FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cuvinte amare

«123»
fcsteaua.ro22.08.2007 14:31

Asistãm în ultima vreme la un lucru pe care nu-l credeam posibil, cu ceva timp în urmã. Eu, cel puțin, stau oripilat și nu-mi vine sã cred ce vãd. Un simbol românesc, un exemplu de urmat, un model ce trebuie copiat întocmai în vederea atingerii performanței supreme, un zeu printre noi oamenii de rând, desființat, redus la tãcere și executat în public fãrã milã de cãtre personaje cãrora nu le pot spune oameni, decât prin asemãnarea intâmplãtoare a speciei.

 

N-ar fi prima datã cand un simbol al României ar fi târât prin noroi in halul asta și oarecum ne meritãm soarta, neștiind sã ne apãrãm valorile care conteazã cu adevarat. Acest personaj machiavelic, Becali, nu face altceva decât sã omoare, încet, încet, mai toate lucrurile pe care le iubim, si vorba colegului meu, Cãtãlin, dupã toate astea... urmeazã România!!!

 

Cum e posibil ca acest Becali sã-și batã joc în halul asta de REGELE FOTBALULUI ROMÂNESC și nimeni din distinsa lume a sportului sau orice altã lume sã nu-i stea in cale? De ce toți oamenii importanți din România se mândresc cu numele Gicã Hagi, în momentul in care se aflã in compania unor strãini, în vizite mai mult sau mai puțin oficiale prin țarile lumii, și nu-l ataca virulent pe acest parazit al României: Gigi Becali?

 

Sunt multe întrebãri la care nu le cunosc rãspunsul, dar nu cred cã vreau sã-l aflu vreodata, speriat fiind de-un singur lucru: România a încetat sã existe în momentul în care noi am încetat sa ne apreciem adevãratele valori. România exista doar ca întindere geografica, ca o patã pe planetã... Cât de adevarat: "Frumoasã țarã, pãcat cã-i locuitã!!!"

 

Dacã noi nu avem puterea sã ne apãrãm valorile, atunci cum ne putem aștepta ca aceste valori sã ne poatã privi în ochi, fãrã ca noi sa nu plecãm capul, adoptând pozitia "ghiocel"? Cum îl putem noi privi in ochi pe Hagi??? explicându-i cã asta-i tot ce putem face pentru el, indirect proporțional cu ce a fãcut el pentru noi...

 

Nici nu știu când am fost atât de mânit ultima datã... Nu îmi amintesc când am suferit atât de mult din dragostea pentru fenomenul FOTBAL, pentru Steaua, douã lucruri fãrã de care nu aș putea trãi vreodatã...

 

AndyQ

Dragoshel22.08.2007 14:39

despre Becali, eu cred ca vrea sa isi formeze o noua lume, care ii place lui, cea in care traim noi, plina de valori din fotbal in prostdispune, iar cand vede pe cineva ca este mai presus de el, se simte JIGNIT, si face tot posibilul "sa revina in lupta". Pentru el, banii sunt totul, banii unt mai presus de orice, cu banii poate face ce vrea(si cam asa este in Romania).

Doar noi, suporterii, putem sa ii demonstram contrariul, printr-un mod pasnic, deocamdata el este finantator la Steaua, si poate face multe din acel scaun. Trebuie sa incercam sa il ignoram(s-a mai discutat despre asta), in timp, SIGUR va veni altcineva care sa ii ia locul, sau poate el va renunta.(asta nu prea cred).

RobertoOff22.08.2007 14:40

andy .... veniti cu o propunere.... ca trebuie sa facem ceva ..daca ne dam cu parerea pe forum ...nu facem nimic .... ce optiuni avem ... ? ..in afara de sustinerea lui Hagi la toate meciurile...la care sper ca va mai fi prezent ....

 

 

Renunta la limbajul gen MiRC.

AndyQ22.08.2007 14:45

Oare la cate o sa mai fie prezent?

 

Este interzisa citarea in intregime a postului anterior.

RobertoOff22.08.2007 14:46

la cel cu Bate ...o sa fie ... si poate ..pentru noi ...n-o sa plece ....ma gandesc ..spun si eu .... eu inca sper.....

 

Renunta la limbajul gen MiRC.

cristian01422.08.2007 14:52

Ne amagim singuri gandindu-ne la ziua in care Becali va renunta, sau va vinde clubul la altcineva. A declarat in dese randuri ca acest lucru nu s-a intamplat si ca e legat sentimental (!!!) de Steaua. L-am urmarit seara trecuta la emisiunea lui Robert Turcescu si a fost de-a dreptul penibil in incercarile sale de a explica cum stau lucrurile cu Gica. E imposibil sa ai incredere in acest om, care in urma cu 2 luni afirma cu tarie ca doar Hagi va lua deciziile, iar acum s-a sucit la 180 de grade.

