FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Se mișcã?

«123»
fcsteaua.ro19.07.2007 06:01

 

 

Transferurile Stelei sunt furibunde pe hârtie și la TV însã pãlesc și se sting în zare când vine vorba de realitate.

 

Desigur, senzația este amplificatã astãzi și de multitudinea surselor care te bombardeazã cu informații. Posturile și ziarele de nișã nu fac altceva decât sã alimenteze din orã-n orã piața zvonurilor, în bãtãlia pentru rating. Uneori, mi se face dor de vremea când lucrurile erau mai așezate, când nu erau în fiecare zi conferințe de presã "la Palat", când nu erau aceleași știri din orã-n orã și când turneele amicale ale echipelor românești nu erau evenimente în sine. Timpul avea rãbdare cu noi pe-atunci…

 

Azi, frustrarea crește proporțional cu așteptãrile, iar așteptãrile sunt alimentate tocmai de avalanșa de știri și declarații. Daca "finanțatorul" Becali n-ar fi transferat pe hârtie vreo 10 "super-jucãtori" pânã acum, în mod cert nici reacția noastrã n-ar fi fost la fel de vehementã pe acest subiect. Dacã nu ne-ar fi fost vândute nume precum Belluschi, Abbiati, Manu, Pulido, ne-am fi vãzut mai linștiți de Vâtcã și Baciu. Isteria de astãzi la care participãm din nefericire cu toții își are însã sursa tocmai în tactica aceasta perfidã și iresponsabilã de a crea rumoare doar pentru a ține prima paginã a ziarelor.

 

Prin comparație, declarațiile lui Adrian Ilie sunt mult mai rare și mai laconice. Cobra nu se dezminte – nu cred cã și-l închipuia vreunul dintre noi limbut din cale-afarã. Meseria lui însã este sã îi asigure un lot lui Hagi. ªi-o face?

 

ªi da și nu. De când a venit, Steaua i-a transferat pe Golanski și Alexandru Iacob. Cazul Pulido a devenit istorie, lãsând în urma lui însã destule semne de întrebare și certitudinea cã am pierdut un fundaș central din Primera Division, care probabil s-ar fi descurcat mai onorabil decât Baciu și Ovidiu Petre pe acest post.

 

De o sãptãmânã, vârtejul s-a pornit din nou. Se pare cã l-am fi transferat totuși pe Zapata, un portar columbian de 29 de ani, asta în timp ce Andrey apãrã în primul tur al Cupei României poarta Stelei II, surghiunit din motive care ne depãșesc puterea de înțelegere.

 

Pe firmament însã au mai apãrut douã nume. Mai luminoase, pare-se. Dady și Armenteros, un portughez și un argentinian. Ca un fãcut, primul transfer pare deja compromis, atacantul îmbolnãvindu-se subit de pubalgie. Buba cea mare însã este la postul de mijlocaș central, acolo avem nevoie de un coordonator ca de aer. Presa ne spune cã se negociazã intens, tot ea ne spune cã avem și alte piste (Jose Pedro, cf. Prosport – declarația lui Adi). Noi stãm și așteptãm niște minuni.

 

Frustrarea crește și vine din raportul nume anunțate / nume transferate. ªi din aceleași declarații monotone, repetate la rãstimpuri ale Cobrei: "Steaua negociazã cu mai mulți jucãtori pentru a-și întãri lotul. Se vor mai face transferuri".

 

Noi ce sã mai credem, Adi?

 

 

Ovidiu

 

soare4ever19.07.2007 06:22

Nu inteleg de ce nu cauta un fundas central bun!Pe acest post avem probleme serioase,dovada fiind si faptul ca am luat multe goluri in amicale(greseli personale ale fundasilor centrali)..

Oricum:FORZA Steaua,MEREU SUPERIORI!!!!!!!!!!! fular-campionii

Virgil19.07.2007 06:26

Si totusi Ilie alearga, se zbate, munceste...

