FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cu dreptul

«123»
forever_STEAUA02.08.2007 13:29

@daffyduck

 

ªi Real a fost umilitã de Hanover cu 3-0 intr-un amical recent desfãșurat. Cât e de relevant pentru valoarea celor douã echipe?

 

Eu vorbeam de comparația dintre Farul și Zaglebie. Dacã pentru tine e tot una Farul cu Oțelul sau cu Gloria, foarte bine.

 

Nu am zis nicãieri cã Zaglebie e o echipã puternicã, dar totuși nici egala Farului nu prea e...

roby_spartacus02.08.2007 13:41

Ar fi mai bine daca Steaua ar juca la fel in Ghencea ... SIGUR si sa ne calificam decat sa jukam spectaculos si sa pierdem !! AR fi mai bine sa jukam spectaculos si sa si castigam asta as vrea eu de la Steaua :X!!

greenyes02.08.2007 14:04

Miaus said:

 

Pentru frumusete si spectacol avem inot sincron, gimnastica ritmica si alte sporturi de mare interes.In fotbal, mai ales in cel de azi conteaza foarte mult rezultatul ca de-aia e Steaua respectata ca e CEA MAI TITRATA echipa a Romaniei.Uite daca vrei Jiul Petrosani cred ca juca foarte frumos prin anii 70 dar nu prea ii cunoaste nimeni pe jucatori nici in scara blocului ce sa mai vorbim de nivel national sau european.In schimb de Piturca,Hagi,Lacatus s-a mai auzit pe ici pe colo.

 

Fotbalul nu inseamna numai rezultat, conteaza si maniera in care obtii rezultatul. Pentru spectacol exista Real Madrid, Barcelona, Manchester, si odata a existat si Steaua. Daca ai prins meciurile Stelei din anii 90 banuiesc ca o sa intelegi ce spun daca nu, asta e. Cand Lacatus era artizanul echipei, daca Steaua juca cum a tot jucat pe vremea lui Oli si Piturca, tot stadionul incepea sa fluiere iar galeria striga "Jucati fotbal". Steaua are cei mai multi suporteri SI pentru ca a avut rezultate dar principalul motiv a fost STILUL APARTE care o deosebea de restul. Rezultatele au venit ca o consecinta a modului de abordare a jocului, joc placut ochiului, viteza in joc, un doi uri, faze spectacol, intr un cuvant, fotbal adevarat.

De ce a zburat Capelo de la Real Madrid ca doar a castigat campionatul? Din acelasi motiv, Realul inseamna altceva nu numai rezultate.

 

Forza Steaua!

danimarcu02.08.2007 14:16
forever_STEAUA: Vaslui i-a batut cu 5-0 pe Zaglebie, CFR le-a dat-o ... d-abia d-abia ce au batut si ei pe Unirea Urziceni. Otelu nostru a batut in doua manse pe Trabzon, iar Gloria a facut 2-2 per total cu o echipa ce-i are pe Aguero, Maxi Rodriguez, Forlan (ca sa vedeti forta clubului, au reusit sa-l ia pe Reyes de la Arsenal in dauna lui Real M). Asa ca las-o p-aia cu Zaglebie echipa mare, care e la al doilea titlu din istorie si pana nu demult juca in B-ul polonez. Sa fim seriosi. Si "campioana Poloniei" suna de parca acest campionat al Poloniei ... nu mai aduc aminte cu ce campioane am jucat noi anul trecut si aveam pretentia sa le batem: Real si Lyon. Acum hop - top campioana Poloniei echipa puternica ... asta e scoasa de la ciorap ca sa ne putem lauda ca am batut o echipa puternica ...

 

Iar alternezi comentariile obiective cu comparatiile de doi lei...

Ce relevanta are un amical castigat de Vaslui cu 5-0 in fata unui adversar care avea in teren doar cativa titulari?Remember?Vaslui-UTA 2-2...

Comparatiile astea dovedesc o oarecare superficialitate in gandire...

Zaglebie nu e o echipa mare,dar nici nu se poate compara cu Farul,pentru Dumnezeu...

N-ar strica un pic de decenta!

greenyes02.08.2007 14:21

Off topic

 

Jucatorii de la Ceahlaul eliminati etapa trecuta au fost iertati, greseala de arbitraj!!!! Ce sa mai, comisiile lui peste sau comisiile cainelui, zburatoarleor, a cui???? Mama lor de nesimtiti! Ce vroiau, sa i sara dintii si masele lui Goian din gura, sa i rupa piciorul lui Lovin???? Mi e greata!!!!! Si comentator a fost atunci Craciunescu care nu a avut nici un dubiu asupra corectidudinii acelor faze!!!

Offf!!!! Stai sa vezi cand fac javrele recurs!!!!

 

Forza Steaua!!!

Miaus02.08.2007 14:24
Miaus said:

 

Pentru frumusete si spectacol avem inot sincron, gimnastica ritmica si alte sporturi de mare interes.In fotbal, mai ales in cel de azi conteaza foarte mult rezultatul ca de-aia e Steaua respectata ca e CEA MAI TITRATA echipa a Romaniei.Uite daca vrei Jiul Petrosani cred ca juca foarte frumos prin anii 70 dar nu prea ii cunoaste nimeni pe jucatori nici in scara blocului ce sa mai vorbim de nivel national sau european.In schimb de Piturca,Hagi,Lacatus s-a mai auzit pe ici pe colo.

