FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua Mea Vs Steaua Lor

«123»
ariell21.05.2007 15:50

 

 

De ce suntem? Suntem in situatia de fata, tocmai pentru ca prea mult timp am acceptat compromisul. Si cand zic noi ma refer la ceea ce se numeste generic "Suporterii stelisti". Prea mult am acceptat ca printre noi sa-si gaseasca locul tot felul de frustrati care in lipsa oricaror succese in viata de zi cu zi, vin disperati sa ia parte din victoriile Stelei. Pe astfel de caractere si-a bazat George Becali ascensiunea si forta. Nu garzile de corp sau banii sunt principala sa forta, ci cei care in momentele in care Becali ne privea zelfemitor de sus pe noi in timp ce era injurat, stateau pasivi, mai mult injurandu-ne pe noi pentru ca astfel -vezi Doamne - faceam rau echipei...Si nu erai o suta, sau doua ci din pacate erau MAJORITATEA. De-aceea nu sunt de acord cu ceea ce se numeste rezistenta pasiva in cazul lui Becali. De ce? Pai atata vreme, cat si putinele voci care striga vor tacea, atunci nimic nu-l va mai opri sa creada ca EL ne-a convins ca vrea binele Stelei si nu al lui. Nu pot sa uit chipul sau inecat de panica in momentul in care "golanii" l-au inconjurat, in Ghencea, "acasa la el"( s-o crezi tu, Gigi!) si i-a cerut sa plece.Un astfel de om,lipsit de orice noima de cultura si de educatie, nu va intelege niciodata alta cale, decat calea agresiva. De-altfel o so dovedeste reactia sa la vehementa cu care suporterii l-au cerut pe Elton. Sigur, prin declaratia ca ii va pastra pe Elton si Cyril, nu a incercat decat sa ne mai arunce un os, poate, poate vom mai tacea...Ei bine, nu trebuie sa tacem! Dar cati dintre noi o vor face totusi? Mi-e teama ca multi.Mi-e teama ca cei mai multi se vor multumi cu osul asta, iar si mai mai multi vor accepta si osul care ar insemna demiterea Zeroului de pe banca Stelei.In aceste conditii, unde ne indreptam?

 

 

 

 

Interesant articol, citindu-l mi-am adus aminte de faza din Biblie in care se spune ca Dumnezeu l-a creat pe om dupa chipul si asemanarea sa.

Daca am analiza situatia ne-am da seama ca peste tot in lume de la inceputuri si pana in prezent toate personajele sinistre din istories-au bazat pe sprijinul celor " prosti dar multi" asa cum a spus Voda Lapusneanu.

 

Nu stiu cat de bun psiholog o fi actualul nostru finantator dar banuiesc ca are niste sfatuitori buni in spate, ca de banul e ochiul dracului, asa ca nu trebuie sa ne miram ca publicul tinta al lui GG nu o reprezinta intelectualitatea, sau ca sa nu fim asa rautaciosi oamenii care cat de cat gandesc.

 

Nicaieri in lume clasa politica nu isi doreste oameni care gandesc prea mult, pentru ca un om care are capul pe umeri nu crede toate tampeniile pe care i le torni cu seninatate la posturile TV sau la radio.

Coroborat cu situatia economica de la noi o sa mai avem de-a face cu specimene gen GG multi ani de acum incolo pentru ca sunt intrunite toate conditiile pentru aparitia si ascensiunea lor.

E mult mai simplu sa sucesti mintile unor specimene gen Zabrauti aruncandu-le cativa euro de pe Maybach decat sa le spui ca ar trebui sa se apuce de munca cinstita.

Problema este exclusiv de la noi pentru ca daca in tari precum Germania Japonia etc, exista respect si este cultivat aces respect pentru munca la noi si in special in randul generatiilor mai tinere este mai cool sa iti faci idoli din randul lui dealde 50cent si alte peronaje dubioase de facura autohtona sau straina si atunci de ce nu ar avea loc in inimile lor si un om precum Gigi Becali ?

Somnul ratiunii naste monstri stimabililor si din pacate multi dintre noi stam pasivi si facem recensamantul acestor personaje care umplu peisajul cotidian de ridicol si abject.

Multi dintre cei care va injurau Mihai nu aveau nimic in comun cu Steaua, maine vor fi la Dinamo, Rapid sau la orice alt club de fotbal unde prin absurd ar pleca Becali.

Este de datoria noastra sa incercam sa le limitam accesul in randul nostru sa incercam sa ii desteptam daca se poate pentru ca ceea ce ii aduce pe ei pe stadion nu sunt 11 baieti imbracati in tricouri ros-albastre ci hartiile fosnitoare din buzunarele lui Gigi.

Trebuie sa luam atitudine paentru ca acest stigmat numit becalizare va depasi in curand granitele stadionului riscand sa devina un flagel national, iar arma cea mai redutabila in aceasta batalie inegala cu euroii magnatului,este exact ceea ce Dumnezeu nu i-a dat si anume inteligenta .

Sa ii aratam ca avem un lucru pe care el il ignora, sa ii aratam ca avem puterea de a discerne intre bine si rau, iar el nu este o solutie pentru noi, suntem mai inteligenti ca el si cred ca a sosit timpul sa ii aratam asta, inchei prin a reproduce un citat folosit mult in ultima perioada fara a face nici o trimitere dar care mi-a placut foarte mult : " exista un lucru mai rau decat oamenii rai, indiferenta oamenilor buni"

Oameni buni ganditi-va la asta................

 

Scuze pentru dubla postare, am incurcat comenzile

DragosI21.05.2007 16:32

Salut Mihai

 

In primul rind, nu vad legatura dintre titlul articolului si continutul lui. Care-i "Steaua ta" si care-i "Steaua lor" ?

 

Totusi nu inteleg de ce crezi ca acum, Steaua este un club mic. Daca tu crezi asta, este problema ta. Eu stiu ca Steaua a fost, este si va fi, intotdeauna, un mare club european.

 

De asemenea, nu cred ca e bine sa imparti suporterii stelisti care vin la meciuri in "cei care-l injura pe Becali" si in "cei care nu-l injura". Cine esti tu sa emiti asemenea pareri si de unde sti tu ca cei care nu-l injura pe Becali sunt frustati, disperati si nu au alte succese in viata de zi cu zi. Ce legatura are una cu alta? Eu unul vin la meciurile din Ghencea sa sustin echipa, nu sa injur pe unul sau pe altul. Si sincer, asa cum am mai spus-o, m-am saturat de atitudinea asta, complet aiurea, de a-i injura non-stop pe Becali si pe Olaroiu.

