FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ultimul stinge lumina

«1234»
andreiJipa12.06.2007 19:00

Am vazut ca si in presa GSP,Catalin Tolontan,Fanatik, Elton este apreciat...numai ca Becali nu inteleg ce are cu baiatul asta..Adi Ilie a venit si vad ca nu schiteaza nimic...sa ii zica lu Jiji sa il pastreze ca doar un om chior sau un nebun ,incult s.a.m.d nu poate vedea astea..Io zic ca noi suporterii sa iesim in strada ,si sa strigam ca vad ca nici acuma nu ne-am facut auziti si cioby actioneaza cum doreste...Elton te iubim...Becali:esti inamicul a sute de mii de oamneni...roagate la Dumnezeu ca doar el te poate ajuta ...altcineva nu...auzit tu..presedinte...si el nu stie decat de la A pana pe la G sau H..cred....:-s :mrgreen: steaua_ro steaua_ro

Chaos12.06.2007 19:04
terminati cu Elton asta si vrajeli despre copil minune, spectacol si alte tampenii!

brazilianul este un jucator mediu spre mediocru, fara fizic, fara orientare in teren, fara nici cea mai mica urma de intentie de a face faza defensiva! un mingicar care ii poate incanta doar pe habarnisti. calitatile sale or fi sufieciente pentru o echipa de futsal, dar in nici un caz nu pentru fotbalul adevarat. mai ales la Steaua ... si ganditi-va ca l-am vazut la lucru cu niste basini gen FC National si Jiul ...

din pacate Elton nu este productiv! piruetele si fentele nu te ajuta la nimic daca mai apoi nu ai forta sa dai o pasa de 10 m. regret, dar a fost o afacere proasta pentru Steaua si buna pentru cei care si-au tras comision, respectiv jucatorul, impresarul jucatorului si MM Stoica!

hai mah lasa-ne.Nu te mai da mare scula cu cunostiintele tale despre fotbal.Habar nu ai de valoarea unui jucator.Tu acum faci , indirect, nebuni 20000 de oameni care ii scandau numele.Ma gandesc ca nu il scandau doar sa isi raceasca gura.Faci prosti peste 1000 de useri de aici care il votau omul meciului.Bai baiete nu l-ai vazut la lucru si cu alte echipe pentru ca marele Olaroiu nu il baga. "Elton nu este productiv" pai normal ca nu este productiv cand are jucatori ca Lovin pe langa el.

In fine n-are rost sa ma obosesc eu pentru tine.Bucura-te ca Lovin vrea sa ramana.Poate scoate Olaroiu din el un mare mijlocas de constructie ca sa il inlocuiasca pe Elton. O sa vezi tu in sezonul viitor ca o sa-ti doresti ca "minjicarul" Elton sa fi ramas

Miaus12.06.2007 19:27
good offense starts with good defense! un jucator care nu face faza defensiva e praf in fotbalul modern! si nu tine argumentul ca adversarii joaca cu 9 fundasi. cate puncte nu am lasat sezonul trecut cu adversari din astia care au speculat orice relaxare a noastra? vezi si exemplul barcei. si adversarii lor joaca cu 9 fundasi, iar catalanii s-au sinucis de multe ori sezonul asta pentru ca jucatorii erau calare pe adversari si au neglijat cel mai important aspect al jocului! iar asta te costa un campionat, indiferent daca esti barca sau Steaua!

 

ah, sferturi ch league e o gluma proasta de-a lui Gigi! nici bayern sau Manchester united nu au garantate an de an sferturile, deci ce sa mai zicem noi cu Stancu, Nicolita, badoi, ov Petre si Bostina?

 

ai facut o comparatie gresita cu Messi, tevez si restul! iar asta nu din pricipa talentului! respectivii sunt niste barbati scunzi, dar cu fizic impresionant pentru gabaritul lor, in timp ce Elton e de-a dreptul un pitic slabanog! si nu o spun pentru a face misto de fizicul brazilianului, ci doar pentru a analiza ce poate obtine Steaua de la un asemenea jucator!

 

da, Thereau ar fi o pierdere mai grea! dar dragoste cu forta nu se face! in plus, am face o afacere buna vanzandu-l la FC bruges!