 

Fotbalul nu inseamna numai rezultat, conteaza si maniera in care obtii rezultatul. Pentru spectacol exista Real Madrid, Barcelona, Manchester, si odata a existat si Steaua. Daca ai prins meciurile Stelei din anii 90 banuiesc ca o sa intelegi ce spun daca nu, asta e. Cand Lacatus era artizanul echipei, daca Steaua juca cum a tot jucat pe vremea lui Oli si Piturca, tot stadionul incepea sa fluiere iar galeria striga "Jucati fotbal". Steaua are cei mai multi suporteri SI pentru ca a avut rezultate dar principalul motiv a fost STILUL APARTE care o deosebea de restul. Rezultatele au venit ca o consecinta a modului de abordare a jocului, joc placut ochiului, viteza in joc, un doi uri, faze spectacol, intr un cuvant, fotbal adevarat.

De ce a zburat Capelo de la Real Madrid ca doar a castigat campionatul? Din acelasi motiv, Realul inseamna altceva nu numai rezultate.

 

Forza Steaua!

 

Ahem ,ahem. Vezi ca ai ratat niste cuvinte: " MAI ALES IN CEL DE AZI".Si Uruguay juca super spectaculos in anii 30.

 

Real,Barca si Manchester cand au dat de niste echipe bine organizate in CL au iesit repede, repede cat ai zice pas.

 

E foarte greu sa faci si spectacol si sa si castigi.Este ideal dar nu se intampla mereu asa.Si decat o dubla mansa spectaculoasa 1-1 acasa si 2-3 in deplasare cu Rosenborg prefer niste manse urate cu 1-0 si 0-0 din care ne calificam.

 

Aici sunt super de acord cu Hagi.Mai intai sa ne calificam noi in CL si facem spectacol acolo cat vrem.Un-doi si faze spectacol in campionate de mana a doua pentru ca in cele puternice TACTICA face totul IN ZIUA DE AZI.Nici macar Barcelona nu isi permite sa joace mereu creativ cu toate vedetele care le are.Pai ce sa ii ceri lui Hagi cu un mijloc acoperit din inchizatori iar pe benzi de betivi (Bostina) sau fara abc al fotbalului (Nicolita).

 

Ne trebuie URGENT vreo 2-3 mijlocasi de valoare ca sa putem face fata.Altfel o sa revedem spectacolele din anii trectui.Fie luam titlul la mustata cu punga de un leu, fie nici nu mai ajungem sa ne batem pentru el.

Dulah02.08.2007 14:25

Interviu dat de Hagi

 

"El e patronul echipei, unul foarte puternic. Pune suflet, are patimã, investește, e mereu interesat sã cîștige. Cine nu-și dorește un astfel de patron? Nu e dintre cei pe care nu-i intereseazã soarta formației. Pe mine nu mã deranjeazã ce spune el, pentru cã știu, și știu bine, cã ține fantastic de mult la echipã și îi motiveazã pe bãieți ca nimeni altul, dã semnale pozitive. Încerc sã mã concentrez la munca mea, dar vã spun ceva, am o relație excelentã cu Gigi", a spus tehnicianul "roș-albaștrilor".

 

Sunt uimit ca apare in massmedia asa ceva.

danimarcu02.08.2007 14:39

@Dulah -ce te mira?Mass-media sta pe capul lui Hagi cu intrebari deranjante,doar-doar scapa vreun porumbel pe gura,sa aiba si ei subiect de scandal.Apreciez felul in care Hagi le raspunde,evitand astfel orice conflict.E normal sa laude partile bune a lui Jiji, dupa cum normal este,ca ,deocamdata sa nu le evidentieze pe cele rele...

Avem nevoie de liniste,iar Hagi stie deocamdata sa evite scandalurile fara motiv!

greenyes02.08.2007 14:50
Ahem ,ahem. Vezi ca ai ratat niste cuvinte: " MAI ALES IN CEL DE AZI".Si Uruguay juca super spectaculos in anii 30.

 

Real,Barca si Manchester cand au dat de niste echipe bine organizate in CL au iesit repede, repede cat ai zice pas.

 

E foarte greu sa faci si spectacol si sa si castigi.Este ideal dar nu se intampla mereu asa.Si decat o dubla mansa spectaculoasa 1-1 acasa si 2-3 in deplasare cu Rosenborg prefer niste manse urate cu 1-0 si 0-0 din care ne calificam.

 

Aici sunt super de acord cu Hagi.Mai intai sa ne calificam noi in CL si facem spectacol acolo cat vrem.Un-doi si faze spectacol in campionate de mana a doua pentru ca in cele puternice TACTICA face totul IN ZIUA DE AZI.Nici macar Barcelona nu isi permite sa joace mereu creativ cu toate vedetele care le are.Pai ce sa ii ceri lui Hagi cu un mijloc acoperit din inchizatori iar pe benzi de betivi (Bostina) sau fara abc al fotbalului (Nicolita).

 

Ne trebuie URGENT vreo 2-3 mijlocasi de valoare ca sa putem face fata.Altfel o sa revedem spectacolele din anii trectui.Fie luam titlul la mustata cu punga de un leu, fie nici nu mai ajungem sa ne batem pentru el.

 

Prin comentariul meu nu am vrut sa atac jocul practicat de echipa in Polonia, desi nu a fost la nivelul asteptarilor. In retur retur, eu anticipez o alta fata a echipei, mult mai apropiata de ce vrea Gica. Legat de pasele care au parut date la nimereala sau mingi bubuite. Imi vine in minte o asemenea "pasa" reusita de Lovin. S a uitat, jucatorul nostru era liber, si poc, mingea trimisa in bratle portarului :)), si asa au fost multe. Dar parerea generala este ca s au bubuit mingile.