 

Referitor la analiza ta privind jocul Stelei in ultima perioada, si tu si multi altii, uita 2 lucruri foarte importante dupa mine.

 

In primul rind faptul ca, in ultimul an am avut cei mai importanti jucatori, practic primul 11, grav accidentati, unii chiar in mai multe rinduri. Hai sa ne reamintim numele lor: Iacob, Radoi, Nesu, Dica, Oprita, Marin, Ghionea, Cristocea, Petre, Andrey. Ce zici? Chiar nu conteaza in jocul Stelei aceste nume? Eu cred ca in aceste conditii, echipa a avut realizari deosebite.

 

In al 2-lea rind, se uita ca in acest retur de campionat Steaua a jucat alaturi de suporteri doar 3 meciuri. Nici asta nu conteaza. Si daca esti asa de corect, suporterii care au provocat aceste suspendari de teren, chiar nu au nici o vina? Numai altii sunt vinovati, nu? De exemplu Becali si Olaroiu. E mai simplu asa, sa dam vina pe altii si sa nu ne recunoastem greselile. E foarte usor sa joci fara sustinerea publicului, nu-i asa? Eu cred ca situatia si jocul Stelei ar fi fost mult mai buna daca eram linga ei, tot timpul, in aces retur.

 

Asa ca, Hai Steaua

Turcu Sorin21.05.2007 17:10

Va anunt ca nu am mai scris de mult pe acest forum. M-am rezumat pana acum sa citesc opiniile tuturor, si am ajuns la o concluzie dureroasa: Sunt foarte multi aici care nu au viata personala, nu dorm noaptea, se perpelesc ca echipa noastra este pe locul 2, il injura pe Becalli ca a pus fularul "dujmanului" la gat, il injura pe Olaroiu ca nu il foloseste pe Elton si ca echipa joaca defenesiv, ca nu se recunosc valorile, ca il vrem pe Lacatus, etc.... Chiar nu sunt lucruri mai imporatante in tara asta? in viata voastra? Parintii, prietenii, sotiile, iubitele, sunt sanatosi? Mai oameni buni, nu uitati ca fotbalul este doar un sport.

Haideti sa ramanem la acest aspect. O echipa nu poate fi la nesfarsit in top (vezi Barcelona, Milan etc). Jessas. Chiar nu putem sa pricepem asta???Ma uit si pe cuvant ca nu inteleg. Din cauza acestei mentalitati nu putm sa avem si noi suporteri ca in tarile mari. Ei stiu cand sa se opreasca, noi nu.

"Steaua suntem noi!!!"."am pierdut", "am castigat".

EI au jucat!!. Noi doar ne-am uitat.

Nu uitati acest aspect.

grindeanu21.05.2007 17:20

da ai dreptate.Becali nu poate sa fie iertat pentru ce a facut,niciodata.La fiecare meci trebuie procedat la fel,e un gunoi ,un dina....t je..s.Acest om nu este pentru Steaua .Cind vreodata un patron de club de renume in fotbal a facut ce a facut acest idiot,cind vreodata BERLUSCONI a pus la git fularul lui INTER ,cica spre binele Stelei.PAI DACA AI VALOARE JOCI DACA NU STAI ACASA NENE, NU TE VINZI.DOAMNE FERESTE CE RUSINE.ACUMA TOTI dinamu..ti o sa ne strige ca datorita lor am prins locul 2,bagamias picioarele in el de fotbal.Toti fraierii ma intreaba unde este Steaua aia a ta care spuneai ca rupe tot.

 

 

fularsteaua2 CU Steaua PINA LA MOARTE SI DINCOLO DE EA.

cristinelly21.05.2007 17:29
ceai ma?? meciu du Dinamo sa pierdut din cauza tacticii gandite de marele antrenor , Elton a fost unu l dintre cei mai buni jucatori ai partidei

MECIUL CU Dinamo SA PIERDUT DIN CAUZA ABSENTELOR. SUNT SIGUR CA DACA JUCA Dica, Ghionea....REZULTATUL AR FI FOST ALTUL. ASA CA NU IL MAI CRITICATI ATAT PE Oli. DACA VOI CREDETI CA IN CONDITIILE ASTEA ( TEREN SUSPENDAT - MULTE ETAPE; ABSENTE - SI MAI MULTE) ALTCINEVA PUTEA SA FACA MAI MULT....VA INSELATI. E PAREREA MEA.

crafft21.05.2007 17:57

Din pacate,aici mai intra(ca pe stadion)si oameni CARE NU IUBESC FOTBALUL si Steaua,articolul se refera la cei care traiesc rosu-albastru,care plang ,care rad,care sar in aer de bucurie ,cand Steluta joaca,noi am trait si am respirat victorii si infrangeri "live",da travestitilor(gen,auzi,turcu)sunteti ca un om fara terminatii nervoase ,fara simturi,NU V-ETI INTELEGE NICIODATA ce inseamna Steaua,nu e doar un club,nu e doar un sport,e un lor al valorilor ,al bucuriilor si tristetilor,al prieteniei intre oameni cu aceleasi concepte de onestitate,curaj si unitate,sigur sunt putini acestia,dar doar acestia sunt adevaratii suporteri,care raman la bine si la rau,restul ii invidieaza pe acestia si incearca sa ii copie,cand Steaua e pe primul loc,venind la stadion,aici constata ca nu e chiar frumos,nu poti sa vezi meciu de steaguri si coregrafii,nu poti sa mananci seminte linistit,te deranjeaza GOLANII care injura,voi sunteti niste delicati care nu suporta asta,adica dupa ce ca va acceptam in Ghencea ,ba turcule,vii si cu regulisi ce ai mai dori tu sa facem la meci,EU NU IMI PROPUN DE ACASA SA FIU IN vreun FE3L LA MECI,SA AM UN ANUMIT COMPORTAMENT,pur si simplu TRAIESC fotbalul,mie imi pasa de tot ce se intampla la Steaua,de coruptia din tara si de clasa politica sunt satul,scarbit ,de toti ,da absolut se toti,numai bine

redbluer21.05.2007 18:54

am urmarit doar cateva fragmenete din interventia lui Olaroiu , se poate posta toata emisiunea inregistrata pe site?