 

Sincer cred ca in meciuri unde avem de a face cu aparari supraaglomerate schimbarile de directie si ruperile de ritm ale lui Elton ar fi binevenite dar bineinteles cu conditia ca si terenurile sa fie ok,arbitrii sa ne lase sa jucam, coechipierii sa il inteleaga, Oli sa faca o tactica buna,etc,etc,etc.

 

Si eu sunt de parere ca daca nu ai aparare esti un PRAF total.Uitati-va doar la ce echipe au ajuns mai sus prin CL si o sa va dati seama de ce vorbesc.

 

Comparatia cu Messi, etc era din punct de vedere al tehnicitatii si doar atat.Oricum Tevez e mic el dar pare un tanc:D

 

P.S.Apropo Norbinho tocmai ce te-am vazut APRANDU-L pe Oli.NU conteaza circumstantele dar nu vedeam sa se intample asta.Eh drumurile vietii:)

CNCT12.06.2007 19:36
lol! ma faci sa zambesc! vezi ca ai gresit numerele insirate. practic nr. celor in plop (din care constat ca faci si tu parte) este mult mai mare! ma doare inima cand vad cati stelisti din astia populeaza Ghencea, site-ul acesta si chiar intreaga planeta ...

 

ps: dupa mareata ta logica nici Ronaldinho nu ar fi productiv langa Lovin, satncu, Coman samd.

 

Norbinho ne mai lasi?Daca Gigi vroia sa scape de gloabe trebuia sa inceapa cu Gigel Coman, Lovin,Stancu,Saban,Bostina,etc,etc.Nici eu nu bag mana in foc pentru Elton,poate ca intr-adevar nu e de Steaua insa e ciudat ca sa inceput (...si terminat) curatenia de la echipa cu el!!!Pai il dai afara pe asta dupa cateva meciuri in care sa zicem nu sa miscat chiar rau dar continui sa ii pastrezi "in familie" pe alde Lovin si alti basinosi care nu fac decat o umbra urata pe teren.Daca ar fi fost adus un inlocuitor de o valoare certa sigur nu s-ar fi mai facut atat tam tam , dar cand ma gandesc ca o sa ne bazam pe inspiratia lui Radoi,Lovin,Paraschiv si OV Petre la mijloc ma ia durerea de cap.Dar cum tie iti plac jucatorii care "fac" bine defensiva cred ca ai orgasm cand vezi ce echipa alinie Olaroiu.

Chaos12.06.2007 19:38
lol! ma faci sa zambesc! vezi ca ai gresit numerele insirate. practic nr. celor in plop (din care constat ca faci si tu parte) este mult mai mare! ma doare inima cand vad cati stelisti din astia populeaza Ghencea, site-ul acesta si chiar intreaga planeta ...

 

ps: dupa mareata ta logica nici Ronaldinho nu ar fi productiv langa Lovin, satncu, Coman samd.

bine ca esti tu destept si ne luminezi pe toti. zi-mi un jucator de la Steaua care poate face treaba lui Elton.Ai zis ca nu face faza defensiva. Pai ce vrei? tie iti place tactica lui Olaroiu de ai baga pe toti cu fundu in poarta?.Elton este un jucator ofensiv si acolo trebuie sa-si faca treaba. Nici nu stiu de ce l-ai adus in vorba pe Ronaldinho. Elton nu are valoarea lui , in concluzie are nevoie de oameni cu care sa paseze , oameni care se demarcheaza.Punandu-l pe plopul Lovin in teren , ar insemna inca un adversar pentru Elton.

