FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua fara imn

«1234»
wlladdy105.06.2007 07:16
wlladdy1 alea 2 nu sunt imnurile echipelor respective sunt doar niste cantece!

 

Uite aici...

 

Olympiakos

 

 

uite cum suna pe stadion

 

http://www.youtube.com/watch?v=YGjHbR2b6Ik

 

Panathinaikos

 

http://www.youtube.com/watch?v=wk3FcwiV1aw

 

http://www.youtube.com/watch?v=vkJR33iV0bY

 

Dupa cum vedeti toata lumea stie imnul si il canta cu placere.

 

 

n-am spus ca sunt imnuri......dar ar fi frumus sa fie ceva in genul ala.....sau macar sa facem atmosfera precum cele din clipuri

bodanelu05.06.2007 07:16

chicanos, chicos.. sau cum ii mai cheama pe aia... voi va identificati in acel imn? puneti fratilor mana si ascultati imnul Romei... sa vedeti ce inseamna...

Tot ce e pe cd-ul acela scos fara acordul clubului sunt melodii comerciale...

axl2305.06.2007 08:43

O idee nu tocmai rea pentru un imn imi pare "Strunga", cantata de Phoenix.

 

Phoenix

 

--------------------------------------------------------------------------------

Strunga

Text: V. Alecsandri

 

În pãdurea de la Strunga, hei,

Sunt de cei cu pușca lungã, hei,

Care dau chiorâș la pungã, hei...

 

Sunt de cei ce-mpușcã-n lunã,

Care noaptea-n frunze sunã,

Feciori de lele nebunã,

Feciori de lele nebunã.

 

Fã-te-n laturi, mãi creștine, mãi,

Dacã vrei sã mergi cu bine, mãi,

Sã ramâi cu viața-n tine, mãi.

 

Opt voinici cu spete late

ªi cu mâneci suflecate

Stau cu puștile-ncãrcate,

Stau cu puștile-ncãrcate.

 

Oleleu, ciocoi bogate, hei,

Ici de-ai trece, din pãcate, hei,

Sã-ți arunc doi glonți în spate, hei.

 

Cã mi-e pușca hultuitã

ªi mi-e ghioaga țintuitã

ªi mi-e inima-ncolțitã,

ªi mi-e inima-ncolțitã,

 

În pãdurea de la Strunga, hei,

Ce slujește pușca lungã, hei

Fãrã pușcã, fãrã pungã, hei, hei, hei...

 

http://www.romanianvoice.com/culture/phoenix/index.php

vanfootball05.06.2007 08:49

Melodia ar merge, dar versurile nu prea au legatura cu o echipa de fotbal. Radoi nu e haiduc, e fotbalist. Parerea mea...

axl2305.06.2007 08:51

Dar nici nu trebuie sa aiba legatura cu fotbalul. E vorba de o stare pe cere ti-o transmite melodia. Si de mesajul in mare.

vanfootball05.06.2007 08:58

Eu cred ca trebuie sa aiba legatura cu fotbalul, din moment ce ar fi imnul unei echipe de fotbal. Sa evidentieze lupta, efortul, dorinta, speranta etc. Mesajul din "Strunga" ma duce cu gandul la talharii prin padure. Nu as vedea legatura intre Steaua si cantec.

bodanelu05.06.2007 08:58

Astia de la Phoenix n-au cantat la sarbatoare cainilor, acum la sf de campionat.. cand le-au facut si un imn?

axl2305.06.2007 09:01

@bodanelu

Habar n-am, se poate sa fi cantat, inseamna ca a fost o idee proasta.

 

@vanfootball

Nu sunt de parere ca un imn al unei echipe de fotbal trebuie sa aiba legatura cu fotbalul. Cu celelalte chestii enumerate de tine, da. Imnul Stelei ar putea fi foarte bine si "Treceti batalioane romane Carpatii", desi nu are nicio legatura cu jocul. Know what i mean?

 

Vad ca-s pornit pe cantece razboinice in dimineata asta:

In fata unei redute, la Plevna in 1877-1878,

cand poporul roman, respectiv Armata romana lupta pentru independenta Romaniei,

un ostas, Ioan Nenitescu, care fusese ranit, scria:

 

P U I D E L E I

 

Eroi au fost, eroi sunt inca

 

s-or fi in neamul romanesc,

 

Ca rupti sunt ca din tare stanca,

 

Romanii, orisiunde cresc.