trebuie sa recunosc ca spune lucruri interesante, se vede ca e toba de fotbal si demonteaza cu usurinta prejudecatile si stereotipurile in care cadem cu usurinta atunci cand privim evolutiile echipei din ultima perioada

de la aceasta inregistrate se poate porni o dezbatere utila, aplicata la fotbal si nu la umorile asa-zisilor redactori FC.Steaua.ro

 

multumesc,

 

un suporter care incearca sa fie pe cat posibil obiectiv

White_R21.05.2007 19:27

Din ce am vazut la fanatik Oli a devenit un Jiji .Are gesturi ca Jiji, constructii lexicale , de acuzativ a uitat nestiind sa zica 'pe care' ,ajunge doar 'care' si are si usoare apucaturi de Jiji . In plus i s-a alterat si logica parca ...E evident s-a imbolnavit de BECALITA .

 

Teoria cu Elton e si puerila si cretina . Inteleg ca in fotbal e plin de prosti ca altfel si-ar fi castigat existenta mai onorabil dar totusi astia in 2007 sub extrem de subevoluati . Cum poate sa incerce macar sa explice ca cel mai tehnic jucator al Stelei nu are loc ca e ineficient ?. Cik Steaua a luat 9 goluri in 4 meciuri cand a jucat Elton si cu creierasu lui s-a gandit Oli ca sa nu il bage ca o fi din cauza lui . E evident ,goluriile alea le lua si fara Elton iar prostia ca pe faza defensiva e zero e simplu rezolvabila punandu-l in atac fara sarcini defensive .

 

Apoi cand se vb de aducerea lui Lobont mai baga faza ca la Steaua cand vine un jucator sunt luati in calcul mai multi factori nu doar valoarea fotbalistica . Serios ????? As da orice sa aflu eu care e profilul jucatorului de Steaua ca daca la Steaua au loc jucatori precum :Nicolita(inseamna ca de inteligenta nu e nevoie), Stancu(inseamna ca de forta nu e nevoie), Baciu(inseamna ca de tehnica nu e nevoie) si nu vreau sa mai amintesc de un jijel Coman sau altii .

 

Eu tin cu Steaua dar nu pot tine cu Becali-fotbalul si prevad un viitor varza in ceea ce priveste performanta .La cupa Romaniei s-a renuntat in curand si la titlu va renunta Jiji-otul pentru ca nu ii da nimeni bani pentru el si ce are el nevoie de locu 1 el vrea shampions ligg ca acolo se dau banocii .

ariell21.05.2007 19:42
am urmarit doar cateva fragmenete din interventia lui Olaroiu , se poate posta toata emisiunea inregistrata pe site?

trebuie sa recunosc ca spune lucruri interesante, se vede ca e toba de fotbal si demonteaza cu usurinta prejudecatile si stereotipurile in care cadem cu usurinta atunci cand privim evolutiile echipei din ultima perioada

de la aceasta inregistrate se poate porni o dezbatere utila, aplicata la fotbal si nu la umorile asa-zisilor redactori FC.Steaua.ro

 

multumesc,

 

un suporter care incearca sa fie pe cat posibil obiectiv

 

Fiecarea e liber sa isi dea cu parerea dar nu sa jigneasca, daca nu iti place sau nu esti de acord cu opiniile "asa-zisilor redactori" incearca sa o faci in mod civilizat argumentand ceea ce expui, nu cred ca este cazul sa o faci pe ironicul, asta denota lipsa de respect la adresa acestor baieti care cred ca se implica destul material si sufleteste in bunul mers al acestui site si toate astea fara sa iti ceara tie sau altcuiva ceva.

Daca vrei sa fii respectat mai intai trebuie sa respecti, asa ca las-o mai moale cu mistourile ieftine si te mai rog sa pui mana pe vreun dictionar inainte de a mai da pe post cuvinte care nu se regasesc in limba romana.

Ma bucur ca te-a lasat pe spate Oli cu explicatiile lui academice, dar de explicatii suntem satui, am vrea sa vedem miscandu-se ceva si in teren .

DanStan21.05.2007 19:43
Referitor la analiza ta privind jocul Stelei in ultima perioada, si tu si multi altii, uita 2 lucruri foarte importante dupa mine.

 

In primul rind faptul ca, in ultimul an am avut cei mai importanti jucatori, practic primul 11, grav accidentati, unii chiar in mai multe rinduri. Hai sa ne reamintim numele lor: Iacob, Radoi, Nesu, Dica, Oprita, Marin, Ghionea, Cristocea, Petre, Andrey. Ce zici? Chiar nu conteaza in jocul Stelei aceste nume? Eu cred ca in aceste conditii, echipa a avut realizari deosebite.

 

In al 2-lea rind, se uita ca in acest retur de campionat Steaua a jucat alaturi de suporteri doar 3 meciuri. Nici asta nu conteaza. Si daca esti asa de corect, suporterii care au provocat aceste suspendari de teren, chiar nu au nici o vina? Numai altii sunt vinovati, nu? De exemplu Becali si Olaroiu. E mai simplu asa, sa dam vina pe altii si sa nu ne recunoastem greselile. E foarte usor sa joci fara sustinerea publicului, nu-i asa? Eu cred ca situatia si jocul Stelei ar fi fost mult mai buna daca eram linga ei, tot timpul, in aces retur.

 

In primul rand se pune intrebarea de ce s-au accidentat pe banda rulanta acei jucatori ? Preparatorii fizici si medicii echipei pot avea o parte de vina ? Dar structura si continutul sedintelor de antrenament decise de antrenorul Olaroiu ?

Un alt aspect : in sezonul trecut Steaua a disputat 49 de jocuri oficiale. Sezonul in curs inseamna alte 50 de jocuri oficiale. Nu cumva suprasolicitarea titularilor e o cauza a acestei serii de accidentari ? Nu cumva lotul e prea subtire numeric iar eforturile patronului ar trebui directionate mai curand spre completarea urgenta a lotului si mai putin spre 'sacrificii' de genul celor prestate in Groapa ?

p.s : poate Dl. antrenor Olaroiu ne va informa si pe noi daca de cand a venit la Steaua s-a intamplat sa solicite intarirea numerica a lotului. Si eventual si care au fost numele propuse conducerii.

