Marica cica e la vraci si s-ar putea sa intre duminica in primul unsprezece. ![]()
Marica cica e la vraci si s-ar putea sa intre duminica in primul unsprezece. ![]()
Războiul" dintre CSA Steaua și FC Steaua București SA e departe de a se termina. Echipa lui Gigi Becali a câștigat, in sfârșit, o bătălie cu MApN.
GSP.RO a aflat că OSIM a inregistrat marca "FCSB" in ciuda faptului că juristul MApN, Florin Talpan, a formulat o contestație, care a fost respinsă.
După ce i-a luat dreptul de a mai folosi sigla inregistrată de Gigi Becali acum 11 ani, CSA Steaua spera să o "deposedeze" pe FCSB și de sigla pe care campioana o folosește din februarie 2015.
CSA Steaua a inregistrat la OSIM denumirile "Steaua București", "Steaua", "Clubul de lângă inimă", "Patron la Steaua" (ultimul este numele unei emisiuni TV in care a fost implicată echipa de baschet).
Gruparea patronată de Gigi Becali a solicitat la OSIM inregistrarea celor două sigle:

Clubul Armatei a formulat opoziții la inregistrarea mărcii FCSB (cu cele două embleme de mai sus), susținând că se confundă cu unele dintre siglele din proprietatea Armatei (cele de mai jos).
Mai exact, CSA consideră că marca lui Gigi Becali se confundă atât ca element grafic, cât și ca fonetic sau conceptual cu siglele prezentate de MApN.
Într-un dialog EXCLUSIV cu GSP.RO, OSIM susține prin vocea șefului de la Serviciu Mărci și Indicații Geografice, Mitrița Hahue, contrariul:
"NU S-A PUS NICIODATĂ' PROBLEMA PALMARESULUI"
Directorul general al OSIM, Andrei Alexandru Ioan, susține pentru GSP.RO că echipa lui Gigi Becali a pierdut in instanță doar sigla (elementul grafic).
"Ca să se ințeleagă foarte clar. Noi discutăm aici doar despre emblemă. FCSB a inregistrat o marcă total diferită față de cea a celor de la CSA. FC Steaua București SA a pierdut drepturile exclusive pentru marcă in instanță, nu și palmaresul sau tot ce s-a mai discutat! OSIM a inregistrat marca FCSB, iar deținătorul are drepturi exclusive asupra ei și beneficiază de protecție".
Cica jucam finala Cupei Ligii in iulie. Ce porcarie. Ca la noi, la nimeni, doar sa se simta bine senilul de pe banca Nationalei.
Da ... Hotărâre a Comitetului de Urgență al FRF privind modificarea programului competițional
a. Finala Cupei României, ediția 2016, programată inițial pe data de 14 mai 2016, se va desfășura pe data de 10 mai 2016.
Frate, zici ca jucam direct finala de CM sau e sfarsitul lumii, nu un turneu CE cu o larga participare! ![]()

Incredibil. Nu e convocat Nita si e convocat Lung Jr accidentat si care n-a jucat de vreo luna. E convocat Steliano Filip si nu Tosca, iar de la Astra lipseste cel mai bun jucator, Alibec, in opinia mea mult peste Ivan.
Ad. Popa n-are ce cauta la Nationala, e in scadere de forma.
Nea Puiu sa nu uite ca Piturca ne-a adus 7 puncte si cu el pe banca am reusit performanta sa fim depasiti de Tara Galilor si sa avem vreo 5 meciuri fara gol marcat. I s-au cam urcat impresiile la cap.
Imi permit sa ma citez (am zis asta in decembrie):
Dupa cum am mai zis pe aici, venirea lui Mihnea Motoc e o veste proasta pentru mapnistii liberi. Printr-o cunostinta comuna stiu ca omul e stelist veritabil si, probabil, isi doreste sa rezolve situatia asta idioata in favoarea fotbalului, nu a propagandei de prost-gust, emisa de Talpan si discipolii sai. E de-altfel emblematic faptul ca Talpan nu si-a mai facut aparitia in spatiul public si ca declaratiile belicoase ale sefilor MAPN au secat brusc " deh, nu poti sa ai norocul sa fii aliat mereu cu un dinamovist ca Dusa
Prezic momente groaznice pentru fratie.
Campionii Romaniei au efectuat marti dimineata primul antrenament de la Brasov, acolo unde Laurentiu Reghecampf a decis sa organizeze un cantonament in perioada de pauza competitionala ocazionata de partidele echipei nationale a Romaniei, amicale cu Lituania (23 martie, ora 20:00, Giurgiu) și Spania (27 martie, ora 21:45, Cluj-Napoca. La lot sunt 4 stelisti: Pintilii, Adi Popa, Stanciu și Toșca.
Steaua a participat la o sesiune de pregatire axata pe exercitii fizice intense, dupa care au revenit la Aro Palace Hotel, acolo unde sunt cazati in aceste zile.
Dupa-amiaza, fotbalistii Stelei au participat la un antrenament de recuperare la piscina hotelului.

