FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Lectia lui Bostina

«14567»
SSK21.07.2007 19:26

Eu nu cred ca fraza aceea incita la violenta. In fine, deja o dam in critica literara si n-are sens.

 

Si eu pot sa confirm ca tribuna 1 a reactionat bine la protestele impotriva lui Becali de dinaintea acelui incident. Au fost destui care l-au huiduit. Reactia celor de la tribuna I din timpul incidentului (inclusiv acel "rusine sa va fie" ce mi-a adus aminte de vremuri de mult apuse) a fost perfect justificata.

 

Singura vina a "cetatenilor" aseara a fost faptul ca 60 de minute au tacut ca pestii, desi multi aici pe forum clameaza ca ei "sustin echipa" (desi aseara timp de 60 de minute s-a auzit o singura scandare - "tudore sa-ti dam la m***" si aia pornita din Nord prin min 75). Oricum, aceasta vina nu se compara cu vina celorlalti.

korynna21.07.2007 19:29

@ the flyer

Stai linistit ca nu trebuie sa te "pun pe tine in fund".Daca stau in peluza nu inseamna ca nu fac parte din suporterii de rand si nu vad cand m-am batut eu cu piatra in piept de treaba asta.Nu sunt cu nimic mai presus de alti suporteri care stau la t2 sau t1 si isi vad de treaba lor si de rolul lor de a incuraja echipa.Se mai intampla sa fiu si irascibila,dar n-ar trebui sa te deranjeze,toti suntem cateodata,mai ales dupa anumite evenimente care ne marcheaza negativ.Daca mai ai ceva de spus despre starea mea de spirit fa-o prin pm,nu cred ca ii intereseaza pe altii.Numai bine!

Miaus21.07.2007 19:30
@alexblaja

 

Mihai Somanescu este redactor al fcsteaua.ro si a ales sa scrie un articol in care in loc sa trateze problema suporterilor, o trateaza pe a lui Becali. Are dreptate? Nu stiu, il priveste. Atata timp cat articolul sau nu incita la violenta ci pur si simplu exprima un punct de vedere (neagreat de majoritatea userilor, inclusiv de mine, in aceste momente) n-o sa-i interzicem sa scrie!

 

Iar faptul ca e membru AISS - acu' hai sa n-o dam in extrema cealalta. El a reprezentat Asociatia in niste ocazii, este membru, dar nu e Basescu ca sa-i pretindem ca e presedinte si pe WC. A precizat de la bun inceput ca articolul sau reflecta o parere personala si cu asta basta.

 

Cred ca AISS va avea o pozitie diferita.

 

SSK eu starnesc pasiunea multimii cu cuvinte gen DESCREIERAT si OLIGOFREN in bold, dar Mihaita nu incita la violenta, doamne fereste.

 

Desigur ca epitete precum samantari,burtosi,oi sunt niste mangaieri fine pentru urechile oricui nicidecum jignitoare si incitatoare de violenta.

 

Am inteles ca nu sunteti de acord nici tu,nici Catalin probabil nici Virgil.

 

Deci ce mai cauta JEGUL asta de articol pe fcsteaua? Stergeti-l impreuna cu toate comentariile aferente.S-a dus nebunia toata lumea s-a "refulat" e suficient.Facem un articol decent cu comentarii care sa indemne la calm,luciditate si MODALITATI prin care nea Jiji sa fie boicotat.

nemilosul21.07.2007 19:30
Deci nemilosule, sunt destule metode de a protesta pasnic ... violenta incita la violanta. Si daca tot crezi ca protestul prin violenta este solutia, am si eu o intrebare de doo mii de puncte, care ultras imi raspunde la asta ii transfer eu 100$ in cont: de ce nu va strangeti 2.000, cati si care sunteti, rasi in cap, punkeri, smecheri, cu bate, cu lanturi, cu bile, cu Tweety, cu cine vreti voi si de ce nu va duceti la "palat" si de ce nu ii dati in PM doo (sau mii) de bucati in cap lui Becali? De ce purtati "razboiul" cu el prin intermediului Stelei si al stadionului? Pai de-aia, ca va credeti smecheri, ca va vedeti la televizor, ca va duceti acasa si va dati la gagici mai cu tupeu spunand "azi sa moara mama i-am dat mii de kile de carne pe la bot lu Becali, mama mama ce i-am zis-o eu din tribuna de la 200m distanta de el ...". Fiti frate cu boashe si duceti-va peste el acasa daca aveti ceva CU EL SI NUMAI CU EL ... altfel, faceti acelasi rau Stelei pe care il face si Becali ...

