@bodanelu
Habar n-am, se poate sa fi cantat, inseamna ca a fost o idee proasta.
@vanfootball
Nu sunt de parere ca un imn al unei echipe de fotbal trebuie sa aiba legatura cu fotbalul. Cu celelalte chestii enumerate de tine, da. Imnul Stelei ar putea fi foarte bine si "Treceti batalioane romane Carpatii", desi nu are nicio legatura cu jocul. Know what i mean?
Vad ca-s pornit pe cantece razboinice in dimineata asta:
In fata unei redute, la Plevna in 1877-1878,
cand poporul roman, respectiv Armata romana lupta pentru independenta Romaniei,
un ostas, Ioan Nenitescu, care fusese ranit, scria:
P U I D E L E I
Eroi au fost, eroi sunt inca
s-or fi in neamul romanesc,
Ca rupti sunt ca din tare stanca,
Romanii, orisiunde cresc.
E viata noastra faurita
De doi barbati cu brate tari
si cu vointa otelita,
Cu minti destepte, inimi mari.
si unu-i Decebal cel harnic
si celalalt Traian cel drept
si pentru vatra lor amarnic
Au dat cu-atatia dusmani piept.
si din asa parinti de seama,
in veci s-or naste luptatori,
Ce pentru patria lor mama
Vor fi ca vrednici urmatori.
Au fost eroi si or sa fie,
Ce-or frange dusmanii cei rai,
Din coasta Daciei s-a Romei,
in veci s-or naste pui de lei.
(Cine-a facut Armata stie si melodia.)