FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Elton Jose Xavier

«1141516»
c477u7u06.12.2008 00:39
Uita-te, te rog, la cum joaca Real Madrid. Uita-te unde e Raul (cand joaca) pe faza defensiva. Elton nu rezista fizic in duelurile 1 la 1. Aia cu sute de driblinguri si patrunderi in fiecare meci vad ca a devenit un mit. A "patruns" cu FC Arges si cu Farul...

 

 

 

 

Ba da te-ai gasit si tu ce comparatie sa faci . . . gandeste omule ce valoare are ala si ce salariu si apoi compara, dar la pretul la care venise si cat castiga nu se gasea altu mai bun sa fim seriosi, la fel si Thereau

strezahuzum09.12.2008 22:51
Inca doua exemple care ne confirma faptul ca Elton nu era de Steaua:

 

http://www.youtube.com/watch?v=373ww5uD2cY

 

 

Vitezistii au nevoie de Lovin!

 

Bogdane, las-o balta, ca noi nu ne pricepem. Stiu mai bine Olita si Bekkali. Asa e, n-avem nevoie de jucatori care sa dribleze 1-2 adversari, sa iuteasca jocul si sa dea pase "din prima". Steaua are nevoie de Nicolita ( 1 centrare la 10 meciuri ), Ov. Petre ( aka "Am bentita si stiu perfect pasa de 2 metri in lateral), Lovin ( are baiatul asta niste verticalizari de exceptie pe Zapata, ca nimeni altul ). De asemenea avem nevoie de malai-mare cu 2 goluri in jumate de sezon, care "se bat cu adversarii", de obicei cazand in fund, gen Arturo, sau de "super-sperante" gen Stancu, noua teapa a fratilor Bekkali. Toti astia fac fata cu brio in CL, da, da. Apropo, asa ca intre amatori din astia care nu pricep nimic, Ribery are 1.70. Ce loseri aia de la Bayern ca l-au cumparat, s-a vazut clar in meciul direct ca n-are nici o sansa in CL contra adversarilor mai inalti.

 

 

Hai sa nu mai turnam singuri sare pe rana. Piticul s-a dus si nu se mai intoarce. Sa-i uram bafta si toate cele bune acolo unde a ajuns.

Bogdan4Steaua23.12.2008 15:35

Elton a recidivat. Inca un gol frumos marcat din lovitura libera.

 

http://www.sport.ro/Liga-1/vezi-cel-mai-pr...l?autoplay=true

mountytoma26.12.2008 13:07
cred ca el era solutia cea mai buna la mijloc...era pasatoru de care aveam nevoie..pasa si cu calcaiu si cu orice dar PASA PERFECT

pacat ca Becali se vede la vreo 2 m si nu l-a vrut!

 

intr-adevar, in afara de faptul ca stia sa dribleze (ceea ce in echipa de azi mai stiu doar Golanski, Ogararu, Neaga, si cateodata Szekely si Goian desi lui nu is e poate cere asa ceva), Elton stia sa paseze! la capitolul pasatori, degeaba cautam in echipa Stelei de azi, degeaba! Neaga stie, dar nu joaca :-(

 

si ce daca are 1.58? Lacatus in ultimii lui ani la Steaua nu mai alerga mai deloc, dar dadea niste pase de ti-era mai mare dragul!

 

Elton avea insa nevoie de un Lovin in spatele lui...

c0rLe0n326.12.2008 16:32

Gigi nu stie ce face cei mai bun jucatori ii alunga din Ghencea Elton era cel mai bun jucator de la Steaua :shit:

 

 

Dragoshel01.03.2010 09:34

Cedat de Steaua in 2007 la Al Nasr, Elton s-a intors in Brazilia anul trecut pentru a evolua in Liga secunda la Fortaleza. Nu a ramas foarte mult aici pentru că a dat curs ofertei pe care a primit-o din partea lui Dubai Club, echipă aflată tot in divizia a doua, dar in Emiratele Arabe Unite. Oficialii clubului au decis totusi să ii permită să evolueze in primul esalon si au acceptat propunerea lui Al Wasl de imprumut pe un sezon.

 

gsp.ro

Lari14.05.2010 05:14

Mijlocasul brazilian ar putea juca din nou in Liga I, fiind dorit de MM Stoica la Urziceni.

 

Ialomitenii iși fac deja planurile pentru la anul. Managerul Mihai Stoica si antrenorul Ronny Levy au facut lista de achizitii pentru intersezon si in capul acesteia se află Elton Xavier Gomes, fotbalist pe care MM l-a adus la Steaua pe cind lucra acolo. Chiar dacă au colaborat impreună doar două luni in Ghencea, cei doi au pastrat legatura, iar Stoica l-a contactat zilele trecute pentru a-l intreba dacă ar fi de acord să revină in Romania.