Tactica ca tactica dar conteaza si ce fel se exprima echipa in teren. Chiar daca o echipa se apara, rectific, joaca la rezultat, conteaza si cum o face. Sa nu mi spui ca daca iti vine sa adormi cand iti vezi echipa jucand dar castigi cu un amarat de 1 0 sau 2 1 esti multumit si fericit pana peste cap????

Daca echipa iti lasa imresia ca stie ce face, vezi presing agresiv, adversarul nici nu respira, tu privesti relaxat meciul pentru ca intelegi ce se intampla, DA, dar cand te uiti ca boul la poarta nou, te mai ia si somnul, iti vezi echipa inghesuita in juamtatea proprie, asta nu mai are treaba cu tactica.

Oricum fotbalul inseaman atitudine. Conteaza atat maniera in care castigi dar mai ales cea in care pierzi. Una e sa pierzi cum am pierdut noi puncte cu Gloria, Ceahlaul, Craiova, etc, anul trecut, si una e sa pierzi cum a pierdut Liverpool cu Arsenal, 2-6, si tot stadionul sa cante.

Steaua e tot ce inseamna DIFERIT in fotbalul, SPIRIT DE INVINGATOR, PERFORMANTA, SPECTACOL, intr un cuvant FOTBAL ADEVARAT!!!!

 

FOrza Steaua!!! Sper ca Hagi sa reinvie SPIRITUL STELIST de mult adormit!

alexmk1702.08.2007 15:21

Ca aia de la Cehlaul au fost iertati e incredibil! De fapt, mai, nu am vazut noi bine! Deci suntem chiori! Sau daca am vazut, mai rau, suntem chiar prosti!

 

Dar de penalty-ul la Nicolita in repriza a doua nu a mai vorbit nimeni! Penalty clar, neacordat de arbitru!

 

De joc pot spune deocamdata: inteligent! Meciurile au fost controlate de noi! Ne mai trebuie un mijlocas central coordonator si un varf! Da' nu de careu, ca nu suport formularea asta! Jocul, si la Lubin a mers bine pana la varf, care nu era acolo!

 

In rest, cred ca Neaga a fost iertat prea usor, el trebuind sa primeasca minim 20 de etape! Iar arbitri sa fie mai curajosi si sa dea adversarilor cate 5 penalty-uri pe meci, pentru ca se mai pot rata! Absolut incredibil, ce magarii se fac!

onyx02.08.2007 15:43
Miaus said:

 

Pentru frumusete si spectacol avem inot sincron, gimnastica ritmica si alte sporturi de mare interes.In fotbal, mai ales in cel de azi conteaza foarte mult rezultatul ca de-aia e Steaua respectata ca e CEA MAI TITRATA echipa a Romaniei.Uite daca vrei Jiul Petrosani cred ca juca foarte frumos prin anii 70 dar nu prea ii cunoaste nimeni pe jucatori nici in scara blocului ce sa mai vorbim de nivel national sau european.In schimb de Piturca,Hagi,Lacatus s-a mai auzit pe ici pe colo.

 

Fotbalul nu inseamna numai rezultat, conteaza si maniera in care obtii rezultatul. Pentru spectacol exista Real Madrid, Barcelona, Manchester, si odata a existat si Steaua. Daca ai prins meciurile Stelei din anii 90 banuiesc ca o sa intelegi ce spun daca nu, asta e. Cand Lacatus era artizanul echipei, daca Steaua juca cum a tot jucat pe vremea lui Oli si Piturca, tot stadionul incepea sa fluiere iar galeria striga "Jucati fotbal". Steaua are cei mai multi suporteri SI pentru ca a avut rezultate dar principalul motiv a fost STILUL APARTE care o deosebea de restul. Rezultatele au venit ca o consecinta a modului de abordare a jocului, joc placut ochiului, viteza in joc, un doi uri, faze spectacol, intr un cuvant, fotbal adevarat.

De ce a zburat Capelo de la Real Madrid ca doar a castigat campionatul? Din acelasi motiv, Realul inseamna altceva nu numai rezultate.

 

Forza Steaua!

 

Real Madrid, Barcelona, Manchester. Spectacol fara rezultate. Real are cele mai multe trofee CL datorita celor 5 cistigate pe vremea lui Di Stefano, intre 1956-1960, cind se juca cu ceas la mina. Barcelona face specatcol de cind s-a infiintat dar are doar 2 trofee(primul in 1992!), la fel ca Porto, Notthingam Forest si alte echipe cu posibilitati mai mici decit catalanii. Manchester se lauda de vreo 15 ani ca sunt cel mai bogat club din lume, dar au tot 2 trofee. Au jucat o singura finala in ultimii 20 si ceva de ani.

Adevarata perfomera este Milan(7 trofee), cu 8 finale in 19 ani, cistigind 5 dintre ele. Toate astea in fotbalul modern. Lor li se adauga Liverpool, cu 5 trofee, Ajax si Bayern cu cite 4.