 

 

 

E viata noastra faurita

 

De doi barbati cu brate tari

 

si cu vointa otelita,

 

Cu minti destepte, inimi mari.

 

 

 

si unu-i Decebal cel harnic

 

si celalalt Traian cel drept

 

si pentru vatra lor amarnic

 

Au dat cu-atatia dusmani piept.

 

 

 

si din asa parinti de seama,

 

in veci s-or naste luptatori,

 

Ce pentru patria lor mama

 

Vor fi ca vrednici urmatori.

 

 

 

Au fost eroi si or sa fie,

 

Ce-or frange dusmanii cei rai,

 

Din coasta Daciei s-a Romei,

 

in veci s-or naste pui de lei.

 

 

(Cine-a facut Armata stie si melodia.)

Danutss105.06.2007 09:35
O pauza iti recomand. Moderatorii
Danutss105.06.2007 10:09

VA MUSC DE FUND PANA NU MAI PUTETI SI O SA TIPATI!!!! IMNUL Stelei AR TREBUI SA FIE ASA

 

Forza Steaua , Forza Steaua e e

Forza Steaua , Forza Steaua e e

Intrati pe teren Noi va muscam

Va muscam picioarele dar nu se da

Nu se da , nu se da fault !

 

Va muscam de fund sa nu mai puteti merge

Dam portaru cu capu de bara

Flecmama jucatorii in ochi sa nu mai vada

Luam portaru in atac ca ei

Ei nu se pot apropia de poarta

potra05.06.2007 10:18

pentru ca un imn sa fie cantat de suporteri trebuie facut de suporteri....sau cel putin sa fie ales impreuna cu suporterii. si cel mai original ar fi sa fie o melodie si niste versuri compuse acum, no o melodie luata de la nush ce formatie veche care nu are nici o legatura cu fotbalul. mie de exemplu un imn care intradevar ma impresioneaza este cel al lui Milan.

nu mai stiu exact ce echipa era dar sincer spun ca s-a zbarlit pielea pe mine cand am vazut la televizor la un meci de-al echipei respective cum oameni de toate varstele stateau in picioare si cantau, englezi sau italieni, nu mai retin. oricum exmple sunt multe--->Liverpool si altele. deci clar ne trebuie un imn! un imn pe care sa-l cante fiecare om ce pune piciorul in Ghencea incepand cu copii si terminand cu oamenii in varsta. imnul este o parte dintr-un club care impreuna cu culorile, stema, renumele, creeaza identitatea acelui club.

axl2305.06.2007 10:24

@porta

Orice melodie cantata cu sufletul de 50.ooo de oameni o sa-ti zbarleasca pielea pe tine. Crede-ma ca daca suporterii lui Liverpool s-ar apuca sa cante "Nu-mi raspunzi la telefon" tot asa te-ai simti.

vanfootball05.06.2007 10:43
pentru ca un imn sa fie cantat de suporteri trebuie facut de suporteri....sau cel putin sa fie ales impreuna cu suporterii. si cel mai original ar fi sa fie o melodie si niste versuri compuse acum, no o melodie luata de la nush ce formatie veche care nu are nici o legatura cu fotbalul. mie de exemplu un imn care intradevar ma impresioneaza este cel al lui Milan.

nu mai stiu exact ce echipa era dar sincer spun ca s-a zbarlit pielea pe mine cand am vazut la televizor la un meci de-al echipei respective cum oameni de toate varstele stateau in picioare si cantau, englezi sau italieni, nu mai retin. oricum exmple sunt multe--->Liverpool si altele. deci clar ne trebuie un imn! un imn pe care sa-l cante fiecare om ce pune piciorul in Ghencea incepand cu copii si terminand cu oamenii in varsta. imnul este o parte dintr-un club care impreuna cu culorile, stema, renumele, creeaza identitatea acelui club.

 

 

Cam asta e imnul lui Liverpool, o melodie luata de la o formatie oarecare ce nu avea nicio legatura cu fotbalul. Si e imn pentru o sumedenie de echipe din Europa, nu numai Liverpool il foloseste.

Imnul lui Milan nu-mi place, parca e un slagar de la Sanremo.

