pentru toti aparatorii cauzei becaliene: adevarul e ca sunt terifiat, cutremurat, inmarmurit de gestul sacrificiului suprem pe care numai unul, unicul, singurul, mantuitorul, salvatorul, luptatorul, mucenicul, martirul, voievodul, razboinicul, putea sa-l faca: aducerea Stelei pe locul 2.
Cati oameni in istoria lumii ar fi avut puterea sa faca ceea ce a facut ''EL''?. Unde, in istoria lumii ati mai intalnit atata sacrificiu daca nu la ''EL''?. La cine ati mai vazut voi atata demnitate, onoare si verticalitate daca nu la ''EL''?.
Si toate astea pentru ce!! pentru un lucru atat (totusi) de minor, Steaua! Va dati seama! daca pentru Steaua s-a sacrificat ''EL'' atata, dar (ganditi-va o clipa) daca era in discutie tara sau familia sau banii, sau cariera politica.?!!
O, ce gest suprem!, cata grandoare! cata putere izvoreste din acest ''OM''!. E clar el trebuie sa fie mesia!!!.
Pe cei care ne vand noua basme de genul pentru ''binele'' Stelei ( in acceptiunea lor binele se identifica cu victoria, cu cupele si florile, pe care ni le reprosau rapizii) trebuie sa faci orice, va invit sa va dati mamele, nevestele, fiicele si surorile la caini si impreuna cu voi sa le faceti o m.u.i.e.- asa pentru binele Stelei.
Eu va spun voua - suporteri pentru. cupe si flori - ca, eu, nici pentru bani, cariera si alte asemenea idealuri josnice nu ma injosesc in halul in care a facut-o acest NIMENI care este Becali.
Si apreciez de mii de ori o moarte demna decat o viata in genunchi cersind mila altora - nu, nu! cersetorii sunt , cu siguranta mai demni decat acest ZERO-Becali.
Da, mai exista si oameni ca mine. Si chiar daca, in aceasta lume globalizata in care valoarea suprema este banul (castigul, victoria, succesul), se vor gasi unii sa rada de mine ca de un nebun idealist, eu nu voi inceta sa-mi pastrez un minim de decenta si demnitate.
Sustineti o Stea demna, chiar daca asta ar insemna divizia C.
P.S. Exista un caz in Austria pe care adeptii lui fa-te frate cu dracul (Becali) pana treci puntea, nu au cum sa-l inteleaga. Este vorba despre suporterii fostei Casino Salzburg (actuala Red-bulls Salzburg). Acesti suporteri nu au accepata umilinta la care au fost supusi de conducerea clubului si si-au facut singuri o echipa, care activeaza in divizia C austriaca si pe care continua sa o sustina cu miile!!!. Ruptura lor a aparut atunci cand echipa lor de suflet a fost preluata de concernul Red-bulls (un fel de Becali autohton) care pe principiul ''eu dau banii-fac ce vreau!'', si-au permis sa schimbe de la numele echipei pana la culori si emblema...nu vi se pare cunoscut!
Somnul ratiunii naste monstri!