Hotarirea de a se renunta la Capello s-a luat inca din iarna, cind Realul nu satea pe roze. Rafa Benitez a recunoscut ca a refuzat in ianurie oferta de prelua Realul, incepind din acest sezon. Capello a cistigat un campionat chinuit, datorita meciurilor directe. Specialistii spun ca in mai mare masura Barcelona a pierdut campionatul decit l-a cistigat Real. De CL ce sa mai vorbesc? I-au scos Bayern, care a "reusit" sa termine pe 4 in Germania, si sa rateze participarea in CL anul asta. Cu ce sa-i convinga Capello pe cei de la Real ca merita sa ramina?

cosminho02.08.2007 16:33

In Turul al III-lea Picam Cu AEK Athena Sau Fenerbasche! Oricum Ne Calificam Iar In Liga Campionilor 100%!

steagsimplu

greenyes02.08.2007 16:53
Real Madrid, Barcelona, Manchester. Spectacol fara rezultate. Real are cele mai multe trofee CL datorita celor 5 cistigate pe vremea lui Di Stefano, intre 1956-1960, cind se juca cu ceas la mina. Barcelona face specatcol de cind s-a infiintat dar are doar 2 trofee(primul in 1992!), la fel ca Porto, Notthingam Forest si alte echipe cu posibilitati mai mici decit catalanii. Manchester se lauda de vreo 15 ani ca sunt cel mai bogat club din lume, dar au tot 2 trofee. Au jucat o singura finala in ultimii 20 si ceva de ani.

Adevarata perfomera este Milan(7 trofee), cu 8 finale in 19 ani, cistigind 5 dintre ele. Toate astea in fotbalul modern. Lor li se adauga Liverpool, cu 5 trofee, Ajax si Bayern cu cite 4.

Hotarirea de a se renunta la Capello s-a luat inca din iarna, cind Realul nu satea pe roze. Rafa Benitez a recunoscut ca a refuzat in ianurie oferta de prelua Realul, incepind din acest sezon. Capello a cistigat un campionat chinuit, datorita meciurilor directe. Specialistii spun ca in mai mare masura Barcelona a pierdut campionatul decit l-a cistigat Real. De CL ce sa mai vorbesc? I-au scos Bayern, care a "reusit" sa termine pe 4 in Germania, si sa rateze participarea in CL anul asta. Cu ce sa-i convinga Capello pe cei de la Real ca merita sa ramina?

Tot ce ai scris tu e adevarat. Dar cum se face ca toti jucatorii din lume exceptand Chivu, vor sa joace la Barca, Real, Manchester, Milan??? Si cum se face ca echipele astea au si suporteri cu milioanele in tarile lor si in toata lumea? Eu cred ca toti suporterii acestor echipe au fost atrase mai intai de jocul practicat si dupa aceea de rezultate. De Madrid pe vremea lui Del Bosque ce zici? A fost pura intamplare ca a castigat campionatul, Liga poate si cupa, practicand un joc spectaculos? Daca in ziua de astazi tactica primeaza cum se face ca Chealsea nu a castigat decat un amarat de campionat sau poate doua nu stiu sigur, iar in Liga s au oprit in semifinale? Discutia este interminabila.

Ideea este ca Steaua a iesit in evidenta prin jocul practicat care colaborat cu rezultate avute si a atras milioane de suporteri pe care ii are si in ziua de astazi. Lumea stia echipa dupa apelativul "vitezisti", cand se vorbea despre Steaua vorbeaa de jocul ei, nu de rezultatele ei. Prin jocul nostru ne am facut remarcati si in ochii celor care nu erau microbisti inraiti, in ochii adversarilor in ochii omenilor din exteriorul fenomenului dar care atunci cand urmarea Steaua jucand vedeau un adevarat spectacol. Marturie spuselor afirmatiilor mele este o declaratie a lui Mihai Stoichita in care acesta a declarat ce i s a cerut dupa ce a fost numit antrenorul Stelei. SA CONTINUIE traditia clubului pentru ca Steaua e altceva, i s a impus inainte de rezultate acelasi joc placut ochiului practicat ani de a randul.

Alta marturie o reprezinta simpatia de care se bucura si astazi Protasov in randul suporterilor. Oare de ce????? Steaua este echivalentul performantei, performanta imbinata cu succes de a lungul anilor, am sa ma repet pentru ca asta e adevarul. cu STILUL spectaculos de abordare a jocului de fotbal. Eu bag mana in foc ca toti suporterii Stelisti au fost atrasi de "acel altceva" practicat de echipa noastra de suflet.

 

Fotbalul nu se rezuma numai la rezultate, e mult mai mult!!!!! Asta m a invatat echipa mea de suflet, Steaua Bucuresti!!!!!!!!!!!!

 

FORZA Gica!!!!!!!!!!

radusor02.08.2007 18:23
@daffyduck

 

ªi Real a fost umilitã de Hanover cu 3-0 intr-un amical recent desfãșurat. Cât e de relevant pentru valoarea celor douã echipe?

 

Eu vorbeam de comparația dintre Farul și Zaglebie. Dacã pentru tine e tot una Farul cu Oțelul sau cu Gloria, foarte bine.

 

Nu am zis nicãieri cã Zaglebie e o echipã puternicã, dar totuși nici egala Farului nu prea e...

nu am zis ca e egala, am zis ca nu e mare diferenta..si chiar nu e, dar duffyduck ti'a dat un raspuns destul de clar, io nu'mi mai bat capu cu tn

DanStan02.08.2007 18:27
Adevarata perfomera este Milan(7 trofee), cu 8 finale in 19 ani, cistigind 5 dintre ele. Toate astea in fotbalul modern.