corect

 

dar sa stii ca poate nici atunci nu ar pleca

 

cel mai mult l-ar durea ca un stadion intreg MA REPET un stadion intreg sa ii ceara sa plece(nu neaparat prin injurii,dar nici alea nu strica)

 

e nebun la cap,el traieste cu impresia ca e cel mai iubit om de pe pamant,cel mai mare obiectiv in viata lui de rahat e sa auda multimea cum ii striga numele lui si numai a lui

 

sunt mai mult ca sigur ca i-ar fuge pamantul de sub picioare

un pas a fost facut dupa meciul cu Ceahlaul si cu suporterii din spania

daca se continua la fel cred ca se rezolva ceva,dar din pacate dupa ce s-a intamplat ieri am luato de la inceput si dupa ce specimene am vazut pe stadion nu cred ca o sa se mai rezolve ceva

alexblaja21.07.2007 19:33

Are rost cateodata sa o dam si in critica literara, fie si doar pentru faptul ca putem! :)

 

Referitor la faptul ca T1 a tacut 60 de minute, nu am cum sa ma pronunt, intrucat, dupa cum am mai scris, am fost aseara pentru prima data pe Ghencea, asa ca nu-mi permit sa fac aprecieri referitoare la ceea ce nu cunosc. Despre asta o sa comentez cand o sa stiu despre ce este vorba! :) Oricum, ca o prima impresie, cred ca tonul ar fi trebuit sa-l dea peluzele...

roby_spartacus21.07.2007 19:37

In primul rand vrea sa ii multumesc lui Gabi ca sa bagat ppt acel suporter !!!Asa si ai mare dreptate .. sa nu se mai faca admosfera la meciuri sa nu mai vina " baietii rai" sa vada si EL TARANUL ca Steaua e ce e datorita NOUA SUPORTERILOR nu oilor care il iubesc pe becalii ca a ridicat case, a facut biserici , nus ce a mai facut el !! DAca vi pe stadion il pui in postura de PATRON si savezi ce a facut la Steaua .. ce face .. cum se comporta cu suporterii .. nu sa il apreciezi dupa ce a facut in afara echipei !! aia e altceva dac e votatil sa vedeti ca o sa ajungem mai rau decat ininte de 90 !! **** CELOR CARE IL SUSTIN PE Gigi altfel nu am ce sa va zik sunteti niste depravati !! SCLAVII LUI Gigi asta sunteti si el e un mare cioban !!

daffyduck21.07.2007 19:38
Singura vina a "cetatenilor" aseara a fost faptul ca 60 de minute au tacut ca pestii, desi multi aici pe forum clameaza ca ei "sustin echipa" (desi aseara timp de 60 de minute s-a auzit o singura scandare - "tudore sa-ti dam la m***" si aia pornita din Nord prin min 75). Oricum, aceasta vina nu se compara cu vina celorlalti.

 

Mama Ovidiule, iti dai seama ce realizare a peluzei Nord, la un meci amical cu Charleroi a dat tonu la strigarea "Tudore, sa-ti dam la m***" ... moama moama ... poate imi explici si mie de ce la meciul Steaua - Dinamo 2-4 Peluza Nord nu a mai dat tonul la nici un fel de strigare si la nici un fel de cantec ... defapt poate imi spui si mie asa, ca idee, cate cantece DISTINCTE se canta in Peluza Nord in anul de gratie 2007 ... cantece care sa nu fie "m**e Dinamo", "ne p***am pe Rapid la infinit" si "Tudore, sa-ti dam la ****" ... si sa-mi spui cantece te rog, nu scandari "Forta Steaua E-E" ... cred ca e timpul ca Peluza Nord sa fie mai interesata de imaginea ei ... sa se intalneasca, sa compuna versuri, sa le invete toti, sa le printeze pe coli A4 si sa le dea intregului stadion, sa posteze cantece noi aici pe site (nu articole Lectia lui Bostina), asa incat sa le invete si "samantarii", sa puna banii de droguri si alcool impreuna si sa cumpere niste portavoci, sa puna un lider de galerie adecvat (cu mai mult de 4 clase si cu mai putin de 10 tatuaje distincte) si asa mai departe ...

