FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Inter Milano

«1237»
danciu1901.08.2006 15:49

DAL 1908 F.C. INTER ETERNO AMORE

 

DAL 1969 CURVA NORD I DOMINATORI AL MILANO

weeezer_2002.08.2006 09:03

se pare ca azi Vieira semneaza cu Inter... un transfer reusit

 

Ma bucur ca pana la urma Zlatan nu va mai ajunge la Milano (cel putin nu la Internazionale). Dar din cate am inteles ar exista sanse sa ajunga Ronaldo...

weeezer_2007.08.2006 14:39

Dupa ce l-a "inregimentat" pe Vieira, Inter a mai reusit un transfer bun, Hernan Crespo, cel care a mai evoluat pt nerazzuri in urma cu cateva sezoane. Bun asa... poate vine si titlul, anul asta :)

AcMilan1407.08.2006 14:48

6-0 sunteti niste 0!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! v-am batut si va vom bate mereu!!!!!! aduceti jucatori de kkt care nu fac nimic!!! in sfarsit ati castigat un titlu...si ala furat!!! rusine rade toata europa de voi! cel putin se stie ca la nivel de galerie nici nu va puteti compara cu noi dar amite sa ne dominati!

 

 

http://Milan.3xforum.ro/post/4/1/poze/ se stie ca voi sunteti mai murdari ca noi! inter merda !!!FORZZA Milan!!!!!!!!!!

weeezer_2007.08.2006 15:22

ma rog, ACMilan14, stii ce ar fi chiar nasol? sa incepem sa ne certam pt ca io sunt cu Inter iar tu cu Milan... asta e, fiecare cu parerea lui, nu?

Forza Steaua ;)

Hotshut07.08.2006 16:48

Dal 1908 la seconda squadra di Milano.

 

Inter un fel de Dinamo,echipa detinatoare celor mai mari contra performante din fotbalul italian.

Mi-ar fi rusine sa ma consider suporterul(simpatizantul)unei echipe "campioane" in asa mod.

 

Noi realizamo i vostri sogni-Noi va realizam visele

IL_Diablo07.08.2006 17:02

Istoria pe scurt a clubului reprezentativ din Milano.

 

INTER a fost fondat in anul 1908 cu numele de FC Internazionale Milano de un grup alcatuit in majoritate de jucatori italieni si elvetieni. Succesul a venit imediat dupa infiintare, INTER castigand titlul in sezonul 1909-1910. INTER a castigat de asemenea si primul campionat dupa razboi in sezonul 1919-1920. In ciuda tensiunilor dintre club si regimul fascist al lui Musolini, echipa a reusit sa castige 3 titluri in aceasta perioada (1929-1930; 1937-1938; 1939-1940). Vedeta acelor timpuri a fost Giuseppe Meazza, poreclit "il Balilla". Condusa de un duo teribil: Benito Lorenzi (poreclit "Valeno - Otrava") si suedezul Nacka Skoglund, INTER a castigat 2 titluri consecutive in perioada 1952-1954. In 1955 o noua etapa importanta pentru club. Presedintele Masseroni si-a vandut actiunile unui milanez bogat care facuse avere in domeniul petrolier. Numele sau: Angelo Moratti. El a fost artizanul celei ce avea sa fie cunoscuta sub numele de "La Grande INTER" - "Marele Inter". Moratti nu a tinut cont de cheltuieli (la fel ca si fiul sau) si a stabilit un nou record mondial platind 30.000 de lire sterline pentru achizitionarea mijlocasului ofensiv Antonio Angelillo in 1957. In 1960 Moratti i-a angajat pe cei doi oameni ce vor construi "MARELE INTER": antrenorul Helenio Herrera (un adept al disciplinei si un vizionar in ceea ce priveste fotbalul) si managerul general Italo Allodi. In sezonul 1962-1963 INTER castiga titlul nr 8. Un an mai tarziu cucereste Cupa Campionilor, iar in sezonul 1964-1965 se dezlantuie castigand titlul in Italia, Cupa Campionilor si Cupa Intercontinentala.

INTER a castigat un nou titlu in sezonul 1970-1971, iar in 1972 joaca in finala Cupei Campionilor Europeni, unde este invinsa de Ajax cu 2-0. In sezonul 1977-1978, INTER castiga Cupa Italiei si un sezon mai tarziu, al 12-lea titlu. INTER a mai castigat 3 Cupe UEFA (1991, 1994, 1998).

In 1995 Massimo Moratti, fiul lui Angelo, a preluat clubul si nu a precupetit nici un efort financiar in atragerea unor jucatori de mare clasa. ATENTIE! INTER este singura echipa care nu a retrogradat niciodata in Serie "B".