 

Milan a revenit in prim-planul fotbalului mondial la sfarsitul anilor '80 tocmai deoarece Berlusconi a inteles ca o echipa mare stie sa si atace, nu numai sa se apere. Si a actionat in consecinta : a achizitionat cea mai buna pereche ofensiva a momentului, Gullit - Van Basten si cel mai bun 'servant' disponibil pe piata (Rijkaard)

Cat timp Milan a jucat strict defensiv n-a reusit nici macar o data in 15 ani (1974 - 1989) sa treaca de 'sferturile' unei cupe europene, asta intr-o perioada in care dupa 8 meciuri putea ajunge in finala.

daffyduck02.08.2007 18:49
Iar alternezi comentariile obiective cu comparatiile de doi lei...

Ce relevanta are un amical castigat de Vaslui cu 5-0 in fata unui adversar care avea in teren doar cativa titulari?Remember?Vaslui-UTA 2-2...

Comparatiile astea dovedesc o oarecare superficialitate in gandire...

Zaglebie nu e o echipa mare,dar nici nu se poate compara cu Farul,pentru Dumnezeu...

N-ar strica un pic de decenta!

 

danimarcu, e obositor sa explic niste chestii la nesfarsit. Cum iti permiti sa spui "comparatii de doi lei?". Pai eu ti-am jignit comparatiile pe undeva? Respecta putin si ce au altii de zis. Ca daca ma apuc sa fac de "doi lei" toate afirmatiile, ce mai iese aici?

 

Sa fie clar, nu poti compara niciodata doua echipe, NICIOADATA si nici care 2 echipe de pe glob. Ideea era insa alta: Zaglebie s-ar clasa in campionatul Romaniei poate 2 locuri mai sus de Farul, poate 2 mai jos. Ideea e clara: echipe ca Farul si ca Zaglebie, Steaua trebuie sa le bata si in tur si in retur. D-abia de echipele din turul 3 preliminar CL poti sa spui ca te intereseaza sa te califici, nu conteaza in ce maniera ...

 

Pai acum tu ce-mi explici mie? Lumea se plangea ca ne-au batut Lyon si Real Madrid, vaaai, ce sa zic, ca am fost umili in fata lor, da acum ne inchinam in fata lui Zaglebie? Sa-ti mai aduc aminte cum facea lumea cand ne-a eliminat Sevilla? Sau cand ne-a eliminat Boro? Moaa, ca ne-au eliminat echipe puscarie, chestii, socoteli. Pai daca Sevilla e puscarie, ce mai e Zaglebie? Daca o consideram pe Rosenborg slaba, care jucase de 9 ori in grupele CL, pe Zaglebie cum ar trebui sa o consideram? Zici ca pe Zaglebie nu o interesa rezultatu' in amicale. Da nu acelasi lucru era valabil si pentru Vaslui si CFR Cluj? Pe ele de ce le-ar fi interesat rezultatul cu Zaglebie? Da-o incolo, echipa aia e tare doar pe hartie, au avut primul sut pe poarta cu Steaua in minutul 72. ZAGLEBIE !? Zi-mi ceva din istoria lor. Ma enerveaza atitudinea asta duplicitara ... in functie de interes. Vaai, cat de intelepti am fost, am jucat in deplasare la Zaglebie si am jucat "INTELEPT" la o echipa puternica, campioana Poloniei ... spune frate clar, am jucat cum trebuia jucat, ca o echipa mare la o echipa mica, ne-am vazut interesu' cu efort minim si am castigat urat, dar bine, cu 1-0. Ce, Italia a batut Romania la Bucuresti cu 2-0 din doua faze fixe. Si-au vazut de treaba. Asta e atitudine tipic romaneasca, "am avut in fata un adversar puternic ...". Pai are dreptate Jiji, cand zicea si de ND Gorika si de Zaglebie: baa, pai daca nici de astia nu treci, te lasi de fotbal ... daca ne temem de campioana Poloniei, ne temem si de a Ungariei. Si de a Georgiei si a Ciprului si tot asa ...

 

In acelasi stil, cand am jucat cu Shelbourne acum doi ani, tot asa trebuia sa zicem: moaama, am jucat cu campioana IRLANDEI, care Irlanda ne-a lasat acasa la Mexic 1986 si ne-a eliminat in Italia 1990 si asa mai departe ... si Shelbourne, niste desculti rupatori de picioare. Tot asa mi s-au parut si Gorika si Zaglebie.

 

Repet, pe hartie Zaglebie e periculoasa. Este un rezultat bun si nimic mai mult. Nu s-au facut greseli, dar nici lucruri extraordinare. Pur si simplu am facut ceea ce face Steaua de cand ma stiu: a mers cu tupeu la o echipa mai mica si si-a vazut de treaba. Nimic deosebit in asta. Decat sa ma laud ca am jucat intelept la Zaglebie, tot astept sa scapam de mentalitatile alea cu aparatu dupa ce dam gol (de ne-a mancat ficatii cu Boro), sa scapam de complexele alea in fata echipelor mari, sa scapam de emotiile alea in Ghencea in rundele din primavara, sa fim si noi maturi si sa jucam fotbal PROFESIONIST.

 

Bleah, obosesc degeaba. Mai bine imi sting lumina singur.

danimarcu02.08.2007 19:44

@duffy -Si eu cred ca mai bine iti stingi lumina singur!

Cateodata esti prea capos ,intretii o discutie despre un lucru minor zile intregi,cu posturi lungi dar lipsite de substanta...

