FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Somnul ratiunii

«123»
killian200321.07.2007 16:26
Indiferent ca ciobanu a facut sau nu asta tot un om de nimik ramane.dar nu asta e problema, ci urmatoarea :

prin niste declarati spunea ca o sa ia masuri ,(poate pe langa UEFA......) ma antreb cat de grave pot fi ele din moment ce abia astepta sa ne taxeze :sad2: .Pana unde o sa se duca razboiul acesta nefolositor din moment ce galeria nu poate sa gaseasca alt mod de exprimare decat prin m...e Jiji tot meciul .

Tare ma gandesc ca ie de rau.......................

steagcruce2

 

E ATAT DE GREU SA INVATATI SA SCRIETI CORECT GRAMATICAL??

no_problem21.07.2007 16:34

DOAR TERIBILISMUL E DE VINA.

UN GEST IDIOT AL UNUI TERIBILIST.

TRIBUNA 1 A AVUT DREPTATE SA FLUIERE ACEST GEST LA FEL CUM NU A AVUT DREPTATE CAND II FLUIERA PE CEI CE-L INJURAU PE fecala DE Becali.

mengele21.07.2007 17:21

Trist ce se intampla. Nu pot sa cred ca s-a ajuns la asa ceva. Mana ciobanului e evidenta. Niciodata nu s-a intamplat asa ceva in Ghencea, chiar daca miza era mult mai mare si supravegherea chiar mai relaxata. A fost de ajuns sa gasesti un cretin sa faca asta ca restul s-a montat de la sine prin prostia si spiritul de turma al unora din jur. Prietenia lui Becali cu Hrebenciuc si cei leat cu el da roade. Nu pot sa nu remarc similitudini cu toate mizeriile inscenate in Piata Universitatii acum 17 ani.

Maestrul intrigilor Becali, specialist la "indirecte" asa cum el insusi se autogratuleaza. Repet, sunt sigur ca a fost de ajuns sa aprinda fitilul cu acest Alex S si restul a venit de la sine. Momentul creat de lipsa de abonamente la peluze, minciunile cu transferurile si atitudinea provocatoare (uitati-va la pozele cu oierul iesit jumate pe fereastra lojei instigand la mai mult) a declansat reactia dorita.

Oameni buni, daca vrem sa scapam de cioban trebuie sa jucam dupa alte reguli, trebuie sa o gandim bine si sa avem un plan. Are puncte slabe, e vanitos, poate fi fortat in actiuni care se vor intoarce impotriva lui. Trebuie sa folosim propria lui forta sa-l daramam ! Berbeceala cu el nu o sa mearga, trebuie altceva.

blood_2_hot21.07.2007 17:49

Parearea mea este ca tot ce s-a intamplat e posibil sa fi fost si o inscenare.

Toti oamenii inteligenti au observat ca singurul om care avea de castigat din aceasta

intamplare este Gigi Becali.

 

Nu m-ar surprinde cu nimic ca manevra sa fi fost pusa la cale chiar din anturajul lui Gigi,

cu singurul scop de a discredita galeria. E posibil ca suporterul sa fi fost platit zdravan pentru asta.

In plus, prea usor a intrat pe teren, parca l-au lasat...

 

Astfel, printr-o lovitura geniala, ciobanu a inchis pentru mult timp conflictul cu suporterii. Chiar si fluieraturile de la tribuna I au fost suspecte, eu am stat acolo, si fluieraturile erau razlete. Dar pareau ca abia atat asteapta. Au fost intr-adevar si oameni care au fluierat huliganismul, si uite asa tribuna a fost asmutita impotriva peluzei.

 

Au fost la tribuna si asa-zisi "oameni de bine", cei cu principiul CRETIN : " Gigi e simpatic, e cam nebun, dar macar baga bani la echipa, daca ar pleca el ce s-ar intampla?? " Ii dispretuiesc si ii compatimesc pe acesti oameni.

Mi-a fost rusine ca stau la tribuna I printre unii ca ei, as fi vrut sa ma teleportez la peluza cumva si sa strig impotriva lui Gigi; nu sa-l injur, dar sa strig "Ciobane, pleaca din Ghencea!.

 

Totusi, chiar daca a fost sau nu asa, suporterii trebuie sa elimine din randurile lor huliganii. Cum se poate face asta? Cum s-a facut si in Anglia. Prin colaborare cu politia si prin aplicarea legilor.

Suporterul care a intrat pe teren TREBUIE SA AJUNGA LA PUSCARIE. Si sa ia o amenda uriasa. Si cine l-a aparat, la fel. O data, de doua ori, si dupa-aia o sa fie liniste.

