Plecarea lui Mihai Stoica de la Steaua a antrenat, cum era de asteptat, un intreg cortegiu carpato-danubiano-mioritic de minciuni, mistificari, fabulatii, inventii, ipocrizii si rautati, facand deliciul unei parti a presei care nu pierdea oricum nici o ocazie pentru a lovi in Steaua...
Mergand pe firul declaratiilor de presa ale lui Gigi Becali referitoare la acest subiect, intrebarea care se afla pe buzele tuturor, capatand parca dimensiuni existentiale, se refera la ,,greseala fatala" pe care ar fi facut-o Mihai Stoica si datorita careia patronul a trebuit sa-si sacrifice ,,familia", propulsata oricum in mod arbitrar in structura de conducere a clubului. In ce ar putea totusi consta gravitatea erorii comise de Mihai Stoica, incat sa-l determine pe Gigi Becali sa-i reprime acestuia pozitia infailibila pe care se parea ca o are in cadrul clubului? Sa fie vorba de ceva cu iz penal? Sa nu fie decat un alt bluf din lungul sir al ,,arogantelor" atat de dragi lui Gigi Becali? Cate putin din ambele? Aproape ca nici nu mai conteaza! Clubul Steaua traverseaza cea mai grava criza a valorilor din intreaga lui istorie, astfel incat demersul pentru aflarea raspunsului la intrebarea de mai sus pare a fi de la bun inceput sortit esecului. Minciuna si mizeria morala in care traieste astazi clubul pe care il iubim fac aproape imposibila orice incercare de decantare a adevarului. Ce ar mai fi de spus, in conditiile in care aflam cu stupoare ca presedintele proaspat numit, Valeriu Argaseala, isi negocia anul trecut trecerea la Poli Aek Timisoara???
Dupa parerea mea, ceea ce este mai grav nu este neaparat faptul ca Steaua nu mai apartine suporterilor (la urma urmei, am putea accepta si asta, desi ar fi foarte greu), ci ca nu isi mai apartine nici macar siesi, atat de severa este alienarea ei de astazi fata de chintesenta spiritului stelist, reprezentata de valorile traditionale si anume cinstea, sportivitatea si demnitatea! Iar cu asa ceva nu ma voi putea impaca in veci!
Va veni oare ziua in care ne vom lua clubul inapoi, redandu-i prestigiul si imaginea la care ii da dreptul istoria lui glorioasa? Da, si ne revine noua obligatia de a face ca aceasta zi sa vina cat mai curand posibil.
Forza Steaua! Intotdeauna Superiori!
Alex (Piece of Mind)
