Comparatie vara 2006 - vara 2007
VARA 2006
1. Steaua - Apollon Limassol 2-1 [campioana ciprului]
Echipa de start :
Carlos - Nicolita, Goian, Ghionea, Nesu - Paraschiv, Radoi, Bostina - Dica - Iacob, Badea*
scor la pauza : 0-0
Echipa din repriza a doua
Cernea - Balan, Panait*, Ghionea, Petre Marin - Drida*, Lovin, Cristocea, Nicolita (Ochirosii) - Iacob, Oprita
min 57 Iacob 1-0
min 60 Oprita 2-0
min 76 2-1 scor final
Absenti : Ogararu
2. Steaua - Tavria Simferopol 1-5 [loc 8 Ucraina]
Echipa de start :
Cernea - P. Marin, Goian, Ghionea, Nesu - Nicolita, Radoi, Paraschiv, Cristocea - Iacob, Dica
min 6 0-1
min 24 0-2
min 41 0-3
Echipa din repriza a doua
Carlos - D. Balan, Panait*, Ghionea, Nesu - Oprita, Lovin, Bostina, Drida* - Litu, Badea*
min 61 0-4
min 64 0-5
min 67 1-5 Bostina
scor final 1-5
Absenti : Ogararu
3 Steaua - Dyskobolia Groclin 2-0 [loc 8 Polonia]
Echipa de start :
Carlos - Balan, Goian, Ghionea, Petre Marin - Nicolita, Paraschiv, Lovin, Bostina - Dica,Iacob.
inlocuiri min 55 Carlos > Cernea, Marin > Nesu, Paraschiv > Cristocea, Dica > Badea*, Bostina > Oprita
min 61 Nesu 1-0
inlocuire min 65 Ghionea > Panait*
inlocuiri min 75 Nicolita > Ochirosii, Iacob > Litu
min 88 Litu 2-0
Absenti : Radoi [+ Ogararu]
4. Steaua - Rizespor 4-1 [loc 9 Turcia]
Echipa de start
Carlos - Saban*, D. Goian, Ghionea, Petre Marin - Nicolita, Paraschiv, Lovin, Bostina - Dica, Iacob
min 43 Nicolita 1-0
inlocuire min 55 Saban* > D. Balan
inlocuire min 65 P. Marin > Nesu
min 67 1-1
min 73 Goian 2-1
min 74 Dica 3-1
inlocuiri min 75 Paraschiv > Oprita, Bostina > Badea*, Dica > Cristocea
min 77 Oprita 4-1
inlocuiri min 80 Ghionea > Panait*, Lovin > Drida*, Iacob > Litu
Absenti : Radoi [+ Ogararu]
5. Steaua - Zwarte Leew 0-0 [loga a 3-a belgiana]
Echipa de start
Cernea - D. Balan, Panait*, E. Baciu, Nesu - Oprita, Drida*, Radoi, Cristocea - Badea, Litu.
inlocuire min 62 Nesu > Saban*
inlocuire min 74 Iacob > Litu
inlocuire min 75 Oprita > Nicolita
inlocuiri min 77 Drida* > Paraschiv, Badea > Dica
Absenti : Petre Marin, Goian, Ghionea, Bostina, Iacob [+ Ogararu]
6. Steaua - NAC Breda 2-1 [loc 16 Olanda]
Echipa de start
Carlos Fernandes - P. Marin, D. Goian, Ghionea, Nesu - Nicolita, S. Paraschiv, Lovin, Bostina - Dica, Iacob
min 20 Dica 1-0
min 30 Iacob 2-0
inlocuiri min 55 Nesu > Saban*, Lovin > Cristocea, Bostina > Coman*
inlocuire min 62 Nicolita > Oprita
min 72 2-1
inlocuiri min 73 Ghionea > Baciu, Dica > Badea*, Iacob > Ochirosii
Absenti : Radoi [+ Ogararu]
Concluzie :
Cu o singura exceptie Olaroiu a folosit titularii, fie de la inceputul meciului, fie i-a introdus pe parcurs.