 

In momentul acela galeria nu va mai fi confundata cu huliganii, tot stadionul va scanda "Ciobane, pleaca din Ghencea!, iar Gigi Becali va fi alungat de la Steaua.

Si de abia de atunci, Steaua va redeveni echipa de fotbal si nu jucarie politico-grandomana.

iulian_steaua8621.07.2007 18:10

In sfarsit un articol echilibrat. FELICITARI! se poate

mi e jena21.07.2007 18:53

bah baietasilor si smecherasilor de Bucuresti...pan la urma se pare ca are dreptate prostu ala de Gigi..l ati cam egalat la unu..gestul e aproape la fel de penibil ca al lui cu d....la un meci de prezentare sa vrei sa lovesti portaru advers..e penibil..inteleg sa arda in tine sangele de stelist si sa vrei sa l iei la suturi pe Borcea sau nush cin..da asa..e jenant...sg lucruri la care va ganditi sunt bataia si smechereala...sunteti penibili..mai bine va lasati..si nu dati vina pe Jiji ca voi sunteti niste necrescuti care va ganditi numa la bataie la fel cum se gandeste ala la bani si grandoare fularultras steag3 steag1 steag2 fular-campionii

adriana_gh21.07.2007 18:55

sunt de acord cu faptul ca am pierdut cu totii,dar aseara au pierdut cel mai mult nu suporterii,nu Becali,ci jucatorii echipei Steaua,care meritau o primire de CL,meritau ca la startul unui nou sezon,ca la revenirea regelui la Steaua sa aiba parte de o primire extraordinara.Meritau ca macar pentru un meci sa se uite de conflictul dintre finantator si o parte a suporterilor,sa se uite de Dinamo,de orice rivalitate......macar pentru o seara.Dupa parerea mea acest conflict dintre Becali si suporteri nu face nimic altceva decat sa-i hraneasca si mai tare orgoliul lui Becali,e bagat in seama si asta conteaza pentru el,caci daca e bagat in seama inseamna ca e persoana importanta.......De ce nu incercati sa-l ignorati,nu-l injurati, nu-l apludati,ganditi ca nu exista,macar o perioada.Sustineti echipa,antrenorul,spectacolul din teren,mergeti la meci si cantati si strigati doar pentru culori.Becali nu merita atat de multa atentie,cu cat mai putina cu atat mai bine. forzateaua felicitari pentru articol.

st19raul21.07.2007 19:25

am inteles ca meciu cu zaglebie nu se va juca in Bucuresti...nush cat de sigur e zvonu...da oricum pacat pentru ce s-a intamplat:(

Kappon22.07.2007 05:21

Intr-un alt articol referitor la acest subiect, Mihai Somanescu il glorifica pe Bostina pentru ca a luat partea unui huligan. In opinia lui Somanescu vinovat de incident este numai si numai Gigi Becali. Iata o logica de om cu gandire de dinozaur. Suparat foc pe Nea Gigi, Alex Stefanescu sare pe teren sa ii sparga capul protarului lui Charleroi! Unde dai si unde crapa! Nu inteleg ce legatura vede Somanescu intre portarul lui Cahrleroi si Nea Gigi?! Cred ca Somanescu trebuie sa se calmeze un pic, sa puna mina pe cateva carti de limba logica si de buna purtare pentru ca este un instigator la violenta.

Gestul lui Bostina a fost execrabil si trebuie taxat ca atare. Pe linga ca este un jucator modest, si am aici confirmarea antrenorului care l-a lansat la Galati, iata ca Bostina este si un om de nimic.

Avem la Steaua mari probleme cu disciplina. Aici, cred ca Nea Gigi are partea sa de vina.

Meme Stoica, a fost tartorul, initiatorul starii de tensiune la echipa. Arbitrii au fost mereu de vina daca Steaua a pierdut. Astfel s-a imprimat in mintea jucatorilor ideea de victime si ca trebuie sa reactioneze dur impotriva "dusmanilor". Meme si Nea Gigi, cantau in cor impotriva arbitrilor. In schimb, jucatorii lui Steaua nu gresisera absolut niciodata! Incidentele grave de la Bistrita au fost o consecinta a mentalitatii promovate in special de Meme Stoica si in particular de Nea Gigi. Mirel Radoi si Iacob au "protestat" in stil personal, fapt care i-a dus pe patul spitalului si in afara terenului pentru mult timp, periclitind astfel pozitia Stelei in campionat.

Pe de alta parte, huliganii care se pretind suporteri pina la moarte a Stelei, fac doar jocul adversarilor, ranind interesele echipei, prin suspendari de teren si chiar depunctare. Nu avem voie sa facem din Ghencea teren de corida!