 

Eu cred ca pentru asta poate fi util site-ul fcsteaua.ro, nu sa-si dea Somanescu cu parerea despre gestul lui Bostina ... sunt satul de formatori din astia de opinii ...

SSK21.07.2007 19:42

@alexblaja

 

Nu e vorba ca T1 a tacut, e vorba ca toata lumea a tacut. T1+T2+peluze (asta intrucat nucleul care de obicei da tonul se sparsese). Aici se va ajunge daca ne ducem in extrema cealalta si sprijinim solutiile cat mai radicale cu putinta impotriva "vagabonzilor". (dupa cum se vede si in filmuletul tau, in care "noi" suntem injurati cum nici cainii nu ne injura)

 

Ca sa nu mai spun de accesul de "civilizatie" al intregului stadion care s-a gasit sa-l aplaude pe optarul belgian cand a fost schimbat...si l-au tinut in aplauze (in picioare unii) de la tribuna 1 pana la tunel, de aveam impresia ca e Dica si nu stiam de ce joaca in alb-negru.

 

Asta e reversul medaliei, un public cuviincios, care sta pe scaun 90 de minute, aplauda adversarii, se bucura la gol si atat.

 

Trebuie sa se ajunga la o solutie de mijloc.

 

@Miaus nici postul tau nu incita la violenta, altfel il stergeam. El este tot atat de "incitant" precum articolul lui Mihai. Hai sa nu mai lungim aceasta discutie inutila.

outlaws_BUSU21.07.2007 19:43
hai ca mi-a placut asta!va simtiti bine?de ce dracu nu puneti si niste muzica,faceti un dans,o bere rece si ii lasati pe prosti sa cinte!asta e referitor la quote-la tau de mai sus!si,ca idee,daca tot stai in galerie,astea le poti face dupa meci!parerea mea!

nu prietene nu ai inteles ideea ce ai vrea tata sa urlu ca idiotu la meci de pregatire cand oricum echipa nu joaca nimic?si pana la urma cu ce te-a deranjat pe tine ce au facut baietii?au facut caterinca in timpul unui meci plictisitor....la un meci important sau la olt ce alt meci oficial nu s-ar fii inatamplat asa ceva

outlaws_BUSU21.07.2007 19:45
Mama Ovidiule, iti dai seama ce realizare a peluzei Nord, la un meci amical cu Charleroi a dat tonu la strigarea "Tudore, sa-ti dam la m***" ... moama moama ... poate imi explici si mie de ce la meciul Steaua - Dinamo 2-4 Peluza Nord nu a mai dat tonul la nici un fel de strigare si la nici un fel de cantec ... defapt poate imi spui si mie asa, ca idee, cate cantece DISTINCTE se canta in Peluza Nord in anul de gratie 2007 ... cantece care sa nu fie "m**e Dinamo", "ne p***am pe Rapid la infinit" si "Tudore, sa-ti dam la ****" ... si sa-mi spui cantece te rog, nu scandari "Forta Steaua E-E" ... cred ca e timpul ca Peluza Nord sa fie mai interesata de imaginea ei ... sa se intalneasca, sa compuna versuri, sa le invete toti, sa le printeze pe coli A4 si sa le dea intregului stadion, sa posteze cantece noi aici pe site (nu articole Lectia lui Bostina), asa incat sa le invete si "samantarii", sa puna banii de droguri si alcool impreuna si sa cumpere niste portavoci, sa puna un lider de galerie adecvat (cu mai mult de 4 clase si cu mai putin de 10 tatuaje distincte) si asa mai departe ...

