Daramam stadioane pentru Euro 2020? Razvan Burleanu nu scoate din calcul varianta, Mircea Sandu e categoric: "Cele trei stadioane, Dinamo, Steaua, Rapid, trebuie rase de pe suprafață"
Stadioanele pe care evoluează Steaua, Dinamo si Rapid riscă să fie daramate. ProSport iși propune să afle parerea suporterilor care vor fi afectati de această situatie. În timp ce actualul presedinte al federatiei, Razvan Burleanu, dar si fostul conducator al FRF, Mircea Sandu, vorbesc despre necesitatea modernizarii, luand in calcul si daramarea stadioanelor mai sus mentionate, Ionel Danciulescu nu este de aceeasi parere: "Cred că ar trebui să se gasească o solutie".
Stadioanele pe care joacă Steaua, Dinamo si Rapid vor trece printr-un proces de modernizare inaintea Europeanului din 2020, a anuntat Razvan Burleanu, presedintele Federatiei Romane de Fotbal. Romania se numară printre țările desemnate să gazduiască patru meciuri la Euro 2020, trei in faza grupelor si unul in optimile de finala Pentru acest lucru, e nevoie ca infrastructura să fie modernizata Razvan Burleanu, presedintele FRF, nu poate spune insă pană unde se va merge cu refacerea arenelor. Deocamdata cert este doar că stadioanele din Ghencea, Ștefan cel Mare si Giulesti, pe care evoluează Steaua, Dinamo si Rapid, vor trece printr-un proces complex de modernizare in perioada imediat urmatoare, pe Arena Natională urmand să se dispute optimea de finala
Razvan Burleanu nu stie incă detaliile legate de procesul de modernizare: "Dacă vor fi daramate, nu pot să vă spun acum. Dar nu cred că vor fi daramate. În mod cert pot să vă spun că vor intra intr-un proces de modernizare. Acum, practic, ramane de vazut si de analizat din punct de vedere structural, dacă prezenta structură permite o ridicare sau o anumită modernizare. În mod cert, atat stadionul Stelei, al lui Dinamo, dar si al Rapidului intră in acest proces, unul care cred că este un element de maximă importanță pentru suporterii echipelor".
Sursa: prostisport.ro
BILETE PENTRU MECIUL CU RIO AVE - DISPONIBILE
Suporterii stelisti pot achizitiona online bilete pentru partida din UEFA Europa League, unde ros-albastrii vor intalni echipa Rio Ave. Comenzile se fac pe platforma www.bileteSteaua.ro. Partida se va disputa Joi, 23 octombrie 2014, ora 20:00, pe National Arena.
Comanda bilete la Steaua - Rio Ave!
Preturile biletelor pentru partida cu Rio Ave sunt urmatoarele:
PELUZE
INELUL 3 - 15 LEI
INELUL 2 - 20 LEI
INELUL 1 - 30 LEI
TRIBUNA A II-A
INELUL 3 - 30 LEI
INELUL 2 - PERIFERIC - 40 LEI
INELUL 2 - CENTRAL - 65 LEI
INELUL 1 - PERIFERIC - 50 LEI
INELUL 1 - CENTRAL - 100 LEI
TRIBUNA I
INELUL 3 - 30 LEI
INELUL 2 - 40 LEI
VIP 3 - 150 LEI
VIP 2 - 175 LEI
VIP 1 - 200 LEI
Livrarea biletelor se realizeaza de catre FAN Courier, in intervalul 09:00-18:00. Adresa de livrare si un numar de telefon trebuie sa fie valide.
Oleg Mercenarul! Si asa s-a mai distrus un mit.
mercenar de ce? ca ai nostri au fost atat de incapabili incat n-au putut/vrut sa-l aduca cand era liber si se vehicula in presa ca o sa vina la Steaua? normal ca a fost preferat Galca... doar a venit mai pe nimic
) chiar eram curios cum o sa arate Steaua cu el pe banca acum, la ce jucatori sunt... daca atunci in 2005 echipa arata fenomenal, nu vreau sa ma gandesc acum..
La Astra antrenorii castiga mai putin decat la Steaua si sunt umiliti in ultimul hal ( a se vedea multiplele episoade Isaile - Neculai ), gratie unui patronat mai neprofesionist chiar si decat ciobanul.
