http://mediacenter.corriere.it/MediaCenter...dd-0003ba99c53b
filmari de la fatza locului
Tragedie la meciul Catania – Palermo
A fost ucis un politst
A murit un inspector sef in varsta de 38 de ani din Catania, lovit in fata de o petarda artizanala in timpul ciocnirilor intre suporteri. Un alt agent se afla in stare critica. Peste 100 de oameni sunt raniti. Sambata si duminica jocurile din toate diviziile sunt suspendate.
Catania, 2 februarie 2007. Catania – Palermo, derbyul sicilian care se juca in deschiderea etapei a 22-a din Serie A, terminat cu Victoria oaspetilor cu 2-1, scrie un nou capitol negru al fotbalului Italian. Un agent al departamentului mobil al politiei din Catania a murit in timpul ciocnirilor dintre fortele de ordine si fanii Cataniei in timpul derbyului cu Palermo. Agentul se pare ca a fost lovit in fata de o petarda artizanala. Conform ultimelor stiri un alt politest se afla in stare deosebit de grava.
Victima este inspectorul sef Filippo Raciti in varsta de 38 de ani. Decesul agentului a fost confirmat si de catre surse judiciare, procuratura din Catania a deschis o ancheta pentru a stabili ce s-a intamplat cu exactitate. Din cate se pare, incidental a avut loc in afara stadionului in timp ce fanii lui Palermo intrau in stadionul Massimino. Fortele de ordine au incercat sa se interpuna intre cele doua grupuri de ultrasi. Agentul a fost transportat de urgenta la spitalul Garibaldi, unde starea sap area foarte grava. Incredibil este si bilantul incidentelor, se pare ca sunt mai mult de 100 de raniti la spitalul Garibaldi, insa nici unul nu are viata pusa in pericol. Spitalul a declarat starea de urgenta. Intre timp, federatia a hotarat in urma unei sedinte de urgenta sa suspende maine, duminica si luni meciurile din toate diviziile, in timp ce restul disciplinelor sportive isi continua activitatea.
Ca detaliu paradoxal, partrida a inceput cu un minut de reculegere in memoria lui Ermanno Licursi, official al echipei Sammartinese, mort sambata in timpul unei batai pe stadionul Luzzi, la sfarsitul partied impotriva echipei de divizie a 3-a, Cancellese.
Sub stare de soc – "Mi se spune ca un politest a murit, sa vorbesc despre fotbal e practice inutil. Dupa aceasta intamplare am terminat, ma retrag din lumea fotbalului" a declarat pentru postul Sky administratorul delegate al Cataniei, Pietro Lo Monaco. "Nu ma regasesc in toate aceste lucruri" a mai subliniat oficialul Cataniei. "Am iubit cu intensitate fotbalul, dar ceea ce se intampla acum mi se pare absurd."
Nu se poate sa dureze – " Sunt foarte dezamagit, nu se poate sa se continue in felul asta" a declarat antrenorul lui Palermo, , Francesco Guidolin. "Noi nu steam nimic, eram in asteptarea stirilor, ne-am retras de pe teren pentru ca nu se mai putea respire. Daca nun e intra in cap faptul ca fotbalul este un sport nu se mai poate trai in lumea fotbalului. Ceea ce s-a intamplat in aceasta seara este o ofensa adusa sportului si unui oras frumos si civilizat cum este Catania. Nu se poate ca situatia sa continue in felul acesta daca nu revenim la anumite valori. Victoria sau infrangerea era in joc, nu se putea intampla schimba o zi atat de nefasta pentru sport insa. Sunt multumit pana cand e vorba de momentul jocului. Am castigat in final, ceea ce ne multumeste pentru ca suntem oameni de sport si asta este meseria noastra, dar daca ne uitam inapoi traim o senzatie de o tristete incredibila. Ne-am gandit si sa nu mai jucam de acum incolo, am vorbit cu oficialii mei, dare u sunt antrenorul lui Palermo sin u pot sa iau anumite decizii. Oricum, idea e ca nu trebuia sa se intample ceea ce s-a intamplat." a conchis antrenorul lui Palermo.
Se pare ca inspectorul era in masina si catenezii au aruncat o petarda in masina ... Suporterii din Palermo nu au iesit inca din stadion la 23.00 ora Italiei... Etapa a fost amanata... Deja s-au anuntat legi severe... 70 de raniti in urma incidentelor, majoritatea carabinieri...
Primele arestari - fortele de ordine au efectuat 9 arestari, 4 dintre retinuti fiind minori. Aproape toti sunt ultrasi ai lui Catania retinuti in timpul incidentelor, aceasta este pozitia procuraturii republicii.
Dinamica faptelor - se pare ca sosirea fanilor lui Palermo la stadion tocmai la inceputul reprizei secunde cand scorul era 1-0 pentru Palermo a declansat reactia furibunda a unor fani ai lui catania care si-au asteptat adversarii in afara stadionului. fortele de ordine care au escortat autocarele venite din Palermo s-au interpus pentru a evita contactul intre cele doua tifoserii, dar si dupa intrarea in stadion a fanilor echipei oaspete ultrasii Cataniei au continuat razboiul, lansand fumigene si petarde artizanale in directia palermitanilor. Una din aceste petarde l-a lovit pe inspectorul sef Filippo Raciti.