 

Eu cred ca pentru asta poate fi util site-ul fcsteaua.ro, nu sa-si dea Somanescu cu parerea despre gestul lui Bostina ... sunt satul de formatori din astia de opinii ...

prietene ai multe idei de reformare a peluzei nu?te asteptam la viitoare sedinta de peluza

axl2321.07.2007 19:47

Tot citesc aici si traiesc cu impresia ca maine sau zilele urmatoare Somanescu isi va face "mea culpa".

 

Si nu inteleg cum de Bostina e factor de decizie in jandarmerie, stiam ca stelistii erau angajati in Armata si dinamovistii la interne.

daffyduck21.07.2007 19:53
prietene ai multe idei de reformare a peluzei nu?te asteptam la viitoare sedinta de peluza

 

Hai frate ca esti amuzant, sa moara tzac si pac ... cel putin aia cu "a fost un meci de pregatire, am facut si noi putina caterinca, la un meci oficial nu o sa fie asa ...". Tot nu mi-ai raspuns la intrebare: zi-mi si mie doua cantece de peluza asa mai meseriase ... ;) L-) ... ca de caterinca suntem satui pana in gat ... eu daca vin sa te reformez pe tine? Pai nu te-a reformat sistemul social si de invatamant ani la rand, ce sa mai scot eu din tine?

 

Mie imi place de voi ca tot dati exemple cu ultrasii din Anglia, din Italia ... cand o sa cantati si voi macar douaj' de minute cum canta "ultrasii" aia de la Liverpool timp de 90 de minute si inainte si dupa meci, atunci o sa fim tentati sa va dam o sansa ...

 

P.S.: mda, specific, toti baEtzii care compun fcsteaua.ro se dezic de parerea lui Somanescu, da' ei dau fuga de pe site si lasa articolu aici ... adica zero barat ... la vorbe suntem cei mai tari, condamnam tot ce se poate condamna, dar la capitolul luat actiuni stam mai prost asa ...

 

P.S.1: da dom'le, baEtii de la Nord au facut putin caterinca, ca era doar un meci amical, ei puteau de incalzire asa sa ii dea niste carne de om lu Tudorica al nostru ... si intre timp "samantarii" ar fi trebuit sa dea interviu de intrat in Peluza si sa-si sustina cum trebuie echipa ...

 

P.S.1: eu cred defapt dom'le ca totu a fost la misto, baEtii in semn de protest se deghizasera in oi si vroiau sa sara gardu in teren pe rand, simbolic, ca sa-l ia somnu pe Gigi Becali si ei sa poa sa afiseze niste bannere ceva ... acum m-am prins ... da lu amicu ala in galben nu prea i-a iesit deghizarea asa in galben si cu slapi ... :D

The Flyer21.07.2007 19:57
nu prietene nu ai inteles ideea ce ai vrea tata sa urlu ca idiotu la meci de pregatire cand oricum echipa nu joaca nimic?si pana la urma cu ce te-a deranjat pe tine ce au facut baietii?au facut caterinca in timpul unui meci plictisitor....la un meci important sau la olt ce alt meci oficial nu s-ar fii inatamplat asa ceva

 

 

asta era si ideea,caterinca e omniprezenta!si in campionat si in cupe si in orice meci!

axl2321.07.2007 19:59

@daffy

Daca tot le scoti ochii asa... chiar ca n-o sa mai scoata articolul asta in vecii vecilor.

Si de dat fuga de pe site, imi pare ca Mihaita a facut-o, ar trebui sa fie aici si sa se bata verbal cu toti ce-l contrazic.

Virgil21.07.2007 20:03

@ daffyduck

 

Omule, intinzi coarda prea mult. Te iei de toate lumea, inclusiv de moderatori.

In privinta articolului nu am spus nici ca e bun, nici ca ma dezic de el. E un punct de vedere, pentru care autorul a avut de suferit de la tipi ca tine care nu au ce face si isi dau cu parerea mai rau decat tatele.

Nu suntem la piata sa negociem ramanerea sau nu a articolului. A fost postat si asa va ramane.

Tine minte un lucru. Nimic nu este atat de rau cum pare la prima vedere.