Imi pare rau sa o zic , dar ai mentalitatea lui Becali.Parerea ta i sfanta, toti care nu sunt de acord cu ea sunt niste prosti si inculti.Singurul motiv pentru care post-ul meu a fost pe un ton imperativ , a fost cel ca esti prea increzut.Asa de sigur esti ca ai dreptate.Invata sa asculti si parerile celorlalti

Dragoshel12.06.2007 19:44

Terminati cu off topicul, aici vorbim despre articolul scris de Il Soldatino

daniel_mititelu12.06.2007 19:44

Catalin articol corect.Uite de exemplu Gigel Coman, Baciu, Ov. Petre astia trebuiau lasati sa plece nu la noi e invers ba asta si-a facut datoria la Steaua pleaca pe 500 mii pai Para e de 500 mii doar?Ai asa un fotbalist Gigi si tu ai dai drumul doar pe 500 mii?Acum dupa meciul cu Lyon ne trebuia parca un jucator care sa stie sa tina mingea!Elton era unul dintre ei !!!Dar am uitat dragul nostru patron ca la noi sunt interese la noi este nepotism la noi se da amenzi daca esti suparat apropo nu vrei sa dai amenzi nea Gigi la ala care se accidenteaza cum se accindenteaza pac 20 000 euro?

il_capitano12.06.2007 20:24

Mare dreptate....dar ma doare cand vad asta la echipa. Oricum un articol excelent plin de adevar pur, imi inspira nu numai mila fata de un copil care citetz 'nu a inteles nici in clipa de fata unde a gresit' ci imi provoaca puternice sentimente de ura si dispret fata de un om pentru care banii sunt pe primul loc in viata, pentru care Steaua nu este decat ''UN ALT PAMANT'.Singura si unica legatura a jucatorilor cu normalul a fost data afara acum cateva saptamani, MM iti doresc sa faci treaba la Urziceni si sa nu ai parte de acelasi tratament ca al barbarului.In momentul de fata la Steaua nu se doresc jucatori de valoare se doresc jucatori care sa placa patronului. Olaroiu inca o data rusine sa iti fie, nu pentru ca nu esti un antrenor bun (calitatile tale pe banca tehnica sunt poate primele din europa - si nu exagerez ) dar nu ai pic de onoare, dovedesti ca 'TE FAC BANII'. Nu mai sunt multe de spus, probabil o sa plang odata cu furnicuta daca o sa il vad la TV plecand de la Steaua sau fiind trimis la echipa a 2-a. Un sentiment de ura ma apasa adanc in suflet si nu stiu cat il pot tine, ma mai linisteste doar faptul ca CIOBANULUI a inceput sa ii fie frica de noi, DERBEDEII SI VAGABONZII (cum ne numeste el )....am inceput sa il invatam REPET ca Steaua nu este un alt 'PAMANT' ci Steaua este un fenomen si tare as vrea sa simta si el cum este sa fi STELIST in momentele acestea cand vezi ca un 'OM' isi bate joc de o ISTORIE intreaga fularsteaua2

daniel_mititelu12.06.2007 20:25
treaba lui Elton insemnand ce? pana una alta brazilianul nu a aratat mai nimic!

 

orice jucator trebuie sa faca faza defensiva, indiferent de echipa, indiferent de sistem, indiferent de antrenor! la fel cum orice jucator face si faza ofensiva, indiferent ca-l cheama Ghionea sau Dica!

 

eu nu sunt increzut, ci doar incerc sa combat spalarea de creiere! cel mai bun exemplu in acest sens sunt cei care l-au votat pe Elton jucatorul meciului in partide in care acesta a intrat cand soarta lor era decisa! si de ce fu votat? ca deh, a facut o pirueta si un un-doi! te rog sa-mi spui concret, asa ceva nu ti se pare o aberatie fara margini? nu imi dai dreptate cand ii acuz pe acestia?

 

da, ascult parerile tuturor! dar le cer argumente! pentru ca si eu le ofer! nu-mi cere sa accept orice placa, doar pentru a parea baiat finutz!

 

Elton a pãrut unul dintre cei mai rapizi și ingenioși distribuitori pe care campionatul nostru i-a avut în ultimul deceniu.

zloty12.06.2007 20:30
Elton a pãrut unul dintre cei mai rapizi și ingenioși distribuitori pe care campionatul nostru i-a avut în ultimul deceniu.

cum mai esti nebun il contesti pe marele ?NORBIT? ce naiba de parca Cristocea face faaza defensiva acuma toate elementele care sunt evidente ii sunt aruncate in spate , maine o sal acuze Becali ca nare statura

nastasache12.06.2007 20:33
good offense starts with good defense! un jucator care nu face faza defensiva e praf in fotbalul modern!

