FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scuze

«123»
Tupac Amaru07.05.2007 17:28
Dupa mine scorul corect era 4-3 pentru. Steaua iar Cristocea ar trebui sa fie titular meci de meci in locul mamaligii numite Bostina. Bun exemplul cu atacantii din Anglia, cu doua mentiuni totusi:

1. Cel mai apreciat atacant din Albion (si se pare chiar din lume) C.Ronaldo---> oare ce ar fi facut???

2. Cristocea nu prea e atacant (asta ca sa fim putin sofisti...)

 

De asemeni imi place ca-i lauzi pe atacantii din Anglia dar cand e sa dai un exemplu alegi tot un mijlocas S.Gerrard... oare de ce ???

 

Ah, si inca ceva interesant mai spui: ..."Nu se poate asa ceva, suntem Steaua, ce naiba !!! Ne milogim de arbitru sa ne dea penalty?!..." CINE E DOMNULE SIMBOLUL Stelei ??? Marius Lacatus ITI SPUNE CEVA ??? Mai e nevoie sa ma explic... ?!? Sau poate esti de parere ca si Laca trebuia scos din lotul Stelei dupa fiecare penalty obtinut aiurea... si slava domnului au fost destule !!!

 

De data asta nu sunt de acord cu tine, malasorte!

Ci sunt 100% de acord cu papillon.

In legatura cu Lacatus, sa stii ca nu a cazut niciodata ca si Cristocea, adica cu spatele la poarta! Ci mereu cu fata, si de foarte putine ori (de fapt cred ca niciodata) nu a facut o simulare atat de jenanta ca Vasilica! Adica pica la un contact real! Nu neaparat fault, poate doar un duel, o contra.

Totusi, arbitrii din cupele europene nu tolereaza asa ceva, si in mod sigur Cristocea ar fi fost eliminat pentru o astfel de circareala balcanica.

Prin 1988, parca la un meci cu IFK Gotteborg, arbitrul il avertizase pe Lacatus ca nu ii va tolera astfel de mizerii! Si Marius n-a avut altceva mai bun de facut decat sa se tranteasca mai mult decat era cazul in careu la un contact cu un aparator suedez. Iar arbitrul, fara sa stea pe ganduri, i-a dat direct rosu!

Si contactul poate ca impunea chiar penalty! Noroc ca atunci Steaua juca fotbal si le-am tras-o cu 5-1.

AndyQ07.05.2007 19:06
Concluziile mele:

1. orice atingere in careu este penalty, arbitrul fiind "acoperit regulamentar";

2. se acorda penalty doar pentru echipele "first class", dintre care si Steaua face parte;

3. pentru echipele "second class" si mai jos, se considera ca nu a fost o atingere suficient de puternica incat sa fie necesara acordarea de penalty; culmea este ca, si in acest caz, arbitrul este "acoperit regulamentar".

 

Aceasta este lumea in care traim!

Fotbalul este doar o mica particica din ea!

 

Tie iti pare rau, asa-i? In propriul tau razboi psihic cu Olaroiu ai fi dispus sa sacrifici orice...

Pacat, pareai suporter al Stelei.

Oricat de penalty n-ar fi fost eu zic ca comentariul tau e foarte dinamovist, rapidist, CFRist, s.a.m.d. numai stelist nu...

Sincer imi convine ca l-a dat mai mult decat daca nu-l dadea. In alta ordine de idei "sa moara si capra vecinului" ca a noastra a murit destul.

Am mai zis eu, ieri, atata tam-tam pentru un amarat de penalty, cand la faze mult mai litigioase, dictate impotriva Stelei, nimeni n-a zis nimic, toti au incercat sa ascunda cat mai la fund respectivele nedreptati. Acum ca Steaua a fost oarecum avantajata de Tudor e bai mare, jale si noi stam sa dezbatem un subiect expirat precum babele pe banca din fata bufetului comunal...

A fost sau nu a fost.. foarte bine ca Tudor a dictat penalty. Sa traiasca! Ete na! Satisfacut? Nu mai pot eu de necaz ca a simulat Cristocea, de parca cineva murea de necaz cand simula Lacatus sau Balint...

Tragedie mare, drama... Ce sa-ti povestesc.

AndyQ07.05.2007 19:14
De data asta nu sunt de acord cu tine, malasorte!

Ci sunt 100% de acord cu papillon.

In legatura cu Lacatus, sa stii ca nu a cazut niciodata ca si Cristocea, adica cu spatele la poarta! Ci mereu cu fata, si de foarte putine ori (de fapt cred ca niciodata) nu a facut o simulare atat de jenanta ca Vasilica! Adica pica la un contact real! Nu neaparat fault, poate doar un duel, o contra.