In cel mai scurt timp Hagi va ceda, si va pleca de la echipa, iar urmatorul antrenor va fi nimeni altul decat Olaroiu, care asteapta nerabdator revenirea in Champions Leauge. Steaua va fi condusa in primul rand de patronul-antrenor, mascota Olaroiu, Gabi Popescu si Adi Ilie. Imi pare rau ca ultimul se preteaza la asemenea gesturi, iar in momentul de fata cand ar trebui sa intervina pentru aplanarea acestui conflict monstru, se ascunde de ochii presei si ai suporterilor neavand nimic de spus. Din pacate a fost atras in cursa lui Becali si personal, l-as fi apreciat mai mult daca renunta la timpul potrivit.

Steaua trece printr-o criza in momentul de fata, iar presa intoarce pe toate partile acest scandal, amplificandu-l. Acesti ziaristi vorbesc de respect pentru Hagi, dar ii adreseaza tot felul de intrebari incomode sperand ca scandalul sa ia amploare, si nu pot sa uit ieri dezamagirea celor prezenti la conferinta de presa cand Gica a plecat refuzand orice fel de intrebare.

Maniosu_steaua22.08.2007 14:53

Exemplar articol foarte bine dar sa-mi iertati urmatoarele vorbe in continuare ,in loc sa stam sa ne uitam cum acest idiot (Becali) strica tot cei frumos in Romania stam si ne plangem ca pizdele prin forumuri .Deci mie nu-mi vine sa cred chiar un singur om cum este Becali care are bani (facuti tot pe spatele nostru)poate face face ce vrea in tara asta ?

Eu spun ca daca sar vedea 50000 de stelisti in piata universitati atunci si media ar sari mai mult pe el .

Cineva ceva trebuie sa faca ceva contra acestui nebun delegat nu se mai poate cu el simt ca vomit numa cand aud numele lui numai vb sa il mai vad

La inceput chestia Becali am crezuto o gluma dar acest nebun in fiecare zi devine tot mai nebun si trebuie oprit pana nu se prabuseste tot

ROG DIN TOT SUFLETUL SA SA TREAZEASCA Steaua SA ARATAM CINE ESTE Steaua

laurst22.08.2007 15:05

cred ca aceste probleme nu vor disparea cat timp jj ne va ''onora'' cu prezenta in Templu...

indiferent cine va fi antrenor si mai ales dc. va vedea ca este foarte iubit de noi...

putem sa ne demonstram atasamentul pentru. Hagi miercurea viitoare, dar pentru. oier nu va conta...decat

poate sa-l intarate si mai mult

aseara la Realitatea mi-a demonstrat inca o data( desi de mult nu mai era nevoie)incapacitatea

lui de a putea purta un dialog( parca ar fi singur pe pamantul asta...);

in concluzie: asa va fi tot timpul in care el va ramane la Steaua, in acest mod va trata orice antrenor,

chiar de-ar fi Olaroiu( dc. s-ar intoarce ar fi dezastru...), pe noi ne va trmite acasa...el este un circar

care ne-a batjocorit prea mult, sa ne lase...ne-a terfelit ISTORIA... a noastra, a Stelei, a STELISTILOR

Steauaforever3322.08.2007 15:23

Ma alatur si eu celor care sunt impotriva acestor metode de a rezolva o problema. Sunt pur si simplu consternat de ceea ce se intampla. Indiferent ce ar fi facut Hagi, nu trebuia sa se ajunga aici. Acest fanfaron nu are nici o scrupula. Nu-l intereseaza altceva decat banii. Nu poti terfeli in asa hal acest nume. Si mai sunt si rude. Fereste-ma Doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur. Spuneai ca nu stii de ce nu exista cineva din media sau politic care sa ia atitudine in legatura cu acest lucru. Se pare ca nu-l baga in seama pentru ca il considera o persoana cu care nu se poate discuta. De altfel, am observat ca doar anumite televiziuni il invita la emisiuni si astea cred ca sunt platite. Studiind comportamentul lui de pana acum, se pare ca loveste in oricine este considerat ca ar putea avea o mai mare popularitate decat el. Oricum nu-i vad un sfarsit prea fericit. In final va fi inlaturat de la putere/conducere de catre multime.... asa cum au patit toti dictatorii....

