FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua si imnul ei (peste o vreme) celebru

«123»
ne_faci_un_gol01.08.2007 12:40
"Imnul" tau ar putea intra in repertoriul galeriei. E simplu, usor de retinut, linia melodica foarte cunoscuta. Din pacate nu cred ca poate deveni imnul oficial al Stelei ........ versurile imnului nu trebuie puse pe o arie celebra, pentru ca in momentul intonarii imnului trebuie sa-ti vina in minte si in suflet doar Steaua.

 

de acord. Eventual ar trebui gasit un alt ritm, o alta melodie in spate .. nu cred ca vrem nici ca altii sa fac misto de noi si sa ne numeasca "Opereta Ultra" :D

 

parerea mea e ca trebuie sa pornim de la o melodie compusa special pentru Steaua. Nu trebuie sa aiba versuri, o putem pune pe site sa o ascultam si sa propuna fiecare versuri. Putem face un fel de concurs in urma caruia sa combinam cele mai bune idei.. altfel nimeni nu o sa accepte niste versuri facute doar de un ins, trebuiesc mai multe idei. Dar totul porneste de la o melodie (ganditi-va doar la Scooter - Maria :) - o melodie e mult mai usor acceptata).

 

Numai bine!

potra01.08.2007 12:40

e dragutz asa...dar nu e cam monoton sa canti atatea strofe pe aceeasi linie melodica?? adica...devine putin plictisitor...nush...parerea mea...mai gandeste-te! poate poti gasi alta melodie...sau sa o diversifici putin

Apolo01.08.2007 12:42

fularsteaua2

 

Fiti atenti idee:

Versurile de mai sus ar trebui sa fie strigate la inceputul fiecarei reprize ale meciurilor. Tare, de peluze, sa se cutremure TEMPLUL, sa se cutremure cartierul Ghencea, Gigi la oficiala, copilul in pi... masii, sa inghete adversarii si suporterii lor. Nu cantat pe o melodie veche de cand lumea. Sa urle toti dementii din peluze atatati de sefii de galerie. Daca vreti, un fel de haka al suflarii ros albastre.

Ar fi ceva. Zic eu.

stelistu8701.08.2007 12:49

@fantomas_boss

 

Ceva care i-ar placea lu' Jiji,un adevarat imn pentru el

 

 

El e Gigi Becali,

Cel mai mare conducator

Presedintele atotstiutor

Cel mai bogat dintre pamanteni

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

 

Minte luminoasa, de razboinic aleasa

Cine-i oare acest razboinic al luminii

Gigi Becali se stie

Voievod din copilarie

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

 

 

Daca facem o linie melodica o combinatie intre manea si o bucata dintr-un catec religios ajunge hitul anului in mAYBACU lu'Jiji

potra01.08.2007 12:51
Sa urle toti dementii din peluze atatati de sefii de galerie. Daca vreti, un fel de haka al suflarii ros albastre.

Ar fi ceva. Zic eu.

 

da...ar fi mai potrivit decat pe melodia aia...

dar...exact cum spunea cineva mai sus...mai sunt melodii special pentru Steaua, pe langa bere gratis mai sunt si cei de la chicanos, mie chiar imi place melodia lor...acestea nu pot fi luate in considerare? sau nu plac nimanui?

Astristul01.08.2007 12:54
@Astristul

 

Steaua e deja o echipa din ce in ce mai cunoscuta in europa si trebuie sa avem si noi un imn al nostru cu versurile si melodia noastra....

De parca nu stiu ca Steaua e o echipa cu renume in Europa. Daca ai fi citit ce am scris ai fi vazut ca eu am zis ca AVEM DEJA nu 1 ci mai multe imnuri si acela compus de Bere Gratis imi place cel mai mult. Ma face sa ma simt din ce in ce mai STELIST. Nu alte imnuri.

Poate te referi la un imn doar al galeriei, nu al Stelei ....