Cred ca e prea multa nerabdare din partea noastra. Am ajuns deja sa-l judecam? Sa-l tavalim prin noroi? Mai oameni buni, ganditi-va de doua ori inainte de a va tasta opiniile pe forum!

Anul trecut a fost clar ca nu s-a miscat nimic in privinta transferurilor, dar anul asta... Sa nu-l maniem pe Dumnezeu!

Romanul nu stie decat sa fie nemultumit si sa critice. Cand e bine aproape ca nici nu se baga de seama. Nici nu a inceput campionatul si unii le vor deja demisiile lui Ilie si Hagi.

Cei care nu stiu, trebuie sa afle ca nu bati din palme si rezolvi transferurile. Nu bati din palme si pui pe picioare o echipa la care au fost transferati 5-7 jucatori. Nu va grabiti copii. Incetul cu incetul se face otetul...

LeoKinG19.07.2007 06:27

"Sigur" o sa se mai faca transferuri sa vezi pana vineri ce de argentinieni,brazilieni si spanioli vin de numai avem unde sa ii tinem numa daia de 5 milioane...

axl2319.07.2007 06:36
Incetul cu incetul se face otetul...

Adica Adi Ilie, Hagi, Gigi, stau cu spatele la noi si se mai intorc din cand in cand, momente in care noi trebuie sa stam nemiscati, cuminti, altfel iesim din joc.

De acord cu ce spui, Virgil, cei ce striga demisia nu stiu ce vorbesc. Nu s-a incheiat campania de achizitii, n-am pierdut niciun meci oficial, nu ne-a eliminat nimeni din nicio competitie.

leynad7219.07.2007 06:45

Va mirati ca dureaza asa de mult sa transferam un jucator ?

Pai ia auziti faza asta :

 

"Ziaristul de la "O Jogo" a rãmas destul de mirat aflînd cã Adrian Ilie și Valeriu Argãsealã se aflã la Lisabona pentru a negocia transferul. "Cu cine discutã? Președintele Cabral Ferrera a fost internat în spital acum zîteva zile dupã o colicã renalã puternicã, iar directorul sportiv, Carlos Janello, e plecat în America".

 

Sursa : gsp.

 

Daca e adevarat, suntem de toata jena !

shtoaka19.07.2007 07:16

de ce nu il lasa pe Mirel Radoi sa joace fundas central si pe Dica sa fie coordonator?

vanfootball19.07.2007 07:19
de ce nu il lasa pe Mirel Radoi sa joace fundas central si pe Dica sa fie coordonator?

 

1. Pentru ca nu avem un mijlocas defensiv mai bun decat Radoi;

2. Pentru ca Dica nu e si nu va fi niciodata coordonator, asa cum nici Neaga nu e coordonator. L-au incercat si altii pe Dica pe postul asta, dar nu a dat randament.

udaradu19.07.2007 07:47
Va mirati ca dureaza asa de mult sa transferam un jucator ?

Pai ia auziti faza asta :

 

"Ziaristul de la "O Jogo" a rãmas destul de mirat aflînd cã Adrian Ilie și Valeriu Argãsealã se aflã la Lisabona pentru a negocia transferul. "Cu cine discutã? Președintele Cabral Ferrera a fost internat în spital acum zîteva zile dupã o colicã renalã puternicã, iar directorul sportiv, Carlos Janello, e plecat în America".

 

Sursa : gsp.

 

Daca e adevarat, suntem de toata jena !

voi sa nu uitati si sa nu va precipitati,amintiti-va ce rezultate si ce echipa a avut Rednic la Dinamo,cind au inceput sa apara rezultatele,cum si-au consolidat echipa,citi actionari sunt,relatia antrenor-actionari -jucatori si munca lor pentruo echipa competitiva.....Hagi,Adi Ilie si Becali trebuie ajutati de suporteri nu bagat tot timpul sula-n coaste,eu am incredere in aceasta echipade conducatori si cred ca rezultatele vor aparea.