Nu trebuie neaparat sa fie facut de suporteri sau sa fie facut pentru fotbal, dar sa se potriveasca versurile cu ideea de competitie sportiva, apartenenta la un club si ce am insirat mai sus.

Danutss105.06.2007 10:49

VA MUSC!!!

vanfootball05.06.2007 11:09

Da' nu-l baneaza nimeni pe bolnavul asta psihic??????

LanDSharK05.06.2007 11:10

imnul Romei m`a lasat 8O ..l`am vazut cantat pe Olimpico inaintea unui meci si a fost super belea.il puteti gasi pe youtube.com ..apoi imi mai place si imnul celor de la west ham- blowing bubbles ( cei care au vazut filmul Green Street Hooligans stiu despre ce`i vb)...apoi vine Barca Barca Barcaaaaaaaa pe care`l auzim inaintea fiecarui meci al catalanilor si ultimul dar nu cel din urma ...you`ll never walk alonee !!! bai, chiar avem nevoie de un imn ca acestea !!si sa lasam pap-pap-pa-pararam-pam-pam doar la goluri :D RESPECt. PacE :D

udaradu05.06.2007 11:29

fratilor ,nu credeti ca ar trebui sa initiem un concurs pentru un imn autentic si agreat de toata lumea...sintem multi si cu f.multe idei,imposibil sa nu ieasa ceva dar pentru asta va trebui sa avem o comisie care sa reprezinte toate virstele si toate pretentiile .

Olandezz05.06.2007 11:51

Pai eu cred ca Steaua are deja un text perfect pentru un imn

 

Avem un singur scop

Un ideal in viata

 

Sa fim mereu prezenti

Sa fim mereu fata

 

Suflet de invingatori

Inima Ros-Albastra

 

Lupta pentru culori

Si pentru echipa noastra!!

 

Forza Steaua

Forza Steaua hey hey

 

Sa se auda in toata tara..

Nuumai Forza Steaua

 

steagcruce2 steagsimplu steagcruce2

 

eh, daca mai bagam o melodie frumoasa, care ramane in cap, avem un imn impecabil.

 

Dar tot cel mai tare imn va ramane al lui Ajax!!

potra05.06.2007 11:55

@vanfootball

 

nu e obligatoriu sa fie facut de suporteri, dar macar sa fim si noi acolo o parte activa in alegerea lui, sau chiar sa-l alegem noi, pentru ca sincer cred ca nimanui nu i-ar conveni sa vina Becali sa ne cante "cand vei trece prin valea ***** sa nu-ti fie frica, caci Dumnezeu este cu tine", sau eu stiu cu ce alta propunere mai poate veni conducerea.

si ok recunosc ca poate fi si un cantec oarecare dar cu conditia sa se potriveasca unei competitii sportive asa cum ai spus si u. dar totusi nu ar fi mai frumos sa avem un imn in care apare clar numele Stelei si care nu mai poate fi folosit de nimeni, sa fie AL NOSTRU?

Danutss105.06.2007 12:14

TE MUSC

n_am_kef05.06.2007 12:18
VA MUSC!

 

Mai bine ne sugi decat sa nemusti.

hypno05.06.2007 12:29

io-s satul de toti dobitocii astia din GSP si alte ziare idioate....

http://www.umbraonline.ro/%20sport228/Loredana-a-rupt-Steaua

 

mda ... MM si nepoata lu Jiji .. ce sa ma zic ... maine o sa aflam cum MM le dadea bomboane fiicelor lu Jiji. LOL

 

Forza Steaua !!!

hypno05.06.2007 12:31
Da' nu-l baneaza nimeni pe bolnavul asta psihic??????

 

se pare ca nu prea ... probabil din cauza ca nu injura :))

 

Forza Steaua !!! sa ma mushte de picior prostea ala ...

hypno05.06.2007 12:33
Melodia ar merge, dar versurile nu prea au legatura cu o echipa de fotbal. Radoi nu e haiduc, e fotbalist. Parerea mea...

 

Las ca i-ar place lui Gigi .. haiducii mei , razboinicii mei .. deja il vad la TV pe Gigi :))

 

Forza Steaua !!!

Danutss105.06.2007 13:24

Tu chiar VREI SA TE MUSC???!!? O SA TE MUSC DE FUND PANA O SA-TI TAI TOT FUNDU SI NU O SA MAI POTI MERGE O SA MA IMPLORI SA MA OPRESC!!!

«1234»