FORZA Steaua !!! steag2

fantomass_boss01.08.2007 12:58
@fantomas_boss

 

Ceva care i-ar placea lu' Jiji,un adevarat imn pentru el

El e Gigi Becali,

Cel mai mare conducator

Presedintele atotstiutor

Cel mai bogat dintre pamanteni

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

 

Minte luminoasa, de razboinic aleasa

Cine-i oare acest razboinic al luminii

Gigi Becali se stie

Voievod din copilarie

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Daca facem o linie melodica o combinatie intre manea si o bucata dintr-un catec religios ajunge hitul anului in mAYBACU lu'Jiji

ai derptate dc ii dai asta lu Jiji o sa fii mana lui dreapta :)))))......stergel sa nu il vada voievodul atotstiutorul atotputernicul regele lumniii nenea JB...:)))..ba ne cam prostim :)))

ne_faci_un_gol01.08.2007 13:13

@Astristul: daca tu te simti "mai stelist" cand asculti cantecul de la Bere Gratis, asta nu inseamna ca tu te confunzi cu Steaua iar restul carora nu le place cantecul (sau cel putin nu il vad ca pe un imn) se confunda cu galeria. Mai mediteaza la asta ;)

ne_faci_un_gol01.08.2007 13:21
Eu zic ca nu, cred ca ar fi suficient. Gandeste-te la cat canta englezii din imnul Angliei, o strofa. Atat stiu atat canta, chit ca-i docher chit ca-i muzician chit ca-i om politic sau orice altceva. Evident, versurile prezentate de mine reprezinta niste versuri si atat, eu cred ca un Imn al Stelei trebuie sa fie concis, sa spuna intr-o strofa maxim doua tot ce ar fi de spus. Dar foarte foarte importanta e linia melodica.

 

Din pacate il avem pe Gigi Becali. Nenorocitu ala vrea executii printre suporteri.

 

de ce nu te gandesti la fanii lui Liverpool care canta to cantecul? ;) Daca e sa ne luam dupa imnuri nationale, cati stiu mai mult de 2 strofe din imnul Romaniei? L-)

 

pentru cei care vor invata o singura strofa.. e alegerea lor, sa cante macar atat. dar atata timp cat lasi posibilitatea de mai bine, nu vad ce ai de pierdut :)

Apolo01.08.2007 13:45
da...ar fi mai potrivit decat pe melodia aia...

dar...exact cum spunea cineva mai sus...mai sunt melodii special pentru Steaua, pe langa bere gratis mai sunt si cei de la chicanos, mie chiar imi place melodia lor...acestea nu pot fi luate in considerare? sau nu plac nimanui?

 

 

 

Stelistule infocat,

 

melodia celor de la Chicanos o am in masina si in ultimul timp o ascult mai des decat "Maria". Cand merg acasa de la serviciu o dau "la blana" si sa vezi ce relaxare fratioare!!! (Aia cu "Tot stadionu' striga-acum Steaua!!!")

Chestia asta cu imnu' e veche. S-a vorbit mult si sa vezi tu ce-o sa se mai vorbeasca. Un imn acum e cam greu sa mai fie impus. Stii cand e posibil ca toata lumea sa accepte un imn? La un super-eveniment. Sa castige ai nostri vreun trofeu european, ceva, sa uite lumea de brigazi, de peluza N-S, tribuna E-V, si sa constientizeze atat: eu tin cu Steaua, ca si ala din dreapta si din stanga, la fel ca si ala care e in fata mea la vreo 120-150m. Un eveniment din asta mare ar putea crea o cantare pentru toata suflarea ros albastra.

Citesc despre cum ar fi un imn ca la Liverpool. Mai fratilor aia au imnul respectiv de foarte multa vreme, si suporterii lor sunt un tot unitar. Ei canta melodia respectiva si la 5-0 si la 0-5. Nu cred sa aiba ei texte cu jandarmeria lor, cu anumiti jucatori, cu patronii. Ei vin pentru 90 min. si 11 oameni.

