Notă maximăRăzvan Rotaru, Dan Udrea
Trimişii UEFA la meciul Steaua - Lyon au acordat cel mai bun calificativ organizării meciului de marţi seara. Cum după o pauză de 10 ani, Steaua a disputat din nou marţi seară un meci de Champions League, UEFA a acordat atenţie maximă acestei partide. Dacă atunci cînd se dispută meciuri pe terenurile lui Barcelona, Milan sau Chelsea, echipe cu state vechi în această competiţii, UEFA nu monitorizează îndeaproape organizarea deoarece în mod normal nu apar probleme, în Ghencea forul de la Nyon şi-a trimis o echipă de aproape 50 de inspectori. Scopul era clar, să vadă dacă Steaua poate sau nu organiza la nivel înalt un astfel de joc.
De ce au fost mulţumiţi
Chiar a doua zi după meci, UEFA a transmis raportul său. "Notă maximă pentru organizare. Felicităm Steaua pentru modul extraordinar în care s-a desfăşurat meciul cu Lyon", a sunat verdictul UEFA. Ce anume i-a impresionat cel mai mult? "Aţi reuşit să aduceţi la standarde occidentale un stadion pe care l-am vizitat în urmă cu o lună şi de care, sincer, ne-am îndoit că va putea fi apt de Liga Campionilor, cu atît mai mult cu cît timpul a fost foarte scurt. În plus, echipa noastră de specialişti a colaborat perfect cu echipa Stelei", stă scris în raport. În plus, UEFA a apreciat calitatea gazonului, sportivitatea extraordinară a spectatorilor şi modul în care s-au făcut intrarea şi ieşirea fanilor de pe stadion, neînregistrîndu-se nici măcar un incident. La raportul favorabil au contribuit şi declaraţiile francezilor, care au fost chestionaţi de UEFA în legătură cu organizarea partidei din Ghencea.
De ce au fost nemulţumiţi
Totuşi, elveţienii au avut şi nemulţumiri, enumerarea acestora demonstrînd clar că în Liga Campionilor organizarea e numai de 5 stele. A existat reproşul că s-a întîrziat cu 15-20 de secunde intrarea echipelor pe teren la începutul celor două reprize şi că intensitatea luminii de la nocturnă n-a fost la parametrii maximi încă de la începutul mişcărilor de încălzire ale celor două echipe. A treia nemulţumire s-a legat de copiatorul de la stadion, care nu are o capacitate foarte mare de a scoate copii de pe foaia oficială, cu echipele, care să fie oferite ziariştilor.
sursa: gsp
