ce cauta un viking acolo in secolul 9?
Garda imperiala bizantina era formata din Scandinavi.
Probabil ai auzit de Garda Varanga. Era compusa doar din germanici si scandinavi si era o unitate de elita, un fel de bodyguarzi ai imparatului.
Asa cum am zis inainte, fara vikingi lumea moderna ar fi fost total diferita.
Ei au calatorit pe o distanta foarte mare, de la teritoriul americii de nord si pana in orientul mijlociu.
Pe langa ca erau pirati, erau si negustori si faceau schimb cu multe popoare. Asa a ajuns sa fie gasita o statuie a lui Buddha intr-un mormant viking din peninsula Scandinava.
Vikingii au luat-o si spre est, nu doar spre vest, catre Franta si Anglia. Ei au pus bazele Rusiei si au infiintat puternicele orase si principate din Rusia. Novgorod si Kiev sunt 2 asezari construite de vikingi.
Au coborat pana la Constantinopol pentru ca erau curiosi si fascinati de acel oras, de toate povestile pe care le auzeau despre el. Ei ii ziceau Miklagard. Nume care din cate imi amintesc inseamna Orasul Mare.
Au incercat sa il si cucereasca, sa il jefuiasca, etc.
Harald Hardrada, un mare rege Norvegian, a luptat in garda Varanga si a si condus-o.
Vikingii au reusit sa ajunga pana la Constantinopol datorita barcilor lor care puteau sa inainteze pe rauri si erau foarte usoare. Asta le permitea sa le si mute de pe un rau pe altul. Si astfel au ajuns din Suedia in Marea Neagra si la Constantinopol.
In serialul Vikings, Ragnar are un fiu pe nume Bjorn. Ragnar Lodbrok chiar a avut un fiu pe nume Bjorn Ironside care a si coborat cu vikingii lui mult, pana in mediterana, a invadat sudul Frantei si a ajuns sa jefuiasca si Italia, orasul Pisa daca nu ma insel. Ragnar, in serial, e facut sa arate ca un tip foarte curios sa cunoasca lucruri noi. Si asa si erau oamenii astia. Erau curiosi, erau aventurieri, tot timpul voiau mai mult. More, give me more, give me more...
p.s.
Daca tot suntem aici cativa pasionati de istorie, facem un topic pe undeva ca sa vorbim despre asta?