 

Da' sa ameninti poarta adversa nu inseamna sa faci faza defensiva? De ce s-o faci pe-a ta, cand poti s-o faci pe-a lor? Sa-si bage adversarii atacantii care fac faza defensiva cu cu...-n poarta de teama mijlocasilor care nu fac faza defensiva.

Apoi, Zicu ala acu' la Dinamo, sa fie si el dat afara, pe la Inter sau pe alti amariti, ca nici el "nu face faza defensiva". Expresia asta e pentru speriati ca Olaroiu; cine are vocatie de invingator face faza ofensiva, apoi pe-aia defensiva. De ce naiba echipele mari au portari care dau goluri si alea mici virfuri de atac care salveaza goluri ca si facute de pe linia portii? Iaca de-aia, ca unii se ocupa de una si altii de alta.

il_capitano12.06.2007 20:34

Sa mai dau un comentariu care nu are legatura cu articolul dar simt ca trebuie sa spun.Eu sunt de la Pitesti am un unchi in Timisoara si o prietena de familie care mai mereu, ajuta oameni este pe la emisiuni...etc (are suflet, ce mai ).A venit la ea un om care avea fetita bolnava ( nu mai stiu ce boala oricum una grava ) si ea a vrut sa il ajute iar omul a spus: Nu nu este nevoie ca a venit televiziunea cu Domnul Becali si mi-a promis ca maine plec la VIENA sa fac operatia fetitei, mi-am sunat nevasta...(omul era super-fericit ) iar dupa 2 zile vine din nou la aceasta fata si ii spune urmatoarele : Am fost la domnul Becali si nu mai era presa prin jura si m-a luat la injuraturi m-a scuipat si mi-a dat si un sut in fund si m-a scos afara, nu mi-a venit sa cred (omul plangea de uda pamantul, va dati seama ) ......Am spus asta fiind o intamplare 100% reala pentru cei care zic de domnul Becali ca : Vai ca a ajutat ca a dat ca a facut ca a dres....Inca o data pentru sustinatorii ciobanului : Becali da bani doar cand vine presa in rest omul este indiferent, este o javra si un incult ... sa va dispara parerea ca Becali ajuta oameni (intr-adevar nu neg ca a si ajutat) DAR DOAR DE OCHII PRESEI ... cu toata stima si respectul (chiar daca unii nu o sa ma credeti ) fularsteaua2

daniel_mititelu12.06.2007 20:41

Elton are o structura de fotbalist nu de jucator de fotbal.Gandeste jocul,tehnic,paseaza in viteza mult peste ce pot intzelege unii de la Steaua.Din pacate,Becali nu intelege fotbalul,Olaroiu nu stie sa adapteze jocul in viteza.Si nu ca nu ar avea cu cine ci pentru simplul motiv ca Dica,Elton,Badea,Thereau ar face spectacol ceea ce e contra principiilor fotbalului de piatza gen Becali.Si ar fi posibil ca Finu sa isi piarda aura de lider.Iar nasu imaginea.

Sper ca viitorul sa le dea o sansa mai mare lui Elton si Thereau in alta parte decat a fost la Steaua.

nastasache12.06.2007 20:45

treaba lui Elton insemnand ce? pana una alta brazilianul nu a aratat mai nimic!

 

Cate pase i-au dat coechipierii lui Elton? Era evident ca nu vor sa-l joace. Acolo a fost o blocada in jurul lui Elton, pornind de la Beeecali ofticat pe 800.000 de dolari, trecand pe la Olaroiu ofticat pe pofta de atac a lui Elton si sfarsind cu jucatorii ofticati pe imaginea lui Elton in tribune si presa. Ce sa arate Elton? Trebuia sa-si deposedeze coechipierii ca sa poata sa arate ceva.

EuroSTELIST12.06.2007 20:51

Sincer, cred ca multi dintre noi l-au judecat pe Elton inainte sa-l cunoasca. Si prin asta nu ma apropii de niciuna dintre tabere. Elton putea fi deopotriva un jucator care sa aduca revirimentul in atacul echipei noastre, dar in acelasi timp sunt de acord cu aceia care sustin ca statura lui firava il face aproape nesemnificativ in faza de aparare.

