FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Un show de prost gust

«123»
fcsteaua.ro17.04.2007 17:35

Gãsesc emisiunea ,,Mondenii" de pe PrimaTV un spectacol de prost gust. Nu e vorba de faptul cã a devenit un reper în materie de ,,cine-l imitã mai bine pe Gigi Becali". În fond, nu dau doi bani pe cine poate sã imite un om și cine nu. Este o aptitudine ca oricare alta și poate fi exersatã oriunde, chiar și pe micul ecran.

 

 

 

Ceva mai pervers de atât se întâmplã însã. Metodic, repetat, insidios, publicului i se induce ideea ca Steaua înseamnã Gigi Becali. Plecat la drum cu scopul manifest de a-l ironiza pe Gigi Becali (considerând cã pozițiile sau vorbele sale sunt un izvor nesecat de ironii și bãșcãlie), acest show a fost deturnat spre un efect mult mai neplãcut: luarea în bãșcãlie a Stele, prin asociere.

 

 

 

Concret, pânã la apariția primului tricou roș-albastru în rândul ,,actorilor" n-a mai fost decât un pas. Apoi, au urmat mai multe tricouri. Acum, toatã echipa Stelei este luatã la mișto (cu titlu de exemplu, în seara asta am surprins o fraza gen ,,cum sã citim bre, nea Gigi, când boul ãsta de Lovin nici sã citeascã nu știe, abia știe literele pânã la F"). Un mișto total gratuit, jignitor și de prost gust, pornit de la unicul fapt cã realizatorii emisiunii vor sã-l ironizeze sub orice formã pe Gigi Becali.

 

 

 

N-am nimic cu libertatea de exprimare a presei și cu atât mai puțin cu satira și ironia ca formã de manifestare a acesteia. Mã uit la rândul meu cu plãcere, câteodatã, la astfel de emisiuni. Când însã o astfel de emisiune nu face altceva decât sã lege imaginea unui club de talia Stelei București (și a tuturor jucãtorilor și membrilor staffului tehnic) de imaginea lui Gigi Becali, pentru ca astfel sã împroște asupra clubului o serie nesfârșitã de lãturi (numite, dupã unele standarde, ,,ironii"), nu pot decât sã mã înfurii. Steaua lui Ilie Savu, Apolzan, Marcel Rãducanu, Ienei, Hagi, Lãcãtuș este transformatã în acest show de prost-gust într-un apendice al personalitãții controversate a lui Gigi Becali.

 

 

 

Mã umple scârba, de-a dreptul!

 

 

 

Ovidiu

 

 

aburici17.04.2007 17:46

da... te inteleg... aceleasi sentimente de scarba m-au cuprins si pe mine cand, in treacat, am observat cum erau luati la mijto jucatori ca Banel sau Radoi.... atata timp cat se limitau la persoana lui Gigi Becali nu aveam nici o problema, dar deja cand se extind la Steaua, depasesc limita.... Eu inteleg ca jucatorii echipei sunt persoane publice... dar de aici pana la a face mijto de ei si a-i lua peste picior cu glume de prost gust e drum lung....

Glumele acestea de prost gust si modul de a-i lua la bascalie pe jucatori imi aduce aminte ( cu mare scarba ) de articolul aparut in Pro Sport dupa semifinala de la Boro... cand fiecare jucator in parte a Stelei a fost desfiintat si luat la mijto.... daca pana acum intalneam la ziarele de sport tendinta de a scrie orice numai sa vanda... vad ca s-a extins si la TV... :evil: :x

c.ronaldo1717.04.2007 17:48

Dar care aduce audienta, ceea ce conteaza pentru ei... Din pacate, cand se aude de Becali, romanul pastreaza pe acel post, si hopa... ne facem audienta!

ssinpadureacualune17.04.2007 17:50

Nu sunt de acord.Toti suntem liberi sa facem ce vrem si sa suportam consecintele.Cei care sunt de aceeasi parere cu tine sa nu se uite.Fiecare poate alege nu t obliga nimeni sa t uiti.Sincer nu ma intereseaza ce parere au suporterii altor echipe despre echipa noastra,atata timp cat stelistii adevarati stiu adevarul si respecta culorile indiferent la ce se uita la televizor.Deci daca iubesti Steaua nu cred ca t va influenta o emisiune ,indiferent de gen.

 

Sincer parerea mea e ca noi,suporterii,suntem de vina pt ca il suportam,sau mai bine zis ii suportam comportamentul de kkt.Dupa parerea mea Steaua a pierdut enorm cu venirea acestui cioban analfabet in ciuda performantelor care cred ca ar fi venit si fara el.De mult ar fi tb sa ne dezicem de acest oier imputit si ma refer la fapte clare.Dar asta e,inca suntem in minoritate.

aburici17.04.2007 17:55
Dar care aduce audienta, ceea ce conteaza pentru ei... Din pacate, cand se aude de Becali, romanul pastreaza pe acel post, si hopa... ne facem audienta!

