FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Denumirile clubului si emblemele.

«123»
Virgil27.02.2007 08:30

La 7 iunie 1947 a fost infiintat primul club sportiv militar din istoria sportului romanesc, Asociatia Sportiva Armata(ASA) Bucuresti.

 

La 5 iunie 1948 echipa isi schimba denumirea in Clubul Sportiv Central al Armatei(CSCA).

 

Din luna martie 1950 se produce o noua schimbare de denumire a echipei,inscrisa in campionat sub titulatura Casa Centrala A Armatei(CCA).

 

In decembrie 1961, denumirea echipei este schimbata pentru ultima data, luându-se numele de Steaua.

 

 

Prima emblema a clubului (1947-1950):

 

2002_2_19_16_37_57_1947_3.jpg

 

A doua (1950-1961)

 

2002_3_1_15_43_32_cca.jpg

 

A treia (1961-1998)

 

2002_3_4_10_53_38_1961.jpg

 

A patra (1998- ?)

 

2002_3_4_14_10_14_1998.jpg

 

A cincea (în prezent) ;

 

fcsteauabucurestigif7uy.gif

I.N.Money27.02.2007 17:14

A patra emblema a fost pana in iarna lui 2002-2003,cand JJ a preluat 51% din actiuni si a schimbat si emblema.

***alex***08.03.2007 17:59

Conform Wikipedia au mai existat inca 2 embleme, insa nu imi aduc aminte de cea pe alb-negru.

 

steauabadgesxv0.jpg

c.ronaldo1702.04.2007 15:50

Abia astept emblema cu 3 stelute. :lol: :D

bodanelu02.04.2007 16:26

pai avem deja 3 :D

 

Poate 4 sau chiar 5 :)

c.ronaldo1702.04.2007 17:17

Ma rog, 30 de titluri. :lol:

SebaSS17.04.2007 09:51
Ma rog, 30 de titluri. :lol:

 

In momentul de fata... cam greu de crezut ca se va intampla asta in doar 7 ani... Poate la anul...titlul 24. Tre sa strangem randurile si noi si echipa si toti conducatorii, doar suntem Steaua!!!

 

FORZA Steaua

supervladiTM18.04.2007 09:46

Ca autor a aproape 70% din pagina de wikipedia de care vorbeste ***alex*** (dovada e la history daca cineva nu ma va crede :) ) si inclusiv al sectiunii cu emblemele, ma simt nevoit sa dau explicatii. Si eu am fost surprins de existenta emblemei alb-negru de care vorbesti. Insa fotografiile mai vechi de pe site-ul oficial confirma lucrul asta. Nu stiu cu exactitate cand s-a adoptat emblema cu forma pe care o stim cu totii, insa presupun, din logica si din calculele pe care le-am facut analizand fotografii din diferiti ani, ca in 1961, la trecerea la "Steaua", s-a adoptat emblema asta necunoscuta pentru multi (care bineinteles ca nu era alb-negru, dar nu am gasit o versiune color si a carei dovada o puteti avea cautand dupa anii 1969-1974 la sectiunea de imagini de pe siteul oficial), iar pe undeva prin 1974 (cel mai probabil), odata cu deschiderea stadionului Ghencea, s-a votat si pentru un nou design al ei, inspirat, dupa cum am mai spus si in articolul Wikipedia, probabil dupa forma celei a Barcelonei, pe care Steaua o eliminase din Cupa Cupelor in 1971.

 

Iar primul post al topicului uita emblema CCA, care a urmat celei cu discul rosu cu A in centru pe un fundal albastru.

572.jpg

 

 

PS Pardon, am vazut gresit, emblema CCA apare, insa ea nu a tinut in nici un caz pana in 1998. Atunci s-a facut trecerea la emblema cu vulturul si cu doua stele deasupra. Cea cu vulturul, care apartine si azi CSA Steaua, a aparut in 1991.

dbd11.05.2007 21:22

sa ne vedem tot aici pe acest topic cu marea modificare : 3 stelute ;)

SebaSS14.05.2007 16:30

Pe 07.06.2007... Steaua implineste 60 de ani!!! La Multi Ani anticipat:)

FORZA Steaua

ShoBo01.06.2007 10:04
Oricum si numele si embema este frumoasa!
c.ronaldo1701.06.2007 10:06

De fapt "sunt", nu "este".