ASA Târgu Mureș a postat in această seară un comunicat, prin care explică de ce a fost nevoită să intre in insolvență. Deci, matematic Steaua nu mai poate rata UEFA.
Gluma serii emisă de un suporter pe net:
"ATENTAT LA GIURGIU.TREI PETARDE MARI AU EXPLODAT :filip ,hora si ivan,mai era inca una dar a fost dezamorsata la timp :ROPOTAN"
![]()
Johan Cruyff a decedat azi! Fostul mare fotbalist olandez a decedat azi la Barcelona după o luptă cu cancerul pulmonar, anunță BBC, dar și pagina sa oficială de Twitter. Olandezul avea 68 de ani și a fost considerat unul dintre cei mai mari fotbaliști ai lumii. Pe 22 octombrie 2015, la nici trei săptămâni după ce juca golf la un turneu din Scoția dedicat celebrităților, Johan Cruyff a aflat la Barcelona teribilul diagnostic: cancer pulmonar.
Treziti-va ba la realitate, sustineti o clona condusa de puscariasi.
Hei, hei , hai fcsb !
Intră și Dinamo in vria siglelor ca Steaua? Nu ar fi exclus!
Intenția lui Ionuț Negoiță de a schimba sigla clubului nu este văzută cu ochi buni de toți câinii.

"Comitetul Executiv al Federatiei Romane de Fotbal a stabilit ca finala Cupei Ligii Adeplast sa se desfasoare duminica, 17 iulie 2016, urmand ca ora partidei sa fie stabilita de comun acord cu detinatorii drepturilor TV.
Liga Profesionista de Fotbal a acceptat aceasta data, consecventa fiind ideii de a oferi cat mai mult timp de pregatire componentilor echipei nationale a Romaniei, in vederea participarii la EURO 2016.
Reamintim, finala Cupei Ligii Adeplast, editia 2015-2016 se va disputa intre detinatoarea trofeului Steaua Bucuresti si Concordia Chiajna.", scrie site-ul LPF.
Tragedie in fotbalul românesc!
Înainte de a fi suporteri suntem oameni!
În timpul meciului Dinamo-Viitorul (3-3), in min. 70, la doar 7 minute după ce Mircea Rednic l-a trimis in teren, mijlocașul la inchidere de 26 de ani Patrick Ekeng din Camerun s-a prăbușit pe teren fără să fi fost lovit de vreun adversar și a rămas inert. Ambulanța a pătruns imediat pe teren, iar medicii i-au acordat primul ajutor, pentru ca apoi să il transporte la Spitalul de Urgențe in stop cardio-respirator. Patrick Ekeng nu a răspuns manevrelor de resuscitare și a decedat la Spitalul de Urgență, acolo unde 10 doctori au incercat să ii salveze viața.
Dumnezeu să-l odihnească!

Fără rivalitate când vine vorba de moarte.
Reacția clubului FC Steaua
Echipa si staff-ul Stelei sunt alaturi de marea rivala, dupa moartea tragica a lui Ekeng.
De povestit nepoților!
Pe 8 Mai, CSM București, o debutantă în competiție, a câștigat Liga Campionilor la handbal feminin după 25-25 și lovituri de la 7 metri cu Gyor!
Echipa CSM: Pessoa, Grubisic, Iordache - portari; Gullden 15 goluri, Curea, Rodrigues 2, Jorgensen, Vărzaru 1, Bazaliu, Brădeanu, Torstensson 3, Nan, Vetkova, Martin 4, Manea 3, Fisker.
Antrenor: Kim Rasmussen
Felicitări!!!!
După 52 de ani!

CSM București se alătură celorlalte două echipe românești care au triumfat în cea mai importantă competiție intercluburi: Știința București (1960-1961) și Rapid București (1963-1964). În sezonul 2009-2010 Oltchim Râmnicu Vâlcea a pierdut finala în fața lui Viborg.
O echipa de traditie a jucat impotriva unei echipe artificiale, inventata de catre banii contribuabilului si umflata cu tot soiul de mercenare. Pacat, duminica seara a pierdut handbalul.
Echipa aia maghiara "de tradiție" e mai plină de mercenare decât CSM-ul și sponsorizată de nemți (Audi)
Echipa aia maghiara "de tradiție" e mai plină de mercenare decât CSM-ul și sponsorizată de nemți (Audi)
Echipa aia de traditie are vreo 80 de ani de existenta. Si ca orice echipa normala din lumea asta e sponsorizata de firme private.
Echipa romaneasca e una scoasa din fundul lui Oprescu, fara istorie, fara nimic, finantata cu banii bucurestenilor.
Serios, e culmea penibilitatii sa pui "traditie" intre ghilimele la o echipa ce e la fel de veche pe cat e Steaua.