Totusi, arbitrii din cupele europene nu tolereaza asa ceva, si in mod sigur Cristocea ar fi fost eliminat pentru o astfel de circareala balcanica.

Prin 1988, parca la un meci cu IFK Gotteborg, arbitrul il avertizase pe Lacatus ca nu ii va tolera astfel de mizerii! Si Marius n-a avut altceva mai bun de facut decat sa se tranteasca mai mult decat era cazul in careu la un contact cu un aparator suedez. Iar arbitrul, fara sa stea pe ganduri, i-a dat direct rosu!

Si contactul poate ca impunea chiar penalty! Noroc ca atunci Steaua juca fotbal si le-am tras-o cu 5-1.

 

 

Iti zic eu o faza cand a cazut cu fata catre fanionul de la colt si era la 2 metrii de aparator care n-avea cum sa-l atinga nici daca se arunca dupa el. Hai sa nu-l iertam pe Lacatus si sa-l spanzuram pe Cristocea.

Quetzalcoatl07.05.2007 20:22
Am revazut faza de un numar suficient de mare de dati. Concluziile mele sunt:

1. Cristocea nu a simulat. De ce?

In primul rand, se observa clar ca privirea sa este indreptata catre minge, nu catre portar, aflat sub un unghi de vreo 90

de grade si in jos. Dat fiind ca nu stie "vizual" cat de aproape este portarul si nici nu este preocupat de interventia acestuia ci de pozitia mingii, nu are nici cel mai mic motiv sa incerce sa simuleze din senin.

In al doilea rand, in momentul in care are piciorul stang desprins de sol pentru a face pasul, mana stanga a portarului ajunge sa ii impiedice miscarea labei piciorului pentru o clipa. Pe imagini se observa clar ca laba piciorului isi schimba pozitia rapid, intr-un sens si in celalalt, revenind la pozitia initiala: asa ceva nu se poate numi definitoriu "frecare (usoara)" fiindca elementul esential al contactului respectiv nu este frecarea ci modificarea usoara a pozitiei labei piciorului ca urmare a interpunerii unui obstacol (mana portarului).

In momentul in care se petrece aceasta usoara impiedicare, Cristocea se deplaseaza incercand sa schimbe directia, fapt demonstrat de pozitia oblica a piciorului drept. Contactul cu antebratul portarului nu este indeajuns sa ii opreasca miscarea piciorului stang, insa este suficient pentru a deregla realizarea intentiei motrice initiale a lui Cristocea care nu mai este sigur pe micarea acestuia: el este surprins ca piciorul sau a intalnit pe parcurs un obstacol neprogramat. Piciorul stang ajunge pe gazon in locul programat mental de Cristocea insa nesiguranta indusa de contact il face sa nu mai ajunga in pozitia corecta ci rasucit spre interior.

In acest moment, Cristocea nu mai poate sa se impinga eficient in piciorul stang pentru a se redresa cotind la dreapta asa ca nu poate sa se intample decat ceea ce s-a intamplat: el cade inspre dreapta, partea in care i se gaseste centrul de greutate. Caderea survine natural nu in momentul contactului (fiindca acesta impiedica numai partial miscarea piciorului) ci dupa ce Cristocea pune (gresit) pe sol piciorul stang devenit nesigur; aceasta explica diferenta de timp intre momentul contactului si cel al caderii.

In Italia a fost dezbatut destul de mult un caz oarecum similar (arbitrul a acordat atunci penalty) in care Adriano (atacantul lui Inter) a cazut in careu cu o usoara mangaiere a lui Doni (portarul Romei). In acel caz a fost vorba de o "frecare usoara" intre piciorul drept al atacantului si corpul lui Doni, survenita insa dupa ce Adriano incepuse sa cada. Acest amanunt esential a aratat ca intre foarte usorul contact si caderea (cu adevarat teatrala) a lui Adriano nu a existat relatie cauzala, si a aratat totodata ca atacantul a simulat (in fapt, cu proba video a simularii, a inhatat doua zile de suspendare la comisie). E posibil ca jucatorul Stelei sa nu fie foarte bun in a se tine pe picioare, insa de cazut a cazut in singurul moment si in singurele conditii care nu il puteau incrimina pentru simulare.