Da, pe de-o parte, la nivelul la care se joaca in Europa, ai nevoie de jucatori siguri si tari pe picioare in aparare. Dar nu doar atat! Mie unul nu-mi iese din minte episodul de trista amintire River Side, cand cu 7 fundasi am luat 4 goluri, unul mai penibil decat altul, iar probabil introducerea in atac a unui Cristea (care sa aiba menirea nu neaparat sa dea gol, dar pur si simplu sa mai "plimbe" mingile din preajma careului nostru) ne-ar fi transformat in realitate un vis cu care n-am fi indraznit sa suparam Zeul-Fotbal visandu-l! In cazul respectiv, cea mai buna aparare, zic eu, ar fi fost, totusi, atacul...

In primul rand, observ o tendinta, dupa parerea mea eronata. Nu putem sa comparam (inca) fotbalul romanesc cu cel occidental. Aici e vorba de experienta, de mentalitate, de precizie - lucruri la care inca avem probleme destul de mari. Cand intra in teren o echipa dintr-un campionat occidental, intr-un meci la cel mai inalt nivel, se vede din avion ca, de la capitanul de echipa pana la ultimul copil de mingi, fiecare stie exact ce are de facut. Nu bagi atacantii in poarta si fundasii in atac! E de netagaduit necesitatea unei polivalente (cu o mentiune - o polivalenta RELATIVA) in ceea ce-i priveste pe jucatorii de la care se asteapta performanta, insa mi se pare oarecum firesc ca, atunci cand ai prea multe asteptari de la un jucator, sa nu poti fi in intregime multumit.

Dupa parerea mea, Elton ar fi trebuit lasat sa arate un pic mai mult.

nastasache12.06.2007 21:05
Elton are o structura de fotbalist nu de jucator de fotbal.Gandeste jocul,tehnic,paseaza in viteza mult peste ce pot intzelege unii de la Steaua.Din pacate,Becali nu intelege fotbalul,Olaroiu nu stie sa adapteze jocul in viteza.Si nu ca nu ar avea cu cine ci pentru simplul motiv ca Dica,Elton,Badea,Thereau ar face spectacol ceea ce e contra principiilor fotbalului de piatza gen Becali.Si ar fi posibil ca Finu sa isi piarda aura de lider.Iar nasu imaginea.

Sper ca viitorul sa le dea o sansa mai mare lui Elton si Thereau in alta parte decat a fost la Steaua.

 

Agree. Problema e ca Becali va castiga campionatu' asta urmator numai daca cumpara meciurile. Altminteri, va fi termina pe locul 3-4. As putea chiar sa pun pariu ca nu va reusi sa cumpere campionatul si ca toti banii lui nu vor compensa forta si pofta de atac de la Dinamo (nu c-as fi dinamovist; am tinut cu Steaua pana acum o luna) ori chiar a Rapidului. Si ca s-a sfarsit cu Steaua. A stralucit cata vreme a facut spectacol, asta a fost sensul si (re)numele ei. O sa ajunga un pumn de morcovi pe taraba din fata portii.

alinstelistu200712.06.2007 21:10

mie chiar imi pare rau de Elton. e doar un copil,nu merita sa fie tratat asa. se pare ca fekali nu suporta faptul ca un strain e asa de iubit la Steaua. sincer,nu am mai vazut la nimeni atata xenofobie. pacat de Elton si de Thereau, care sunt doar niste victime ale ciobanului acesta. sper ca amandoi,acolo unde vor pleca, sa fie mult mai bine tratati decat au fost la Steaua,si aici ma refer la conducere, nu la suporteri.