Kappon

vanfootball22.07.2007 06:43
Intr-un alt articol referitor la acest subiect, Mihai Somanescu il glorifica pe Bostina pentru ca a luat partea unui huligan. In opinia lui Somanescu vinovat de incident este numai si numai Gigi Becali. Iata o logica de om cu gandire de dinozaur. Suparat foc pe Nea Gigi, Alex Stefanescu sare pe teren sa ii sparga capul protarului lui Charleroi! Unde dai si unde crapa! Nu inteleg ce legatura vede Somanescu intre portarul lui Cahrleroi si Nea Gigi?! Cred ca Somanescu trebuie sa se calmeze un pic, sa puna mina pe cateva carti de limba logica si de buna purtare pentru ca este un instigator la violenta.

Gestul lui Bostina a fost execrabil si trebuie taxat ca atare. Pe linga ca este un jucator modest, si am aici confirmarea antrenorului care l-a lansat la Galati, iata ca Bostina este si un om de nimic.

Avem la Steaua mari probleme cu disciplina. Aici, cred ca Nea Gigi are partea sa de vina.

Meme Stoica, a fost tartorul, initiatorul starii de tensiune la echipa. Arbitrii au fost mereu de vina daca Steaua a pierdut. Astfel s-a imprimat in mintea jucatorilor ideea de victime si ca trebuie sa reactioneze dur impotriva "dusmanilor". Meme si Nea Gigi, cantau in cor impotriva arbitrilor. In schimb, jucatorii lui Steaua nu gresisera absolut niciodata! Incidentele grave de la Bistrita au fost o consecinta a mentalitatii promovate in special de Meme Stoica si in particular de Nea Gigi. Mirel Radoi si Iacob au "protestat" in stil personal, fapt care i-a dus pe patul spitalului si in afara terenului pentru mult timp, periclitind astfel pozitia Stelei in campionat.

Pe de alta parte, huliganii care se pretind suporteri pina la moarte a Stelei, fac doar jocul adversarilor, ranind interesele echipei, prin suspendari de teren si chiar depunctare. Nu avem voie sa facem din Ghencea teren de corida!

Kappon

 

 

Dupa logica lui Somanescu, cei care furau din buzunare inainte de '89 erau luptatori anticomunisti, care se luptau cu sistemul.:)

Virgil22.07.2007 07:30

Conform opiniilor a doi fosti mari arbitri internationali - i-am numit pe Ion Craciunescu si Adrian Porumboiu - incidentul de vineri seara nu va avea un impact major asupra clubului Steaua. Concret, stadionul nu va fi suspendat.

Tot cei doi spun ca in cariera lor au vazut fapte mult mai grozave.

 

"Cel mult amendã"

Adrian Porumboiu, observator UEFA, a explicat ieri: "Se întîmplã foarte des lucruri de genul celui din Ghencea, de-asta nu cred cã forul european va da amploare acestui incident. Steaua riscã cel mult o amendã. Am fost recent observator la un meci în Cupa UEFA unde trebuia sã oprim meciul de douã ori, ce a fost în Ghencea e nimic! Dar suporterii trebuie sã înțeleagã cã nu pot face astfel de lucruri la meciuri oficiale, pentru cã se vor lua mãsuri drastice".

 

Crãciunescu: "Nimic grav"

Fostul șef al CCA, Ion Crãciunescu, crede cã Steaua nu riscã vreo sancțiune din partea UEFA. "Arbitrul este obligat sã scrie în raportul de joc tot ce s-a întîmplat și apoi sã-l trimitã la FRF, nu la forul european, fiindcã meciul nu s-a disputat sub egida UEFA. Noroc cã acel huligan care a intrat pe teren nu l-a lovit pe portar, iar incidentele nu au degenerat. Cred cã nu se va întîmpla nimic, iar Steaua nu va avea de suferit", a precizat Crãciunescu, bun prieten cu Hagi. (Viorel Tudorache)

 

Portarul atacat: "Incredibil!"

Bertrand Laquait, goalkeeperul lui Charleroi, a declarat dupã meci: "Este incredibil ce mi s-a întîmplat! Acel suporter nu m-a lovit, doar m-a șters cu pumnul. Am avut prezențã de spirit și m-am ferit la timp. N-am crezut cã voi pãți așa ceva, mai ales la un meci amical, însã toate au un început. Oameni nebuni sînt peste tot în lume. Nu sînt supãrat, e o experiențã de viațã. Dar fanii trebuie sã înțeleagã cã fotbalul este totuși un joc, nu un rãzboi!".