Poate cu timpul trecem si noi peste divergente de opinie, peste problemele cu patronul si cu autoritatile, peste faptul ca jucatorii oaspeti se mai sicaneaza cu ai nostri, peste faptul ca ai nostri joaca cu rivala de moarte si, poate atunci, din piepturile tuturor celor care simpatizeaza cu Steaua se va auzi o melodie care, daca ar fi auzita de un orb care trece pe langa stadionul Ghencea, l-ar face sa spuna:"AICI E SARBATOARE, JOACA Steaua!"

ne_faci_un_gol01.08.2007 14:08
Stelistule infocat,

 

......

 

Poate cu timpul trecem si noi peste divergente de opinie, peste problemele cu patronul si cu autoritatile, peste faptul ca jucatorii oaspeti se mai sicaneaza cu ai nostri, peste faptul ca ai nostri joaca cu rivala de moarte si, poate atunci, din piepturile tuturor celor care simpatizeaza cu Steaua se va auzi o melodie care, daca ar fi auzita de un orb care trece pe langa stadionul Ghencea, l-ar face sa spuna:"AICI E SARBATOARE, JOACA Steaua!"

 

:) bravo

 

as mai adauga totusi ceva.. un imn frumos poate fi "impus" oricand cu ajutorul conducerii. Daca cei ce lucreaza la promovarea imaginii clubului si-ar da interesul (plecand mai intai de la premisa ca acesti oameni chiar exista :D), ar putea usor promova un imn, folosind mai multe mijloace.. situl oficial, statia de amplificare a stadionului, un videoclip etc. Daca si asta e greu de realizat la un club care se vrea mare, ce pretentii sa mai ai la trofee europene... :)

 

Si pana sa ajungem sa speram mai mult de la conducere, ar trebui chiar noi sa incepem sa ne organizam mai bine. Sunt atatea propuneri de cantece pe acest site (inclusiv cel din articol) care pot fi folosite pentru a imbogati repertoriul galeriei, chiar daca nu devin imnuri.. parerea mea e ca stam foarte prost la acest capitol si pana la imn, am putea incepe cu cantecele galeriei. Trebuie ceva organizat in sensul asta si tot fcsteaua.ro ar trebui sa demareze (dupa parerea mea) o "campanie", cu sprijinul reprezentatantilor galeriei, AISS.. Dar ceva cu finalitate, nu simple postari pe forum care raman numai la stadiul de propuneri interesante pierdute printre alte tampenii debitate la plictiseala.

 

Sa speram ca se va face ceva (deja m-am plctisit de exprimarea asta :).. numai bine!

 

PS: felicitari pentru. articol :)

MALDINI_STEAUA01.08.2007 14:20

Frumos imn ... ar fi frumos sa se cante in TEMPLU fularsteaua2

LeoKinG01.08.2007 15:00
@LeoKinG

 

Depinde. Dacã îi place lui Jiji sunt șanse sã devinã imn oficial. Dacã nu... nu!

Si cum e facut de niste "golani derbedei" nu o sa fie recunoscut niciodata ca imn oficial(sper sa ma insel) totusi o sa avem un imn al nostru al stelistilor si asta e cel mai important!

cody01.08.2007 15:24

parerea mea este ca IMNUl cantat de Bere Gratis este magnifik este genial este incredibil de frumos !!! cred ca acesta v-a trebui sa devina imnul Stelei !!

si trebuie gasit un imn sau invatat cat mai rpd cu putzinta pentru asta ne trebuie si noua frate o organizare sefii de galerie treb sa contribuie si ei cu cva !!!

doar nu v asteptatzi ca imnul s se invetze imediat ca nici cei d la Liverpool nu au invatat imediat dureaza !!! trebuie intai pus p stadion dat p net si invatat si va asigur ca dak o s fie frumos si il va invata toata lumeaa !! O SA NE AUZIM MAI FRUMOS ca CEI D LA Liverpoll !!! :(( mai avem pana acolo intai noi s ne gasim imn frumos !!!

 

a si apropo frate cand om avea si noi o galerie cu "UN SINGUR SEF DE GALERIE" si sa fie ff bne organizata uitazi-va si voi p net sa vdetzi galeria turcilor d la Besiktas cum e condusa d un singur om si ace leste Allan sau ca celor d la eintracht frankfurt in plm se rupea stadionu cu ei !!! IMI DORESC DIN TOATA INIMA SA DEVENIM UNA DINTRE CELE MAI FRUMOASE GAleriii din LUME DAR pentru ASTA TREB ORGANIZARE SI MUNCA !!!

