucatorii (care iti pot decide o faza) cad lesinati pentru ca au alergat dublu decat ar fi trebuit pentru a-si lua mingi.

Si cum s-ar putea schimba jocul???Pai parerea mea ar fi...renuntarea la macar unul dintre cei 2 de la mijloc si inlocuirea lor cu Croitoru sau Cristocea,oameni mult mai tehnici,care pot da si pase si pot iesi cu mingea la picior,pot construi si pot face si faza defensiva.Apoi,inlocuirea lui Nicolita pe dreapta..cel putin in campionat unde l-au invatat toti cu Badoi care,cel putin mie,mi se pare mai eficient.Nicolita ar ramane bun in meciurile din Liga...ca aia nu-l cunosc.Apoi ,ce ar fi frumos,aparitia a 2 varfuri veritabile pe acceasi linie.Nu inteleg de unde atat frica in campionatul Romaniei de trebuie sa joci du 2 inchizatori si cu un varf retras.Daca il vad pe Hagi in stare sa faca asta????????Clar nu!Daca jocul Stelei se va imbunatati??In conditile astea...clar nu!Hagi va pleca de la Steaua ,sunt sigur de asta,pentru ca in meciurile din Liga va esua lamentabil si noi odata cu el.Insa pana atunci sper sa nu pierdem prea multe puncte in campionat.Parerea mea,si am mai zis,ca daca nu obtine 2 victorii in urmatoarele 2 meciuri din Liga I trebuie sa plece.

Toti vorbesc de timp,ca este nevoie de timp,ca o echipa se construieste greu.El a gasit echipa construita,i-au fost adusi jucatori care oricarui antrnor i s-ar fi refuzat.A avut pregatire,a avut trageri la sorti usoare,a avut inceput usor de campionat...toate conditile.Sincer nu vad nici o schimbare in jocul Stelei fata de perioada proasta a lui Olaroiu...decat schimbari in prost.Jucam mai prost.Din ce in ce mai prost.Pai atunci pentru ce mai trebuie timp???Inca nu avem ultimul atac din campionat,mai sunt 2 echipe mai slabe...suntem bine!!!!!!!!pentru ce sa stau linisit??pentru victorile LA LIMITA cu echipe slabe din Rou sau pentru victorile la limita cu echipe de care nu am auzit??Rusine ca o echipa ca Steaua renumita pentru jocul ofensiv si in viteza si fotbal spectacol a ajuns in incapacitatea de a marca goluri.Personal mai ii dau o sansa....2 victorii...cu tiganii si la Arad.Altfel...sincer cred ca vom cadea rau.Oricum nu cred ca il prinde sfarsitul turului la Steaua.Este pentru prima data cand sunt resemnat.Ceva de genul...Dumnezeu este Stelist,dar degeaba...

«123»