FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

8 ani de secetã, o tonã de nepãsare

«123»
fcsteaua.ro26.05.2007 17:43

Nu, finala Cupei dintre "țigani" și frații lor albi nu este cel mai important meci al secolului, așa cum încearcã sã prezinte lucrurile trustul de presã al oligarhului Dan Voiculescu. Cred cã de multã vreme nu s-a fãcut atâta tam-tam în jurul unui eveniment care pune fațã în fațã douã formații ce nu au strãlucit prin nimic în ultimul an. ªi totuși...

 

 

 

Conform statisticii, Steaua București a câștigat de 20 de ori acest trofeu, de 7 ori fiind eliminatã în ultimul act. Nu trebuie sã uitãm cã o a 21-a Cupã a poposit în Bulevardul Ghencea dupã ce s-a fãcut dreptate în urma unui grav abuz al clubului securist Dinamo, însã aceasta a fost returnatã tocmai pentru a evita orice fel de acuzații pline de venin ale dușmanilor clubului nostru. Cum am putea uita vreodatã finala din 1970, câștigatã în fața eternei rivale prin hat-trick-ul regretatului Tãtaru ? Cum am putea sã ignorãm faptul cã în perioada dintre generațiile de aur din anii '50 și '80, lipsa de strãlucire din Campionat a fost rãzbunatã cu vârf și îndesat în Cupã, acolo unde jocurile de culise nu conteazã ?

 

 

 

Personal, nu dau 2 bani pe o nouã participare în Champions League în urma cãreia sã plecãm cu traista plinã de goluri iar banii sã fie investiți în terenuri intravilane, palate și posturi TV de propagandã. Au fost vremuri mai bune pentru Steaua. Exista respect fațã de noi înșine și fațã de competiția sportivã în general. Sezonul începea printr-o afirmație tranșantã: "Obiectivele Stelei sunt CUPA și CAMPIONATUL". Parcursul european ? Cireașa de pe tort...

 

 

 

În anul care vine, cuceriți Cupa sau cãutați-vã echipã !

 

 

 

greco

axl2326.05.2007 17:49

finala cupei este probabil cel mai important meci al serii. as sta sa-l vad, e totusi cupa Romaniei, dar prefer sa merg in vama sa ma imbat.

 

aaa, greco, nu stiu cum sa-ti explic exact de ce nu e bine sa-i numesti ti-gani, chiar si in ghilimele. o sa ma gandesc mai incolo si o sa-ti spun.

 

edit-ul automat e numai pentru user-ii de rand? ca mie mi-a scris intai milogi in loc de ti-gani.

uzzi_7726.05.2007 17:54

eu vreau sa vad Steaua cum invinge echipele mari ale europei , altfel totul e in zadar , 10 titluri si 10 cupe consecutive intr-un gunoi de campionat ca al nostru nu fac cat un trofeu de Liga Campionilor

vanfootball26.05.2007 18:05

Daca nu ies bani, nu avem de ce sa o castigam. Istoria Stelei nu conteaza pentru Becali, desi tocmai palmaresul nostru i-a dat puterea sa spuna in fata natiunii ca primul-ministru este "very impotant papagal". Pe el nu-l intereseaza rivalitatile sportive cu Dinamo sau Rapid, doar banii si castigarea razboaielor personale. Vom castiga cupa cand ciobanul va spune : "hai mah, luati si voi cupa aia, ca vreau sa le fac cadou nepotilor mei un trofeu. Ar sta bine la ei pe semineu".

Lionheart26.05.2007 18:21

1,2,3,4 Cupa si Campionatul...asta este telul Stelei mereu...cu acest ideal am crescut ca stelist!

Acum cupa e pentru "looseri" ca ciobanu...normal ca nu te mai "intereseaza"Cupa dupa ce te elimina puliii Timisoara ,dupa un joc execrabil!

Am auzit ca nu mai vine Vatca...ca cica vine Popa..un alt copil de suflet al sclavului de pe banca!

Pana acum ,dupa 2 sapt de vrajeala ieftina si promisiuni,ciobanu n-a adus pe nimeni(Gurita,Vatca,Szekeli,Neaga,Contra,D.Niculaie)?!?!?!