Tot cu o singura exceptie echipa a jucat cu doi mijlocasi defensivi (Praschiv - Radoi sau Paraschiv - Lovin). Rezultatele obtinute pot fi considerate bune.
***********
VARA 2007
1. Steaua - Apoel Nicosia 1-2 (campioana Ciprului)
Echipa de start :
Cernea - Petre Marin, Baciu, Ovidiu Petre, Emeghara* - Badoi*, Croitoru, Lovin, Gigel Coman - Neaga*, Gurita*
min 30 Neaga 1-0
Intrari in repriza a doua : Vatca* (Cernea), Saban (Badoi), Nesu (Emeghara), Bicfalvi* (Croitoru)i, Paraschiv
(Lovin), Ochirosii (Coman)
min 65 1-1
min 77 1-2 scor final
Absenti : Goian, Ghionea, Radoi, Nicolita, Dica, Iacob, Badea [+ Thereau + Oprita].
2. Steaua - Ried 2-3 (locul 2 in Austria)
Echipa de start :
Cernea - P. Marin, Ov. Petre, Baciu, Emeghara* - Badoi*, Lovin, Bostina - Dica - Neaga*, Iacob.
min 32 0-1
min 42 0-2
Intrati in repriza a doua : min 60 Radoi, Nesu, Ochirosii, Croitoru, Gigel Coman, Gurita*; min 67 Bicfalvi*.
min 68 Gurita 1-2
min 72 Croitoru 2-2
min 73 2-3
Absenti : Goian, Ghionea, Nicolita, Paraschiv, Badea [+ Thereau + Oprita]
Concluzie partiala :
Hagi nu a folosit decat jumatate dintre titulari. A experimentat masiv. A jucat cu un singur mijlocas central defensiv si a incercat sa obtina superioritate in atac urcand mijlocasii laterali. Din pacate s-a dovedit insa ca sistemul nu functioneaza doar prin asezarea jucatorilor (e nevoie si de noi relatii de joc), plus ca fundasii laterali sunt descoperiti. Baciu si Ovidiu Petre nu sunt fundasii centrali de care avem nevoie. Rezultatele obtinute sunt nesatisfacatoare. Jocul prestat insa a fost destul de bun.
***************
NU MAI DATI CU PIETRE AIUREA. Nu castigam nimic daca contestam jucatorii sau antrenorii. Ce-i cereti voi lui Hagi ? Ca in 10 zile sa obtina rezultate si in acelasi timp sa :
1. integreze in echipa 5 nou veniti
2. verifice daca sistemul cu doi inchizatori poate fi schimbat
3. verifice daca poate da sarcini ofensive suplimentre mijlocasilor laterali sau e necesar sa fie mentinuti retrasi pentru a ajuta fundasii
4. creeze un cuplu de fundasi centrali din nimic
5. modifice sistemul pentru a include un jucator care nu avea loc in sistemul lui Olaroiu : Rica Neaga
6. modifice sistemul pentru a functiona fara un jucator foarte important : Sorin Paraschiv
Credeti ca exista vreun antrenor roman capabil de asa ceva ? Eu zic ca nu. Poate Lippi sau Mourinho sa fie capabili. Da' aia sunt scumpi si nu vin in Romania.
p.s : imi vine sa rad cand citesc chestia aia cu cei enshpe mii de jucatori care ar trebui adusi. Pai noi avem dificultati sa integram 5. Daca vor mai veni inca 5 cam in cate luni credeti ca vor incepe 'sa vorbeasca aceeasi limba' cu restul echipei ? Nu ca n-ar fi necesare unele intariri, dar de aici si pana la a ne inchipui ca singura 'salvare' ar fi aducerea de noi jucatori e cale lunga. Cat despre cei ce pretind ca 'l-au citit' pe antrenorul Hagi (si-i pot aprecia deci valoarea) as zice ca-s mai tari decat mama Omida. Nici mama lu' mama Omida nu cred c-ar putea sa-l evalueze dupa numai doua meciuri si atatea modificari in echipa de baza.