 

Sud-americanul a raspuns afirmativ, iar acum ialomitenii studiază in ce conditii il pot transfera. Elton mai are contract cu Dubai Club incă doi ani de zile, insă Unirea ar dori să-l imprumute pentru un sezon. Brazilianul evoluează in prezent tot sub formă de imprumut la Al Wasl.

 

În atentia ialomitenilor se mai află mijlocasul Ciprian Vasilache (26 de ani), care iși incheie conturile cu Ceahlaul peste o luna si atacantul Marcos Tavares (25 de ani), de la Maribor. Brazilianul a mai fost dorit si in iarna

 

 

1 gol in 8 meciuri jucate in tricoul Stelei a reusit Elton in Liga I.

RobYnho14.05.2010 08:23

Chiar mi'a placut "furnica".

Lari04.06.2010 16:58

Managerul Unirii Urziceni povesteste pe blogul sau cum l-a transferat pe Elton la Steaua in 2007:

 

"În 2004 am primit un fax de la una dintre cele mai importante si profesioniste companii de scouting din America de Sud. Cerusem informatii despre jucatori de diverse categorii. La Top Class, era inclusă si fisa unui jucator brazilian. Vazand dimensiunile acestuia, am fost convins că s-a strecurat o greseala Am asezat faxul in dulap, dar doar asa, ca să nu-l arunc. Numele jucatorului, Elton Xavier Jose Gomes. Nume de scena Elton.

 

În toamna anului 2006, omul care coordona activitatea de scouting la Steaua (de departe cel mai bun descoperitor de talente pe care l-am intalnit pană azi), un fost international sloven, m-a sunat să-mi spună că e convins că a gasit jucatorul pe care il doream. Eu ii cerusem un fotbalist care putea jucă in spatele varfurilor si care putea fi o alternativă la Dica Doream un jucator rapid si de ultima pasa El imi propunea un mijlocaș de 20 ani, care evolua in Serie A din Brazilia, pentru Sao Caetano. Suna interesant pentru că era titular in echipa de club. Numele lui? Elton. Parcă auzisem ceva de el, dar nu mai tineam minte. Am cautat prin baza mea de date, dar n-am gasit nimic. I-am zis că mă voi interesa, dar n-am facut-o. Tocmai jucasem la Kiev, urmau să ne viziteze Lyon si Real Madrida€¦

 

În ianuarie 2007, am plecat la Sao Paulo pentru a urmari o competitie foarte interesanta Tacă Sao Paulo, 92 echipe de tineret din toată tara. Faceam jonctiunea acolo cu scouterul meu, cu doi agenti italieni dintre care unul locuia de 5 ani la Rio de Janeiro si cu alti doi agenti brazilieni din Porto Alegre. Cautam un portar si, eterna poveste, un jucator rapid si creatie. Citind ziarele intr-o dimineață, am descoperit că seara, Corinthians juca acasă un meci din Campionatul Paulista. L-am intrebat pe cel care imi organizase sederea dacă putem schimba programul. Vazusem că in formula de start a celebrei echipe braziliene era anuntat Elton, recent intors de la Sao Caetano. I-am zis omului meu din Slovenia că e momentul să vedem pe cine-mi propune cu asa mare incredere.

 

În Brazilia, echipele obisnuiesc să iasă pe teren cu 3-4 minute inainte de primul fluier. Majoritatea nu fac incalzirea pe terenul de joc. Nici Corinthians nu iesise. La un moment dat insa atmosfera a inceput să fiarba Ieseau din tunel primii 11 jucatori ai lui Timao (in traducere, marele Team). Roger, capitanul echipei era inconjurat de vreo 10 copii de mingi, ceilalti jucatori erau insotiti fiecare de 2-3 copii, iar la sfarsit era o imbulzeală de nedescris, dar pareau numai copii. Ciudat. Dar nu pentru Brazilia, imi zic.

 

Se aliniaseră echipele si atunci am realizat că intre puzderia de copii echipati in alb-negru, era si un jucator care urma să inceapă titular. Micut cu un par urias nu parea foarte conectat la meci, desi in tribune suporterii pareau că au innebunit. Mă uit la colaboratorul meu.

 

- Gorane, nu-i cam mic?

 

- Asteaptă si ai să vezi.

 

(cica va urma)

TURKU04.06.2010 18:55

Oricum Elton cum a jucat mie personal mi-a placut cred ca tututor stelistilor care l-au vazut pe viu ori la TV

David05.06.2010 08:16

In primele 5 minute, omul meu nu atinge mingea. Incearca o serie de demarcari, dar mijlocasii lui Corinthians paseaza intre ei. E primul meci al sezonului, nu par sa aiba chef.