 

Citate din Gazeta Sporturilor.

DanStan22.07.2007 07:43

Pe scurt treaba sta cam asa : atat timp cat galeria nu se organizeaza vom sta in acelasi ra**t.

Fata de ce era acum cativa ani acum nici nu mai exista galerie. Exista 'n' grupuri unde poa' sa intre cine vrea daca ii cunoaste pe ailalti. Sunt cate unii pe-acolo pe care nu i-a vazut nimeni pe stadion luni de zile. Altii vin piliti la meci, se duc la pileala imediat dupa meci si ii doare-n pix daca altii au probleme, stau pe margine si injura ca samantarii. In unele grupuri sefii nici nu se mai deranjeaza sa-si supravegheze oamenii. Fiecare face ce i se scoala la ora aia. Ce mama dreaq de pretentii mai putem avea ?

MoWeed22.07.2007 07:44

@Virgil

 

 

avem mare noroc ca nu l-a lovit....oricum daca Charleroi ar depune plangere la UEFA avem probleme...:|

Kappon22.07.2007 09:25
Dupa logica lui Somanescu, cei care furau din buzunare inainte de '89 erau luptatori anticomunisti, care se luptau cu sistemul.:)

 

Multumiri.

Kappon

Kappon22.07.2007 09:55

Declaratiile lui Craciunescu si Porumboiu sunt partinitoare si lipsite de vreo importanta. Ma intreb ce declaratii ar fi facut cei doi daca erau cetateni belgieni? Ce ar fi scris media romaneasca, si cum ar fi reactionat suporterii din Romania, daca, sa zicem, Cernea ar fi fost atacat de un ultrash la Liege sau in Madrid?

Sa ne reamintim de actele cainilor rosii in Bulgaria, vinovati de incitare la violenta si vinovati de acte huliganice. Cu toate acestea, in Bucuresti si in Timisoara, s-au organizat proteste pentru eliberarea cainilor rosii arestati.

Natiunea romana are din pacate doua standarde. Un standard pentru noi, si cu totul alt standard pentru altii. Standardul pentru noi, este unul blind, partinitor, care va aplauda acte iresponsabile daca sunt indrepatate impotriva altora. Daca insa ni se intampla noua asa ceva, atunci imediat trecem la celalalt standard, adica un standard care va arunca bombe pline de ura impotriva celor ce ne-au sifonat. Avem drum lung pina vom trai pe principii solide venite de acasa, in primii sapte ani.

Kappon

Phase22.07.2007 10:34

Am fost prezent la meciul de vineri seara. Am ajuns la o concluzie trista? societatea noastra e tiganizata pana in maduva oaselor, o societate in care scara de valori incepe cu abilitatea de a injura si se termina cu abilitatea de a face bani. Cei sapte ani de acasa , educatia si bunul simt au fost, incet, izgonite din formarea tinerilor. Trivialitatile au devenit abecedar, iar bataile de strada sport national. Ce s-a intamplat pe stadion depaseste orice limita si orice logica. Eminescu, Brancusi, Zamfir, Hagi, Nastase sau Comaneci au fost calcati in picioare si imaginea lor a fost stearsa cu buretele de un cretin cu creier de gaina retardata imbibat de alcool. Asta este? orice padure are si uscaturi imi veti raspunde? Problema grava este ca acest individ a scapat nepedepsit si din nou am aratat o toleranta gratuita si periculoasa fata de astfel de manifestari. Si incet incet ne vom obisnui cu gunoaiele si mizeria si vom ajunge sa ne intrebam de ce ne pute. Trebuie, macar in ultimul ceas, sa ne apucam de curatenie pentru ca altfel?. suntem pierduti

 

Iar gestul lui Bostina este total nepotrivit... sa nu uite Bostina ca din cauza papagalilor astora care se cred mari luptatori am pierdut multe puncte in sezonul trecut jucand fara spectatori. Si Somanescu sa inteleaga ca daca nu vom condamna cu totii astfel de gesturi nu vom face parte niciodata din elita fotbalului european.

arcadia22.07.2007 11:13
Hmm .. se shtie ca io " apar " destul de rar sa'mi spun parerea, prefer sa stau in fatza calculatorului si sa citesc parerile voastre, dar de data asta cred ca o mare confuzie.

