DA, CA SUPORTER STELIST MA SIMT JIGNIT DE JEGUL DENUMIT GAZETA SPORTURILOR
Ma simt jignit de faptul ca redactorul-sef al acestei fituici a pornit un razboi personal impotriva conducerii clubului nostru, fara ca ei
sa-l fi atacat sau jignit pe el din proprie initiativa. Raspunsul lui MM Stoica de pe siteul oficial mi se pare elocvent: ACEST OM NE INSULTA INTELIGENTA, nu numai ca suporteri ai Stelei, ci ca oameni, crezand ca ne vom lasa pacaliti de acuzele sale permanente, sustinute aproape tot timpul ori de dovezi maxim circumstantiale, ori, cel mai des, de PRESUPUNERI si MINCIUNI. ACEST ZIAR A SCOS RAND PE RAND, MINCIUNI SFRUNTATE PE PRIMA PAGINA CARE AU FOST DESFIINTATE NU NUMAI DE MM Stoica, DAR SI DE ANTRENORUL Olaroiu SI DE JUCATORI CARE AU PROTESTAT.
Ma simt jignit de artitudinea de tabloid monden a acestui ziar, care in loc sa comenteze fentele lui Dica sau sprinturile lui Nicolita, ne baga pe gat fete aproape dezbracate si articole despre relatiile jucatorilor de la Dinamo si Poli Timisoara.
Ma mai simt jignit de judecata TOTAL chioara si ne-echidistanta cu care acest ziar cantareste echipele de fotbal din campionatul intern. Daca un fotbalist de la Steaua are "chilotii murdari", sau orice mic eveniment negativ, acesta este pus pe prima pagina, cu un titlu instigator, sa se bucure si catzeii si milogii. Cand insa antrenorul unei echipe totusi de top (ma refer la Mucescu Jr, si zic de top doar in prisma pozitiei din clasamentul de anul trecut, obtinuta prin truda si multe "Clujisme"-cunoscatorii stiu) injura jucatorii adversi pe toata durata unui meci, dupa ce in prealabil s-a luat la injuraturi cu PRIMARUL orasului primeste un coltzisor in pagina
5-6 pentru golania sa, nu mai vad nici o dreptate.
Cand Rapid este elogiata pentru ca nu s-a sufocat la Hamburg la 3-1, din pur noroc, iar Steaua este demontata dupa ce a suferit un blocaj psihic asemanator cu Boro, ma simt JIGNIT.
Cand ziarul da impresia ca face articole "la comanda", si intra fara permisiune in spatiul tehnic sa provoace jucatorii cu 1000 de poze, ma simt JIGNIT asa cum cred ca s-a simtit toata echipa.
In ultimul rand, sa-mi fie cu iertare daca jignesc la randul meu, dar ma simt jignit de cei care au refuzat sa raspunda la acest poll pe motive ca "e prea subiectiv" sau "trebuie nuante". Sincer, iertati-ma insa daca nu puteti fii alaturi de echipa cand se declanseaza un asemenea razboi impotriva ei, si aveti....indrazneala (ca sa nu zic altceva) sa spuneti ca nu raspundeti la un asemenea poll, atunci, nu stiu...nu cred ca aveti ce cauta pe acest site...Nu ma indoiesc ca tineti cu Steaua...dar dovediti-o! Fiti alaturi de echipa! Spuneti macar, cum au facut-o si altii, ca va doare in p..., ca nu va simtiti jigniti si ca presa va fi presa, jegoasa asa cum e...dar nu incercati sa va ridicati la un nivel "superior" prin expresii de genul celor de mai sus.
In incheiere, recit cateva versuri:
TRUP SI SUFLET PENTRU CULORI
O ECHIPA FACE FURORI
DARUITIVA CA NOI!
VREM SA FIM MANDRI DE VOI
PENTRU Steaua NE DAM VIATA!!!
Suporterii adevarati vor fi alaturi de Steaua intotdeauna, indiferent de presa, conducatori, jucatori sau antrenor. Steaua e mai mult decat o echipa. E un simbol. Si trebuie aparat.