Cred ca ai o problema,tin minte ca acum cateva luni ,iti sustineai cu ardoare o alta teorie,pana acolo incat ai inceput sa scotocesti prin arhive ,ca sa descoperi ce a zis unul sau altul in urma cu mai mult timp...

Sper sa nu te enervezi din nou, ca iar scade traficul acestui site din cauza ta... :biggrin:

daffyduck02.08.2007 19:52
Sper sa nu te enervezi din nou, ca iar scade traficul acestui site din cauza ta... :biggrin:

 

Pe tine nu ma enervez, ca tu vezi din Portugalia la televizor ce nu vad arbitrii din 5m in Ghencea ... :biggrin:

Inca un motiv sa se introduca proba video si in fotbal :tongue:

danimarcu02.08.2007 20:02

Scuze pentru continuarea off-topicului

@duffy- Cel putin in privinta memoriei stai bine...

Serios vorbind,proba video nu va fi niciodata acceptata, caci astfel ar pierde unii fraiele ...

Revenind ON-TOPIC ,sper ca maine seara sa putem spune ca intr-adevar Hagi a pornit cu dreptul!Sunt curios maine sa vad ce noutati mai aduci... :biggrin:

daffyduck02.08.2007 20:23
Scuze pentru continuarea off-topicului

@duffy- Cel putin in privinta memoriei stai bine...

Serios vorbind,proba video nu va fi niciodata acceptata, caci astfel ar pierde unii fraiele ...

Revenind ON-TOPIC ,sper ca maine seara sa putem spune ca intr-adevar Hagi a pornit cu dreptul!Sunt curios maine sa vad ce noutati mai aduci... :biggrin:

 

off-topic: rectificare - proba video nu va fi niciodata acceptata <IN Romania>, caci astfel ar pierde unii fraiele ...

 

In Anglia deja se testeaza anumite sisteme, gen piuit (ca in tenis) daca mingea a trecut sau nu linia portii ... tot e un inceput.

 

on-topic: Hagi a pornit cu dreptul. Nu putem sa configuram un numar de meciuri ca sa spunem ca a inceput bine sau rau. Eu cred ca am inceput bine. Nu acum vom avea probleme. Iti mai aduci aminte cum a inceput campionatul trecut? 7 victorii, un egal, locul 2 in campionat la 2p de Dinamo inainte de meciu direct cu ei, 5-0 in total cu Gorika si calificarea dupa 10 ani in grupele CL. Adica "de vis". Urma sa castigam la Dinamo si sa trecem pe primul loc in campionat, la 1p distanta. Meciul acela a fost cheia, o victorie acolo i-ar fi demoralizat pe ham, care oricum ne priveau cu ciuda pentru prezenta in grupele CL.

 

Ca sa revin la esenta :D, sunt convins ca la inceput de drum nu vom avea probleme ... in anii precedenti am avut mereu probleme in a doua parte a sezonului, din cauza lotului slabut, accidentarilor, cartonaselor, etc.

Batem maine la Farul, facem spectacol, mai ales ca Hagi are motive in plus in fata Farului.

 

Din nou off-topic pentru Miaus: =))))

1. La Real Madrid mergea bine fotbalu cand era antrenor Bosque, adica nici o tactica. Dar pentru asta iti trebuie vreo 500 milioane de Para, cat valora lotu' lu' Real p-atunci.

2. Manchester U nu e o echipa spectaculoasa. In afara de C Ronaldo, cine e spectaculos la Manchester? Paul Scholes (ha ha). Giggs (ha ha). Carrick (ha ha). In plus, Ferguson e un antrenor tactic. Voi spuneti "spectaculoasa" cand va referiti la echipele care ajung la poarta adversa din 5 pase exacte? EU I-AS SPUNE VALOAREA JUCATORILOR, care nu gresesc pasea si stiu unde sa stea in teren + valoarea antrenorului care ii pune. Vezi tu, daca echipa adversa joaca, cu 5 fundasi centrali si tu pui un singur atacant, de preferat chiar intre ei, nu cred ca ai sa inscrii vreodata, chiar daca atacantu e super spectaculosu' Eto'o. Un antrenor nu trebuie doar sa-i dea libertatea unui jucator de a juca din glezna fina si sa faca faze "misto". Pentru asta s-au prins toate echipele care i-au anihilat pe Dica si Ronaldinho si uite asa au strans-o in mana si Steaua si Barca. Un antrenor trebuie sa le mai spuna jucatorilor si in ce zona a terenului are echipa adversa slabiciuni, unde sa concentrezi pasele, cum e bine sa le dai, chestii ... d-aia umbla aia cu laptoapele dupa ei si dau bani grei sa cumpere analize facute de firme specializate. Tin sa mai adaug si faptul ca un mare merit la Steaua il va avea si Pedarzzini, omul din umbra, care nu va gusta din succes, dar face parte din el prin tot ceea ce stie el sa faca.

3. Barcelona echipa spectaculoasa bla bla bla ... asa spectaculoasa ca a facut 0-0 cu Steaua in 120 de minute. Si la Barcelona de acum, Giully si Iniesta sunt spectaculosi? Au si ei doi jucatori samba, Ronaldinho si Eto'o. Iar primu le-a mancat toate trofeele. S-a ales el cu contracte publicitare si 12 milioane de euro salariu, iar Barcelona cu tricouri vandute. Asta nu e fotbal, e industrie. Eu nu vreau sa devina Steaua masina de produs bani ca vindem tricouri cu Dica, care face spectacol pe teren.