Deodata, parca enervat ca nu-l observa nimeni in tusa, Elton coboara in jumatatea lui de teren, primeste balonul si ia jocul pe cont propriu. Tot ce face este intr-o viteza incredibila. Atat de deplasare, cat si de apreciere a miscarii coechipierilor.

Ma uit la Goran Sankovic, cel care-l descoperise cu cateva luni in urma. Pare uimit.

- I told you he's fast, but not that fast.

Omul meu are dreptate. E prea rapid.

Cu 5 minute inainte de final, antrenorul il schimba. Standing ovations. Le merita. Toata lumea e fericita, mai putin eu. N-avem nicio sansa sa-l transferam, e prea iubit aici.

Toata seara ma gandesc numai la fotbalistul de 1,56 (de fapt, s-a dovedit ulterior ca avea 1,58 ). A doua zi, schimb programul. Mergem la antrenament la Corinthians.

Antrenorul Leao conduce relaxat antrenamentul. Face un joc la doua porti. In echipa lui Elton joaca si Nilmar, fost la Lyon, azi la Villarreal. N-are drept de joc in partidele oficiale, are o situatie contractuala complicata. Si situatia clubului Corinthians este dificila. Cel mai important club din Sao Paulo si al doilea club ca impact in Brazilia dupa Flamengo, are probleme uriase. Dupa ce cu un an in urma castigase campionatul (cu Elton debutand in prima echipa alaturi de Carlitos Tevez si Mascherano), clubul se scufunda. Plus ca in 3 saptamani urmeaza alegerile prezidentiale.

Elton are chef, iar Nilmar se simte bine langa el. E o placere sa-i vezi jucand. Deci, asa arata fotbalistii brazilieni adevarati la antrenament. Ii spun lui Tadeu Oliveira, agentul care ne insoteste (impresarul lui Taddei, Tinga, Cesar Prates) ca vreau sa am o discutie cu cineva din club, chiar daca realizez ca sansele de a-l transfera pe Cachorro sunt minime. Dupa antrenament ne intalnim cu directorul general al clubului. In timp ce discutam banalitati, ma strecor in curte. Vreau sa-l vad de aproape.

Cand iese din vestiar, il fixez cu privirea:

- Craque, tudo bem?

- Bem, bem, e voce?

Zambeste si se urca in masina. Are un Fiat rosu cu niste boxe uriase. Demareaza in tromba. Are viteza si la volan

(va urma)

N.A. Cachorro = catel (porecla lui Elton la Corinthians)

Craque = apelativ cu care sunt alintati jucatorii de geniu in Brazilia

Tudo bem? = Toate bune? (cel mai popular salut in Brazilia)

Voce = Dumneata

Lari09.06.2010 08:05

Ma intorc in birou. Conducatorul clubului ne spune ca nu prea sunt sanse, e preferatul noului antrenor. De fapt, antrenorul Leao (fostul celebru portar) lucrase cu Elton si la Sao Caetano, unde micutul fusese imprumutat. Ne povesteste cum la meciul Sao Caetano " Santos, cand toata lumea se astepta ca Santos sa castige, Elton a facut doua raiduri, a obtinut doua penalty-uri, iar Sao Caetano s-a impus cu 2-0. Omul ne pune in tema, dar ne spune ca nu Leao decide, ci presedintele. Mai are 3 saptamani pana la alegeri, unde se va lupta cu vicepresedintele. Unul are 82 ani, celalalt 78. E bine, m-am orientat perfect

Nu ma las. Ma apuc de discutii. Toata lumea ma paseaza pana dupa alegeri, dar eu ma incapatanez sa aflu macar in ce conditii ar putea pleca. Mai am o saptamana de stat la Sao Paulo si nu vreau sa ma intorc pana nu am ceva concret. Ma intalnesc cu toti cei care au un cuvant de spus. Descopar ca sunt al naibii de multi.

 

Cam bat pasul pe loc. Apare un alt personaj, Alex Duarte. Este omul care l-a descoperit pe Elton, in nordul Braziliei, si l-a adus la Sao Paulo. De fapt, e un fel de a spune ca apare. E tocmai in Recife, si promite in fiecare zi ca vine. Din ce imi spune la telefon, intr-o engleza perfecta, el este personajul cheie. Fara sa ne intalnim insa, mi-e imposibil sa-i explic ce putem oferi.

 

Ma intalnesc insa cu Elton. In mare secret, la o benzinarie. E rusinos, sta doar cu capul in pamant. Ii explic despre ce e vorba. Pare incantat, incepe sa zambeasca. Chimie exista, asta era cel mai important. Din pacate, omul care decide nu apare. Trebuie sa plec din Brazilia. Echipa e in Cipru. Ce vom face, nu stiu. Dica, operat, va lipsi tot returul. Cu Elton, nu prea sunt sanse. Plec la Larnaka. Pe avion, ma uit la un DVD, Elton, melhores momentes. E senzational, abia astept sa i-l arat lui Oli, sa vad ce zice.

