Steaua intalneste asta seara la Cluj, de la 20:30, in cel mai important meci al etapei, pe CFR din localitate.
Dupa ce toata saptamana Gigi Becali s-a pus la mintea presedintelui Muresan si a lui Andone, si a raspuns atacurilor lor incrancenand atmosfera, e de asteptat ca meciul sa fie pe viata si pe moarte. Vor interveni orgoliile celor implicati in disputa si va iesi probabil un meci cu scantei, dar spectaculos. Numai de nu s-ar lasa cu accidentari...
Meciul a starnit o adevarata isterie la Cluj, cele 8000 de bilete puse in vanzare vanzandu-se intr-un timp record. Arbitrul Augustus Constantin, care va oficia la centru aceasta partida, a declarat presei ca nu simte niciun fel de presiune si ca va duce meciul la bun sfarsit. Desi in toata aceasta saptamana conducatorii celor doua cluburi si-au manifestat indoieli in aceasta privinta.
In decursul activitatii sale, Augustus a condus cate patru meciuri pentru fiecare dintre cele doua echipe. Rezultatul? CFR a castigat de patru ori, Steaua o singura data. Nu insinuez nimic, doar spun.
Se mai cuvine sa spun ca in urma cu ceva timp, Becali l-a acuzat pe Gheorghe Constantin, seful CCA si tatal centralului de astazi, ca in decursul editiei trecute a luat spaga 500.000 euro. Ma intreb daca fluierasul va pastra resentimentele pe care si le-a facut cunoscute atunci cand a afirmat (conform presei) ca i-ar da o palma celui care i-a jignit tatal.
Reiese ca Augustus il crede pe tatal sau un sef integru? E foarte posibil si cat se poate de frumos din partea lui. E un gest de noblete sa-ti aperi parintele. Dar vrem sa credem ca sobrietatea si corectitudinea vor fi doar doua dintre atributele pe care le va etala in partida din acesta seara.
Formatia pe care Steaua o va arunca in "lupta", e foarte posibil sa fie cea de mai jos:
Zapata - Golanski, Goian, Rada, Petre Marin - Radoi, Plesan - Nicolita, Dica, Neaga - Zaharia
CFR a clacat joi in fata lui Anorthosis si e de asteptat si chiar o invitam sa reuseasca sa o faca si in aceasta seara. Steaua isi va mentine norocul proverbial de pana acuma, si il va dubla printr-un joc de o foarte buna calitate. Vor fi si goluri. Evident, marcate de noi. Cel putin asa sper.
Sustineti Steaua! Cu prezenta, cu gandul, cu sufletul! Steaua trebuie sa invinga! Pentru ca e echipa mai buna!
Steaua VICTORIE !
Virgil
