@cristinelly,hai sa facem un exercitiu de imaginatie. Au trecut 10-15 ani,Steaua are vreo 10 participari consecutive in CL,si nu a mai luat cupa Romaniei din 1998,o echipa care era considerata in trecut specialista cupei.
Intre timp,inevitabil,si rivalele noastre au cateva participari in CL si au inceput sa ne ajunga la trofee.Eu m-am mandrit mereu ca sunt stelist pentru ca noi suntem invingatori,nu victime. Steaua ii distrugea pe toti prin jocul sau frumos si eficient si castiga trofee. Nu ne multumeam cu bare frumoase si alte tampenii d-astea,stelistii de pe vremuri vroiau trofee. In ritmul asta o sa ne depaseasca la cupe milogii si pechinezii doar pentru ca pe "antrenorul de la palat" nu-l intereseaza ca nu aduce bani. Pe cat puneti pariu ca daca se dadeau vreo 2-3 milioane pe aceasta cupa zicea Jiji ca e importanta?
Asa ca va intreb,pe cei care scuza acest sezon lipsit de trofee prin ipotetica intrare in CL,ce veti face la anul cand se va intra automat,atunci va trebui sa muncim numai pentru locul 2,nu-i asa?
Eu am crescut in spiritul stelist care spunea ca un sezon fara trofee era unul ratat. Punct.
Da,noi vrem in Europa insa eu sunt de parere ca o echipa va fi puternica in Europa cand isi dovedeste dominatia acasa. Credeti ca este o coicindenta ca noi am avut cel mai lungi trasee in europa in anii cand am luat titlul de 2 ori consecutiv si Supercupa Romaniei,ce naiba era sa ajungem in finala UEFA. Cat despre CL,eu nu stiu ce cautam acolo.
In acest an am facut pe noi in fata echipelor mari din Cl,noroc cu un Dica in forma. In general,nu-mi place sa scot un jucator in evidenta pentru ca echipa munceste,dar golurile noastre in CL au cam fost executii individuale ale lui Dica. Singurul joc in care Steaua a fost o echipa a fost cel de la Kiev. In rest,8 jucatori cu fundul in poarta care o aruncau in fata la Dica,Thereau sau Badea care n-aveau sustinere.
Noi ne-am descurcat ok in grupe,dar n-am jucat fotbal,doar Dica si inca vreo 2-3 au facut-o. Ca sa comparam,levski,o echipa cu statutul nostru intr-o grupa cu barca si Chelsea chiar a jucat cate ceva cu aceste mari echipe.
Neaparat trebuie sa luam 24 pentru a ne onora istoria si sa nu mai aud macar un an celebra fraza de pe acum "e bun si locul 2"
FORZA Steaua!!!
Intotdeauna superiori.