 

In al doilea rand : daca nu ma insel marea problema a Stelei in acest sezon au fost meciurile din deplasare. Pe teren propriu Steaua are 14 victorii, 2 egaluri (unul la Oradea, cu UTA, in conditii speciale si unul cu milogii, in 10 oameni) si o infrangere (dinamu). Care e legatura dintre tribunele goale din Ghencea si seria interminabila de meciuri slabe din deplasare ?

 

O ultima idee : ar trebui sa-i explice cineva Geniului Carpatin ca ideea - chiar si pur declarativa - plimbarii prin oras cu autobuze descoperite si cruci are doua mici puncte slabe. In primul rand va fi imediat asociata de 'prieteni' unui ritual de inmormantare. Deja au inceput sa ma intrebe unii daca Becali vrea sa ingroape Steaua. In al doilea rand nu prea vad de ce o eventuala calificare in grupele CL ar trebui sarbatorita. Sa ne coboram la nivelul potailor care erau cat pe ce sa intre in orgasm la ideea ca se vor califica in grupele CL ? Pai pentru noi asta e ceva normal, ce dreaq sa sarbatorim ?

grizzly21.05.2007 19:56

cel mai bun articol al tau din ultimele luni Mihai. pacat ca da nastere la comentarii din partea unora care habar n-au ce inseamna sa fi Stelist. salutari

leonardo21.05.2007 20:03

Vreau sa fac o singura observatie. In afara de Protasov, la Steaua, de cand a sosit Gigi, nu au existat decat antrenori pe profilul lui Olaroiu. Sa nu-mi spuneti ca vedeti vreo diferenta intre jocul cu Oli pe banca si jocul cu Zenga sau Piturca ! Probabil asta este profilul de antrenor care se poate plia in momentul asta la Steaua, pentru ca se doreste performanta cu orice sacrificiu, in detrimentul construirii unei echipe cu adevarat competitive care sa prinda incredere sa joace cu pasiune si cu placere.

w3bmaster22.05.2007 01:26

Sunt de acord cu parerile tale si foarte ingrijorat de ce va fii

 

Dar atat zic in cazu "fericit" in care ciobanu vinde CINE CUMPARA ? Cine o sa "arunce cu banii" ? ca ciobanu a si bagat bani destui CINE CINE ? singuru om care are asa multi bani e Ion Tiriac care e si javra e si zgarcit asa ca nu vad CINE

 

 

PS : pentru cei care zic ca rezultatu e mai important si etc uitativa la Liverpool recomand Liverpool Arsenal cand siau luat-o urat da uitativa cum au jucat as prefera jocu ala si sa pierdem decat turca de acu si parodia care este

nicolaef22.05.2007 03:31

Preambul: Analiza ta, Mihai Somanescu, este interesanta si fiabila

Cateva comentarii:

a) Primejdia de a realiza o dicotomie in masa de stelisti. Este evident ca suntem mai multe categorii. Unii care reprezinta un grup al constientilor si altii care "fierb la orice atingere". Unii care realizeaza marele pericol al becalizarii suporterilor si altii care supraliciteaza forta banilor, chiar cand aceasta sugruma onoarea, istoria si mandria de a fi cu adevarat stelist. Unii care scriu articole pe site-ul Stelei, si trebuie sa recunosc ca o fac cu pasiune, cu onestitate, cu talent si dezinteresat si altii care aduc comentarii la punctele de vedere ale celor dintai. Unii care regreta zapezile de altadata, din vremea lui Protasov, dar recurg prea usor la formula insultelor la adresa lui Olaroiu, altii care vad numai jumatatea plina a paharului antrenorului Hamlet: "a te apara cu orice pret sau nu, aceasta este intrebarea!"

Cred ca mergand pe drumul formulelor dicotomice, riscam sa nu mai gasim numitorul comun. Golani sau nu (ce bine ar fi sa fim golani numai atunci cand trebuie sa fim solidari, in sensul bun), 99,99% dintre noi au un atribut cu care ar trebui sa ne mandrim: suntem toti stelisti si trebuie sa ramanem asa tot timpul. Daca sunt unele retusuri pe care trebuie sa ni le aducem, este bine sa o facem dupa un moment fericit (precum cel dupa meciul de la Kiev, din toamna). Altfel vor profita cei gelosi pe performantele Stelei, ziaristii antistelisti (nu cei care critica echipa si antrenorul atunci cand sustin obiectiv punctele lor de vedere).

b) Cateva aspecte de urmarit in zilele urmatoare:

A tras finantatorul cateva concluzii din dusul pe care l-a servit in ultimele saptamani sau asteapta un moment al razbunarii, pentru ca numai ea este arma..?

Are vreo sansa sa devina stelist sau echipa noastra este o trambulina pentru a se vedea in lumea politicienilor galonati?

Daca exista semne de pocainta, ele s-ar putea constata si din evolutia transferurilor in luna care urmeaza.

Cateodata este bine sa mai pui si punct. Scuza-ma Mihai si felicitari!

malasorte1322.05.2007 05:34
Fiecarea e liber sa isi dea cu parerea dar nu sa jigneasca, daca nu iti place sau nu esti de acord cu opiniile "asa-zisilor redactori" incearca sa o faci in mod civilizat argumentand ceea ce expui, nu cred ca este cazul sa o faci pe ironicul, asta denota lipsa de respect la adresa acestor baieti care cred ca se implica destul material si sufleteste in bunul mers al acestui site si toate astea fara sa iti ceara tie sau altcuiva ceva.

Daca vrei sa fii respectat mai intai trebuie sa respecti, asa ca las-o mai moale cu mistourile ieftine si te mai rog sa pui mana pe vreun dictionar inainte de a mai da pe post cuvinte care nu se regasesc in limba romana.

Ma bucur ca te-a lasat pe spate Oli cu explicatiile lui academice, dar de explicatii suntem satui, am vrea sa vedem miscandu-se ceva si in teren .