Za Best12.06.2007 21:17

Cei care nu-i recunosc calitatile evidente al brazilianului Elton,ascunzandu-se sub pretextul adorarii fotbalului italian(adica al cattenacio) nu sunt decat niste ignoranti!Am citit la un baiat ca pentru el Coman sau Elton este aceeasi mancare de peste...cum poti sa zici asta?Daca am ajuns sa comparam Mercedesul cu Trabantul,inseamna ca avem probleme grave...oricum,chiar daca noi ne batem gura de pomana pe aici,oierul il va da pe Elton...poate e nevoie de noi la reunirea lotului,sa vada atunci ciobanul forta ''vagabontilor''...

leynad7212.06.2007 21:18

@Norbinho

 

" ruperile de ritm ale lui Elton nu prea exista. arata bine scamatoriile alea, dar datorita pasului sau mic si lipsei fortei nu se poate impune in fata a 80% din jucatorii diviziei a! "

 

Mãi NORBIT, ia explicã ce înțelegi tu prin a se "impune in fata a 80% din jucatorii diviziei a" ?

Sã se ia la trântã cu ei, sã se facã parte-n parte, sã dea cu ei de pãmânt ?

Cetãțene turmentat, ești într-o eroare fatalã în ceea ce privește sportul pe care-l urmãrești !

În meciul cu Dinamo a creat cel puțin 3 faze de gol clare pentru nevinovații sãi coechipieri.

A fost singurul care a CREAT ceva în faza de atac.

Sã nu-mi spui cã ãia de la Dinamo fac parte din restul de 20% în fața cãrora se poate "impune".

 

 

" tot lipsa fortei nu ii permite sa centreze si sa suteze "

 

Urmãrește cu atenție fazele din meciurile pe care le-a jucat în Brazilia înainte de a veni la Steaua.

Jucãtorul ãsta centreazã, șuteazã, înscrie goluri (chiar din loviturã liberã) și creaazã o sumedenie

de ocazii clare de gol pentru coechipieri, numai cã am vaga impresie cã acolo avea CU CINE și

PENTRU CINE sã facã toate lucrurile astea.

Ce spui tu, vine în România și dintr-o datã nu mai e în stare, conform marilor specialiști de care nu

ducem lipsã, din pãcate...

Nu, fratele meu, diferența constã în faptul cã acolo era jucat și pe lângã asta avea și coechipieri de

valoare, nu tentativele astea de fotbaliști pe care le-avem noi.

Elton deranjeazã pentru cã atunci când e în teren, evidențiazã extrem de clar mediocritatea

celorlalți "fotbaliști" pe care-i avem în lot.

Se vede din avion cât sunt ceilalți de proști, în comparație cu el.

Ai impresia cã vin din cu totul alt sport, în niciun caz din fotbal.

 

 

" datoria lui Elton e sa se muleze pe stilul Stelei "

 

Serioooooooooossss ?

Nu mai spune...

Lumineazã-mã și spune-mi și mie, cã m-ai fãcut curios, care e nene "stilul Stelei" ?

Þurca ?

Na-ți-o ție, dã-mi-o mie și arunc-o tare-n fațã ?

Atacul cu 5 fundași și 5 închizãtori ?

Pãi cum dracu' vrei tu mã sã "se muleze" un brazilian pe chestia asta ?

ªi asta discutând strict din punct de vedere fotbalistic, pentru cã din alte puncte de

vedere nu se va integra niciodata un "caracter" în mocirla asta care e acum la Steaua.

DanStan12.06.2007 21:21

Cred ca nu mai are rost sa discutam. Elton va juca oricum la alta echipa, cel mai probabil in afara Romaniei. Vom vedea atunci daca are sau nu calitatile necesare pentru a se impune la nivel inalt.

N-am fi nici primul si nici ultimul club romaneasc ce refuza un jucator strain valoros pe motiv ca ... n-are valoare de Liga lu' Mitica. Singura problema e ca mai curand sau mai tarziu tembelismele astea se vor resimti in rezultatele echipei. Olaroiu e incapabil sa modifice ceva in jocul echipei si din cauza asta orice antrenor va sti exact ce are de facut dupa vizionarea catorva casete cu jocurile Stelei. Avem un singur jucator cu imaginatie si continuitate (Dica), restul sunt fie 'furnici' fie prea inconstanti (Cristocea, Bostina).