 

2. Portarul nu avea intentia sa il agate pe Cristocea.

Nu cred ca e mare lucru de spus asupra acestui subiect. Precum in cazul lui Doni, portarul isi franeaza cursa si pune mana stanga pe sol pentru echilibrare si pentru a nu comite vreo infractiune. Intamplarea face ca traseul piciorului lui Cristocea sa treaca si prin locul in care se gaseste antebratul stang al portarului: acesta a franat cu cativa centimetri in plus fata de ce ar fi trebuit. Ochii lui urmaresc mingea si nu piciorul stang al lui Cristocea.

 

3. Trebuia acordat sau nu penalty?

Aici raspunsul nu este atat de evident. Judecand strict cauzal, caderea lui Cristocea pare sa fie rezultatul contactului involuntar al piciorului sau stang cu antebratul stang al portarului iar nu o simulare teatrala intentionata. Pe de alta parte, este posibil ca si in lipsa usoare impiedicari a piciorului, Cristocea sa isi fi calculat gresit miscarea si sa fi cazut,

sau ca jucatorul Stelei sa nu prea stie sa isi pastreze echilibrul. Este o faza tipica in care trebuie estimate niste probabilitati. Dupa parerea mea, cauza caderii este in masura esentiala contactul, chit ca exista si alte elemente care probabil au intrat in joc.

S-a produs acest contact din imprudenta lui Cristocea? Nu, el urmareste mingea si are prim-planul in fata portarului care ajunge din spate. In schimb portarul isi plaseaza (involuntar, insa imprudent) bratul stang pe traseul piciorului stang al lui Cristocea.

In consecinta, lovitura de pedeapsa poate fi acordata (intentionalitatea este irelevanta).

 

4. A acordat arbitrul Tudor penalty in mod suspect de lejer?

Nici aici raspunsul nu este evident. Intrebarile esentiale sunt:

- a vazut efectiv arbitrul Tudor contactul respectiv? Este posibil. Nu imi e clar cat de bine se putea vedea miscarea labei piciorului lui Cristocea din punctul in care se afla arbitrul, insa din teren se vede de obicei mai bine decat pe imaginile bidimensionale si de rezolutie limitata ale camerelor de luat vederi. Daca atentia lui Tudor era fixata pe picioarele lui Cristocea, este probabil ca a vazut impiedicarea relevata de miscarea neobisnuita a labei piciorului.

- a estimat efectiv arbitrul probabilitatea ca impiedicarea respectiva sa fie cauza primara a caderii? Este posibil. Daca arbitrul este concentrat pe faza, este esential sa urmareasca mental miscarea jucatorilor si sa se puna in locul lor. Fac parte din meseria lui atat facutul de estimari ale cineticii fazelor cat si luatul rapid de decizii. Fluierul sau s-a auzit imediat dupa cadere: pare suficient de plauzibil ca un arbitru "maniac" al preciziei cum este Tudor sa fi urmarit faza cu atentie maxima si sa fie convins ca a luat decizia justa. Aceasta se poate corobora atat cu obsesia "demonstrarii" propriei versiuni cat si cu ceea ce a spus in teren arbitrul imediat dupa faza.

 

Este totusi pacat ca s-a produs o astfel de faza: prea putine discutii despre fotbal si prea multa vorbarie despre ce a facut cutare arbitru. Ar fi fost mai bine ca golul 2 sa fi venit din joc iar nu ca urmare a unei decizii a arbitrului.

 

(PS - este acelasi mesaj pe care l-am postat initial in cronica meciului insa mi se pare mai potrivit pentru acest articol; sper sa nu deranjez pe cineva cu dubla postare)

 

 

Felicitari !! ai expus foarte logic si echilibrat cele petrecute-n careu.

papillon07.05.2007 21:17
Dupa mine scorul corect era 4-3 pentru. Steaua iar Cristocea ar trebui sa fie titular meci de meci in locul mamaligii numite Bostina. Bun exemplul cu atacantii din Anglia, cu doua mentiuni totusi:

1. Cel mai apreciat atacant din Albion (si se pare chiar din lume) C.Ronaldo---> oare ce ar fi facut???

2. Cristocea nu prea e atacant (asta ca sa fim putin sofisti...)

 

De asemeni imi place ca-i lauzi pe atacantii din Anglia dar cand e sa dai un exemplu alegi tot un mijlocas S.Gerrard... oare de ce ???

 

Ah, si inca ceva interesant mai spui: ..."Nu se poate asa ceva, suntem Steaua, ce naiba !!! Ne milogim de arbitru sa ne dea penalty?!..." CINE E DOMNULE SIMBOLUL Stelei ??? Marius Lacatus ITI SPUNE CEVA ??? Mai e nevoie sa ma explic... ?!? Sau poate esti de parere ca si Laca trebuia scos din lotul Stelei dupa fiecare penalty obtinut aiurea... si slava domnului au fost destule !!!

