Fiecare scandare "Elton, Elton" s-a transformat intr-o rana in pieptul "sufletistului" Becali. Atat de mult s-a bucurat finantatorul de dragostea romanilor pentru un copil minune al Braziliei incat este in stare sa dea bani doar ca sa scape de el. Jignirea este imensa cu cat destinatiile indicate se regasesc in Liga a II a din Romania.
In timp ce fotbalistii romani de valoare au fost suflati de sub nasul voievodului in ultimii 5 ani pe fondul "cruciadelor" acestuia, Elton s-a agatat ca un copil de Steaua. Imediat ce a fost adus a depus eforturi imense pentru a se acomoda. A aruncat in joc toate calitatile si o determinare extraordinara. Era hotarat sa reuseasca. Nu mai vazuse si probabil nu o sa mai vada niciodata un public mai cald ca al nostru. Iar publicul a simtit imediat dorinta si valoarea si l-a rasplatit asa cum se cuvine. Incredibil, singurul jucator cu profil de mijlocas la constructie pe care il avem este tratat cu dispret, cu lipsa de respect. Copilul cret si sensibil nu a inteles nici in clipa de fata cu ce a gresit, in ciuda faptului ca si-a scuipat plamanii pe teren de fiecare data cand a fost introdus in teren de secundul Olaroiu. Izolarea ce i-a fost impusa contrasteaza cu dragostea imensa ce i-o poarta suporterii Stelei, fini cunoscatori ai fenomenului fotbal si exigenti evaluatori ai ros albastrilor. Ghencea e perfida si neinduratoare si-si sacrifica gloriile tocmai pentru ca a fost invatata cu spectacolul si performanta, dar stie sa-si iubeasca copiii cu valoare. De aceea nu va inghiti supusa aceasta mazilire.
Talentul urias al brazilianului se potriveste ca o manusa pentru ceea ce se doreste la Steaua, iar aceasta simbioza armonioasa fotbal spectacol-public generos, este murdarita in clipa de fata de planurile meschine ale unui om needucat, necioplit. Odata cu plecarea acestui fotbalist adevarat, probabil va pieri si o parte din poezia si stralucirea unui fotbal stelist pe care-l credeam reinviat. Sa joace Coman, Lovin, Ovidiu Petre, Bostina si Cristocea. Luati la gramada nu fac toti la un loc cat face Elton. Impresionant este faptul ca furnicuta a plecat inlacrimata in Brazilia pentru ca si-a dorit sa joace la Steaua si nu a venit doar pentru bani. A vrut glorie si fotbal, iubirea publicului si nu a facut rabat de la efort. Fara suparare Mihai, dar ai mai facut o victima. Indirect, desigur, pentru ca Steaua are ca stapan un despot. In clipa in care ai demisionat, Thereau si Elton au devenit tinte. Bine ca nu tu ai dat numele echipei....Si nici Cupa Campionilor Europeni...pe Lacatus si Hagi....60 de ani de glorie....