 

1. Suporterii stelishti nu au cum a fie acuzatzi pentru fapta acelui individ care habar nu are ce inseamna Steaua daca s'a pretat sa faca asa ceva. Sa fim serioshi .. sunt 25.000 de suporteri prezentzi pe stadion ( in cel mai bun caz ), daca unul intra pe teren nu totzi sunt ca el, nu se poate generaliza. Presa nu va putea face asta, nu ishi permite sa generalizeze, si'ar da " profesionalismul " pe fatza. Nici macar inteligentul de Becali dupa incidentul de aseara nu a generalizat. E clar ca sunt foarte multzi care vor spune ca asa sunt totzi suporterii din Romania, dar cei mai multzi vor spune " si ala .. un nebun ".

 

2. " Unul pentru totzi si totzi pentru unu " .. suna atat de urat in cazul asta. Razboiul cu Becali se poate considera terminat si pierdut in acelashi timp. Inainte sa incercam sa'l schimbam pe Jiji ar trebui sa facem unele schimbari printre noi. E clar ca nu putem sa'i schimbam si pe aceei " suferinzi " ca cel de aseara, dar in momentul in care va fi condamnat de tot stadionul, ori se va potoli ori va pleca. Nu are o alta solutzie ! Hai sa ne imaginam cum s'a simtzit ala cand au sarit catziva in ajutorul lui, sigur s'a gandit ca a facut bine, ca e cel mai tare.

 

3. Nu cred ca Boshtina ar trebui judecat pentru ce a facut aseara. A incercat sa aplaneze situatzia, e mai mult decat probabil ca in momentul in care unii dintre suporteri ar fi vazut ca " circarul " nostru a fost prins sa intre pe teren si s'ar fi creat o mare batalie. Batalie care ar fi dus la oprirea meciului si probabil la cateva victime.

 

Eu nu ma regasesc in comportamentul bataushului, nu sunt ca el si sunt sigura ca nici 80% dintre stelishti nu sunt ca el. Avem o imagine de aparat si ar trebui sa incercam sa ne corectam greshelile noastre si dupa pe ale lui Becali. Ne luptam cu morile de vant daca la fiecare " razboi " cu patronu se gaseshte unul sa ne arate cat e el de curajos.

 

Totushi nu exclud varianta multora dupa forum. Se poate ca toata faza sa fie o inshcenare tocmai pentru ca Becali sa ne inchida gura, mai ales ca se ashtepta la un mare scandal avand in vedere " abonamentele de la peluza ".

ma alatur celor care condamna gestul iresponsabil al suporterului(?) in galben, nu cred totusi ca a fost in stare g.Becali sa gandeasca un asa scenariu - se pare ca a fost identificat respectivul si o sa stim daca are cumva legaturi cu g.Becali, acel om trebuie sa raspunda in fata justitiei pentru ceea ce a facut, de asemenea legislatia ar trebui rapid adaptata pentru a descuraja gesturile huliganice pe stadioane (modelul britanic mi se pare cel mai bun).

onyx22.07.2007 11:19

Un sincer "BRAVO" administratorilor! Va apucati sa-i banati si sa-i cenzurati pe cei care chiar au ceva de spus. E ultimul lucru la care ma asteptam pe acest site.

Miaus22.07.2007 11:43
Declaratiile lui Craciunescu si Porumboiu sunt partinitoare si lipsite de vreo importanta. Ma intreb ce declaratii ar fi facut cei doi daca erau cetateni belgieni? Ce ar fi scris media romaneasca, si cum ar fi reactionat suporterii din Romania, daca, sa zicem, Cernea ar fi fost atacat de un ultrash la Liege sau in Madrid?

Sa ne reamintim de actele cainilor rosii in Bulgaria, vinovati de incitare la violenta si vinovati de acte huliganice. Cu toate acestea, in Bucuresti si in Timisoara, s-au organizat proteste pentru eliberarea cainilor rosii arestati.

Natiunea romana are din pacate doua standarde. Un standard pentru noi, si cu totul alt standard pentru altii. Standardul pentru noi, este unul blind, partinitor, care va aplauda acte iresponsabile daca sunt indrepatate impotriva altora. Daca insa ni se intampla noua asa ceva, atunci imediat trecem la celalalt standard, adica un standard care va arunca bombe pline de ura impotriva celor ce ne-au sifonat. Avem drum lung pina vom trai pe principii solide venite de acasa, in primii sapte ani.

Kappon

 

100% de acord.

 

Nu cred sa fi vazut mai mult decat in Romania ipocrizia si dublul standard de masurare a valorilor duse la rang de mod de viata.

MoWeed22.07.2007 12:30
Declaratiile lui Craciunescu si Porumboiu sunt partinitoare si lipsite de vreo importanta. Ma intreb ce declaratii ar fi facut cei doi daca erau cetateni belgieni? Ce ar fi scris media romaneasca, si cum ar fi reactionat suporterii din Romania, daca, sa zicem, Cernea ar fi fost atacat de un ultrash la Liege sau in Madrid?

