FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Cel mai bun antrenor al Stelei de dupa 1989

«1567»
endemic24.08.2007 12:11

nucleul acutal la Steaua, toate valorile care duc povestea mai departe: Nicolita, Dica, Radoi, Goian nu insemna nimic fara Protasov care sa le puna in valoare la momentul respectiv calitatile. si fara Zenga care a consolidat cat de cat omogenitatea in joc. Oli n-a facut decat sa duca asa a prost echipa din inertie. se stie: cu Zenga sau Protasov nu luam 3-0, 4-1 chit ca ne bateam cu mama fotbalului. daca Oli era asa bun nu calarea camile acum, vorbea nemteste. sau englezeste. sau spaniola. la asa o valoare a echipei, Oli a stricat tot. si Iordanescu da. a fost cel mai mare antrenor. dar in sistemul de joc al anilor '90. sistem in care a ramas fixat. un sistem pe care si-l permitea avand in vedere ca la mijloc avea jucatori mari de tot care sa puna in valoare tactica cu care a luat bataie CFR-u in UEFA: contraatacul.

glow24.08.2007 12:15

De departe cel mai profesionist, valoros, lucid si inteligent al Stelei, dupa '89: Oleg Protasov.

Daca ar revenii ar fi SUPER !!! fularsteaua2

tzepelea28.08.2007 06:27

Oleg Protasov clar e cel mai bun antrenor al Stelei,da ce sa ii faci daca nu se intelegea cu ciobanu?

claudio_sm28.08.2007 06:46

antrenori straini fularsteau2 Parerea mea e ca ar cam trebui sa se gandeasca Becalii sa aduca un antrenor strain ca a functionat cu Zenga si Protastov super .............pacat ca nu are aceasta idee...............nu zic ca Hagi nu ar avea valoare dar strainii au acel simt,acel stil ,acel as in maneca care face sa se vada rezultate................stilul de joc ar trebui sa fie unul de ofensiva nu cel pe care il are acum Steaua..........parerea mea....voi ce ziceti?

Hai Steaua.............
.....pa
Steaua

Steaua

ssinpadureacualune28.08.2007 06:57

Indiscutabil Titi Dumitriu.Performantele o arata.Calificarile in LC si titlurile consecutive nu lasa loc de dubii.Tineti cont ca in LC atunci erau numai CAMPIOANE...meciuri mult mai grele decat acum...parerea mea cel putin.

JDERUL28.08.2007 07:00

Va rog nu mai includetzi pe Hagi in acest clasament pentru ca el este de prea putzin timp antrenor la Steaua ca sa putem sa ne pronuntzam in mod obiectiv despre capacitatzile sale in domeniu.

bubutza29.08.2007 13:45

dupa parerea mea , Victor Piturca a fost cel mai bun antrenor care l-a avut Steaua si este cel mai bun antrenor roman. chiar daca la Steaua a avut un pic mai mult ghinion, el a inceput constructia echipei de astazi , a echipei ce a eliminat valencia si a ajuns in semifinalele cupei UEFA.

 

deci cu tot respectul, Piturca este cel mai bun antrenor roman steagro steag3 forzateaua forzateaua

ann29.08.2007 14:21

De acord .Piturca este cel mai bun antrenor roman fular-campionii fularsteau2

 

nu mai cita postul de mai sus.Ultimul avertisment

Prodigy_andrey31.08.2007 04:26

off topic O fii Piturca cel mai bun antrenor roman dar cel mai titrat e Mircea Lucescu ... scz nu-i fac reclama da noah...

 

Oricum cel mai mult mi-a placut cum juca Steaua pe timpul lui Protasov .... Dar sper ca dupa ce avea tot lotul la dispozitie Hagi va face si el spectacol

I.N.Money31.08.2007 23:56

Cel mai titrat antrenor roman este stelistul nostru Stefan "Pisti" Kovacs,care a castigat doua Cupe Europene cu Ajax si a mai antrenat si nationala Frantei.

Singura performanta cu adevarat importanta a lui Lucescu este Supercupa Europei obtinuta cu Galatasaray.

Wally31.08.2007 23:58

@I.N. Money

Corect! Multi au uitat de el, iar altii nici n-au auzit. Iar la faza cu cel mai titrat antrenor roman "presa" dezinformeaza cu nerusinare. Mucescu nu-i decat un antrenor "de duzina".

yo_marius_xxx01.09.2007 00:02

nu pot sa inteleg cum de nu il amintiti macar!!! pe Dumitriu.....a calificat Steaua de 3 ori in UCL aproape de unul singur(pentru cine nu stie acum 11-12 ani Steaua vinndea cel putin 7-8 jucatori in fiecare vara)......