Kreator02.06.2007 08:01
... Si eu am fost surprins de existenta emblemei alb-negru de care vorbesti. Insa fotografiile mai vechi de pe site-ul oficial confirma lucrul asta. Nu stiu cu exactitate cand s-a adoptat emblema cu forma pe care o stim cu totii, insa presupun, din logica si din calculele pe care le-am facut analizand fotografii din diferiti ani, ca in 1961, la trecerea la "Steaua", s-a adoptat emblema asta necunoscuta pentru multi (care bineinteles ca nu era alb-negru, dar nu am gasit o versiune color si a carei dovada o puteti avea cautand dupa anii 1969-1974 la sectiunea de imagini de pe siteul oficial), iar pe undeva prin 1974 (cel mai probabil), odata cu deschiderea stadionului Ghencea, s-a votat si pentru un nou design al ei, inspirat, dupa cum am mai spus si in articolul Wikipedia, probabil dupa forma celei a Barcelonei, pe care Steaua o eliminase din Cupa Cupelor in 1971.

 

 

Cred ca ar trebui sa aflam mai multe despre istoria acestui club.

Iar acum ca exista o organizatie a suporterilor stelisti AISS, poate ca ar trebui sa aiba initiativa de a lamuri si aceste lucruri legate de trecutul clubului.

Am citit intr-un articol, ca pe 07 Iunie la Club Preoteasa vor fi invitati "Gabi Balint, Ilie Barbulescu, Mihai Stoichita, Basarab Panduru, precum si a altor glorii ros-albastre, din fotbal si din alte sporturi. "

Poate ar trebui invitati si jucatori din generatii mai vechi, si care ar putea lamuri chestiunea emblemei respective.

1on05.08.2007 19:09

Pãrerea mea cã ar fi mai bine cu o singurã steluțã care sã simbolizeze Cupa Campionilor Europeni.

amzaciprian09.08.2007 15:27

emblema de acum a Stelei e perfecta

puiu mordasan25.11.2007 01:05
:steagcruce: A-si vrea ca stelutele galbene sa insemne CUPELE UCL castigate...
narkiss08.12.2007 14:12

sal aveti poze clare cu stemele din 48-50 si 61-75 ??? :steag_steaua_ro:

razvan_stelist200727.04.2008 12:56
Abia astept emblema cu 3 stelute. :lol: :D

da...cand vom lua titlul 30 fular-campionii

unuspecial30.04.2008 15:19
Abia astept emblema cu 3 stelute. :lol: :D

da...cand vom lua titlul 30 fular-campionii

Adica peste 10 ani , acum avem 24 deci mai avem inca 6 , si daca se fac achizitii cum s-au facut in iarna asta , s-ar putea ca peste 8 ani sa avem 3 stelute , desi e f greu pentru ca sunt multe detalii de care depinde lucrul acesta si nu as vrea sa intru in amanunt :)

1on14.04.2009 17:48

22188_view.jpg

 

Se pricepe careva sã facã imaginea asta cât mai "exactã" (adicã marginile dintre zone sã fie perfecte)? Cred cã termenul corect este "vectorialã/-zatã", dar nu sunt sigur. Eu am fãcut pozã la emblema din muzeu, și am editat la ea cât m-am priceput. Pun și originalul pe care l-am fãcut, poate e mai util.

 

Poza de mai jos reprezintã spatele unui album editat de CSA Steaua în 2007, în care sunt mai multe embleme decât știam pânã acum.