Daca adversarele din campionat si din tururile preliminare ale CL vor gasi metoda sa-l blocheze pe Dica atunci vom privi Champions League la TV si vom fi fericiti c-am reusit sa invingem in campionat o echipa de locul 15 printr-un gol din penalty. Elton poate nu avea fizic de grupele CL dar in mod sigur ne-ar fi fost extrem de util atat in tururile preliminare ale CL cat si in Liga miticeasca.

nastasache12.06.2007 21:30
mie chiar imi pare rau de Elton. e doar un copil,nu merita sa fie tratat asa. se pare ca fekali nu suporta faptul ca un strain e asa de iubit la Steaua. sincer,nu am mai vazut la nimeni atata xenofobie. pacat de Elton si de Thereau, care sunt doar niste victime ale ciobanului acesta. sper ca amandoi,acolo unde vor pleca, sa fie mult mai bine tratati decat au fost la Steaua,si aici ma refer la conducere, nu la suporteri.

 

Elton trebuie sa se intoarca in Brazilia. Acolo e locul lui. Am avut norocul sa merg la Rio si sa ii cunosc pe brazilieni. Sunt altfel decat noi, le lipseste perfidia si incrancenarea. Pana si in fotbal au o alta cultura; ceea ce a incercat sa faca Elton aici ei fac mereu acolo, daruindu-si reciproc placerea fotbalului adevarat. Elton nu merita sa fie chinuit nici macar cu invitatia de a vizita Romania, dar-mi-te cu experienta culturii becaliene. A fost chemat aici sa ajute, i-am aratat ce inseamna sa fim ajutati. Imi pare rau, Elton, si te rog ne ierti, ca ne-am facut atat de urat de ras!

fcr196912.06.2007 21:35
mie chiar imi pare rau de Elton. e doar un copil,nu merita sa fie tratat asa. se pare ca fekali nu suporta faptul ca un strain e asa de iubit la Steaua. sincer,nu am mai vazut la nimeni atata xenofobie. pacat de Elton si de Thereau, care sunt doar niste victime ale ciobanului acesta. sper ca amandoi,acolo unde vor pleca, sa fie mult mai bine tratati decat au fost la Steaua,si aici ma refer la conducere, nu la suporteri.

 

 

 

PROBLEMA STITI CARE E? CA NOI NU FACEM NIMIK !!! TOTI VA PLANGETI,INJURATI PE AICI SI II REGRETATI PE Elton SI Thereau DAR NIMENI NU FACE NIMIK !!! PAI DE CE S-A INFIINTAT A.IS.S-UL ALA ??? MACAR SA ORGANIZEZE UN MITING PRO Elton-Thereau SA VADA SI IDIOTUL DE Becali CA NU SUNTEM DOAR CATEVA SUTE DE DERBEDEI,CUM CREDE EL !!!! CHIAR NU SUNTEM IN STARE SA NE STRANGEM MAI MULTI ACUM,PANA NU E PREA TARZIU ???? CA DUPA CE IL DA DEGEABA O MAI FACEM !!! A.I.S.S.-UL !!!! SESIZEAZA-TE !!!!

nastasache12.06.2007 21:40
@Norbinho

 

" ruperile de ritm ale lui Elton nu prea exista. arata bine scamatoriile alea, dar datorita pasului sau mic si lipsei fortei nu se poate impune in fata a 80% din jucatorii diviziei a! "

 

Mãi NORBIT, ia explicã ce înțelegi tu prin a se "impune in fata a 80% din jucatorii diviziei a" ?

Sã se ia la trântã cu ei, sã se facã parte-n parte, sã dea cu ei de pãmânt ?

Cetãțene turmentat, ești într-o eroare fatalã în ceea ce privește sportul pe care-l urmãrești !

În meciul cu Dinamo a creat cel puțin 3 faze de gol clare pentru nevinovații sãi coechipieri.

A fost singurul care a CREAT ceva în faza de atac.

Sã nu-mi spui cã ãia de la Dinamo fac parte din restul de 20% în fața cãrora se poate "impune".

" tot lipsa fortei nu ii permite sa centreze si sa suteze "

 

Urmãrește cu atenție fazele din meciurile pe care le-a jucat în Brazilia înainte de a veni la Steaua.