Azazello19.07.2007 08:15

Eu zic ca se misca iar intentiile sunt bune. Este clar ca transferurile lui Dady si Armentersos nu sunt simple "bombe de presa" pentru ca atunci nu ar mai fi avut rost sa mearaga Adrian Ilie in Portugalia sau sa vina impresarul argentinianului la Bucuresti. Despre Zapata, ce sa zic...Presa din America de Sud ( Brazilia , Columbia) il da ca sigur la Steaua. Sper sa vina.

 

Cred ca din tot ceea ce se vehiculeaza ( acum a mai apaerut pe lista un alt fotbalist portughez), cu siguranta doi jucatori vor mai sosi in Ghencea. Sunt convins de asta !

vanfootball19.07.2007 08:16

"Pana duminica vreau 2 transferuri, altfel o sa avem mari surprize. Eu tot astept, sunt plecat, dar pana duminica, mi s-a promis ca se rezolva. In afara de primul 11, sunt jucatori cu care nu se poate face performanta.",a spus Hagi.

 

Sport.ro

Azazello19.07.2007 08:16
Si totusi Ilie alearga, se zbate, munceste...

Cred ca e prea multa nerabdare din partea noastra. Am ajuns deja sa-l judecam? Sa-l tavalim prin noroi? Mai oameni buni, ganditi-va de doua ori inainte de a va tasta opiniile pe forum!

Anul trecut a fost clar ca nu s-a miscat nimic in privinta transferurilor, dar anul asta... Sa nu-l maniem pe Dumnezeu!

Romanul nu stie decat sa fie nemultumit si sa critice. Cand e bine aproape ca nici nu se baga de seama. Nici nu a inceput campionatul si unii le vor deja demisiile lui Ilie si Hagi.

Cei care nu stiu, trebuie sa afle ca nu bati din palme si rezolvi transferurile. Nu bati din palme si pui pe picioare o echipa la care au fost transferati 5-7 jucatori. Nu va grabiti copii. Incetul cu incetul se face otetul...

 

 

Cu siguranta ai mare dreptate.

laurst19.07.2007 08:20

oare de ce am o vaga( !!)... impresie ca acesti mult trambitati juc. se indeparteaza cu fiec. clipa care trece de noi; suntem luati constant la mishto de acest ''piperean'' prin aparittiile lui agramate de la televizor/ cel mai rau este, dupa mine, altceva -si anume ca suntem asociati(NOI--Steaua) cu acest personaj infect si aceste fapte dauneaza mult imaginii Stelei, o imagine faurita in zeci de ani de glorie Forza Steaua-Semper Superiores

ebonyc19.07.2007 08:25
Va mirati ca dureaza asa de mult sa transferam un jucator ?

Pai ia auziti faza asta :

 

"Ziaristul de la "O Jogo" a rãmas destul de mirat aflînd cã Adrian Ilie și Valeriu Argãsealã se aflã la Lisabona pentru a negocia transferul. "Cu cine discutã? Președintele Cabral Ferrera a fost internat în spital acum zîteva zile dupã o colicã renalã puternicã, iar directorul sportiv, Carlos Janello, e plecat în America".

 

Sursa : gsp.

 

Daca e adevarat, suntem de toata jena !

 

poate negocia cu impresarul. voi chiar va uitati in gura tuturor care dau declaratii prin presa. sunt zei daca apar in ziare?? chiar trebuie sa-i credem pe toti?? coborati capul din nori si nu mai puneti botu' la orice declaratie. si eu am facut-o dar m-am lecuit cat de cat. :|

EPE19.07.2007 08:30
Si totusi Ilie alearga, se zbate, munceste...

 

Cei care nu stiu, trebuie sa afle ca nu bati din palme si rezolvi transferurile. Nu bati din palme si pui pe picioare o echipa la care au fost transferati 5-7 jucatori. Nu va grabiti copii. Incetul cu incetul se face otetul...