In schimb am scapat de 2 "afoni" care impiedicau jocul "in viteza"al echipei!

Au ramas "vitezistii" Lovin,Coman,Baciu,Petre,Saban

Au plecat "afonii" Elton si Cyril!

M* cu C* ciobane jegos!

potra26.05.2007 18:38

cata scarba ma apuca atunci cand aud comentariile...reiese evident faptul ca acesti comentatori sunt rapidisti sau cel putin unul dintre ei...ar trebui sa se bage o lege conform careia sa fie interzisa subiectivitatea, sa fie interzise reactiile pro sau contra unei echipe care joaca....

FortuneTeller26.05.2007 18:44

Nu-mi pasa de cupa, si nici de campionat acum. Un singur lucru vreau: sa plece Becali! De ce m-ar interesa un campionat plin de meciuri gen Steaua-Otelul (te-a invatat Borcea cum se face, d-aia sunteti tovarasi acum?) sau cupe care mai nou conteaza cam cat restul de la piata? NU VREM Becali, NU!

vanfootball26.05.2007 18:48

@potra

 

Unul dintre ei este stelist.

SSK26.05.2007 18:48

Asa e greco, ne dorim trofee, nu locuri 2 aducatoare de bani! Cupa si campionatu'! Si ca sa punem lucrurile la locul lor, declinul Cupei in Ghencea a inceput odata cu Victor Piturca si Mihai Stoica. George Becali era greu sa repare el vreo greseala a cuiva. Ar fi insemnat sa aiba ceva in cap. Ceva bun.

greco26.05.2007 18:54

Nici n-am aratat cu degetul doar spre Becali... Pur si simplu, de 8 ani ne batem joc de acest trofeu pe care Dinamo si Rapid il abordeaza cu mult mai mare seriozitate. Oare de ce ? Pentru ca nimic nu se uita, si asa se scrie istoria...

danielcristian26.05.2007 18:57
@potra

 

Unul dintre ei este stelist.

Si inca unul de marca!... :wink:

predatorpulse726.05.2007 20:23

S-a terminat cupa Romaniei si trebuie sa zic mama ce meci plictisitor controlat de milogi de la un capat la altul. A fost atat de plictisitor incat cascau cei din tribune si de altfel si basescu.

Marea echipa a timisoarei si-a aratat adevarata valoare,n-au jucat nimic si probabil vor ramane

deziluzia vesnica a ligii 1. Noi degeaba facem misto de adversari ca am terminat noi pe 2,ei au luat trofeele in acest sezon,noi va trebui sa ne multumim cu o ipotetica intrare in grupele Cl deci bani pentru Jiji. La cum a aratat Timisoara azi numai noi puteam sa luam bataie de la o echipa asa slaba.

Eu sunt anti-Oli dar raman la parerea ca echipa l-a lucrat la acel meci,ca sa plece mai repede pentru ca orice s-ar spune in public,majoritatea jucatorilor nu-l plac pe Oli. Cati credeti ca au sarit in sus ca a ramas Oli la echipa? La milogi isi dadeau aia si bani ca sa ramana Lucescu,la noi nu misca nimeni in front ca se supara ciobanu.

Poate ca gandirea mea este depasita,dar in acest sezon:

-dinamu-campionat-1 trofeu

-Rapid-cupa Romaniei-1 trofeu

-Steaua-locul 2-zero trofee

Degeaba ne laudam ca intram in CL,oricum ajungem in UEFA. Iar apoi spunem,domne,castigam experienta,dar la ce ne foloseste aceasta experienta pentru ca odata cu ea vine si ingamfarea ca am intalnit aceste echipe mari si jucatorii stau cu nasul sus in fata adversarilor modesti din campionat si pierd pc aiurea.