Embleme_Steaua.jpg

13042009647.jpg

dee15.04.2009 13:54

@1on

 

Ti-o fac eu, pentru ca si mie imi place . Perioada in care a fost promovata (1961-1975) a reprezentat anii "revolutiei populare", adica reforma invatamantului , a culturii si a cercetarii. Din 1950-1961 (emblema 2) au fost asa zisii ani de "stagiu obligatoriu" in campul muncii, reconstructia Romaniei dupa cel de-al doilea razboi mondial, insa dezvoltarea si avantul este reprezentat de emblema 3. Eu cred ca e cazul sa se revina (la nivel mental) la emblema 3, o singura stea daca vrem ca Steaua sa ia avant si sa se inalte acolo unde ii este locul. Pai n-avem nevoie de "reforma si cercetare" la Steaua?! :-)

 

Insa de adoptat ca si emblema oficiala a Stelei mi-ar place sa fie nr.5, perioada 1991-1998, caci sugereaza acelasi lucru, o singura stea puternica care lupta si ne apara (vulturul cu sabia si sceptrul). Nu-mi place deloc stema actuala, sincer: 2 stelute se chinuie sa inalte o stea mare, cu greutate care tinde sa coboare (pana si forma arcuita a varfului sugereaza directia). In fine, e doar o parere personala, insa mie chiar nu-mi place si nu mi-a placut niciodata emblema actuala. Daca ar fi dupa mine, as reveni la stema 5, la care as adauga "mingea" pe vulturul ala, ca si simbol al sportivitatii, ca doar nu trebuie concurata stema statului si neaparat forma sa fie cea din '61-'75 ca Steaua sa nu mai coboare niciodata, ci doar sa se inalte :P.

 

1on, nu ai gasit la muzeul Stelei si unele explicatii referitoare la embleme? absolut toate ma conduc cu gandul la niste momente cheie, insa n-as vrea sa scriu tampenii, dar se cam leaga... chiar ca Steaua suntem noi! :laugh:

(cel putin eu asa le vad, pentru fiecare am gasit explicatii, insa tare as vrea sa stiu pozitia oficiala)

1on15.04.2009 14:48

5739_view.jpg

 

Când eram mic și am auzit de Steaua, și am vãzut emblema, m-am mirat cã de ce n-are o stea pe ea. Mi se pare mai potrivitã cea actualã, inspiratã (copiatã) din cea din '86. Singurul lucru care mã zgârie pe retinã este cã, atunci când mã uit strict la literele din urmã, aratã nefiresc ultima literã mai mare decât precedentele.

 

Poți s-o faci și pe cea din '86? Singura pozã mare pe care am gãsit-o la rezoluție cât de cât mare e cea de mai sus, doar cã e ușor deformatã fațã de cea care apare în majoritatea revistelor de la noi. Asta am vãzut-o mai mult în poze ale publicațiilor strãine sau ale programelor de meci. Acuma mi-e ciudã cã n-am fãcut pozã în detaliu și cu ea.

P4130264.JPG

dee15.04.2009 14:52
Singurul lucru care mã zgârie pe retinã este cã, atunci când mã uit strict la literele din urmã, aratã nefiresc ultima literã mai mare decât precedentele.

 

mie nu-mi plac cele 2 stelute deasupra,atat. E ok ca prima si ultima litera sunt mai mari S si A.

In fine, nu-i treaba noastra, dar macar sa elimine conducerea stelutele alea doua care n-au niciun sens :P. Degeaba ai scut, daca nu stii sa lupti sa-ti mentii scutul si ti se desprind stelele. Pacat ca n-au scris niste explicatii pt designul stemelor, ca doar sigur au gandit ceva. Cea din '86 e mult mai ok, doar sugereaza ascensiunea, insa lasa si putin loc pt decadere (normal, nu te poti mentine mereu sus), deci tot emblemele 3 si 5 imi plac mie, as fi facut o mixtura intre ele. (am sa o fac in gand mereu)

 

Daca tot nu joaca echipa, in loc sa ne certam pe diverse teme, mai bine deschidem un topic: 100 de explicatii pt emblema actuala a Stelei, fiecare sa spuna ce crede despre ea, ce-i sugereaza :laugh:

Lari15.04.2009 15:02

Daca le vrea cineva la marimea originala (au cam 4,5 MB), sa dea un PM.

1.bmp

2.bmp

3.bmp

4.bmp

5.bmp

6.bmp

7.bmp

8.bmp

psr15.04.2009 17:43
cssp.png
«123»