Sa ne reamintim de actele cainilor rosii in Bulgaria, vinovati de incitare la violenta si vinovati de acte huliganice. Cu toate acestea, in Bucuresti si in Timisoara, s-au organizat proteste pentru eliberarea cainilor rosii arestati.

Natiunea romana are din pacate doua standarde. Un standard pentru noi, si cu totul alt standard pentru altii. Standardul pentru noi, este unul blind, partinitor, care va aplauda acte iresponsabile daca sunt indrepatate impotriva altora. Daca insa ni se intampla noua asa ceva, atunci imediat trecem la celalalt standard, adica un standard care va arunca bombe pline de ura impotriva celor ce ne-au sifonat. Avem drum lung pina vom trai pe principii solide venite de acasa, in primii sapte ani.

Kappon

 

 

foarte bine zis... din pacate aceste standarde nu vor disparea foarte curand intr-o societate in care Gigi Becali e un candidat la presedentie(chiar daca va lua numa 0,1% din voturi) care apare mereu la televizor si din pacate e un model pentru multi

tranzit22.07.2007 12:54
Pe scurt treaba sta cam asa : atat timp cat galeria nu se organizeaza vom sta in acelasi ra**t.

Fata de ce era acum cativa ani acum nici nu mai exista galerie. Exista 'n' grupuri unde poa' sa intre cine vrea daca ii cunoaste pe ailalti. Sunt cate unii pe-acolo pe care nu i-a vazut nimeni pe stadion luni de zile. Altii vin piliti la meci, se duc la pileala imediat dupa meci si ii doare-n pix daca altii au probleme, stau pe margine si injura ca samantarii. In unele grupuri sefii nici nu se mai deranjeaza sa-si supravegheze oamenii. Fiecare face ce i se scoala la ora aia. Ce mama dreaq de pretentii mai putem avea ?

 

 

 

va fi din ce in ce mai rau pentru ca toata galeria adevarata sa unit si nul mai vor pe oieru ala prost pentru ca a facut niste lucruri foarte urate si a pus capac faza cu abonamentele ca mai acum o luna cam asa sa discutat cu lideri de galerie sa se faca abonamente la peluze si asa ramasese si acuma nu mai pun abonamente in vanzare o sa fie din ce in ce mai rau cu bisnitari

Oglinda22.07.2007 13:10
Conform opiniilor a doi fosti mari arbitri internationali - i-am numit pe Ion Craciunescu si Adrian Porumboiu - incidentul de vineri seara nu va avea un impact major asupra clubului Steaua. Concret, stadionul nu va fi suspendat.

Tot cei doi spun ca in cariera lor au vazut fapte mult mai grozave.

 

"Cel mult amendã"

Adrian Porumboiu, observator UEFA, a explicat ieri: "Se întîmplã foarte des lucruri de genul celui din Ghencea, de-asta nu cred cã forul european va da amploare acestui incident. Steaua riscã cel mult o amendã. Am fost recent observator la un meci în Cupa UEFA unde trebuia sã oprim meciul de douã ori, ce a fost în Ghencea e nimic! Dar suporterii trebuie sã înțeleagã cã nu pot face astfel de lucruri la meciuri oficiale, pentru cã se vor lua mãsuri drastice".

 

Crãciunescu: "Nimic grav"

Fostul șef al CCA, Ion Crãciunescu, crede cã Steaua nu riscã vreo sancțiune din partea UEFA. "Arbitrul este obligat sã scrie în raportul de joc tot ce s-a întîmplat și apoi sã-l trimitã la FRF, nu la forul european, fiindcã meciul nu s-a disputat sub egida UEFA. Noroc cã acel huligan care a intrat pe teren nu l-a lovit pe portar, iar incidentele nu au degenerat. Cred cã nu se va întîmpla nimic, iar Steaua nu va avea de suferit", a precizat Crãciunescu, bun prieten cu Hagi. (Viorel Tudorache)

 

Portarul atacat: "Incredibil!"

Bertrand Laquait, goalkeeperul lui Charleroi, a declarat dupã meci: "Este incredibil ce mi s-a întîmplat! Acel suporter nu m-a lovit, doar m-a șters cu pumnul. Am avut prezențã de spirit și m-am ferit la timp. N-am crezut cã voi pãți așa ceva, mai ales la un meci amical, însã toate au un început. Oameni nebuni sînt peste tot în lume. Nu sînt supãrat, e o experiențã de viațã. Dar fanii trebuie sã înțeleagã cã fotbalul este totuși un joc, nu un rãzboi!".