 

 

Daca tot vrei sa discuti despre jicniri si lipsa de civilizatie citeste articolul de mai sus in care Oli e facut sclav de "cu adevarat" unul dintre asa-zisi redactori !!! Sau aici civilizati si decenti tre' sa fie doar aia care nu-i doresc moartea lui Olaroiu, ceilalti putandu-se lansa linistiti in tot felul de balacareli ???

ariell22.05.2007 07:01
Daca tot vrei sa discuti despre jicniri si lipsa de civilizatie citeste articolul de mai sus in care Oli e facut sclav de "cu adevarat" unul dintre asa-zisi redactori !!! Sau aici civilizati si decenti tre' sa fie doar aia care nu-i doresc moartea lui Olaroiu, ceilalti putandu-se lansa linistiti in tot felul de balacareli ???

 

Sunt de acord cu tine si nu prea, motivul este un pic subiectiv dar cum poti sa privesti un om care nu isi asuma nici o responsabilitate atunci cand lucrurile merg prost?

De ce trebuie sa ne batem cu pumnii in piept atunci cand e vorba sa ne asumam meritele, dar ne facem ca ploua sau si mai rau dam in stanga si in dreapta atunci cand e vorba de esecuri ?

Vad mai nou ca si Gigel Coman e jucator de Steaua, ca nu e copilul lui de suflet, ba din contra a fost ideea lui GG sa il aduca la Steaua iar Oli nu a avut nici o influenta.

Spune ca l-a bagat pe Elton in meciul cu National doar sa nu il raneasca, daca era dupa el nu il baga da nu a vrut sa se simta prost cand era ovationat de 10000 de suporteri, desi s-a vazut clar ca jocul Stelei a capatat viteza si dinamism cand Elton si Dica au fost in teren.

De ce nu a avut taria de caracter sa recunoasca ca a fost principalul vinovat dupa meciul dezastruos de la Boro, si dupa alte meciuri de factura asemanatoare din acest campionat ?

Cred ca intr-o masura la fel de mare daca nu mai mare decat jucatorii si el are nevoie de un psiholog, pentru ca da semne ca ar suferi de mania persecutiei iar asta duce la schizofrenie, repet nu e normal sa nu sa cauti vinovati in suporteri in conjuncturi astrale, in arbitraj si in orice e posibil si imposibil pentru a justifica ceea ce se vede si de pe Marte, faptul ca nu isi oate mobiliza jucatorii, faptul ca rezultatele sunt in masura covarsitoare din vina proastei pregatiri tactice, fizice si mai stiu eu de ce natura.

Invoca accidentarile, dar intreb si eu, cu o echipa de profesionisti era normal sa fie atatia accidentati, si era normal sa recidiveze in accidentari aceeasi jucatori ?

Daca lotul era prea subtire pentru toate bataliile, de ce nu si-a spus si impus punctul de vedere in fata lui GG si anume ca mai trebuiesc jucatori, si jucatori valorosi nu figuranti daca tot sustine ca nu se baga nimeni peste el ?

Nu cumva stai sa te intrebi vazand ceea ce debiteaza aest om desi realitatea este alta, daca nu cumva este sclavul lui GG ?

Poate nu e cel mai frumos si potrivit cuvant, dar se apropie de realitate din pacate, tu cum ai defini un om care duce lipsa de personalitate ?

FlasHUL22.05.2007 08:18
ceai ma?? meciu du Dinamo sa pierdut din cauza tacticii gandite de marele antrenor , Elton a fost unu l dintre cei mai buni jucatori ai partidei

 

 

Meciul cu Dinamo nu a fost pierdut din nici un fel de cauze controlabile. Pur si simplu a fost ziua lor. Le-au intrat primele 2 goluri din faze care nu anuntau nimic. Goluri mai rar intalnite. Daca la primul gol apararea a avut putin de vina ca a lasat culoar de sut, la cel de-al doilea apararea nu a avut nici o vina. Executia lui Danciu a fost pur si simplu BULAN. A fost o zi neagra in care noi am ratat extrem de multe ocazii mari iar lor le-au intrat taote. In minutul 11 aveau 2-0. Este greu sa iti mai revi dupa asa ceva (ca echipa). Dintr-o ocazie au marcat 3 goluri in prima repreza..asta spune totul. A fsot ceva de genul Kiev ...meci in care noua ne-a intrat tot (4 ocazii - 4 goluri). Elton a jucat super bine in meciu cu javrele, a avut ocazii mari pe care le-a ratat si a si creeat alte mai ocazii pentru coechipieri. In legatura cu ZEROli mie mi se pare prea clar ca nu are nici o treaba cu fotbalul ( poate sunt un pic cam dur...dar asa imi pare). Eu unu l-am criticat pe acest forum din toamna cand inca jucam in grupele CL. Am ajuns sa il urasc si ca om. Am ajuns sa nu stiu daca sa ma bucur sau nu la succesele Stelei, pentu ca fiecare succes al echipei ii da credit panaramei si astfel se prelungeste perioada neagra a Stelei cu el pe banca tehnica a noastra. As bea 3 zile daca as auzi ca a plecat de la Steaua.

 

 

Olica lasa-ne tata...

 

Forza Steaua ! ! !

n_am_kef22.05.2007 09:42

Problemele sunt grave. Daca vom continua sa- contestam pe cioban si antrenor vom afecta echipa, daca nu ii vom contesta nu vom avea rezultate. O dilema severa... Eu as merge pe mana contestarii lor. Suferim putin acum, dar avem un viitor mai bun (cel putin teoretic). Cu astia in frunte nu avem nici o umbra de speranta. :(

dorea22.05.2007 10:03

Oli cit a fost (si este laSteaua)a facut lucruri bune,ceea ce nu au reusit altii,insa acum vad ca cam are o pozitie defensiva.Jocul Stelei de acum jumatate de an nici nu se compara cu cel de acum.Elton este un jucator cu o tehnica extraordinara,ce naiba il pune cind au ramas 10 min?Oare cind il vom vedeape Elton jucind cu Dica in echipa de start? Elton este un jucator foarte iubit si in Moldova.La meciurile Stelei mergem intr-un Sport bar(Stelist)si cind intra Elton toti scandeaza numele lui!FORZA Steaua,SI NE VEDEM IN GRUPE sprecl2 ,Dinamo JOACA IN UEFA VINE ACELASI SHAKHTAR SII BATE CU 3:0

steagcruce2 dica10 steagcruce2

AU22.05.2007 10:34
Sunt de acord cu tine si nu prea, motivul este un pic subiectiv dar cum poti sa privesti un om care nu isi asuma nici o responsabilitate atunci cand lucrurile merg prost?