Miaus21.07.2007 20:04
nu prietene nu ai inteles ideea ce ai vrea tata sa urlu ca idiotu la meci de pregatire cand oricum echipa nu joaca nimic?si pana la urma cu ce te-a deranjat pe tine ce au facut baietii?au facut caterinca in timpul unui meci plictisitor....la un meci important sau la olt ce alt meci oficial nu s-ar fii inatamplat asa ceva

 

Da asta as vrea sa faci ULTRASULE.Sa urli tot meciul indiferent daca e plictisitor sau nu, sa incurajezi echipa din minutul 1 pana in minutul 135.

 

Caterinca faci cu amicii tai la o bere, pe stadion daca tot esti ULTRAS si nu samantar din ala ciumat canti pana iti pica plamanii si urli pentru Steaua pana iti ies bojocii.

 

Dar dupa cum spuneam in peluzele Stelei sunt putini ULTRASI si mult prea multi huligani acefali.

fansteaua4621.07.2007 20:05

Jandarmii l-au identificat pe suporterul Stelei care a pãtruns pe teren pentru a-l lovi pe portarul lui Charleroi, Laquait, se aratã într-un comunicat. Se numeste Alex S. și i s-au întocmit formele premergãtoare pentru întocmirea dosarului penal și amendat cu 1.700 de lei.

papichullooo21.07.2007 20:09
cel care a intrat in teren trebuia batut pana ramanea fara nici un dinte in gura , daca intr-o deplasare intra un suporter de la echipa adversa in teren si nu da cu pumnu ci cu un cutit dupa Radoi , Dica , sau Neaga si ii taie gatu ? ce mai ...

 

De acord cu tine, Becali are vina lui, dar mare vina au si suporterii din cauza carora Steaua a jucat pe alte terenuri decat in Ghencea. Rusine pentru ce s-a intamplat vineri. Nu astia sunt stelistii, nu asta inseamna ca iubiti Steaua.

mircea_zion21.07.2007 20:17

Pentru ce a facut ar trebuie sa ii strigam meci de meci numele !

axl2321.07.2007 20:19

Sa injuri la meci, sa sari gardul in teren, sa incerci sa-l pocnesti pe un portar nevinovat, care trecea si el pe-acolo, si chiar fuga aia ridicola in papuci, toate sunt lucruri de inteles. Dar sa porti tricou GALBEN si short PORTOCALIU? Mai da-o-n ***** ma-sii de treaba!!!

outlaws_BUSU21.07.2007 20:20
Da asta as vrea sa faci ULTRASULE.Sa urli tot meciul indiferent daca e plictisitor sau nu, sa incurajezi echipa din minutul 1 pana in minutul 135.

 

Caterinca faci cu amicii tai la o bere, pe stadion daca tot esti ULTRAS si nu samantar din ala ciumat canti pana iti pica plamanii si urli pentru Steaua pana iti ies bojocii.

 

Dar dupa cum spuneam in peluzele Stelei sunt putini ULTRASI si mult prea multi huligani acefali.

BAAAAAA CETATENI PIZDI **** DE STELISTI CE SUNTETI!cate deplasari ati facut?cati km ati facut pentru Steaua?cate mesaje?cate coregrafii?cum MM imi vb tu mie de Steaua?juma din viata mi-am dedicat-o acestei echipe!as murii pentru echipa asta in viata ta nu ai iubit/nu iubesti/nu vei iubii tu pe nimeni si nimic cum iubesc eu Steaua

cat despre frustratu ala care ma ia cu sistemu social lasa frate ca esti tu educat cat pentru noi oricum nu vb daca nu stii si mai ales daca nu te duce capu

