FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua și taverna strâmbului

«123»
Azazello19.06.2007 14:16

Felicitari pentru articol.

cristi_mold19.06.2007 15:29

Pe marele antrenor Mircea Rednic iar il i-a gura pe din-nainte. Sa nu uitam de celebrul "ce bine imi pare ca ai luat tzeapa". De fapt el luat tzeapa pentru ca la finalul acelui sezon Craiova retrograda.

onlySteaua19.06.2007 19:54

la inceput eram tentat sa-i jignesc, dar dupa citirea acestui articol parca incepe sa-mi fie mila de ei. este al naibii de trist sa fi satisfacut atat de usor. "unii" ajung sa scoata dvd-uri dupa castigarea doar unui meci de campionat. pentru ei, asta reprezinta performanta suprema. ce mai conteaza restul?

inca o data daca mai este cazul,

si mai mandru ca sunt stelist!

AdrianUltras2519.06.2007 21:12

unul din cele mai bune articole pe care le-am citit vreodata

felcitari!

 

merita pus la punct strambul

prea si-a luat nasul la purtare acum ca a mai castigat un campionat pe blaturi si hotie

 

valoarea lui rednici s-a vazut atunci cand a retrogradat Craiova!

audiopixel19.06.2007 21:49
Un articol foarte bun, ca de obicei! Si foarte bine documentat. Sunt unii care habar n-au de "ispravile" potailor din anii cand Steaua domina fotbalul european si e bine sa le afle! 17 Nentori, Mechelen, Vardar Skopje...preludii pentru Malines si desigur celebrii Knattspyrnufelag!

 

De la Rednic oricum n-am pretentii. Un caine infect!

 

Daca tot a venit vorba de documentat as remarca o singura mare eroare:KV Mechelen(sau FC Malines daca ne lansam in ironii flamando-valone) chiar era o mare echipa.A castigat si Cupa Cupelor prin '88 daca nu ma insel...

In rest,de acord.

George Stan19.06.2007 21:58
Daca tot a venit vorba de documentat as remarca o singura mare eroare:KV Mechelen(sau FC Malines daca ne lansam in ironii flamando-valone) chiar era o mare echipa.A castigat si Cupa Cupelor prin '88 daca nu ma insel...

In rest,de acord.

Un prieten avea si poster cu Malines, il obtinuse prin metoda "scrisoare la club ca esti un copil admirator din Romania". Nu bag mana in foc dar parca in poster aparea si celebrul Preudhomme.

audiopixel19.06.2007 22:10
Nu bag mana in foc dar parca in poster aparea si celebrul Preudhomme.

Da.Mai erau Ohana,Clijsters,Erwin Koeman printre altii.Jucatori foarte buni.In fine,nu vreau sa fac mare caz din asta,vreau doar sa se respecte un pic adevarul.Daca tot suntem altfel decat Dinamo sau rapid,sa n-o luam pe aratura.

DanStan19.06.2007 22:33

Nu avem motive sa-i luam in serios.

 

Cateva momente din istoria caineasca :

 

1984-85. In sezonul anterior Dinamo ajunsese pana in semifinalele Cupei Campionilor si reusise sa elimine pe Hamburg. Din acest motiv confruntarea din primul tur al Cupei Campionilor cu Omonia Nicosia era considerata o formalitate. Turul pare sa confirme ideea : Dinamo - Omonia 4-1. In retur insa cipriotii se ambitioneaza, in minutul 62 au 2-0 si forteaza marcarea golului al treilea, calificant. Catzeii reusesc insa sa evite umilinta, ba chiar inscriu golul de 1-2 in minutul 88. Din echipa ce elimina Hamburg cu doar un an inainte nu lipsea decat Multescu. Rednic - titular in ambele meciuri.

Victoria Omoniei a insemnat primul succes al unei echipe cipriote impotriva uneia romanesti. Mai mult, desi participase pana in acel moment la 15 editii ale cupelor europene, Omonia reusise doar doua calificari : cu Waterford (Irlanda) si cu Differdange (Luxemburg).

 

 

1985-86. Catzeii intalnesc in primul tur al Cupei UEFA pe Vardar Skopje. Echipa ce revenea in cupele europene dupa 23 de ani de absenta. Rezultate : Dinamo - Vardar 2-1, Vardar - Dinamo 1-0. Catzeii sunt eliminati.