De ce trebuie sa ne batem cu pumnii in piept atunci cand e vorba sa ne asumam meritele, dar ne facem ca ploua sau si mai rau dam in stanga si in dreapta atunci cand e vorba de esecuri ?

Vad mai nou ca si Gigel Coman e jucator de Steaua, ca nu e copilul lui de suflet, ba din contra a fost ideea lui GG sa il aduca la Steaua iar Oli nu a avut nici o influenta.

Spune ca l-a bagat pe Elton in meciul cu National doar sa nu il raneasca, daca era dupa el nu il baga da nu a vrut sa se simta prost cand era ovationat de 10000 de suporteri, desi s-a vazut clar ca jocul Stelei a capatat viteza si dinamism cand Elton si Dica au fost in teren.

De ce nu a avut taria de caracter sa recunoasca ca a fost principalul vinovat dupa meciul dezastruos de la Boro, si dupa alte meciuri de factura asemanatoare din acest campionat ?

Cred ca intr-o masura la fel de mare daca nu mai mare decat jucatorii si el are nevoie de un psiholog, pentru ca da semne ca ar suferi de mania persecutiei iar asta duce la schizofrenie, repet nu e normal sa nu sa cauti vinovati in suporteri in conjuncturi astrale, in arbitraj si in orice e posibil si imposibil pentru a justifica ceea ce se vede si de pe Marte, faptul ca nu isi oate mobiliza jucatorii, faptul ca rezultatele sunt in masura covarsitoare din vina proastei pregatiri tactice, fizice si mai stiu eu de ce natura.

Invoca accidentarile, dar intreb si eu, cu o echipa de profesionisti era normal sa fie atatia accidentati, si era normal sa recidiveze in accidentari aceeasi jucatori ?

Daca lotul era prea subtire pentru toate bataliile, de ce nu si-a spus si impus punctul de vedere in fata lui GG si anume ca mai trebuiesc jucatori, si jucatori valorosi nu figuranti daca tot sustine ca nu se baga nimeni peste el ?

Nu cumva stai sa te intrebi vazand ceea ce debiteaza aest om desi realitatea este alta, daca nu cumva este sclavul lui GG ?

Poate nu e cel mai frumos si potrivit cuvant, dar se apropie de realitate din pacate, tu cum ai defini un om care duce lipsa de personalitate ?

 

exact! ai mare dreptate. Olaroiu prin tot ce a spus, prin acele explicatii , mai mult s-a acuzat pe el insusi. pai de antrenor tine faptul ca jucatorii nu s-au mobilizat dupa fiecare meci din CL si au pierdut, de el tine faptul ca lotul era subtire atat valoric cat si numeric, de el tine faptul ca nu are in echipa tehnica( fiind conducatorul acesteia din pozitia de antrenor) un staff medical profesionist fapt ce a dus la accidentari dese si stupide sau recidive ( este un ex elocvent in acest sens faptul ca Olaroiu se confrunta cu aceleasi probleme pe timpul mandatului sau la Timisoara cu aceleasi rezulate , cu aceiasi oameni de baza in echipa ca Petre Coman popa sau altii care se pare ca vor veni la noi).

 

cum poate sa zica toate aceste prostii si sa se astepte ca noi sa-l credem sau chiar sa-l compatimim?????????????????

EU IL CONTEST PENTRU FAPTUL CA A ADUS LA Steaua SPIRITUL UNOR ECHIPE MICI DE UNDE A SI VENIT( locul 2 pentru el e o performanta dar pentru noi stelistii este un esec si ASTA SA FIE CLAR)

nu pot sa cred ca asta e mentalitatea pe care o induce el la echipa. de aici si modul de manifestare si daruire al jucatorilor . JUCAM MEDIOCRU, AVEM REZULTATE PE PLAN INTERN IN ACEST AN MEDIOCRE, astea sunt doar 2 motive pentru care il contest. niciodata cineva care a venit la club sau din club nu a gandit indus sau proclamat atata mediocritate si mai grav sa se multumeasca cu ea la un club de talia Stelei. ESTE REVOLTATOR. este revoltator faptul ca jucatorii vin cu scarba si la nu mai putin de 5 metrii de noi suporterii ca sa ne salute si mai au si pretentia sa ii sustinem sa-i intelegem cand isi bat joc de blazonul Stelei prin atitudinea lor.

TREZITI-VA !! NU ASTA E Steaua!!!!! TREBUIE SA OPRIM BATAIA DE JOC!!!!!!!

ps: a spus ca se sperie jucatorii cand iau gol si de aceea se baga cu curul in poarta chiar si cu echipe mici aparandu-se cu toata echipa.PAI NU E TREABA TA MAI ANTRENOR SCOLIT CE ESTI sa-i faci sa nu se sperie . asta tine de tine . asta arata ca tu nu ai nici o tactica pentru ca daca aveai ei erau siguri pe ei si nu mai aveau cum sa se teama de finalurile de meci. dar tu nu ii antrenezi pe ei ci mai mult cauti sa distrugi jocul echipelor adverse. ESTIUN ANTRENOR pentru ECHIPE MICI FARA PRETENTII. prin tot ce a spus Olaroiu , prin acele scuze care de fapt sunt acuze pentru el( dar prostu' nu isi da seama) m-ai convins ca nu ai ce cauta la aceasta echipa.

m-am saturat de toate suspiciunile de la finalurile de campionat. m-am saturat de toate scuzele puerile pe care le dau Becali si Olaroiu. m-am saturat de toata lispa de respect pe care o au fata de suporteri. M-AM SATURAT CACI PRIN TOATE ACESTEA EI ISI BAT JOC DE CE INSEAMNA Steaua CU ADEVARAT. DIN PACATE CEI DE ACOLO NU NE MAI REPREZINTA .

Cosmin stelistul22.05.2007 11:28

steagcruce2 Stiu ca nu prea are legatura ce voi intreba eu cu acest articol,dar as vrea sa stiu si eu daca se organizeaza ceva pe 7 iunie,daca sarbatorim si noi 60 de ani de existenta a STELUTEI noastre.va rog nu evitati intrebarea mea,astept raspuns la ea,multumesc anticipat steagcruce2

ariell22.05.2007 11:51

""Thereau vrea sa plece

 

 

Finantatorul FC Steaua, Gigi Becali, a declarat, marti, ca atacantul francez Cyril Thereau vrea sa plece de la echipa antrenata de Cosmin Olaroiu, dar a precizat ca ii va da drumul jucatorului numai in schimbul a trei milioane de euro.