Credeti ca Lyon se mandreste ca a ajuns in sferturile CL,mai ales ca a ajuns acolo de 4 ori in ultimii 5 ani.Eu cred ca ei se mandresc mai mult ca au castigat campionatu in franta de 6 ori la rand.Prezenta in Cl trebuie sa fie o mandrie cand ajungi an de an acolo si ajungi constant in fazele superioare,nu ca ajungi in grupe. La un moment dat s-ar putea sa intre 2 echipe direct in grupele CL in Romania,atunci cu ce o sa ne laudam,Oli si Jiji? Anul viitor campioana intra direct in grupe,ia zi Jiji si anul viitor vrem locul 2? Sau te bagi tu la "butoane"

Timisoara si-a luat-o din nou in bot si ma mir ca lumea nu vede adevarata revelatie a provinciei,CFR Cluj,o echipa cu un plan pe termen lung care si-a luat antrenor bun si are un lot care se claseaza usor in primele 4 din Romania.

pentru Steaua se poate considera un sezon reusit cand ia un trofeu,fie ca este campionat,cupa sau cupa europeana(ehe ce vremuri). Cum se spune,la sfarsit "argintaria" conteaza,nu locurile 2.

Cand papagalii care ne conduc isi vor da seama de acest lucru si nu vor mai desconsidera cupa,unde eram specialisti la un moment dat,ne va fi mai bine.

Apropo,pentru cei care sustin arbitrii romani,a fost fault la golul 2 al crapidului.

FORZA Steaua!!!

Intotdeauna superiori.

dr.adrian926.05.2007 21:02

cine se asteapta ca Steaua sa castige ceva anul viitor se inseala amarnic

fac pariu ca Steaua nu termina nici pe podium ca nu are valoare - doare dar asta e adevaru-

pai la ce transferuri se fac sa fim multumiti daca trecem de turu 2 in cl

asa ca luati-va gandu si de la cupa si campionat.ca iara castiga ori Dinamo ori Cluj

SHit. asta e viata

m-am saturat de Steaua si de fotbal

 

fotbal si echipa de [...] avem. nu suntem in stare sa batem echipe retrogradate numa cu ajutoru arbitrilor sau altcumva-stiti voi la ce ma refer

 

Steaua de azi nu e aia ce o cunosc

 

Rusine Becali- dar cine ma aude

 

Editat de moderatori! Atentie la ce spui!

dr.adrian926.05.2007 21:18

bai greco

tia mai zis cineva ca esti un rasist

de fapt sunteti toti rasisti ca scrieti de rapidisti ca sunt milogi

ce aveti voi cu poporul rom ce va facut el

toti suntem egali sau voi sunteti ceva mai presus

bucuresteni [...]

ca v-ati batut la meciu cu Romania cu belarus -- nu va este un pic de rusine -

dar de fapt ce educare ati primit...

 

cati dintre jucatorii rapidului sunt de origine ROMA , cati raspunde [...]

 

cine isi da sufletu pentru Steaua pe teren

care fuge pana se imburda cine ba cine

 

Editat de moderatori! Nivel de avertizare crescut pentru insulta la adresa unui redactor fcsteaua.ro.

w3bmaster26.05.2007 21:30

Ar trebui sa avem urmatorul obiectiv : Castigarea fiecarui meci si sa jucam fotbal

strezahuzum26.05.2007 21:35

S-a terminat campionatul si Steaua a iesit pe locul 2. De castigat nu am castigat nici un trofeu. Dar ma vad obligat sa repet ca am iesit pe locul 2, care ne da "extraordinara ocazie" de a juca in preliminariile CL. O fi bine ? O fi rau ?

 

Pentru domnul George Becali, razboinic al luminii (electrice), lider de partid si salvator al natiunii e bine. Cu putin noroc, imnul Ligii Campionilor va rasuna si la anul in Ghencea. Va putea sa se afiseze din nou alaturi de conducatorii cluburilor mari din vest, sa se dea in spectacol, sa pozeze triumfator pe Maybach. Il va aplauda cineva ? Probabil se vor gasi destui. Cat timp domnul Becali va avea o jucarie lucioasa si frumos colorata sa o fluture pe sub nasul naivilor, multi il vor asculta si vor zice "A dracu dom'le si nea Jiji !". Ani de-a randul jucaria respectiva a fost Steaua, acum jucaria se numeste grupele Champions League. Unii il vor mai huidui. Dar are Becali ac si de cojocul lor, ca doar n-o sa se impiedice un dictator in devenire de o mana de "golani".

