Trebuie sa admitem ca polonezii au stiut foarte bine sa puna o presiune continua pe romani cu tot acest tam tam de manifestare al increderii depline in propriile forte si propria valoare. Exploatand la maximum o moda blestemata romaneasca la care, din pacate, insisi suporterii stelisti au contribuit din greu si anume "Hagi nu este antrenor" trupa guristilor de la Zaglebie a lovit incontinuu vizand scaderea increderii fotbalistilor Stelei in capacitatea propriului antrenor de a-i conduce spre victorie. Da, aceasta este princiala arma pe care au mizat adversarii nostri de maine, nicidecum pe o superioritate fotbalistica proprie. Sa fim seriosi, cu ce ar putea suprinde polonezii maine? Driblinguri braziliene si organizare italiana? Nu, vor arunca in lupta forta si ambitia fundamentate pe dorinta logica de a intra in grupele Champions League. Un adversar incomod prin insasi disperarea de a-si depasi conditia.
Meciul va dura doar 90 de minute dar adevaratul examen pe care-l da Gica se petrece in aceste clipe. In aceasta seara si pana cand arbitrul va fluiera inceputul partidei. Prin ceea ce le va spune, prin modul in care va gandi echipa tinand cont de nesfarsitele indisponibilitati, antrenorul roman va trebui sa demonteze, pas cu pas tot ce au investit adversarii pentru a zdruncina increderea ros albastrilor in antrenorul lor si in propriile posibilitati de a lua o optiune serioasa pentru calificare inca de la meciul tur.
Pentru Steaua, acest meci inseamna un nou inceput, o campanie noua, asemanatoare oarecum cu cea inceputa de Zenga in urma cu patru sezoane dar si un prilej de a razbuna o infrangere umilitoare a rivalei din campionat in fata unei "Polonii Varsovia" in anul 2000. Superioritate stelista....
Echipa probabila:
Cernea - Nicolita, Goian, Rada, Marin - Nesu, Radoi, Croitoru, Badoi - Neaga, Dica