 

"Thereau vrea sa plece. E, n-a spus! V-a spus voua ceva de bun simt, dar s-a sucit ca vrea sa plece. I-am spus sa plece atunci. Sa dea cineva trei milioane pe el. Mie nu mi-a spus nimic, a vorbit cu impresarul, ba telefoane pe la secretara prin MM Stoica. Nu putea MM sa puna mana pe telefon sa spuna ca a venit agentul lui Thereau? Acum el e protocolar... I-a dat telefon secretarei de la club sa sune la secretara de la palat sa-i faca programare, il trimite din secretara in secretara", a spus Becali.

 

Becali a afirmat ca doar patru jucatori sunt netransferabili. "Asa cum n-aveti voi nevoie de programare, asa nici el nu avea nevoie. Mi-a zis ca si-a dat seama ca Dumnezeu i-a dat o palma, ca vrea sa devina credincios, dar cand colo e mai rautacios. Thereau e jucator de baza, am spus,Â?imi place, dar daca vrea sa plece nu e obligatoriu sa stea nimeni cu forta, dar trebuie sa vina cu Â?materialÂ?. Sunt doar patru jucatori pe care ii oblig eu si care nu au voie sa sufle: Radoi, Dica, Badea si Nicolita, ca am eu prietenie mai are cu ei, pe ceilalti nu-i pot obliga", a precizat Becali.

 

Thereau a declarat, saptamana trecuta, ca se simte foarte bine la gruparea din Bulevardul Ghencea si ca nu este interesat de un transfer. Ulterior, el a afirmat ca se teme pentru viitorul sau la Steaua dupa ce managerul Mihai Stoica, cel care l-a adus la echipa, a fost dat afara.

 

Finantatorul stelist a mai declarat ca vrea o echipa care sa semene cu Chelsea. "Eu la Steaua vreau o echipa gen Chelsea. Nu ma intereseaza sa dau trei goluri si sa iau patru, ci sa dau un gol si sa nu iau niciunul. Vreau echipa de luptatori. A ca vreau 3-0 e altceva, vreau sa castig fara emotii. Ce, o echipa de luptatori nu face spectacol? Nu vreau o echipa de supervedete gen Real Madrid. Vreau o echipa gen Chelsea sau Liverpool, echipe luptatoare, de muncitori. Rapid a fost gen Real Madrid, dau doua goluri, dar iau trei. Jucatori tehnici care nu fac bine faza de aparare. Am luat si noi trei-patru goluri, dar cu Elton in teren. Bine, nu poti da vina pe Elton, imi place, ne distreaza, il punem 15-20 de minute acolo, dar nu e genul de jucator pe care il vreau eu, de luptator. Jucatori straini nu o sa mai treaca des pe la noi. E posibil sa luam unul acum, dar luptator si e fundas. Nu mai iau nimic din tarile occidentale", a spus Becali.

 

Intrebat daca jucatorul respectiv e sarb, Becali a raspuns: "Bravo, sa vedem daca putem sa-l luam".

.""

 

Bai fratilor eu innebunesc, probabil ca urmeaza si Iacob ca de nu am nimic cu el personal da vine jucatorul de top class Gurita de la proaspata finalista de CL Farul, si ce sa faca atata amar de atacanti s-ar calca in picioare.

Asa i-a dat drumul si lui Panait, si am ajuns in ultima vreme de nu stim pe cine sa mai bagam in aparare, noroc ca se termina campionatu ca daca mai lua Goian vreun rosu ceva sau se accidenta si Baciu il vedeam pe Badea fundas care fie vorba intre noi e unul dintre putinele posturi unde nu l-a incercat Oli.

E jale, clar

ariell22.05.2007 12:16

Lasand la o parte faza cu marea pretenie care o are el cu anumiti jucatori pe care nu prea o inteleg mai ales pretenia cu Banel mi se pare chiar tragica in conditiile in care ceilalti 3 kiar joaca ceva, deci mi se pare tragic faptul ca e suficient sa ai mare pretenie cu GG ca sa ai locul asigurat in echipa, ca Oli nu conteaza asta-i treaba in foaie trebuie sa figureze si un antrenor.

Probabil ca o sa isi ia si GG licenta Pro si atunci sa nu ne mire daca nu o sa il vedem pe post de antrenor.

 

Jucatori tehnici care nu fac bine faza de aparare- nu v-am zis eu ca asta vrea sa se faca antrenor, adio jucatori care sa faca ceva, directiva-luptatori de K1 precum jijel Coman care daca trece mingea iti da un cot in gura de nu te vezi, o sa joci matale cu asa jucatori in CL numa daca o sa faci acolo in Pipera o competitie care sa se numeasca asa, da ai grija ca te dau astia imediat pe mana la TAs pentru plagiat, numeste-o mai bine cupa recoltei sau alt nume cu rezonanta mioritica si s-o pui musai de sfantu Dumitru cand se aleg oile conform traditiei populare.

 

Alta faza penala este cea cu Chelsea si Liverpool care sunt echipe de luptatori si nu vedete, domnu Becali da Drogba, Robben, Balack, Shevcenko, Lampard, Gerard, Makelele, John Terry, Riise, si nu imi mai vine niciunul in minte, baietii astia or fi ei luptatori, da is supervedete nu vedete, iar la ora actuala is mult mai bine cotati decat Real Madrid, mult mai bine cotati.

Care este echipa aia de supervedete de la Real daca punem loturile in balanta cu Chelsea? Proportia este cel putin echilibrata, daca nu cumva talerul se inclina pentru Chelsea, la Real te gandesti la Van Nistelroy, Raul, Beckam, Casillas, Robinho, Roberto Carlos, mare parte din ei fiind batrani, sau nefiind tocmai in gratiile lui Capello care mi se pare un Olaroiu un pic mai evoluat ( sper sa ma ierte Capello pentru comparatie ).

Sunt convins ca daca Realul ar fi avut un alt antrenor ar fi facut mult mai mult si in campionat si in CL.