Pentru clubul din Skopje aceasta calificare va ramane in istorie deoarece vor mai reusi sa elimine pe cineva in cupele europene de-abia peste 10 ani, in 1995.

ps : Rednic - titular in ambele meciuri

 

 

1986-87. Primul tur al Cupei Cupelor. Dinamo intalneste o superechipa : 17 Nentori Tirana. Superechipa ce nu mai reusise de 3 ani sa prinda un loc de cupe europene in marele campionat albanez. Rezultate : 17 Nentori - Dinamo 1-0, Dinamo - 17 Nentori 1-2. Catzeii sunt eliminati. Pentru a ne da seama de forta adversarului e suficient sa vedem si care sunt ceilalti adversari eliminati de 17 Nentori in decursul istoriei : Linfield Belfast, Hamrun Spartans (yes!) - Malta si Sliema Wanderers - Malta.

p.s : Rednic - titular in ambele meciuri. In echipa albaneza puteau fi gasite mari vedete internationale de talia unui Mucea, Minga, Kola si Bima.

 

 

1989-90. Marea echipa a lui Dinamo se deplaseaza la Tirana pentru a intalni in primul tur al Cupei Cupelor pe Dinamo Tirana. Din primul 11 al catzeilor faceau parte internationali ca Rednic, Andone, Sabau, Mateut, Lupescu, Raducioiu. Cu toate astea albanezii (sub conducerea lui Demollari) ii executa scurt : 1-0.

In retur Dinamo reuseste sa inscrie doua doluri apoi parjoleste holdele, otraveste fantanile si obtine o calificare eroica. Rednic - titular in ambele meciuri

 

 

1992-93. Primul tur al Ligii Campionilor. Dinamo se prezinta dupa ce castigase titlul in tara fara a suferi vreo infrangere (21 victorii, 13 egaluri). Din pacate primul adversar intalnit nu pare impresionat : Kuusysy Lahti - Dinamo 1-0. Prima victorie a unei echipe finlandeze impotriva uneia romanesti.

Catzeii pun totul pe seama deconectarii si anunta un retur sangeros. Surpriza : Gerstenmayer reuseste sa inscrie de-abia in minutul 74. Prelungiri. Cu 3 minute inainte de a se ajunge la penalty-uri Demollari reuseste sa inscrie pentru 2-0, evitand in ultimul moment loteria penaltyurilor. O calificare glorioasa in dauna unui adversar de calibru !

 

 

1996-97. Cupa Intertoto. Catzeii sunt repartizati intr-o grupa dificila, poate mai dificila decat grupa Stelei in Liga Campionilor : adversarii se numesc Zemun Belgrad (Serbia), Jaro Pietarsaari (Finlanda), Guingamp (Franta) si Kolkheti Poti (Georgia). Primul joc, primul esec : 1-2 la Belgrad. Al doilea joc, la Bucuresti : Dinamo - Jaro 0-2. Finlandezii erau o forta. Ocupasera locul 5 in editia anterioara ce campionat si vor evita la milimetru retrogradarea in editia in desfasurare. Urmeaza meciul de la Guingamp (pierdut cu 1-2) apoi Dinamo reuseste victoria sezonului in Europa : 2-0 cu Poti.

 

 

1997-98. Turul preliminat al Cupei UEFA. Duel de calibru : KR Knattspyrnufelag - Dinamo. Prunea, Contra, Petre, Trarache, Haldan, Mihalcea lupta eroic dar nu pot rezista unei echipe islandeze formate din pescari, bucatari si functionari bancari : 0-2 la Reykjavik, 1-2 la Bucuresti. Celebrul Dadasson reuseste 3 goluri insa Dinamo isi spala toate pacatele inscriind un gol marii echipe islandeze in momentul in care scorul general era KR 4 - Dinamo 0.

Dinamo se adauga astfel pe lista echipelor de calibru eliminate de islandezi in cupele europene, lista formata din Grevenmacher (Luxemburg), Mozyr (Belarus) si Birkirkara (Malta).

SSK19.06.2007 22:41

N-am stiut de schema cu Mechelen <=> Malines, mea culpa.