 

 

Exemplul CFR Cluj te contrazice (cu privire la transferuri).

cristi_mold19.07.2007 08:51
Exemplul CFR Cluj te contrazice (cu privire la transferuri).

 

Jumatate din jucatorii transferati de CFR Cluj sunt de mana a doua. L-ai vazut pe Amoreirinha la Europeanul de Tineret. Varza. Bine ca nu transferam si noi asemenea jucatori

RedStar19.07.2007 08:57
"Pana duminica vreau 2 transferuri, altfel o sa avem mari surprize. Eu tot astept, sunt plecat, dar pana duminica, mi s-a promis ca se rezolva. In afara de primul 11, sunt jucatori cu care nu se poate face performanta.",a spus Hagi.

 

Sport.ro

 

 

Parca am mai auzit declaratiile astea la Bursa, Galata si Poli. Cand a venit la Steaua a spus ca are un lot valoros si vrea sa faca performanta, acum dupa turneul de pregatire spune ca nu are lot valoros si nu e capabil de performanta.

 

 

Nu vreau sa fac nici o comparatie, dar acum in lot sunt Badoi, Neaga, Emeghara, Bicfalvi, Golanski, Gurita. 6 jucatori buni fata de lotul din sezonul trecut. Pai da-o in colo de treaba. Stam acum sa cumparam zeci de jucatori....

Nici nu a inceput campionatul si deja au aparut scuzele...

 

poate negocia cu impresarul. voi chiar va uitati in gura tuturor care dau declaratii prin presa. sunt zei daca apar in ziare?? chiar trebuie sa-i credem pe toti?? coborati capul din nori si nu mai puneti botu' la orice declaratie. si eu am facut-o dar m-am lecuit cat de cat. :|

 

Se negociaza cu jucatorul dupa ce s-au inteles cluburile asupra transferului. Cum naiba sa negociezi cu jucatorul daca nu esti sigur ca il vei putea cumpara de la club...

narkiss19.07.2007 09:04

pe mine ma enerveaza cand spun ca aduc mari jucatori ca dau nustiu cate milioane pe ei. in loc sa se laude mai bine near lua prin surprindere si ar lua jucatori fara sa dea declaratii ca il ia pe cutare si dupaia sa pice transferul. la unele echipe cum sa putut?

cristi_mold19.07.2007 09:06
Parca am mai auzit declaratiile astea la Bursa, Galata si Poli. Cand a venit la Steaua a spus ca are un lot valoros si vrea sa faca performanta, acum dupa turenul de pregatire spune ca nu are lot valoros si nu e capabil de performanta.

 

Nici nu a inceput campionatul si deja au aparut scuzele...

 

Ce scuze mai frate? A zis el ca nu se poate califica in Liga sau sa castige Campionatul cu acest lot. A dat vina pe accidentarile avute ( cum facea Mister Oli) sau alet chestii. De ce vrei sa te legi de ceva ce nu exista? De ce nu poti sa il incurajezi? Poate ca vor fi adusi jucatori si se va face performanta.

vanfootball19.07.2007 09:11

@RedStar

 

"Inca nu stiu ce mai trebuie, dar, in mod sigur, pe viitor ne vom intari. Am inteles ca sunt si niste probleme medicale. Oricum, eu spun ca Steaua are un lot valoros, capabil sa se bata pentru titlu."

Hagi

 

Ce intelegi tu de aici? Daca spune ca "avem un lot capabil sa se bata pentru titlu", nu inseamna ca e un lot cu care poti face performanta in Champions League sau sa iei titlul lejer, ci ca ai sanse sa fii acolo intre primele 3 echipe la sfarsitul sezonului.

forever_STEAUA19.07.2007 09:15
Se negociaza cu jucatorul dupa ce s-au inteles cluburile asupra transferului. Cum naiba sa negociezi cu jucatorul daca nu esti sigur ca il vei putea cumpara de la club...