 

Iar referitor la vechea optiune a forumului, conform careia incepeai cu 3.000 de caractere limita si cresteai dupa fiecare post, eu ajunsesem la vreo 70.000 de caractere =)). Pai forumu' de aia exista mai baieti, sa intre toti distrusii dependenti sa posteze kilometric. Doar nu suntem la examene la scoala: "scurt si la obiect te rog, nu te abate ca nu iei nota de trecere". DOUGH !

 

P.S.: on-topic - Ceahlaul nu a facut marcaj la sange la Dica, nu l-au tratat separat. Greseala din aia "TACTICA" de antrenor. Drept urmare le-a dat gol (ca ala din penalty nu se pune) si doua bare. Spre deosebire de Hizo, omologu' de la Zaglebie a zis "ii vom acorda atentie speciala lui Dica" si uite asa n-a avut Dica nici un sut spre poarta. Si de-aia am ajuns sa dam gol din corner. ADICA DIN TACTICA, nu din glezna din aia super ofensiva. Astept si eu in continuare sa vad cat de spectaculoase o sa fie meciurile cu echipe gan Pandurii, care vor juca contra Stelei celebrul 9-0-1. Bine ca am scapat de FC Arges si FC National macar ...

Miaus02.08.2007 20:26
@duffy -Si eu cred ca mai bine iti stingi lumina singur!

Cateodata esti prea capos ,intretii o discutie despre un lucru minor zile intregi,cu posturi lungi dar lipsite de substanta...

Cred ca ai o problema,tin minte ca acum cateva luni ,iti sustineai cu ardoare o alta teorie,pana acolo incat ai inceput sa scotocesti prin arhive ,ca sa descoperi ce a zis unul sau altul in urma cu mai mult timp...

Sper sa nu te enervezi din nou, ca iar scade traficul acestui site din cauza ta... :biggrin:

 

Propun moderatorilor pe aceasta cale sa se faca posturile de maxim 20 de cuvinte din care sa nu lipseasca celebrele cuvinte samantari,cetateni,oi,etc ca sa nu se mai streseze baietii sa citeasca posturi "lungi".

 

Steaua-Ceahlaul pe acest forum cu Ceahlaul 1-0.Papillon si-a iesit din fire si a comentat ceva si imediat i-au sarit baietii destepti in cap si el le-a zis ceva super adevarat frate.Bai baieti aduceti si voi argumente ca bascalie de "doi lei" ( ca sa fiu in asentimentul lui danimarcu) poate sa faca oricine.Si baietii s-au pitit dupa copaci...

 

Greu domne greu sa gandesti sa compui un post din asta mai lung.Logica asta si cu carnea de porc, grele domne grele.

 

Iar atitudinea duplicitara e ceva ce ne defineste ca si popor.Noi suntem singura tara din aceasta lume care a castigat un razboi dar a pierdut teritorii.Suntem UNICI in a sta cu curul in doua luntrii si a ne duce dupa cum bate vantul.

 

De fapt se vede pe site-ul asta cum tratam meciuri jucate la fel.Intr-unele eram fricosi, jucam defensiv, eram de c.a.c.a.t. Acum suntem intelepti ca jucam prudent.

 

La Lubin am facut exact ce trebuie sa faca o echipa mare.Sa omoare cu sange rece pe cea mai mica.

 

@DanStan. Poate ne spui si ce jucatori defensivi avea Milan ca sa sustina acel trio ofensiv din anii 80.Milan este o echipa mare pentru ca are jucatori foarte disciplinati tactic care stiu ce sa faca cu mingea si un KAKA ce te scoate din rahat mai mereu.La meciul cu Manchester de pe San Siro cei de la United nu reuseau sa atinga mingea, atat de bine erau facute traseele alea.Cred ca daca ii legau la ochi pe Gattuso&Co si tot reuseau sa paseze exact.

 

La noi nu exista asa ceva inca, o disciplina tactica de fier.Imi amintesc de Zenga cu cel mai mare drag pentru ca el a adus FOTBALUL MARE la noi in Ghencea.La acel 1-0 cu Dinamo de pe Ghencea am jucat in asa fel incat Borcea a zis dupa meci:"Noi am fi vrut sa facem mai mult dar nu ne-a lasat Steaua sa jucam".

 

Vreti nu vreti fotbalul mare este multa tactica, multa alergatura, si niste oameni care fac diferenta.La noi nu exista decat Dica cu diferenta deocamdata si daca el nu merge we're fucked.

 

Va indemn sa nu mai visati cai verzi pe pereti cum ca am elimina Sevilla,Real,Manchester ci sa privim realist sa ne dam seama unde suntem si ce avem de facut ca sa putem sa ii ajungem din urma.De aceea spun sa gandim realist sa incurajam echipa si sa o criticam cand merita pentru a ramane cu picioarele pe pamant.

 

Hai sa batem Farul - FORZA Steaua!

danimarcu02.08.2007 20:49
Propun moderatorilor pe aceasta cale sa se faca posturile de maxim 20 de cuvinte din care sa nu lipseasca celebrele cuvinte samantari,cetateni,oi,etc ca sa nu se mai streseze baietii sa citeasca posturi "lungi".

 

Steaua-Ceahlaul pe acest forum cu Ceahlaul 1-0.Papillon si-a iesit din fire si a comentat ceva si imediat i-au sarit baietii destepti in cap si el le-a zis ceva super adevarat frate.Bai baieti aduceti si voi argumente ca bascalie de "doi lei" ( ca sa fiu in asentimentul lui danimarcu) poate sa faca oricine.Si baietii s-au pitit dupa copaci...