AcMilan1407.08.2006 22:35

voi v-ati infintat datorita faptului ca in clubul nostru au avut loc niste neintelegeri!Eu nu aveam nimic cu voi in mod special dar decat ati luat un titlu furat si faceti si pe lupii moralisti... noi am fost clar peste voi si suntem la orice capitol posibil de la suporteri la club, de la club la istorie

IL_Diablo08.08.2006 01:27

Copile, aici se vorbeste de Inter. Vezi ca ai topic cu Ac Milan. Tu sa vorbesti de "MARELE INTER" cand te faci mare si inveti cine era Helenio Herrera. Nu mai fi asa agresiv, si nu mai fa afirmatii absurde.

DeLaRyu08.08.2006 07:47

Helenio Herrera cunoscut sub numele de "HH"..dupa parea mea unul din cei m-ai mare antronorii din lume..el a inventat cantonamentul...si cel care a avut ideea ca suporterii sa sustina echipa in mod organizat...

1956:Este fondat primul club organizat al suporterilor interisti dupa ideea marelui Helenio Herrera.Clubul se numea "Muschetarii" la care s-a adaugat mai apoi pentru o lunga periada si clubul "Aficionados".

weeezer_2011.08.2006 07:20

Zlatan la Inter... va trebui sa plece ori Martins, ori Adriano

Virgil04.09.2006 10:51

"A murit Giancinto Facchetti!

 

Capitanul marelui Inter antrenat de Helenio Herrera s-a stins azi din viata la 64 de ani, doborit de o maladie incurabila. Numit in ianuarie 2004 presedinte al clubului "nerazzurro", Facchetti a fost un simbol al echipei milaneze, pentru care a jucat 634 de meciuri, marcind 75 de goluri, si a cucerit doua Cupe ale Campionilor, doua Cupe Intercontinentale, 4 "scudetti" si o Cupa a Italiei."

 

http://campionate.ro/index/A_murit_Giancin..._Facchetti.html

Recoba20.09.2006 08:11

Parca moartea lui Facchetti a fost un soc pentru echipa....infrangere cu sporting si egal cu samp...sper sa si revina acum cu roma...

Recoba13.11.2006 09:59

suntem lideri.... :twisted: :twisted:

costinsteaua24.04.2007 12:41

Milan e o adevarata Forza in Italia si in fotbalul european dar in cupa kmpionilor...e doar o intrusa printre englezi.AC Milano va juca pe 25 Aprilie in cupa kmpionilor cu Manchester United.Mult noroc Milanului!

Dragoshel24.04.2007 12:46

Chivu e pe lista de transferuri a Iui Inter Milano

 

Internationalul roman Cristian Chivu este dorit de formatia italiana Internazionale Milano, care e dispusa sa-l cedeze pe Grosso la AS Roma.

Inter ar urma sa plateasca pentru Chivu suma de 4 milioane de euro si sa-i cedeze la AS Roma pe Fabio Grosso si David Pizarro, acesta din urma fiind detinut in copropietate de cele doua cluburi.

 

Pe langa Inter, si Barcelona, Real Madrid sau AC Milan si-au aratat interesul pentru internationalul roman.

weeezer24.04.2007 20:43

Asta cu Chivu e de vreo 2 ani pe putin... Ba cu Inter, ba cu Milan, ba cu Real...

cristi_mold26.05.2007 09:46

Si eu tin cu Inter, ma bucur ca am castigat titlul anul asta si la anul, cu cateva transferuri chibzuite Liga Campionilor vine sigur la Milano(si nu la ac Milan)

c.ronaldo1706.06.2007 17:03

Chivu va merge la Inter.

Astristul10.06.2007 11:15

Sa speram ca va pleca de la riomma cat mai repede. Ca o sa fie Inter sau FC Barcelona, oricum va fi un salt FOARTE important pentru el in cariera!

gone11.06.2007 11:00
Istoria pe scurt a clubului reprezentativ din Milano.

 

Asta e o gluma? :lol:

Za Best11.06.2007 20:52
@Gone:a uitat sa specifice suburbia/cartierul! :wink:
Recoba29.07.2007 21:45

Nu vreau sa vb aiurea.. cam toata familia mea munceste in Italia...si o matusa chiar in milano...la palmares o fi Milan peste Inter...da ca suporteri..e mai iubita Interul...ca exemplu acu la sarbatorirea titlului nu numai prin milano a iesit lumea in strada ci prin toata Italia...iar dupa ce Milan a luat UCL...erau cam in jur de 10 mii de oameni stransi prin milano sa sarbatoreasca....asa ca din pct de vedere al afectiunii suporterilor Inter este reprezentativa pentru Milano...

i-m BaD...04.08.2007 17:02

amical:Aston Villa-Inter Milano 3:0 (Barry 14' ,Laursen 48' ,Agbonlahor 68')

04.08.2007

i-m BaD...08.08.2007 21:12

Italia-Trofeul Moretti:Napoli-Inter Milano 0:2 (Stankovic 33' ,Suazo 34')

08.08.2007

«1237»