Alextds21.07.2007 20:21

In articol vorbesti de incurajarea echipei de dorinta de a vedea toate meciurile si totusi de superi pentru ce face unu la 4 metri deasupra terenului asa vezi meciul uitandu-te in loja? sau asa incurajezi tu echipa ? parerea mea e ca nu conteaza ce face un papagal la 4 metri inaltime de teren iar dc ai fost la t2 nu prea "vedeai si auzeai" injuriile lui decat tranzmise de la asa zisele "oi" sau prin presupuneri si deci nici nu iti perturbau cadrul vizual sau sonor (iar in weekendul asta cel mai important lucru e ca o echipa de pluton Gloria a batut pe Atletico Madrid ceea ce ar trebui sa ne arate ca nu e doar suficient ca suntem in cl in grupa cu Real Madrid). Cat de ce ar trebui sa faca galeria sunt cateva zicale "Ignoranta e o binecuvantare", "Prostul nebagat in seama renunta" (... sau se plictiseste si pleaca) si sa nu il mai bage in seama pe individul de la geam si sa isi aduca aminte ca a venit pentru spectacolul de pe teren si pentru a-si incuraja jucatorii si a-i ajuta spre victorie nu pentru ai pune in situatii jenante ca cea in care a fost pus Bostina de a scoate un suporter din mana jandarmilor.

crafft21.07.2007 20:22

replay-uri gen"daca,ala era cu o bomba in mana,daca ..."n stiu c **** mea facea...,ce se intampla?ce s-a intamplat?poate omul a fost beat ori drogat .DAR ciobanasul, a instaurat o stare,nemaiantalnita,de nervozitate maxima.***** vostri de civilizati,ce tot o dati cu civilizatia,de ce ne huiduiti?tampitilor ,poate eu nu arunc hartii pe strada,poate nu mananc pe nimeni la locul de munca,ca sa ajung superior,poate nu rumeg ,ca vaca, seminte tot meciul,poate nu injur jucatorii,poate injur ciobanul ,cand calca in picioare tot ce este sfant la Steaua,poate incurajez echipa frenetic si neincetat,cand are nevoie de mine.cu ce sunteti voi mai civilizati ca mine,ca eu il injur pe ala.ba preacivilizatilor,Steaua joaca si cu Jiul,Ceahlaul,gloria,Vaslui,Unirea,UTA etc.unde **** mea sunteti atunci?Steaua joaca si pe ploaie si vant, la ore suspect de tarzii,Steaua nu joaca doar cu Real Madrid,Lyon,Rapid,Dinamo si in ultimul meci cand castiga campinatul.cu ce drept acuzati voi ,alti oameni ,care chiar fac foarte multe pentru Steaua?bulangiilor, ati vazut in deplasare la ciori ?fara baieti,cine **** a fost?as`dori sa va vad ,ce **** mea faceti ,intr-un meci ,pe Ghencea,cu javrele, fara "huligani si derbedei"CE **** MEA FACETI?in templu sa se auda doar seminte sparte si m... Steaua,tampitilor ,ala a gresit si o sa plateasca,e problema lui,dar voi pe cine condamnati?impotriva cui va intoarceti?oitelor cititi bine ,bagati la cap si nu imi raspundeti mie ,raspundeti-va voua,pa hahalerelor si zdrentelor naibi zdrente,

roby_spartacus21.07.2007 20:31
In primul rand vrea sa ii multumesc lui Gabi ca sa bagat ppt acel suporter !!!Asa si ai mare dreptate .. sa nu se mai faca admosfera la meciuri sa nu mai vina " baietii rai" sa vada si EL TARANUL ca Steaua e ce e datorita NOUA SUPORTERILOR nu oilor care il iubesc pe becalii ca a ridicat case, a facut biserici , nus ce a mai facut el !! DAca vi pe stadion il pui in postura de PATRON si savezi ce a facut la Steaua .. ce face .. cum se comporta cu suporterii .. nu sa il apreciezi dupa ce a facut in afara echipei !! aia e altceva dac e votatil sa vedeti ca o sa ajungem mai rau decat ininte de 90 !! **** CELOR CARE IL SUSTIN PE Gigi altfel nu am ce sa va zik sunteti niste depravati !! SCLAVII LUI Gigi asta sunteti si el e un mare cioban !!

Dc ziceam ca nu a fost SUPORTER STELIST !! http://www0.sport.ro/stiri/12073/Fotbal-In...uam-masuri.html asa sa faca galeria sa ia masuri

!

axl2321.07.2007 20:38

Virgile, tu stii ca eu te iubesc dar (later edit in cazul de fata incheiat editarea tarzie) n-ai niciun motiv real sa-l bannezi pe Daffy.

«14567»