 

Si daca dupa ce negociezi cu clubul descoperi ca jucatorul nu vrea sa vina la Steaua? Sau ca doreste un salariu care ar putea "strica" admosfera in vestiarul Stelei?

cristi_mold19.07.2007 09:21
@RedStar

 

"Inca nu stiu ce mai trebuie, dar, in mod sigur, pe viitor ne vom intari. Am inteles ca sunt si niste probleme medicale. Oricum, eu spun ca Steaua are un lot valoros, capabil sa se bata pentru titlu."

Hagi

 

Ce intelegi tu de aici? Daca spune ca "avem un lot capabil sa se bata pentru titlu", nu inseamna ca e un lot cu care poti face performanta in Champions League sau sa iei titlul lejer, ci ca ai sanse sa fii acolo intre primele 3 echipe la sfarsitul sezonului.

 

 

Pai si ce ai vrea sa spuna ca vom spulbera pe Dinamo si pe Rapid si vom castiga campionatul cu 20 de puncte avans. A zis si omul asa din politete ca ne vom bate la titlu. Si CFR, Dinamo, Rapid, Poli, Craiova toate asa au spus. Cand Dorel Stoica a spus ca Universitatea se va bate la titlu tu ce ai inteles din asta?

adi_steaua19.07.2007 09:27

1. Atitudinea Stelei, a marelui manager Ilie, a marelui antrenor Hagi( nu-l pun la socoteala pe cioban,pentru ca el nu e Steaua) fata de jucatorul si omul Andrey este de toata mizeria. Nu asa se comporta un club care se respecta!!!

 

2. Voi chiar mai credeti ce spune Becali?

 

3. Cred ca eram mai puternici daca ramaneau la echipa Thereau si Elton!

 

 

Ilie, prietene, hai tata ca ai buget de 30 de milioane!!!

 

Si inca ceva, poate citeste si MM cand are timp postarile noastre: Te-am apreciat enorm! Unde e conferinta aia de presa in care limpezesti lucrurile ex-managerule???

LARI19.07.2007 09:34
Si totusi Ilie alearga, se zbate, munceste...

Cred ca e prea multa nerabdare din partea noastra. Am ajuns deja sa-l judecam? Sa-l tavalim prin noroi? Mai oameni buni, ganditi-va de doua ori inainte de a va tasta opiniile pe forum!

Anul trecut a fost clar ca nu s-a miscat nimic in privinta transferurilor, dar anul asta... Sa nu-l maniem pe Dumnezeu!

Romanul nu stie decat sa fie nemultumit si sa critice. Cand e bine aproape ca nici nu se baga de seama. Nici nu a inceput campionatul si unii le vor deja demisiile lui Ilie si Hagi.

Cei care nu stiu, trebuie sa afle ca nu bati din palme si rezolvi transferurile. Nu bati din palme si pui pe picioare o echipa la care au fost transferati 5-7 jucatori. Nu va grabiti copii. Incetul cu incetul se face otetul...

 

Perfect de acord cu tine ca suntem prea nerabdatori. Dar am o intrebare: care este limita rabdarii?

A trecut deja aproape de luna de cand Hagi i-a luat locu' lu' Olaroiu (23 iunie), iar echipa nu este cristalizata. Mai e o saptamana juma' si incepe sezonul, ca sa nu mai vorbesc de meciurile cu Zaglebie. Ceva e neregula, clar. Si mie imi place Adi Ilie mai mult tace si face, numai ca rezultatele sunt mai degraba modeste. Nu pot decat sa sper ca Armenteros va semna cu noi. Daca pustiul este macar pe jumatate talentat pe cat vorbeste presa internationala, este un pas inainte.

SebaSS19.07.2007 09:46

VRAJELI GEN Gigi!!! deja ma amuza

«123»