 

Greu domne greu sa gandesti sa compui un post din asta mai lung.Logica asta si cu carnea de porc, grele domne grele.

Sa mori tu!... Pai eu prefer sa citesc un post scurt si la obiect,decat unul kilometric din care rezulta exact acelasi mesaj...Mie nu mi se pare o dovada de desteptaciune faptul ca scrii mult si prost!

In plus,mi se pare de-a dreptul dezgustator ca te bagi in seama fara sa fii intrebat.Caci de cate ori cineva ii da o replica lui duffy,apari tu sa-i iei apararea,de parca el are nevoie de asa ceva...

Numa' bine!Si postari cat mai concise...

Miaus02.08.2007 20:53
Sa mori tu!... Pai eu prefer sa citesc un post scurt si la obiect,decat unul kilometric din care rezulta exact acelasi mesaj...Mie nu mi se pare o dovada de desteptaciune faptul ca scrii mult si prost!

In plus,mi se pare de-a dreptul dezgustator ca te bagi in seama fara sa fii intrebat.Caci de cate ori cineva ii da o replica lui duffy,apari tu sa-i iei apararea,de parca el are nevoie de asa ceva...

Numa' bine!Si postari cat mai concise...

"Hagi e suepr,am batut si am jucat spectaculos,forza Steaua Goian e cel mai tare va puuuuuuuuupppppppppp"

 

"mama ce bien am jucat, excelent Hagi nea facut fericitit si stiu ca vomc castiga tot, iI batem pe toti va iubesc forzza Steaua"

 

e suficient de compact pe intelesul tau?

 

Sau il fac si mai scurt Hagi - victorie - Steaua.

danimarcu02.08.2007 21:10

@Miaus -nu sari calu',ca nu-i cazul.

Nu sunt tocmai astea comentariile pe care le apreciez,dovada sta faptul ca niciodata nu am postat asa ceva.Totusi,trebuie sa acceptam si astfel de pareri,ca nu toata lumea are facultate sau scoli inalte.

De exemplu,am citit posturi ale lui Catalin sau Ovidiu(SSK) pe cat de scurte,pe atat de cuprinzatoare...si nu ma refer aici la articolele lor,aia-i alta treaba.Sunt pe intelesul tuturor,nu atipeste nimeni citind respectivele posturi...

Dar hai sa incheiem discutia asta,ca nu ajungem nicaieri.Scrieti voi cum si cat vreti,ca de-aia e democratie...

Oricum nu le citeste nimeni... :biggrin:

daffyduck02.08.2007 21:17

Lectia nr 1 de spectaculozitate in fotbal.

 

Manchester United. Din maxim 5 pase, mingea ajunge in gol. In afara de (cateodata) C Ronaldo pe dreapta, nici un dribling, nici o floricea. Pentru asta, au fost necesari 5 pasi simplii catre fotbal: pasa, stop, sut, pozitionare, capu sus. Cei doi oameni: cel care dadea pasa o dadea perfect si pe pozitie viitoare. cel care o primea stia sa plece exact inainte sa plece pasa de la coechipier, punea adversaru pe picior gresit. stop, preluare si pasa mai departe fara sa se uite. ASTA SE NUMESTE TACTICA baieti. Faze repetate la antrenamente pana le-a iesit sangele pe nas. Ca daca il trezesti pe Rooney ala la 3 noapte stie unde sa astepte pasea si unde e poarta adversa. In rest, Rooney are un picior cat doua trupuri de-ale lui Lovin, forta tata, nu samba de Janeiro.

 

Acum, luam Steaua. Lovin are mingea la picior. Stie ca trebuie sa joaca in fata, "ofensiv". Il vede mai in fata decat el pe Dica. Pune capu in pamant ca sa dea pasa, sa nimereasca mingea, sa vada unde e. Da pasa, Dica intre timp era la 20m distanta de pasea lui Lovin. Acum se explica si perfectul simplu' al golului de 2-1 de la Kiev: faza repetata la nesfarsit la antrenamentele dinaintea meciului: aut batut la Dica "EXACT IN ACEL LOC", Dica astepta exact acolo, centrare pe spate fara sa se uite EXACT IN ACEL LOC, Badea asteapta acolo si da gol cu capul.

 

Ca sa joci "spectaculos" si "ofensiv" iti trebuie 8-12 milioane de euro pe sezon pentru salariul jucatorului, samba de Ronaldinho si oglinda in vestiar C Ronaldo din aia ...

 

In plus, in campionatele alea "spectaculoase" se mai face ca jucatorii sunt profesionisti de la 12 ani, ca arbitrii nu iti mananca ficatii, ca suporterii aia "samantari" si "cetateni" nu-ti iau decedatii in copulatie la prima preluare gresita, ca adversarii nu te trimit la Bologna din 2 in 2 etape, ca gazoanele lor nu sunt formate din pamant inghetat cu iarba pe alocuri, etc etc etc ... hai sa ramanem unde suntem si sa nu o mai dam in sambe de Janeiro.

 

Daffy & Miaus - Echipa posturilor lungi va ureaza digestie placuta.

"Este !!! Am batut cu 1-0 !! bv baietzi !! Zagrebie Lubin 0 - 1 Steaua !!! Bravoi Baietzi.!! Bv Goian !! Omul meciului !!!!!"

«123»