MANDRU CA SUNT STELIST !!!!!

MAndru DE Steaua !!!

Misterjohnn01.08.2007 15:32

Noi suntem Steaua!In primul rannd trebuie noi sa luam o hotarare si apoi sa le zicem conduceriii din templu!Chicanos - Forza Steaua e perfecta!

 

FORZA Steaua fularsteau2 steagsahmic fular-campioniifularultrasforzateaua steagcruce2 steaua_ro

alexys01.08.2007 15:55
@fantomas_boss

 

Ceva care i-ar placea lu' Jiji,un adevarat imn pentru el

El e Gigi Becali,

Cel mai mare conducator

Presedintele atotstiutor

Cel mai bogat dintre pamanteni

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

 

Minte luminoasa, de razboinic aleasa

Cine-i oare acest razboinic al luminii

Gigi Becali se stie

Voievod din copilarie

 

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Fara numar ,fara numar

Traiasca Becali ,Becali

Daca facem o linie melodica o combinatie intre manea si o bucata dintr-un catec religios ajunge hitul anului in mAYBACU lu'Jiji

:)) asta-i prea tare..trebuie sa o salvez!!

bad_joke01.08.2007 15:59

Parerea mea este ca ar trebui sa-l fac un compozitor bun si de preferintza stelsit normal asta ar trebui sa fie Moculescu chiar dac e comunist ar face niste versuri magnifice sunt sigur sau Ducu Bertzi nush dastia folkisti plm nu stiu ce s azic,dar e bun si cel a lui Bere Gratis si daca ne hotoram prin referendum asupra unui imn ar fi chiar tare,s amor de nar veni mai multi stelsiti la vot decat la Basescu

steauafan01.08.2007 17:27

Cu tot respectul pentru dl Ardeleanu, textul e pueril si fortat iar alegerea ariei ca melodie pentru imn e neinspirata, cred ca un imn trebuie sa fie ca un cantec de lupta, mobilizator, nu o caterinca din opere celebre (si cu toate astea sunt multe arii celebre mult mai potrivite, am cel putin vreo 3-4 in minte doar din Verdi).

 

In alta ordine de idei, ce ne trebuie acum cel mai mult e sa nu mai facem panarama la meciuri, degeaba avem imn daca il cantam prin blocuri si pe strazi da nu pe stadion. Eu mi-s unul dintre "samantari" dar iubesc Steaua la fel de mult ca si cel mai infocat Ultras si nu-mi doresc decat sa terminam odata cu scandalurile si cu suspendarile sa putem sa fim pe stadion alaturi de echipa.

 

Cu animalul de Becali lupta trebuie dusa altfel, trebuie sa fim mai parsivi ca el, sa ne folosim de el, nu sa-l facem dusman. Daca-l facem sa creada ca ne-a pacalit si a castigat "razboiul" poate izbutim sa ni-l apropiem si cine stie ce face el sa ne multumeasca PE NOI cand o cerem! Multi dintre suporteri (Ultrasi sau nu) sunt tineri, idealisti, cu suflete curate si emotii si porniri crude si neslefuite, fara scola vietii sa stie cum trebuie lucrat cu Gigi. La asa jigodie ca Gigi trebuie raspuns cu si mai multa jigodenie si parsivism, doar asa castigam. Razboiul cu Gigi se duce la urne nu pe stadion, sa fim noi cei care radem la urma. Ginditi-va ce zicea el de MM, cat de ranit a fost cand a fost "tradat". Hai sa incercam sa ii dam o lovitura si mai mare, sa-l facem prietenul nostru, sa aiba incredere in noi, poate pune botul si in timp incepe si asculta de noi, mai un abonament aici, mai o peluza acoperita sau un transfer de milioane acolo in schimbul "suportului" si cand i-o fi lumea mai draga (la vot) atunci cutitul in spate! Avem numai de castigat, si noi si echipa. Si nici n-o sa mai aiba ziarele ce scrie de conflictele dintre Becali si suporteri.