forzateaua

Cipper22.08.2007 15:26

Din pacate la Steaua nu va fi liniste niciodata cat timp Gigi va conduce clubul. Ego-ul sau este atat de puternic incat crede ca poate taia si spanzura dupa cum vrea el. Ma intreb daca in familie fata de nevasta si fetite e la fel de zbir...Daca nu e asa ar trebui sa fie si fata de angajati. Daca e...no comment. Desi nici eu nu am avut incredere prea mare in calitatile de antrenor ale lui Hagi nicio secunda nu m-as fi gandit ca se va ajunge aici, cu atat mai mult cu cat pe cei doi in afara de relatia de rudenie ii leaga si o prietenie destul de veche...Pe langa astea Gigi s-a folosit de banii lui Hagi pentru a-si cladi averea. Oricum am da-o lucrurile sunt stabilite si probabil ca in cateva saptamani se va intoarce "favoritul" multor suporteri, Oli...Acela va fi momentul cand chiar nu voi mai vrea sa vin la vreun meci...

 

Cat despre experimentul lui Gigi cu trasul titularilor la sorti, de ce nu incearca un experiment nou? Sa vanda echipa sa vada ca Steaua nu e el si o va duce f bine si fara banii lui...

 

PS: nu vreau sa te supar AndyQ, nu sunt carcotas de fel, mai ales ca e un articol frumos, dar cred ca titlul corect este "Cuvinte amare"...

steauafan22.08.2007 15:42

AISSul are personalitate juridica, poate n-ar fi rau sa organizeze un miting de protest la care mintile mai luminate de pe site sa exprime tot ce simtim noi. Cel mai simplu ar fi sa ne intalnim inainte de un meci acasa, chiar la stadion, ca la Universitate ni se vor pune bete-n roate. Ne trebuie aprobare de la Primarie si un mic efort sa venim cu o ora doua mai devreme. Ce frumos ar fi, putem sa aducem steaguri, bannere si sa strigam ce vrem chiar in nasul lu Becali si toate astea sa le vada o tara intreaga!

 

Ceva trebuie facut, noi stam aici si ne dam de ceasul ***** si tot Becali are toata expunerea mediatica.

 

Poate daca ne strangem mai multi se vede ca nu suntem "cativa vagabonzi" si poate izbutim sa aratam tarii ce gunoi e Becali:

 

- mincinos

- needucat

- fatarnic

- razbunator

- labil psihic

- necredincios

- parvenit

 

Tare as vrea sa-l mai vad o data pe Becali speriat ca la meciul cu Ceahlaul!

 

Ce ziceti?

Bogdan_AR22.08.2007 15:59

trebuie oprit cumva narodul asta.....NU se mai poate continua asa

LeoKinG22.08.2007 16:18

Becali esti o MIZERIE!E o idee buna asta cu mitingu!

MALDINI_STEAUA22.08.2007 16:29

La meciul cu BATE trebuie sa-l sustinem pe Hagi.Propun ca sa-i scandam numele lui Hagi din min 1 pana in min 10 . Sa i strigam numele 10 minute incontinuu , tot stadionu.Macar atat sa facem pentru el , ca noi am face mai multe dar nu putem din cauza ciobanului !

shack3r22.08.2007 16:42

A spus cineva mai sus..inaintea meciului cu Bate,pe la ora 3-4,sa ne strangem cat mai multi in piata universitatii ( cred ca ati obtine un act ceva prin care protestul ar fii legal pana in ziua meciului) si sa ne exprimam nemultumirea fata de Becali intr-un mod civilizat.Apoi sa pornim in numar cat mai mare spre stadion si acolo sa il ignoram ca si cum nimic nu s-ar fi intamplat si sa il aplaudam pe Hagi si sa ii strigam numele,asa cum a zis MALDINI_STEAUA, 10 minute incontinuu.Ar fii ceva de vis.Va rog macar sa va ganditi la propunerea asta si de ce nu sa o si imbunatatiti.

Post Scriptum : daca s-ar realiza acest miting,trebuie sa fie anuntata ideea peste tot prin media si sa fim in numar cat mai mare.

zloty22.08.2007 16:52

cand presedintele lui Dinamo zagreb care era in acel timp si presedintele croatziei a vrut sa schimbe numele echipei , suporteri iau dat foc la loja presedintelui , stiu e cam drastic dar ......

 

 

 

BURN THE SHEPERD

pda22.08.2007 17:25

Foarte important cum ne vom comporta le meciul cu Bate, trebuie ca Hagi sa vada ca nu e singur, ca mereu il vom sustine neconditionat! Nu se poate sa se intoarca pe banca Stelei un antrenor fara coloana vertebrala, fiind CA CAracter un mare lingau. Noi nu ne lasam dresati de Becali!!!

fsoica22.08.2007 18:11

Toate evenimentele astea din ultima vreme ne demonstreaza cat de ilogic e sa fii suporter.