 

Felicitari pentru precizari, DanStan!

ariell19.06.2007 22:43

Ma distreaza ca anul asta isi doresc cu ardoare sa cada cu Levski Sofia in turul 3, faza faina ar fi sa li se indeplineasca dorinta si sa le administreze bulgarii o bataie sa le iasa fotbalul din cap.

Is curios ce ar mai invoca si pe cine ar mai da vina ? :mrgreen:

ss lucki20.06.2007 04:06
Nu avem motive sa-i luam in serios.

 

Cateva momente din istoria caineasca :

 

1984-85. In sezonul anterior Dinamo ajunsese pana in semifinalele Cupei Campionilor si reusise sa elimine pe Hamburg. Din acest motiv confruntarea din primul tur al Cupei Campionilor cu Omonia Nicosia era considerata o formalitate. Turul pare sa confirme ideea : Dinamo - Omonia 4-1. In retur insa cipriotii se ambitioneaza, in minutul 62 au 2-0 si forteaza marcarea golului al treilea, calificant. Catzeii reusesc insa sa evite umilinta, ba chiar inscriu golul de 1-2 in minutul 88. Din echipa ce elimina Hamburg cu doar un an inainte nu lipsea decat Multescu. Rednic - titular in ambele meciuri.

Victoria Omoniei a insemnat primul succes al unei echipe cipriote impotriva uneia romanesti. Mai mult, desi participase pana in acel moment la 15 editii ale cupelor europene, Omonia reusise doar doua calificari : cu Waterford (Irlanda) si cu Differdange (Luxemburg).

1985-86. Catzeii intalnesc in primul tur al Cupei UEFA pe Vardar Skopje. Echipa ce revenea in cupele europene dupa 23 de ani de absenta. Rezultate : Dinamo - Vardar 2-1, Vardar - Dinamo 1-0. Catzeii sunt eliminati.

Pentru clubul din Skopje aceasta calificare va ramane in istorie deoarece vor mai reusi sa elimine pe cineva in cupele europene de-abia peste 10 ani, in 1995.

ps : Rednic - titular in ambele meciuri

1986-87. Primul tur al Cupei Cupelor. Dinamo intalneste o superechipa : 17 Nentori Tirana. Superechipa ce nu mai reusise de 3 ani sa prinda un loc de cupe europene in marele campionat albanez. Rezultate : 17 Nentori - Dinamo 1-0, Dinamo - 17 Nentori 1-2. Catzeii sunt eliminati. Pentru a ne da seama de forta adversarului e suficient sa vedem si care sunt ceilalti adversari eliminati de 17 Nentori in decursul istoriei : Linfield Belfast, Hamrun Spartans (yes!) - Malta si Sliema Wanderers - Malta.

p.s : Rednic - titular in ambele meciuri. In echipa albaneza puteau fi gasite mari vedete internationale de talia unui Mucea, Minga, Kola si Bima.

1989-90. Marea echipa a lui Dinamo se deplaseaza la Tirana pentru a intalni in primul tur al Cupei Cupelor pe Dinamo Tirana. Din primul 11 al catzeilor faceau parte internationali ca Rednic, Andone, Sabau, Mateut, Lupescu, Raducioiu. Cu toate astea albanezii (sub conducerea lui Demollari) ii executa scurt : 1-0.

In retur Dinamo reuseste sa inscrie doua doluri apoi parjoleste holdele, otraveste fantanile si obtine o calificare eroica. Rednic - titular in ambele meciuri

1992-93. Primul tur al Ligii Campionilor. Dinamo se prezinta dupa ce castigase titlul in tara fara a suferi vreo infrangere (21 victorii, 13 egaluri). Din pacate primul adversar intalnit nu pare impresionat : Kuusysy Lahti - Dinamo 1-0. Prima victorie a unei echipe finlandeze impotriva uneia romanesti.

Catzeii pun totul pe seama deconectarii si anunta un retur sangeros. Surpriza : Gerstenmayer reuseste sa inscrie de-abia in minutul 74. Prelungiri. Cu 3 minute inainte de a se ajunge la penalty-uri Demollari reuseste sa inscrie pentru 2-0, evitand in ultimul moment loteria penaltyurilor. O calificare glorioasa in dauna unui adversar de calibru !