 

Citate din Gazeta Sporturilor.

Fratilor!!!!

Terminati odata cu atitudinea asta de tot........... este clar acel personaj care a intrat pe teren in timpul meciului era beat manga, era cu cativa "prieteni..... numai prieteni nu le pot spune dar ...mergem inainte" a fost vinovat. EU AM FOST LANGA EI SI POT SA SPUN CA MAJORITATE SUPORTERILO AU PLECAT DE LANGA EI IN MOMENTUL IN CARE AU AJUNS ACOLO. NIMENI NU ERA DE ACORD CU ATITUDINEA LOR SI DIN ACEASTA CAUZA AU FOST LASATI SINGURI SI SUNT CONVINS CA SI DE ACUM INAINTE NICI GALERIA NU VA MAI AVEA SUCCES IN CEEA CE INCEARCA SA FACA"SA DISTRUGA ECHIPA SI TOT CEEA CE S-A CONSTRUIT"

SUPORTERII Stelei NU SUNTETI VOI CEI CARE SCANDATI NUMAI PROSTI SUPORTERI SUNT ACEIA CARE INCURAJEAZA ECHIPA SI PARINTI VOSTRI CARE UMPLEAU STADIONUL Ghencea INAINTE DE VOI SI STRIGAU PENTRU Steaua(DUPA 1989 -1996 Ghencea ERA PLIN LA FIECARE MECI SI NU MAI SE SUPARA NIMENI)

Nu poti sa sustii asa la infinit ca galeria nu are nici o vina pentru ca nu ar fi corect fata de suporteri adevarati ai echipei care intr-o mica masura contribuie si ei la bugetul anual al Stelei, ma intreb cati din galerie baga bani din buzunar sa faca CEVA PENTRU ECHIPA si cati din ei primesc ....banuti......sa faca ceea ce fac.

Nu mai poti sa vi la stadion cu o fata cu un copil datorita acestor INCULTI, IPOTENTI, PROST CRESCUTI ETC, CARE NU SUFERA DE CAPRA DIN CURTEA VECINULUI SI DE CE FACE UNUL SI ALTUL PENTRU CA NU SUNT IN STARE SA REALIZEZE CEVA CONCRET IN VIATA PE PROPRIILE PUTERI. SUNT COPII CARE NU FAC ALTCEVA DECAT SA PRIMEASCA DE LA ORICINE ORICAT SI CRED CA TOT CEEA CE EXISTA IN LUME ESTE AL LOR.

PAREREA MEA ESTE CA SUNTEM FOARTE FOARTE INAPOIATI SI CA TREBUIE SA PUNEM OSUL LA MUNCA PENTRU A DISTRUGE ACEASTA MENTALITATE SI SA FACEM NOI CEVA PENTRU BINELE ECHIPEI NU SA ASTEPTAM SA NE PICE CEVA DIN CER CA NU SE VA INTAMPLA NICIODATA......

TOTUL PLEACA DE LA FIECARE INDIVID IN PARTE FA TU CEVA CA SA FIE MAI BINE SI DUPA ACEEA SA AI PRETENTI DE LA Becali IN CAZUL NOSTRU SA FACA SI EL CEVA.

 

MULT SUCCES ECHIPEI Steaua SI CONDUCERII

ssinpadureacualune22.07.2007 13:42

Singura solutie este ca in continuare Becali sa fie contestat,numai ca de o maniera mai grava.Nu numai fonic,dar si cu mesaje in care actiunile sale sa fie criticate.pentru ca toti,inclusiv cetatenii de la tb1 si tb 2 sa inteleaga si sa nu mai fie sclavii acestui analfabet si sa nu se mai lase cumparati.Insa,va fi foarte greu,in nord sunt multi cumparati si sunt multi care au fost cumparati,iar acum din rusine nu se manifesta.Sper din tot sufletul ca peluzele sa ramana unite in acest sens si sa nu ofere satisfactia suprema ciobanului...razboi intre suporteri.Trebuie toata lumea sa inteleaga ca viitorul echipei conteaza mai mult decat rezultatele pe moment sau Hagi sau Neaga.Trebuie sa fie o Steaua pura,un club cu adevrat profesionist,cu oameni puternici,nu cu lingusitorii si cu firavii unui analfabet nebun.Trebuie sa inteleaga toti ca avem drepturi si ca nepunerea in vanzare a abonamentelor la peluze e o incalcare a acelor drepturi.Trebuie sa inteleaga toti ca avem nevoie de stelisti adevrati la club nu niste dobitoci vai de capu lor(vezi penalu' de crainic)Cat ma enerva pe mine Safta ca o tinea prea mult atat de mult imi lipseste acum.Inclusiv jucatori cu mentalitate,veniti cu sufletul,nu pentru bani(ca mai sunt si dastia).Ar fi multe de spus,nu stiu dece cred ca totul e degeaba,iar cine intelege intelege din prima si nu tb convins.Restul poate nu merita.