 

Haideti sa vedem o scurta istorie recenta a celor suportate de suporterii de fotbal din Romania:

 

1. Iubire de Adi Mutu, care, sufocat de salariile mari si anturaj, isi da in petec si e suspendat gratie unui manager peste care chiar nu se baga nimeni (Mourinho). Rezultat - 1 an scos din circuit, suporterii raman cu degetul in gura.

2. Loti Boloni preia nationala si cand o face sa mearga ca o echipa moderna, pleaca la bani mai multi, lasand suporterii cu buza umflata.

3. Protasov vine la Steaua, face echipa sa joace, dar pleaca acasa pentru o caruta de bani.

4. Becali se face iubit in Ghencea. Revigoreaza fotbalul romanesc, pentru ca apoi, usor-usor, oamenii sa inteleaga ca au de a face cu un individ lipsit de scrupule, ahtiat dupa bani si cu grave probleme de comportament. Suporterii nu mai inteleg nimic si se intreaba daca lumea mai functioneaza dupa vreo regula. Raspunsul e DA ! E regula BANULUI.

5. Hagi - cel adorat ca jucator de o natie fermecata, isi dezvaluie usor-usor din postura de antrenor marile carente de comunicare si de gestionare a unui colectiv si a unui vestiar, veleitati fara de care nu ai nicio sansa de a reusi in antrenorat. Rezlutatul - o multime de suporteri dezamagiti raman cu buza umflata pe la Bursaspor, Istanbul, Timisoara si, nu definitiv, in Ghencea.

6. Un exemplu extra-fotbal: tenismanul Federer are 3 ani de senzatie: 2004-2006, in care este de-a dreptul irezistibil. Cum vine 2007 si nu repeta parcursul de regularitate din anii precedenti (desi si acest sezon este unul exceptonal dupa standardele ante-Federer), suporterii incep sa se indoiasca de el si migreaza prin zone mai caldutze cum ar fi Nadal sau Djokovic.

 

Ce rost are toata sporovaiala mea?

 

E simplu.

Natura umana e tare stranie. Suntem genetic si cultural modelati pentru a ne lega de valori sportive despre care nu stim decat ceea ce ne livreaza mass-media.

Construim mental castele de nisip care cad la primul val mai serios adus de mare.

 

Nu putem fi oameni seriosi, responsabili si sa afirmam cu tarie : DA, prieteni !

Sunt trup si suflet pentru culori !

E o bazaconie cat toate zilele !!!

Care culori? Care blazon? Care echipa?

 

Orice echipa de fotbal din lumea asta e doar o societate in mana unui om sau a unui actionariat. Restul e doar pictura stilizata prin mass-media si istorie.

Singura diferenta e ca Anglia are istoria cosmetizarii si capitalismului mai lunga decat Romania.

Ei au trecut, gratie varstei capitalismului de acolo, de etapa in care societatea putea produce personaje becaliene.

 

Doar nu credeti ca fratii americani (parca Glazer) care detin Manchester sau Abramovici constientizeaza prea profund simbolurile United sau Chelsea? Nici gand. Sunt constienti de valoarea de marketing a echipelor si atat.

Si nu traiesc intr-o republica bananiera ca Romania, tara de balada care poate naste monstri de genul celor din familia Becali. nu li s-ar permite sa apara si sa se manifeste in coordonate becaliene pe acele meleaguri.

 

Si mai imi vine minte o analogie, legata tot de caracteristica extraordinar de ilogica a naturii umane de a asimila idoli, mai ales la varste fragede, nu neaparat in domeniul sportului.

Imi amintesc ce insemnau pentru mine cand aveam 17 ani Michael Jackson sau Rolling Stones. Si uite ce s-a dovedit ca sunt: un negru devenit alb cu grave probleme psihice si o trupa de rock excelenta dar formata din personaje pe care in niciun caz nu le-ai putea folosi ca exemple pentru copii tai. (imi vine in minte declaratia lui Keith Richards, beat fiind, probabil, cand spunea lumii intregi ca si-ar dori sa prizeze cenusa lui taica-su').

 

Psihologic functionam tare aiurea, noroc ca exista evenimente care ne trezesc cat de cat si ne aduc cu picioarele pe pamant.