1996-97. Cupa Intertoto. Catzeii sunt repartizati intr-o grupa dificila, poate mai dificila decat grupa Stelei in Liga Campionilor : adversarii se numesc Zemun Belgrad (Serbia), Jaro Pietarsaari (Finlanda), Guingamp (Franta) si Kolkheti Poti (Georgia). Primul joc, primul esec : 1-2 la Belgrad. Al doilea joc, la Bucuresti : Dinamo - Jaro 0-2. Finlandezii erau o forta. Ocupasera locul 5 in editia anterioara ce campionat si vor evita la milimetru retrogradarea in editia in desfasurare. Urmeaza meciul de la Guingamp (pierdut cu 1-2) apoi Dinamo reuseste victoria sezonului in Europa : 2-0 cu Poti.

1997-98. Turul preliminat al Cupei UEFA. Duel de calibru : KR Knattspyrnufelag - Dinamo. Prunea, Contra, Petre, Trarache, Haldan, Mihalcea lupta eroic dar nu pot rezista unei echipe islandeze formate din pescari, bucatari si functionari bancari : 0-2 la Reykjavik, 1-2 la Bucuresti. Celebrul Dadasson reuseste 3 goluri insa Dinamo isi spala toate pacatele inscriind un gol marii echipe islandeze in momentul in care scorul general era KR 4 - Dinamo 0.

Dinamo se adauga astfel pe lista echipelor de calibru eliminate de islandezi in cupele europene, lista formata din Grevenmacher (Luxemburg), Mozyr (Belarus) si Birkirkara (Malta).

 

Hehe, super dragut si adevarat... ai uitat insa episoadele Trabzonspor (1993) echipa de locul 6 intr-un campionat pe atunci anonim, cel al Turciei si Levski Sofia (1995) cand si-a luat Tene gol din corner... Apoi Grasshoppers in 2001 (scor general 1-6) si Polonia Varsovia (scor general 4-7)

cris20.06.2007 06:12

Cum poate cineva sa zica asa ceva , chiar si antrenor a javrelor sa fie dar asa ceva este inadmisibi. El ce facea in 1986 , cand Steaua facea istorie ? Se uita la TV , nu? Ce se intampla d-nule Revnic sunteti complexat , va apasa invidia , sau sunteti constienti ca Dinamo nu o sa poata face nici macar un sfert din cat a facut Steaua . Sa dea D-zeu sa se uite la TV si anul asta si cel ce urmeaza si toata viata lui aia infecta de slugar si sa vada doar o echipa demna de asemenea competitii si anume Steaua . Cred ca anul 1986 ii trezeste amintiri neplacute si isi aduce aminte ce zero barat era , sincer il compatimesc pe ofticatul asta ipocrit.

Suiram8720.06.2007 06:20

Tipic romanesc ..tipic romanesc ....oamenii fara rezultate incearca sa minimalizeze performantele altora ,performante la care de fapt ei doar viseaza .Excelent articol . Bafta in continuare . "Diguem si a Steaua , Diguem no a la violencia i Becali !

hypno20.06.2007 07:02

Tare articol !!!!

 

Forza Steaua !!!

hypno20.06.2007 07:06
Hehe, super dragut si adevarat... ai uitat insa episoadele Trabzonspor (1993) echipa de locul 6 intr-un campionat pe atunci anonim, cel al Turciei si Levski Sofia (1995) cand si-a luat Tene gol din corner... Apoi Grasshoppers in 2001 (scor general 1-6) si Polonia Varsovia (scor general 4-7)

 

 

HA HA HA HA HA

SSK20.06.2007 07:51

Si lista ar putea continua cu cele 3 amicale de pomina din vara lui 2002, 2-5 cu Real, 1-6 cu Betis si 0-6 cu Alaves parca (oricum, stiu sigur ca au incasat 17 goluri). De unde si binemeritatul mesaj la proximul derby: "O data campioni, de 3 ori femeie...a Spaniei".

daniel_mititelu20.06.2007 08:52
Ma distreaza ca anul asta isi doresc cu ardoare sa cada cu Levski Sofia in turul 3, faza faina ar fi sa li se indeplineasca dorinta si sa le administreze bulgarii o bataie sa le iasa fotbalul din cap.