 

Ajung in Cipru, ii dau lui Oli DVD-ul, fac o alergare si cedez in lupta cu fusul orar. Cand ma trezesc, cobor in hol. Ma intalnesc cu Mirel.

 

- Dom' presedinte, l-am vazut pe pitic. DVD-ul e facatura, e dat pe fast forward. Nu poate fi asa rapid.

 

Oli sta pe un fotoliu. Fumeaza.

- Meme, trebuie sa-l luam neaparat. Chiar daca fizic nu va putea, asta mic va umple stadionul. Hai sa facem ceva

 

mmstoica.ro

RobYnho12.06.2010 10:55

Vorbim in tara, ni se spune sa renuntam ca, daca era asa bun, il luau altii. Ma gandesc ca, dupa ce vor vedea secventele, s-ar putea sa se razgandeasca. Nu sunt genul care transfera dupa DVD, dar Elton mi se pare chiar special. Si se pare ca nu numai mie. Doar ca nu se razgandeste nimeni. Incerc sa nu ma mai gandesc la el.

 

Ne intoarcem, abandonam subiectul. Pana cand, intr-o seara, ma suna din Brazilia Alex Duarte. Omul care l-a descoperit si care hotaraste pentru el. Telefonul lui soseste intr-un moment delicat pentru Steaua. 0-0 cu UTA pe teren propriu la Oradea, Dica out tot sezonul, Ghionea la fel. Avem probleme mari.

 

Reluam munca de convingere. Si, surpriza! Ni se da acceptul. Astept sosirea lui cu cele mai mari emotii din cariera mea. E, de fapt, pariul vietii mele.

 

Apar brazilienii. Negociem contractul. E foarte complicat. Jucatorul e detinut in coproprietate, trebuie sa platim atat lui Corinthians, cat si celorlalti. O zi intreaga lucrez cu Vali Argaseala si cu Iulian Gheorghisor la redactarea contractelor. In formula asta, nu riscam nimic, totul trebuie sa fie perfect legal. Ca sa-l scoatem de la Corinthians trebuie sa achitam 800 mii dolari. Presa din Brazilia afla suma si ii pune la zid pe conducatorii clubului din Sao Paulo. Elton vandut la pret de banana tipa ziarele din America de Sud. E evaluat la cateva milioane. Imi aduc aminte ca am vorbit despre el cu directorul sportiv al Sevillei. Fusesera la un pas sa-l transfere, dar se cerusera 3 milioane pe el. In conditiile in care pe Dani Alves platisera 1 milion si ceva. Chiar sa-l putem lua noi? Pare incredibil.

 

Mai trebuie achitati 500 mii euro. Incheiem un contract cu Alex Duarte. In perioada in care Elton va juca pentru noi, societatea lui de scouting se obliga sa caute jucatori pentru Steaua in Brazilia. Oamenii sunt chiar buni, l-au descoperit pe Alex de la PSV (acum la Chelsea), si inca vreo 10 fotbalisti care joaca in Europa. Contractul pare reciproc avantajos. Oricum, altfel nu se poate efectua transferul.

 

Ajungem la salariul lui Elton. Vor 300 mii in primul an, 400 in al doilea si 500 in al treilea. Dolari, nu euro, dar oricum e foarte mult. Ni se aproba maximum 180 mii pe an. Se pare ca suntem in impas. Ca sa-i scoatem 180 mii, marim contractul cu societatea de scouting. Totul este PERFECT LEGAL. Suma, in schimb, este cea mai mare achitata de un club din Romania pentru achizitionarea unui jucator. Dar ce jucator?

 

Asadar, achitand in transe 1milion 440 mii dolari si 500 mii euro, adica putin peste 1 milion 500 mii euro, Elton devine definitiv jucatorul Stelei. Salariul se incadreaza in plafonul aprobat, in sfarsit am reusit. Sunt epuizat, dar fericit. Am transferat primul brazilian adevarat in Romania. E drept, in miniatura, dar sunt curios cine-l va opri in Divizia A. Sau era deja Liga 1! :)

 

(va urma)

 

mmstoica.ro

yulyan8914.06.2010 08:50

ce vremuri.....cand reaparuse fotbalul in Ghencea....

 

http://www.trilulilu.ro/semaca/0620f7db2629fd

 

 

 

ultra_ss09.08.2010 13:28

pe unde mai joaca ?

RobYnho09.08.2010 13:30
pe unde mai joaca ?

 

E imprumutat la Al Wasl.

«1141516»