redblue7122.07.2007 14:26

Nu vreau neaparat sa incep prin a preciza ca de obicei apreciez articolele tale, care sunt pertinenet scrise, cu un talent gazetaresc innascut. De data asta insa, gresesti fundamental! Problema nu e idiotul ala, pentru ca astfel de tampiti gasesti oriunde in fotbal (intraba-i pe danezi...). Treaba e ca nu vrei sa vezi ca o parte a galeriei Stelei nu este departe ca si stil si caracter de Becali, si poate tocmai de aceea cele 2 parti par a fi ireconciliabile! Daca dupa ce a facut ce a facut tampitul ala, galeria canta pentru Steaua, il sustinea pe Hagi, pe Adi Ilie (apropos nimic in prezentare despre el e o mare lipsa), atunci totul era O.ca., si conflictul era trecut undeva la incidente neplacute si atat. Dar, in loc de asta "baiet ultrasi (ce gluma proasta)" au crezut de cuviinta sa-l blameze pe acel pion trecator (chiar asta este Becali!) si

sa-l victimizeze la final in fata celorlalti oameni de pe stadion, in loc sa sustina Steaua! Mai mult, daca Becali zice de galerie ca sunt huligani, galeria e la fel de "democrata" si da m..e la tot restul stadionului, doar pentru ca sunt "cetateni"! Nu e O.ca. si cred ca in perioada asta grea, in care Hagi incearca sa refaca un joc frumos, cu tineri de mare perspectiva, noi nu trebuie sa uitam ca Steaua e cea care trebuie sustinuta in timp ce Becali nu trebuie bagat in seama decat maxim 1% dintr-un meci. Nu uita ca galeria a plecat cu o cota de simpatie maxima la inceputul meciului, dar dupa evenimentele cu idiotul ala s-a pierdut orice link cu "cetatenii", asta pentru ca s-a strigat numai anti Becali, nu s-a mai sustinut nici echipa nici jucatorii, nimic! La un meci de prezentare al Stelei, cred ca era mai important sa-i sustinem 90 minute pe baieti, bannerul cu "Hagi rege nemuritor, Gigi doar un pion trecator...", fiind suficient!

Daca nu se va ajunge la un numitor comun, Becali va castiga nedrept lupta cu galeria, si aici nu am convingerea ca idiotul ala nu a fost pus sa faca ce a facut... Oricum nu mai scoateti din cauza raspunderea pe care o are galeria, pentru ca voi in primul rand trebuie sa acceptati libertatea de exprimare a fiecaruia pe stadion, chiar daca ea este uneori jalnica (semintele sunt de vina...). Bafta si trezirea la realitate, ca altfel e vai de noi! Realizezi ca la un moment dat stelistii aratau gesturi obscene altor stelisti?!!!!!

 

P.S. Ce se intampla daca meciul era cu polonezii? Cine isi asuma raspunderea pentru eticheta de club violent fata de forumurile europene?

DanStan22.07.2007 18:38

Hai s-o lasam moarta. Asta era un moment foarte important. Primul meci al sezonului pe teren propriu, televizat, supermediatizat ... situatia ideala pentru a demonstra intregii tari ca ideile oierului sunt tembele. Si ce s-a intamplat ? Exact invers. S-a demonstrat ca ideile oierului sunt corecte si trebuie aplicate. Si cu ocazia asta a fost promovata masiv si adversitatea dintre ultrasi si restul suporterilor. Probabil ca exact asta era si scopul. De-acum inainte cu cat vor urla mai tare ultrasii impotriva lui Becali cu atat ciobanul va fi mai credibil si va avea priza mai mare la mase. Ceea ce inseamna ca va putea face ce vrea si ca cei ce vor protesta impotriva aberatiilor lui vor fi din ce in ce mai putini. Si vor fi automat asimilati 'ultrasilor' huligani.

Pe aceasta cale vreau sa multumesc unei parti a galeriei Stelei pentru avantajele pe care i le-au creat pe gratis (?) oierului. Nu pot decat sa sper ca ciobanul NU va gasi si alti idioti care - sub masca dusmaniei cu Becali - sa faca totul pentru a-l propulsa (absolut dezinteresat) spre fotoliul prezidential.

«123»