 

Pentru domnul Cosmin Olaroiu, probabil e bine. Ne-a spus-o chiar el, in direct. Locul 2 e foarte bun, in conditiile date, Oli considera ca si-a indeplinit obiectivul. Daca zeita Fortuna nu va fi prea suparata pe el si jucatorii vor pricepe macar o data schemele sale geniale, Steaua va reusi sa treaca de tururile preliminare. Patronul va fi multumit, Olaroiu va fi si el in consecinta multumit. Suporterii ? Cine sa-i bage in seama ? Amatori, nu vor sa vada ce jucator valoros e Gigel Coman. Sa fim seriosi, au ei DVD-uri ? De ce il contesta ? Nu-s buni suporterii astia, sa se aduca altii.

 

Dar oare pentru suporterul stelist obisnuit, care nu e nici ultras nici "samantar" ? Oare cum o fi ? Nu stiu altii cum sunt, dar pentru mine e rau. Acest loc doi va juca in vara rolul pe care l-a jucat meciul cu Dinamo Kiev in toamna : va servi optimistilor incorigibili si onor. conducerii drept perdea de fum in spatele careia se vor ascunde toate hibele. Toate meciurile slabe, toate nereusitele jucatorilor, toti nervii acumulati vor fi scuzate prin acest loc 2 obtinut dupa "implicarea" razbonicului luminii, care mai nou se ocupa si de transferuri, ca doar el le stie pe toate : Elton trebuie cedat ca nu e "razboinic", Thereau e de vanzare pentru 3 milioane (ce gheseft ai facut nea GG, de la 600.000 la 3 milioane intr-un singur an), etc, etc.

 

Personal consider ca echipa nu e pregatita pentru Liga Campionilor. Nici nu are cum sa fie, pentru ca o echipa se pregateste pe teren si cu investitii importante, nu cu declaratii bombastice la orice ora din zi si din noapte. Mi-as dori sincer sa ma insel si sa vedem o campanie serioasa de transferuri in aceasta vara. Antecedentele lui Becali insa indica mai curand contrariul.

 

PS : L-am vazut pe Elton facand faza defensiva cu Jiul. Multumit, Oli ?

alice4steauaBUC26.05.2007 21:38
bai greco

tia mai zis cineva ca esti un rasist

de fapt sunteti toti rasisti ca scrieti de rapidisti ca sunt milogi

ce aveti voi cu poporul rom ce va facut el

toti suntem egali sau voi sunteti ceva mai presus

bucuresteni imputiti

ca v-ati batut la meciu cu Romania cu belarus -- nu va este un pic de rusine -

dar de fapt ce educare ati primit...

 

cati dintre jucatorii rapidului sunt de origine ROMA , cati raspunde fraiere

 

cine isi da sufletu pentru Steaua pe teren

care fuge pana se imburda cine ba cine

 

Te intreb si eu ceva....cate clase ai?cate are si rapidul?2?frate inainte sa te iei tu de unul si altul mai bine invata sa scrii coerent si corect....

Rog admini sa-ti corecteze postul sau sa-l stearga....ne facem de ras cu asemenea specimene!

Alexandra D26.05.2007 21:56
toti suntem egali sau voi sunteti ceva mai presus

bucuresteni imputiti

 

qed

danielcristian26.05.2007 22:01
mata ! MORI TZIGANE !

Vezi cum se da omul singur de gol ca-i tzigan?Cata ardoare pe el, cred ca a stricat tastatura cand a scris postul ala! :mrgreen:

danielcristian26.05.2007 22:05
tu futantie

daca te intalnesc pe strada te trimit la un centru de dezalcoolizare

si invata tu sa scrii si sa citesti ca ai crescut pe strada cu cainii vagabondzii

esti proasta rau

traim in secolu 21 ai auzit de toleranta pentru alte natiuni

da de unde???

ca consumatia de droguri nu te educa

Poate noi traim in secolul 21,ca voi n-ati ajuns nici la secolul XV.Ce toleranta iti trebuie,ca peste tot in lume sunteti tratati aparte, in sensul pozitiv.Tineti-va mainile in buzunarele voastre,spalati-va macar din cand in cand, reproduceti-va mai cu bun simt, 1-2 puradei acolo,nu 25-30 cum faceti voi, si nu mai are nimeni treaba cu voi...

vanfootball26.05.2007 22:11

@dr.adrian_de_la_Spitalul_9

Hai mah, lasa-ne, ca avem probleme mai importante decat contradictii cu un ignorant ca tine. Daca urmaresti fenomenul numit fotbal si nu stii ca e o diferente intre etnia roma si porecla suporterilor rapidisti, nu are rost discutia.