Jucãtorul ãsta centreazã, șuteazã, înscrie goluri (chiar din loviturã liberã) și creaazã o sumedenie

de ocazii clare de gol pentru coechipieri, numai cã am vaga impresie cã acolo avea CU CINE și

PENTRU CINE sã facã toate lucrurile astea.

Ce spui tu, vine în România și dintr-o datã nu mai e în stare, conform marilor specialiști de care nu

ducem lipsã, din pãcate...

Nu, fratele meu, diferența constã în faptul cã acolo era jucat și pe lângã asta avea și coechipieri de

valoare, nu tentativele astea de fotbaliști pe care le-avem noi.

Elton deranjeazã pentru cã atunci când e în teren, evidențiazã extrem de clar mediocritatea

celorlalți "fotbaliști" pe care-i avem în lot.

Se vede din avion cât sunt ceilalți de proști, în comparație cu el.

Ai impresia cã vin din cu totul alt sport, în niciun caz din fotbal.

" datoria lui Elton e sa se muleze pe stilul Stelei "

 

Serioooooooooossss ?

Nu mai spune...

Lumineazã-mã și spune-mi și mie, cã m-ai fãcut curios, care e nene "stilul Stelei" ?

Þurca ?

Na-ți-o ție, dã-mi-o mie și arunc-o tare-n fațã ?

Atacul cu 5 fundași și 5 închizãtori ?

Pãi cum dracu' vrei tu mã sã "se muleze" un brazilian pe chestia asta ?

ªi asta discutând strict din punct de vedere fotbalistic, pentru cã din alte puncte de

vedere nu se va integra niciodata un "caracter" în mocirla asta care e acum la Steaua.

 

Excelent zise!

DanStan12.06.2007 22:01
PROBLEMA STITI CARE E? CA NOI NU FACEM NIMIK !!!

 

Nici n-avem ce face. E ca la fotbal-tenis. Mingea e in terenul adversarului. Iar adversarul nu joaca cinstit. Vom mai vedea insa cum se va pune problema dupa ce deciziile tembele ale adversarului vor afecta competitivitatea echipei. Pentru ca - din pacate - asta se va intampla. Ma doare sufletul cand ma gandesc la ideea asta dar ... se pare ca regresul nu poate fi evitat.

ariell12.06.2007 22:22

Cred ca Elton nu a fost lasat sa se acomodeze si sa demonstreze tot ceea ce poate, valoarea lui sau nu, s-ar fi vazut dupa inceputul noului campionat, cand dupa un stagiu puternic de pregatire ar fi avut timpul sa se cunoasca mult mai bine cu coechipierii.

 

Pentru cine spune ca Elton nu a jucat mare lucru cu Dinamo inseamna ca a vazut alt meci, nu stiu cati au fost pe stadion la nefericitul meci, dar a spune ca Elton a inceput sa joace cand deja javrele conduceau cu 3-0 e o greseala pentru ca :

_abia trecuse jumatate din prima repriza cand deja era acel scor halucinant pe tabela, deci a avut cam 60 de minute in care a jucat bine.

_ l-am urmarit destul de atent cand era la minge si s-a vazut destul de clar ca nu prea avea cu cine sa joace, in multe situatii fiind nevoit sa tina de minge pentru ca nu avea cui sa ii paseze.

 

A pierdut cateva mingi dar o singura data putea sa se creeze o faza dificila pentru noi, din fericire nu a fost cazul iar restul baloanelor pierdute de catre el nu au fost decisive pentru evolutia scorului.

 

Aa, faptul ca a ridiculizat tot mijlocul si defensiva celor de la Dinamo nu se mai pune, aici e vorba de circ banuiesc, ca sa nu mai vorbim de pasele foarte bune care s-ar fi putut concretiza in goluri, plus cea de la golul doi.

Eu unul din tribuna cam asta am vazut, poate ca la TV s-a vazut altceva.

 

Mai retin faptul ca Thereau a avut niste ratari exasperante, unele din pase pornind tocmai de la Elton, sau poate n-a fost sa fie din cauza lui Lobont, dar asta e alta discutie

«1234»