Sa ai idoli? Sa tii cu Steaua? Sa fii fan Hagi ? (oare Zaharia si acel iesean care nu simulase nimic, au fost si ei vreodata fani Hagi? Eu zic ca da. Acum cu siguranta nu mai sunt!)

Sa il apreciezi pe Becali ? Doamne Sfinte, in ce tara traim !

Si cat de ilogic ne comportam !

 

 

Vedeti-va dragilor de vietile voastre si nu ii mai bagati in seama pe toti acesti circari.

Nu se merita consumul nervos si cu siguranta viata are lucruri mult mai frumoase de oferit!

 

Oare cati romani stiu numele ultimilor medaliati de la olimpiadele de matematica, fizica si informatica dati de Romania? Acei tineri chiar ca ar merita sa fie modele !

 

In fine, ma opresc aici.

Sigur pe mine si multumit ca nu mai am nicio pasiune. Nici pentru Hagi, nici pentru Steaua, doar o idee pentru Federer, si nicidecum pentru vreun partid politic sau personalitate de pe la noi.

Si, recunosc, nici eu nu stiu cum ii cheama pe acei medaliati la olimpiade, dar promit sa ma interesez.

Ei chiar merita sa le stim numele !

choli22.08.2007 18:36

Astazi a fost a 4-a zi in care urmaresc cu deosebita atentie si ingrijorare acest specimen de avorton, aceasta eroare a naturii si a omului numita behehebecacali si incerc sa inteleg de ce D-zeu. nu reuseste sa-l reduca la tacere, de ce, noi nu putem face nimic, de ce TRADATORII DE: Radoi, Goian,Marin,DICACACANIO,Neaga SI CARE OR MAI FI (ca sigur sunt mai multi) sau razvratit impotriva REGELUI. Citesc, privesc la TV. si imi scriu supararea, deznadejdea, nervii, frustrarea, aici cu voi, si tot nu pot sa cred ca s-a putut intampla asa ceva. Tot ce putem face(din pacate) este de scanda numele celui care a adus Supercupa Europei la noi in TEMPLU si de a da un mare cor de huiduieli TRADATORILOR SI CAPETENIEI LOR....MALEFICUL 666BEEECACALI!!!!!

 

 

SA FIM IMPREUNA CU REGELE NOSTRU DRAG Gheorghe Hagi!

 

 

 

P.S. de ce nici o peluza nu a dat un comunicat?

fane_casieru22.08.2007 19:14

@fsoica

Ai dreptate,te aprob,dar nu toti gandim ca tine.

zetx22.08.2007 19:46

Mi-e rusine !

LARI22.08.2007 20:20

Stii care-i cea mai "dura" faza? Faptul ca becalimbecilu' a declarat de mai multe ori de luni incoace faptul ca Hagi e un simbol national si ca trebuie ajutat. Poate pentru becalighioana improshcarea cu noroi inseamna a ajuta. Sau jignirea repetata este echivalentul unei maini de ajutor imense.

 

Subscriu celor scrise de mai multi utilizatori ai acestui site: bou' s-a legat exclusiv de Hagi-antrenorul, nu Hagi-legenda-vie. Ba mai mult, in imensa lui ipocrizie, s-a declarat gata sa-l ajute sa devina un mare antrenor (intrebarea "cum" se pare ca nu are sens pentru avorton), in timp ce se intereseaza cum il poate aduce pe Olaroiu inapoi (pe site-ul TVR am vazut).

 

Dupa parerea mea, desi e bine ca suntem atat de nemultumiti de modul in care a fost tratat Hagi, trebuie sa facem ceva concret in acest sens. Ii datoram "Hagicianului" o primire cat mai calduroasa la primul meci din Templu. Altfel, orice alta discutie ar fi si din partea noastra, tot o dovada de ipocrizie.

MALDINI_STEAUA22.08.2007 20:24

Deci nu va place ideea mea ?

 

Sa strigam din min.1 in min.10 numai : Hagi Hagi Hagi , si sa ignoram restul ?

 

Cum credeti ca se va simti dupa ce din min1 pana in min 10 tot stadionul va scanda numele lui ?

revivo22.08.2007 20:28

Trebuie sa fim la meciul cu BATE toti pe stadion....stiu ca va fi ultimul pentru Hagi la Steaua.

Sa strigam inca de la inceputul meciului: TE VOM IUBI, MEREU!!!!

Nu stiu daca am putea face mai mult????

Steauaforever3322.08.2007 20:33

@MALDINI_STEAUA

Sunt sigur ca Becali o sa moara de invidie....si poate pleaca mai devreme de la stadion.... din alt motiv de data asta... :biggrin: :biggrin:

«123»