 

Bucuresteni imputiti?! Tu stii cum se numeste clubul cu care spui tu ca tii? Steaua Bucuresti. Daca te deranjeaza Bucurestiul, du-te si tine cu FC Boldesti-Scaieni, pentru ca Steaua este si va ramane in Bucuresti.

 

Si inca ceva, daca tot vorbeam de romi. Ion Voicu, catre fiul sau : "Madaline, nu te baga cu tiganii, ca tiganul e tot tigan !".

 

Nu am nimic cu tiganii cu scaun la cap iar asta e un citat venit de la o persoana de etnie roma, sper ca nu se considera remarca rasista.

supervladiTM26.05.2007 22:11
tu futantie

daca te intalnesc pe strada te trimit la un centru de dezalcoolizare

si invata tu sa scrii si sa citesti ca ai crescut pe strada cu cainii vagabondzii

esti proasta rau

traim in secolu 21 ai auzit de toleranta pentru alte natiuni

da de unde???

ca consumatia de droguri nu te educa

 

Nu e cumva posibil sa-i inchida cineva gura idiotului astuia?

dr.adrian926.05.2007 22:26
Nu e cumva posibil sa-i inchida cineva gura idiotului astuia?

 

ba vad ca eu miam facut multi dusmani

va cam supara rau adevaru - sunteti jalnici

chiar sunteti toti rasisti - cam majoritatea vreo 90%

 

apropo treaba cu bucuresteni imputiti

Steaua e Steaua Bucuresti dar suporteri cei mai fideli sunt in provincie

pai cine se bate la fiecare meci- voi bucurestenii de 17-25 ani ca vreti sa fiti COOL

sa stiti ca avea dreptate Becali cu abonamente doar pentru aia de peste 30 de ani

v-ati batut cu dinamovisti si cu rapidisti la meciu cu belarus - toti alcoolici

stari draq aks care sunteti agresivi si frustrati sexual.

ForZZA Steaua

Steaua nu are loc pentru rasism si suporterii adevarati nu sunt rasisti

alice4steauaBUC26.05.2007 22:30
tu futantie

daca te intalnesc pe strada te trimit la un centru de dezalcoolizare

si invata tu sa scrii si sa citesti ca ai crescut pe strada cu cainii vagabondzii

esti proasta rau

traim in secolu 21 ai auzit de toleranta pentru alte natiuni

da de unde???

ca consumatia de droguri nu te educa

muahhahahaa :lol: :lol: :lol: nu mai pot de ras jur!!!!auziti si va minunati "ca consumatia de droguri nu te educa"...de unde le scoti mah?din stomacul ala gol? :lol: :lol: era prea trista seara asta...ai reusit sa ma amuzi rau...vad ca ai inceput sa mai scrII si tu corect!!!macar sa fi citit tu cat am citit eu in tinerete :lol: apropo ca tot esti asa patriotist de cand etnia rroma este natinune? :lol: sunteti si membrii UE? :lol:

ariell26.05.2007 22:35
ba vad ca eu miam facut multi dusmani

va cam supara rau adevaru - sunteti jalnici

chiar sunteti toti rasisti - cam majoritatea vreo 90%

 

apropo treaba cu bucuresteni imputiti

Steaua e Steaua Bucuresti dar suporteri cei mai fideli sunt in provincie

pai cine se bate la fiecare meci- voi bucurestenii de 17-25 ani ca vreti sa fiti COOL

sa stiti ca avea dreptate Becali cu abonamente doar pentru aia de peste 30 de ani

v-ati batut cu dinamovisti si cu rapidisti la meciu cu belarus - toti alcoolici

stari draq aks care sunteti agresivi si frustrati sexual.

ForZZA Steaua

Steaua nu are loc pentru rasism si suporterii adevarati nu sunt rasisti

 

Cu voia ta o sa iti spun ceva de la Nenea Iancu citire :

" amice esti idiot ? "

«123»