De ceva vreme, primul lucru pe care il fac dupa ce ma trezesc este sa deschid computerul si sa navighez pe site-urile de sport, avid de a cunoaste noutatile din tabara noastra. Ziua de astazi nu a facut exceptie, insa, in loc de vesti bune, referitoare fie la noi transferuri efectuate de conducerea noastra, fie la recuperarea medicala totala a jucatorilor cu probleme din lot, ce mi-a fost dat sa citesc? Vali Badea, eroul din dubla cu Standard, care ne-a propulsat in Liga dupa 10 ani lungi de instrainare, va absenta pana la finalul lunii august, urmand a lipsi atat din meciurile din preliminariile Ligii, cat si din primele patru etape de campionat. Curat ghinion! Sigur, trebuie sa-i multumim bunului Dumnezeu ca l-a avut in paza sa pe acest jucator de mare talent, intrucat accidentul pe care l-a suferit acesta se putea termina tragic pentru familia stelista, insa nu pot sa nu remarc ca parca suntem urmariti de un blestem teribil, acela al accidentarilor de durata, care parca nu isi mai gaseste finalul...
Nu doresc sa mai fac aici un proces de intentie predecesorilor lui Hagi, Pedrazzini si Teja pe banca tehnica a Stelei, prin invocarea unei mosteniri dificile la nivel medical in cadrul lotului, insa este realmente ingrijorator ca noul antrenor al echipei noastre nu poate conta, intr-o etapa esentiala a pregatirilor din punct de vedere al acumularilor fizice si al omogenizarii lotului, pe mai multi fotbalisti, obisnuiti cu prezenta constanta in primul 11. Ghionea, Badea, Nicolita, Cristocea si partial Goian, toti jucatori de Nationala, fie nu se pot antrena deloc (cazul primilor patru), fie o fac sub spectrul unor posibile recidive (Goian).
Avand in vedere actuala stare de fapt din cadrul lorului stelist, putem afirma ca suntem intr-o situatie dificila, fara indoiala, insa nu fara iesire. Conducerea are obligatia de a surmonta aceste probleme prin improspatarea lotului si semnalele sunt pozitive in aceasta privinta. Se pare ca Adrian Ilie si-a intrat in paine mai repede decat credeau unii (inclusiv subsemnatul), prima lui mutare fiind, in opinia mea, un real castig pentru noi, polonezul Golanski fiind un jucator de o certa valoare. Il asteptam si pe Pulido, care pare a avea referinte excelente, din varii surse. Prin urmare, nutresc speranta ca epoca "glumelor" gen Saban sau Carlos, servite cu nonsalanta de fostul manager din Ghencea, sa fi apus pentru totdeauna. Apropos, ati remarcat ca toti jucatorii adusi cu surle si trambite la Steaua de domnul Mihai Stoica in ultimul an, pe bani grei si pe contracte oneroase, nu se mai regasesc in lotul nostru? Si mai grav este faptul ca plecarile lor au pus Steaua pe minus, intrucat s-au cheltuit cu ei mai multi bani decat s-au castigat ca urmare a plecarii acestora. In fine, de-ale managementului si ale lui mistere...
Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!
Alex (Piece)