Comparatia mi se pare total disproportionata nea GG, te-ai uitat ce bugete au echipele astea de luptatori cum le spui matale ?

Sincer sa fiu si eu as vrea luptatorii de la Chelsea da cu Rafa Benitez pe banca, da tare mi-e frica ca nu ai matale bani sa arvunesti nici macar un sfert din echipa, nea GG inceteaza bre cu tampeniile, ce dreq te vede si te aude o tara intreaga

The Flyer22.05.2007 15:45
Preambul: Analiza ta, Mihai Somanescu, este interesanta si fiabila

Cateva comentarii:

a) Primejdia de a realiza o dicotomie in masa de stelisti. Este evident ca suntem mai multe categorii. Unii care reprezinta un grup al constientilor si altii care "fierb la orice atingere". Unii care realizeaza marele pericol al becalizarii suporterilor si altii care supraliciteaza forta banilor, chiar cand aceasta sugruma onoarea, istoria si mandria de a fi cu adevarat stelist. Unii care scriu articole pe site-ul Stelei, si trebuie sa recunosc ca o fac cu pasiune, cu onestitate, cu talent si dezinteresat si altii care aduc comentarii la punctele de vedere ale celor dintai. Unii care regreta zapezile de altadata, din vremea lui Protasov, dar recurg prea usor la formula insultelor la adresa lui Olaroiu, altii care vad numai jumatatea plina a paharului antrenorului Hamlet: "a te apara cu orice pret sau nu, aceasta este intrebarea!"

Cred ca mergand pe drumul formulelor dicotomice, riscam sa nu mai gasim numitorul comun. Golani sau nu (ce bine ar fi sa fim golani numai atunci cand trebuie sa fim solidari, in sensul bun), 99,99% dintre noi au un atribut cu care ar trebui sa ne mandrim: suntem toti stelisti si trebuie sa ramanem asa tot timpul. Daca sunt unele retusuri pe care trebuie sa ni le aducem, este bine sa o facem dupa un moment fericit (precum cel dupa meciul de la Kiev, din toamna). Altfel vor profita cei gelosi pe performantele Stelei, ziaristii antistelisti (nu cei care critica echipa si antrenorul atunci cand sustin obiectiv punctele lor de vedere).

b) Cateva aspecte de urmarit in zilele urmatoare:

A tras finantatorul cateva concluzii din dusul pe care l-a servit in ultimele saptamani sau asteapta un moment al razbunarii, pentru ca numai ea este arma..?

Are vreo sansa sa devina stelist sau echipa noastra este o trambulina pentru a se vedea in lumea politicienilor galonati?

Daca exista semne de pocainta, ele s-ar putea constata si din evolutia transferurilor in luna care urmeaza.

Cateodata este bine sa mai pui si punct. Scuza-ma Mihai si felicitari!

 

 

una la mina:e vorba de "dihotomie" si se foloseste foarte mult in "stiintele politice"!

a doua la mina:intr-adevar,sunt si unii care fac comentarii pe forum!da' chiar daca nu sunt de acord cu ei,nu-i tai la raspuns,ca n-am cum! :mrgreen: sper ca intelegi gluma,nu vorbesc in numele moderatorilor!

a treia:n-o sa vezi semne de pocainta din partea ciobanului!ti-o garantez!poate doar "gargara" ieftina!

malasorte1322.05.2007 16:38
Sunt de acord cu tine si nu prea, motivul este un pic subiectiv dar cum poti sa privesti un om care nu isi asuma nici o responsabilitate atunci cand lucrurile merg prost?

De ce trebuie sa ne batem cu pumnii in piept atunci cand e vorba sa ne asumam meritele, dar ne facem ca ploua sau si mai rau dam in stanga si in dreapta atunci cand e vorba de esecuri ?

Vad mai nou ca si Gigel Coman e jucator de Steaua, ca nu e copilul lui de suflet, ba din contra a fost ideea lui GG sa il aduca la Steaua iar Oli nu a avut nici o influenta.

Spune ca l-a bagat pe Elton in meciul cu National doar sa nu il raneasca, daca era dupa el nu il baga da nu a vrut sa se simta prost cand era ovationat de 10000 de suporteri, desi s-a vazut clar ca jocul Stelei a capatat viteza si dinamism cand Elton si Dica au fost in teren.

De ce nu a avut taria de caracter sa recunoasca ca a fost principalul vinovat dupa meciul dezastruos de la Boro, si dupa alte meciuri de factura asemanatoare din acest campionat ?

Cred ca intr-o masura la fel de mare daca nu mai mare decat jucatorii si el are nevoie de un psiholog, pentru ca da semne ca ar suferi de mania persecutiei iar asta duce la schizofrenie, repet nu e normal sa nu sa cauti vinovati in suporteri in conjuncturi astrale, in arbitraj si in orice e posibil si imposibil pentru a justifica ceea ce se vede si de pe Marte, faptul ca nu isi oate mobiliza jucatorii, faptul ca rezultatele sunt in masura covarsitoare din vina proastei pregatiri tactice, fizice si mai stiu eu de ce natura.

Invoca accidentarile, dar intreb si eu, cu o echipa de profesionisti era normal sa fie atatia accidentati, si era normal sa recidiveze in accidentari aceeasi jucatori ?

Daca lotul era prea subtire pentru toate bataliile, de ce nu si-a spus si impus punctul de vedere in fata lui GG si anume ca mai trebuiesc jucatori, si jucatori valorosi nu figuranti daca tot sustine ca nu se baga nimeni peste el ?

Nu cumva stai sa te intrebi vazand ceea ce debiteaza aest om desi realitatea este alta, daca nu cumva este sclavul lui GG ?

Poate nu e cel mai frumos si potrivit cuvant, dar se apropie de realitate din pacate, tu cum ai defini un om care duce lipsa de personalitate ?

 

Crezi ca pe mine nu ma scoate din sarite Olaroiu (l-am aparat mereu, dar de cand cu Elton nu-l mai suport...) ??? Sau crezi ca nu sunt profund dezamagit de atitudinea omului ce tine in maini destinul Stelei (GG) ??? Insa mie nu-mi prea sunt pe plac atitudinile duplicitare, daca tot cerem respect unora, "apoi" hai sa-i respectam si noi chiar si pe aia de ne enerveaza !!!

«123»