"De v-ar calca masina pe toti..." - Gabi Tamas, jucator al Nationalei Romaniei, catre un grup de suporteri stelisti
Ce ar mai fi de comentat pe marginea dejectiei verbale, ce s-a vrut a fi profetica, enuntata de fotbalistul mentionat in citatul de mai sus, culmea!, chiar in fata camerelor de luat vederi ale televiziunilor, venite puhoi sa intervieze un "mare" fotbalist, proaspat retrogradat cu Celta Vigo in Segunda spaniola si aruncat ca pe o masea stricata de Spartak Moscova? Tupeu, aroganta, inconstienta, jigodism? Probabil cate putin din toate.
Gabi Tamas, o panarama cu aere de mare fotbalist si beizadea de colonel, sef al IJP Brasov, nu se afla insa la prima isprava de acest gen. Lipsa performantelor in plan sportiv l-a facut sa se remarce, in anii anteriori, printr-o suita de incaierari in discotecile brasovene sau prin reprize bahice profunde in cantonamentele colegilor intr-ale jigodismului din Stefan cel Mare. Acum, cu creierul incins de perspectivele sumbre ce i se ivesc la orizont, isi da din nou in petic, lansand in eter o porcarie de care doar cei din haita din care face parte ar mai fi in stare. Realizand probabil ca are mari sanse de a fi refuzat din nou de rusi si de a continua in divizia a doua spaniola cu Celta, ipochimenul se gudura pe langa cei care schelalaie la luna, in speranta ca poate, poate, isi va gasi din nou un culcus caldut in fosta groapa de gunoi a capitalei.
Oricum, Gabi, ca sa incheiem, ca si-asa am pierdut cam mult timp cu tine...tinem sa iti multumim pentru "urarile" pe care ni le-ai facut si te asiguram ca vom fi foarte atenti atunci cand vom traversa strada. Dar nu uita ca, pana sa ne calce pe noi vreo masina, s-ar putea sa-ti rupi tu niste picioare pe terenul de joc (in caz ca nu freci banca de rezerve!), sau, mai rau, sa-ti rupem noi capul, jigodie ordinara!
In Romania suntem noi, NUMAI NOI!
Forza Steaua!
Alex Piece
