Dawson- stii care e discutia aici ... de suporterul asta modern care si-a facut de cativa ani aparitia in u.e si de suporterul clasic care a aparut in Italia si Anglia in anii '60iar la noi inca are cea mai mare pondere pe stadioane(nu stiu la tim)
Daca 50% din suporterii care vin pe Ghencea ar veni de la 150-200 km (cu masina sau tren) ar avea nevoie sa manance pe undeva, ar avea nevoie sa piarda 2h inainte de meci 2h dupa, ar vrea sa cumpere mereu ceva pt familie, prieteni stelisti, si-ar dori sa vada si alt meci al etapei care a inceput mai devreme. Daca ar veni si cu sotia ar trebui sa mearga la un restaurant unde sa nu auda cuvintele sporterilor inflacarati fanatici la adresa rivalilor etc...
Dar din moment ce la noi e cum e la meciul ala neneorocit din ajunul Pastelui, vin 3000 numai din Bucuresti de la 1,5 sau 10 statii departare deja "bucurosi", "mancati" si cu putini bani la ei sau in etapele ale din toamna-iarna pe frig, teren inghetat tot 2000 - 5000 de oameni sunt o asemena chestie nu e afacere.
Tare de tot: un suporter in anglia care sta aprope de stadion, necasatorit, cu un salariu mediu studii medii are foarte putine sanse de a prinde abonament la echipa favorita din prima divizie pe cand un suporter care sta la peste 200 km, cu familie angajat pe un slariu bun si studii sperioare are 95% sanse sa prinda abonament.
Eu inca tin la vechile principii suporterii sa vina pentu echipa, sa se intalneasca unde le place lor, sa vb inainte de meci pe gardurile dintre blocuri, sa cante, sa bea la "posta" pana nu mai au bani sa intre pe stadion cu 20 -10 min inainte sa inceapa meciul sa nu simta frig sa nu simta caldura doar iubirea pura pt echipa. Sa afiseze bannere cu ce vor ei, sa cante ce vor ei, sa aibe apartenenta politica care si-o aleg ei si sa nu fie blemati sa huliti pt alegerea lor adica legatura din club si suporteri sa fie doar echipa.