 

eh, sunt sigur ca ai inteles ce am vrut sa zic ;).

gerard nu e atacant desi apare f des la finalizare - ideea a fost sa arat ca se poate sa te lupti pentru minge si sa ramai in picioare, nu sa cazi ca o mamaliga. Bineinteles ca toti marii jucatori se intampla sa mimeze penaltiuri, dar ce a facut Cristocea mi s-a parut de-a dreptul ridicol. Ma crezi ca m-a pufnit rasul cand l-am vazut cum cade? Am si spus in sinea mea ca si-a luat galben; cand colo, Tudor da 11m ! Daca te uiti la englezi o sa vezi ca, intr-adevar, mai mimeaza si aia, dar in mare parte meciurile sunt de un angajament total. Nimeni nu se vaita, nimeni nu se plange ca la noi. Ca un exemplu, daca ai vazut Chelsea-arsenal, cand terry a primit bocancul ala in plina figura si a ramas inconstient pe gazon - nu stiu cati dintre ai nostri ar fi avut tupeul sa se bage la o lovitura de cap acolo. Iar terry a revenit in echipa la putin timp dupa acel incident, caracter adevarat

 

Sincer, eu nu pot fi de acord cu maimutarelile astea - or jucam ori facem caterinca.

mdionis08.05.2007 14:35
Ai remarcat corect lipsa de logica din postul meu.

Este insa ceea ce am inteles eu urmarind meciul: adica intr-o faza atat de clara poti sa dai si poti sa nu dai penalty, fiind acoperit in ambele situatii de regulament!

 

Se poate, insa acesta ar fi un defect al regulamentului si nu al arbitrului sau jucatorilor.

Totusi: in cazul de fata, corelatia cauzala indubitabila intre contactul (impiedicarea) lui Cristocea cu antebratul lui Grigore si caderea atacantului fac sa incline balanta catre sanctionarea infractiunii.

 

Este totusi neplacut pentru mine sa constat ca foarte multi suporteri stelisti sar in apararea lui Tudor, un arbitru extrem de rigid (niciodata nu vei fi un arbitru mare, Tudore, daca nu recunosti cand gresesti!) doar pentru ca aceasta decizie absolut ridicola (acordarea penalty-ului) a fost in favoarea Stelei!

 

Pe mine putin ma intereseaza "in favoarea" cui a fost decizia. Putea sa fie si invers, in careul Stelei sau in partida Dinamo-Rapid. Pe mine ma intereseaza cum trebuie judecata faza in functie de elementele avute la dispozitie. A judecat Tudor corect? Nu stiu. Stiu insa ca a luat decizia cea mai plauzibila in contextul fazei. Cum a gandit el faza?! Nu stiu, poate ca nici nu stie sa exprime clar ceea ce are in minte. Avand in vedere ca decizia sa coincide cu decizia canonica luata in baza scenariului de maxima probabilitate, nu il pot invinui aprioric pentru ca a luat-o (poate) in urma unui rationament gresit: hypotheses non fingo.

 

Mai Tudore, daca fazele s-ar judeca asa cum ai judecat-o tu pe asta, atunci toate cele 90 de minute dintr-un meci s-ar reduce la un concurs de penalty-uri, un fel de "obligata", scorurile fiind similare celor din handbal! Si asta pentru ca in absolut orice faza se intampla in careu contacte cel putin la fel de tari ca acela la care facem noi referire!

 

Este posibil sa se produca contacte "la fel de tari", insa sanctionabilitatea contactului nu este corelata cu intensitatea sa ci cu efectele sale. Contactul intre antebratul lui Grigore ajuns involuntar pe traiectoria piciorului lui Cristocea, chit ca este slab, are drept consecinta directa afectarea miscarii piciorului stang al atacantului, dezechilibrarea, caderea si, in ultima instanta, punerea atacantului in imposibilitatea de a juca mingea. Or asta nu e regulamentar.

 

Va rog faceti un efort si ganditi cu capetele voastre!

 

Eu am facut aceasta de la bun inceput.

w3bmaster08.05.2007 23:41

Nu a fost penalty tre sa fim sinceri dar asta e sa fim seriosi puteam sa mai marcam / dar si eu puteau sa egaleze

 

Uneori asa se intampla (la cat am fost si noi dezavantajati asta e)

«123»