Is curios ce ar mai invoca si pe cine ar mai da vina ? :mrgreen:

pe arbitri evident.apoi ar iesi Borcea si ar zice meciul de fotbal eu stiam dureaza pina nu cistiga Dinamo da ei au dat doar 5 min de prelungiri eu cu nea turcu credeam ca vor fi cel putin 25 min de prelungiri :(( ionut lupescu va declara Dinamo a fost clar dezavantajata de arbitri se vede si dupa panta de lumina ca a fost ofsaid clar

cristian8620.06.2007 09:19

Dinamo - rusinea Romaniei .

 

Inafara de o victorie cu Inter in anii '60 si eliminarea lui Hamburg SV in sezonul '83-'84 in care au ajuns in semifinalele CL , au reusit contraperformante greu de egalat si de o divizionara B.

Ma intreb ce se alegea de fotbalul romanesc daca FC Secu ar fi fost campioana , bineinteles impinsa de la spate , in perioada in care Steaua scria cele mai frumoase pagini din istoria fotbalului romanesc la nivel de club.

DanStan20.06.2007 10:28
Hehe, super dragut si adevarat... ai uitat insa episoadele Trabzonspor (1993) echipa de locul 6 intr-un campionat pe atunci anonim, cel al Turciei si Levski Sofia (1995) cand si-a luat Tene gol din corner... Apoi Grasshoppers in 2001 (scor general 1-6) si Polonia Varsovia (scor general 4-7)

 

N-am uitat. Am tinut insa sa punctez infrangerile penibile suferite in fata unor adversari clar inferiori. Asta pentru ca Rednic sustinea cum ca Steaua a avut adversari accesibili. Dar Dinamo s-a facut de kko inclusiv in fata acestor adversari considerati accesibili.

 

Apropo de Levski Sofia. Dintre echipele cu pretentii probabil Levski detine un adevarat record european : timp de 23 de ani (1977 - 2000) Levski a sustinut pe teren strain (in deplasare) 33 de meciuri si a reusit sa castige UNUL SINGUR. Impotriva cui a realizat Levski aceasta victorie epocala ? In Groapa, impotriva marii echipe Dinamo Bucuresti.

n_am_kef20.06.2007 10:43

Individul e un dobitoc irecuperabil. Nici nu merita discutat despre asa ceva... :-o

DanStan20.06.2007 11:25

In principiu n-ar trebui discutat pentru ca inferioritatea catzeilor nu poate fi pusa la indoiala de cei ce stiu despre ce e vorba. Potaile insa mizeaza pe lipsa de informare pentru a-si construi un palmares fals si pentru a ne denigra noua performantele. Iar manipularea prin dezinformare are efecte maxime mai ales asupra celor nascuti dupa '90.

cristi_kidboy20.06.2007 11:50
Cu scuze ca e offtopic, maine se va anunta de asemenea ca s-a descoperit remediul pentru cancer si in doua-trei zile se va realiza si cel anti SIDA :laugh:

Bai desteptule, remediul pentru cancer s-a descoperit !!! Se testeaza pe animale

cristi_kidboy20.06.2007 12:07

[...]

 

1.4 Fara "Spamming": Va rugam sa nu postati mesaje consecutive in acelasi thread sau acelasi mesaj cu copy/paste pe mai multe threaduri/forumuri, numai de dragul de a va creste numarul de posturi. Pentru a adauga ceva unui mesaj pe care tocmai l-ati scris, folositi butonul Edit Post. Nu creati threaduri pe banda rulanta, unele sub altele, doar pentru a va vedea numele scris pe Forum. Va rugam nu postati acelasi mesaj sau thread de mai multe ori, daca vedeti ca acesta a fost sters de moderator. Un astfel de gest poate duce la suspendarea temporara sau permanenta a contului dv. Moderatorii

roby_spartacus20.06.2007 13:14

[...]

 

1. OFF TOPIC

2. Mesaj scris integral cu CAPS LOCK, ceea ce este interzis de Regulament. Moderatorii.

egeis20.06.2007 16:02

s u p e r b articol steagsimplu

«123»