 

da nah... eu prefer sa mut pe alt post... sau sa inchid TV`ul... :-D

nu am suferit niciodata de manie pt Gigi... si, din fericire, majoritatea prietenilor mei aleg sa faca la fel ca mine...

nici nu mai tin minte ultima oara cand l-am vazut pe Gigi la TV ( exceptand stirile sportive ) 8)

cristian01417.04.2007 18:07

Show-ul in sine e unul amuzant, dar genul de umor e unul taranesc adresandu-se tuturor categoriilor de persoane. Pe langa Becali si alte VIP-uri sunt ironizate, chiar batjocorite dar intr-adevar secventele legate de Steaua, implicand jucatorii si culorile echipei sunt duse la extrema. De asemenea personajul principal dupa patronul echipei, este Banel. Oare de ce ? Bineinteles pentru ca e mai 'colorat' si provoaca rasul prin dezacordurile gramaticale.

Una peste alta in ultimii ani, in mass-media (radio, TV, presa) Becali a fost luat peste picior si implicit Steaua. De la carcotasi atat la Prima TV cat si la Kiss FM, de la Dimineata DeMenta de la R21 pana la Mondenii si pana in presa scrisa, suferim din punctul asta de vedere si cat timp Becali va avea o atitudine de fanfaron aceste mizerii nu vor inceta. Pana ca Steaua sa fie preluata de actualul patron acest razboi dus de ziaristi impotriva clubului nostru aproape ca nu exista si odata cu aparitia lui Becali s-a gasit o modalitate de a lovi indirect in echipa prin intermediul acestui om.

De ce toate astea ?

Pentru ca traim in Romania, pentru ca suntem cei mai buni, lasand la o parte criza actuala si pentru ca vom fi in continuare no. 1.

Si pana la urma..fiecare e stapan pe propria-i telecomanda..nu pot fi acuzati telespectatorii, ci doar producatorii.

nemilosul17.04.2007 18:08

mondenii mi se par cei mai tari din Romania in materie de umor

 

iar caterinca o meritam din momentul in care 3 sferturi din stadion ii striga numele lui Becali/MM

 

iar caterinca vine de la sine cand suportam un manager sa ne loveasca si apoi ii strigam numele,suportam un cioban sa terfeleasca clubul si suporterii si apoi iar sa ii strigam numele....ne-am facut singuri de rahat ei doar au pus cireasca pe tort

 

io cel mai mult ma simt umilit cand vad oameni care chiar ii simpatizeaza pe astia 2 nu la o caterinca unde pe alocuri arata si adevarul

steaua_cristian17.04.2007 18:25

MIE IMI PLACE EMISIUNEA DAR TREBUIE SA RECUNOSC TOT EC AI ZIS ESTE 1000% ADEVARAT AR TREBUI SA SE FACA O EMISIUNE GOGOMANI CU Dinamo E FOARTE INJOSITOR CREDETIMA fularultras

dax4717.04.2007 18:27

Eu nu ma uit la astfel de show uri. Pentru mine ar fi o jignire intelectuala sa ma uit la asa ceva. Poate pentru altii nu. Fiecare insa cu gusturiel sale. Becali isi merita soarta sa fie luat in bashcalie de catre oricine. Insa nu si Steaua Bucuresti. Din pacate, CNA ul amendeaza numai Cronica Carcotashilor, nu ce-ar trebui de fapt.

 

Asta este tara, asta este poporul, si ne mananca toate zilele si toti nervii !

greco17.04.2007 18:39

E clar de multa vreme ca Steaua are imens de pierdut din punct de vedere al imaginii prin asocierea cu persoana lui George Becali. Chiar daca pentru noi Steaua nu inseamna Becali, orice persoana neutra se gandeste imediat la el atunci cand aude de Steaua, iar pe termen lung efectul nu va fi unul tocmai favorabil. Incet-incet va creste numarul de "colorati", de smecherasi care il privesc ca pe un simbol, si asa mai departe, iar in momentul in care va fi vorba de parerea suporterilor se va considera ca si acestia, adusi la stadion ca taranii la oras in epoca de trista amintire, au un cuvant de spus. Si, fiind mult mai multi ca noi...

 

Ma rog, asta e viata de suporter stelist. Tii capul sus si mergi inainte... pe termen scurt nu avem foarte multe posibilitati. Din pacate, pana cand va fi vorba sa se schimbe cu adevarat ceva, vechii suporteri se vor fi dus de mult...

strezahuzum17.04.2007 18:54

Show-ul respectiv nu e decat varful aisbergului. E foarte vizibil fiindca e la TV, dar de ce ne miram ? Dupa evolutia din sezonul asta, e limpede ca la altceva decat la mistouri nu ne puteam astepta.

 

Momentele de genul asta sunt pretul pe care il platim cu totii pentru megalomania lui GG. De ce credeti ca nici unul din fostii mari jucatori nu ocupa vreo functie de conducere ? De ce Becali se afiseaza cu echipa peste tot ? Ce-au cautat jucatorii la mitingul din 2005 al PNG de la Bacau ?