 

Haide Steaua!

Steauaforever3301.08.2007 17:36

ar fi interesant un sondaj in urma caruia sa alegem un imn. Cred ca imnul Bere Gratis ar merge dar ar trebui si alte cantece nu numai un imn....

stelista anului(stefy)01.08.2007 17:39
Noi suntem cei mai tari...iar imnul asta ni se potriveste.................avem o istorie mare iar antrenorul e regele fotbalului romanesc......iar echipa noastra are nijte jucatori foarte buni...deki rezulta ca Steaua e o echipe de neinvins fularsteau2 fular-campionii steaua_ro fularsteau2
Anna love steaua01.08.2007 17:45

este frumoasa melodia din articol dar nu ca imn oficial ar fi frumus sa catam tot stadionul aceasta melodie nici cea a lui bere gratis nu este cine stie ce ca imn oficial mi-ar placea foarte mult ca imn oficial sa fie melodia Forza Steaua a lui chicanos este foarte frumoasa acum vom vedea ce vom face si cu imnul dar mi-ar placea foarte mult sa-l schimbam pana at sa castigam toate meciurile si sa ne calificam in CL Forza Steaua

laurst01.08.2007 18:01

prima data am auzit imnul celor de la Bere Gratis in august 2002, la prezentarea lotului, la Polivalenta,

cd. de-abia venise Olaroiu antrenor; pot sa spun ca mi-a placut de-atunci, ritmat, versuri frumoase, mai ales

'' orice meci in Ghencea e o mare gala''/ pot sa spun ca ni se potrivea, dar n-ar fi rau s-avem un imn stiut de toti stelistii si cantat cu frenezie in Templu, sa se cutremure stadionul

l-ar putea compune unul dintre numerosii stelisti din muzica romaneasca: Moculescu,Bittman etc. sprecl2 sprecl2 steag2

LeoKinG01.08.2007 18:05
a si apropo frate cand om avea si noi o galerie cu "UN SINGUR SEF DE GALERIE" si sa fie ff bne organizata uitazi-va si voi p net sa vdetzi galeria turcilor d la Besiktas cum e condusa d un singur om si ace leste Allan sau ca celor d la eintracht frankfurt in plm se rupea stadionu cu ei !!!

Singuru om care e potrivit sa conduca Peluza Nord e Jean Pavel si cred ca toata lumea dupa acest forum e de acord cu mine,din pacate Jean numai vrea sa ne conduca...

Astristul01.08.2007 19:17
@Astristul: daca tu te simti "mai stelist" cand asculti cantecul de la Bere Gratis, asta nu inseamna ca tu te confunzi cu Steaua iar restul carora nu le place cantecul (sau cel putin nu il vad ca pe un imn) se confunda cu galeria. Mai mediteaza la asta ;)

Nici nu am zis asta. Ai inteles gresit. Eu doar am zis ca nu e nevoie sa se inventeze alt imn cand sunt atatea pe 'piata'.

FORZA Steaua !!! steag2

zetx01.08.2007 21:09
Eu zic ca nu, cred ca ar fi suficient. Gandeste-te la cat canta englezii din imnul Angliei, o strofa. Atat stiu atat canta, chit ca-i docher chit ca-i muzician chit ca-i om politic sau orice altceva. Evident, versurile prezentate de mine reprezinta niste versuri si atat, eu cred ca un Imn al Stelei trebuie sa fie concis, sa spuna intr-o strofa maxim doua tot ce ar fi de spus. Dar foarte foarte importanta e linia melodica.

 

Din pacate il avem pe Gigi Becali. Nenorocitu ala vrea executii printre suporteri.

Nenorocitu ala de Becali vrea executzii printre ciobani ca el care sar si bat portaru de la echipa adversa intr-un meci amical ca sa poata sa ne suspende UEFA linistitzi.Eu chiar nu inteleg ce rost a avut gestul respectiv,mai vin dupa aia si ne dau lectii de suporter adevarat?

cu ce se deosebeste de ciobanu de Becali?

«123»