 

pentru mine cel mai tare e Dumitriu...nu se compara ce e acum cu ce-a fost la inceput in '94....

Wally01.09.2007 00:06

In '94 formatul UCL era altul. Nu era atat de greu de ajuns acolo. Cu o echipa in care ii aveai pe Stelea, Lacatus, Panduru, Ad. Ilie, Vladoiu, Galca, Prodan, Filipescu(si lista poate continua) era accesibil. Acum lucrurile s-au schimbat si e mult mai greu.

bodanelu01.09.2007 08:27

@Wally dar raman performantele. am fost de 3 ori acolo... nu conteaza cum. un lucru care ii aduce un mare plus lu` Dumitriu.

nu stiu de ce, dar in ultima calificare de atunci, antrenor era Stoichita.

Wally01.09.2007 09:32

Normal ca performantele raman si ne mandrim cu ele, insa am vrut sa subliniez ca era diferit fata de cum e acum.

yo_marius_xxx01.09.2007 10:10

@wally

 

ok era mai usor de ajuns dar sa nu uitam ca pe stelea,ad.Ilie si restul ii aveai la dispozitie doar un an....vara ei erau vanduti prin europa la prima oferta....asa ca Dumitriu (sau cine o fi fost scouter) in fiecare inceput de sezon avea cel putin 5 jucatori noi la echipa....si totusi se califica an de an.....

 

si iar sa nu uitam un lucru.....spre deosebire de anul trecut in cele 3 sezoane precedente de UCL Steaua a jucat cu juventus si borussia dortmund,castigatoarele din acei ani si a terminat de fiecare data pe locul 3....

 

in fine daca am dreptul la o parere,atunci Dumitriu (dupa mine cel putin Protasov a stat extrem de putin...iar de Zenga tot respectul,dar daca nu pleca atunci ratam titlul)

Wally01.09.2007 10:23

Steaua nu a terminat de fiecare data pe locul 3. A terminat o data si pe 4, in urma lui...Widzew Lodz.

ultras steaua07.09.2007 06:33

:biggrin: fularsteau2 forzateaua Dumitru Dumitriu

mark07.09.2007 06:45

Si eu cred Dumitru Dumitriu a fost cel mai bun antrenor al Stelei de dupa 89. Trei calificari consecutive in grupele CL nu stau la indemana oricui chiar daca era mai usor de ajuns in grupe. fularultras fularsteau2

cristian8607.09.2007 15:23

In legatura cu Titi Dumitriu, din ce stiu el a fost secundul lui Anghel Iordanescu atat la Steaua cat si la nationala. De asemenea el a reusit sa califice Steaua in CL de 3 ori, am impresia ca Stoichita era secundul lui pana in sezonul 96-97, apoi Stoichita a devenit principal si a stat vreo 2 sezoane.

 

Cat despre calificarea in grupe, nu stiu cum era pe atunci, daca tot coeficientii contau, cum ar fi normal, dar sa nu uitam ca tot pe munca ei, Steaua a ajuns sa joace cu Servette Geneva, Casino Salzburg sau FC Bruges, sferturile de finala reusite in Cupa Cupelor in 1993 fiind o performanta notabila in conditiile de atunci.

 

Daca nu ar fi fost tranzitia mizerabila in Romania si Steaua nu ar fi fost obligata sa renunte la cei mai buni jucatori an de an ,cred ca am fi putut ajunge mult mai sus si in CL.

 

Bogdan Stelea a stat 2 sezoane la Steaua, Adi Ilie vreo 3 sezoane jumate, de abia spre finalul hegemoniei, cand au plecat si unii dintre jucatorii din "vechia" garda (gen Toni Dobos, Daniel Prodan, Adrian Ilie), a inceput declinul.

 

Oricum dominatia a fost clara,a inceput in sezonul 1992-93, cand cu Anghel Iordanescu pe banca Steaua a depasit dinamu cu 4pct; in sezonul 1993-1994 practic Steaua a ucis campionatul (13p avans in conditiile acordarii a 2pct pentru victorie); rivalii Stelei pe atunci erau Universitatea Craiova (in sezonul 1994-95) , FC National (in sezoanele 1995-96 si 1996-97) si de abia in sezonul 1997-98, cu Lucescu pe banca a devenit si rapid. Spre finalul hegemoniei trebuie sa consemnam si cele 2 duble campionat - cupa din 96 si 97.

 

Cu actuala conducere nu avem prea mari sanse sa mai asistam la o dominatie similara, este adevarat ca multe s-au schimbat in fotbalul romanesc ca si influente, dar eu sper ca intr-o zi sa fim CE AM FOST si MULT MAI MULT de atat.

«1567»