 

Simplu : de la bolsevici incoace, demagogii au concluzionat ca masele sunt atrase de sloganuri simple si scurte. Ce slogan putea Becali sa conceapa pentru partidul sau de buzunar cumparat la reduceri ? Pai cam asta "Steaua sunt eu ! Iar PNG sunt tot eu !"

 

Emisiunea respectiva nu face decat sa ne arate ca in capul multora din pacate s-a format o ecuatie gresita : Steaua = Becali.

Ayrton17.04.2007 19:18
Incet-incet va creste numarul de "colorati", de smecherasi care il privesc ca pe un simbol, si asa mai departe, iar in momentul in care va fi vorba de parerea suporterilor se va considera ca si acestia, adusi la stadion ca taranii la oras in epoca de trista amintire, au un cuvant de spus. Si, fiind mult mai multi ca noi...

 

... Din pacate, pana cand va fi vorba sa se schimbe cu adevarat ceva, vechii suporteri se vor fi dus de mult...

 

Foarte dureros, dar asta e adevarul. Ai foarte mare dreptate!

De asta imi este frica si mie... Ca "vechii suporteri" vor deveni minoritari si, intr-un final, nu vor mai conta deloc. Pana la urma cred ca asta isi doresc si ei, cei din conducrere.

Totusi, ceva-ceva trebuie facut!

greco17.04.2007 19:28

Ceva-ceva poate fi facut, doar ca se pedepseste cu inchisoare pe 25 de ani sau pe viata...

razvan7517.04.2007 19:37
Ceva-ceva poate fi facut, doar ca se pedepseste cu inchisoare pe 25 de ani sau pe viata...

 

sa nu exageram...

 

cu un avocat bun iei doar 15

FeSTeR17.04.2007 19:54

sincer nu ma deranjeaza .... daca tu te simtzi lezat inseamna ca te simtzi si atacat de replicile actorilor ..... e treaba ta .... Steaua nu inseamna Gigi Banel Lovin sau Radoi ....

SSK17.04.2007 19:55

Omorul simplu se pedepseste doar cu 10...daca ai si circumstante atenuante maxime poti sa iei 7 :)

 

Solutia, Ayrton, este ca suporterii vechi sa nu se scarbeasca si sa vina la stadion! Stadionul este al nostru si de acolo ii vom putea arata lui Becali, cand va veni timpul, cam ce parere avem despre el. Oricum, intre noi fie vorba, inclusiv maine i se pregatesc mici surprize! ;)

razvan7517.04.2007 20:02
Omorul simplu se pedepseste doar cu 10...daca ai si circumstante atenuante maxime poti sa iei 7 :)

 

Mda, eu cred ca se incadreaza la 176 lit. a) si e)

SSK17.04.2007 20:05
Mda, eu cred ca se incadreaza la 176 lit. a) si e)

 

prin cruzimi...tot ce se poate :P dar asupra unei femei gravide?...

greco17.04.2007 20:06

Nu stiu... nu e tocmai simplu, e cu premeditare. Daca mai si faci ceva vizibil si sangeros... ma rog, voi sunteti expertii ! Daca e ne strangem 30 de oameni sa primim fiecare cate o condamnare de 4 luni. :-)

razvan7517.04.2007 20:07

@greco

 

ntz.... aia e agravanta

antimanelist17.04.2007 20:08

dupa ce ca Steaua trece printr-o perioada mai grea...ar prinde bine ceva umor...adica na cine nu a incercat sa-l imite pe Becali? macar astia ne mai fac sa radem...mie chiar imi plac. steagcruce2

SSK17.04.2007 20:16

greco, premeditarea te baga la omor calificat...15 la 25! Eu zic s-o faci spontan :D

 

Pentru ceilalti: oameni buni, eu n-am sustinut ca ar trebui interzisa emisiunea asta. Eu am spus doar atat: este un umor indoielnic (nu stiu de ce l-ar face pe Lovin "bou" si "analfabet") si mai ales, este nociva pentru imaginea Stelei. In rest, evident ca fiecare se uita la ce vrea (eu nu ma uit la ea, iar azi m-am uitat fix vreo 2 minute, pana la fraza cu pricina), iar ei sunt liberi sa faca ce vor in continuare.

greco17.04.2007 20:22

Oarecum. Jignirile nu se pedepsesc in niciun fel ? Daca-mi fac post de televiziune si spun ca domnul George Becali e handicapat si analfabet nu ma poate da in judecata ?

razvan7517.04.2007 20:24

ba da, dar tu poti dovedi la proces ca e ca tine si scapi :lol:

AndyQ17.04.2007 20:26

Am vazut si eu emisiunea din seara asta... cam ce-am vazut acum se intampla de fiecare data.

No Comment...

 

 

steagcruce2 steagcruce2 steagcruce2

«123»