Fotbalul din ziua de azi este plin de mercenari sau de profesionisti depinde din ce perspectiva privesti. In fapt, societatea din prezent te impinge sa schimbi locurile de munca ca pe sosete si sa te duci acolo unde ti-e mai bine. Din punct de vedere sportiv imi vine in cap replica lui Beane din Moneyball , "adapt or die".
Oleg Protasov a uimit la Steaua prin joc, dar nu si prin rezultate. Pentru anul 2005, insa , a venit cu niste metode straine pana atunci echipelor romanesti. Intre timp au trecut zece ani si ne-am mai "aliniat" si noi.
Dupa episodul Steaua, Oleg a petrecut o perioada buna (trei sezoane) la Dnepr, fiind demis dupa o umilita cu Bellinzona in Cupa UEFA si un debut de sezon catastrofal in stagiunea '07-'08. Cariera sa intra intr-un declin total, antrenand mai apoi doua echipe intr-un an (Kuban Krasnodar si Iraklis Salonic - demis). Dupa o pauza de un an semneaza cu FC Rostov (2010), echipa pe care o paraseste dupa un an. Povestea se repeta cu Astana (Kazakhstan), in 2012 si Dinamo Minsk, in 2013.
Asadar se poate spune ca Astra si-a tras antrenor de nivelul ei. Experientele de pana acum au demonstrat ca "ciorbele reincalizite" nu tine (a se vedea Zenga la dinam0), la fel cum nici CV-ul antrenorului nu joaca in teren (Peseiro, Conceicao, Uhrin sau Levy, toti antrenori care impresionasera prin alte parti). Sa nu deplangem deci absenta sa de pe banca noastra tehnica, caci orice lucru e bun la vremea lui, nici mai mult, nici mai putin !
Oleg Mercenarul! Si asa s-a mai distrus un mit.
N-a existat niciodata nici un mit. A existat doar o echipa Steaua care juca magnific in acea perioada, atata tot.
Bilete online pentru Derby, de marti!
FC Steaua Bucuresti anunta ca, incepand de marti, 14 octombrie, vor fi puse in vanzare online biletele pentru partida cu Javrele, programata vineri, 31 octombrie, pe Arena Nationala.
Tichetele pentru Derby vor fi disponibile pe www.biletesteaua.ro incepand cu ora 12:00, iar preturile acestora sunt urmatoarele:
PELUZE
INELUL 3 10 LEI
INELUL 2 15 LEI
INELUL 1 15 LEI
TRIBUNA A II-A
INELUL 3 20 LEI
INELUL 2 30 LEI
INELUL 1 - PERIFERIC 40 LEI
INELUL 1 - MEDIAN 60 LEI
INELUL 1 - CENTRAL 100 LEI
TRIBUNA I
INELUL 3 20 LEI
INELUL 2 30 LEI
VIP 3 50 LEI
VIP 2 100 LEI
VIP 1 150 LEI
LOJA 500 LEI
Scurt sec si la obiect :
"Fostul patron al Politehnicii Timișoara, Marian Iancu, a primit o lovitura dura in dosarul RAFO. Acuzat de evaziune fiscala, omul de afaceri a fost condamnat la 12 ani de inchisoare cu executare."
"la multi ani" Marian Iancu! ![]()
![]()
Piturca a SEMNAT cu arabii de la Al Ittihad!
Telenovela "Al Pittihad" s-a incheiat! Victor Piturca si-a reziliat contractul cu Federatia.
Razvan Burleanu este pe urmele omului care sa ne duca la Euro!
Conferinta de ADIO vineri, de la ora 12:00, la Sport.ro!
Mi-e greu sa cred ca vine Olaroiu, e prea multa liniste la arabi. Mai are rost sa vorbesc de bani?
Ideea e sa nu vina Hagi, ca ne ia dracu`.
Mi-e greu sa cred ca vine Olaroiu, e prea multa liniste la arabi. Mai are rost sa vorbesc de bani?
Ideea e sa nu vina Hagi, ca ne ia dracu`.
Crezi ca Hagi poate phuta calificarea dintr-o grupa atit de slaba? ![]()
In sfarsit !!!!!!!! Acum multi vom reveni la sentimente mai bune vizavi de echipa nationala.
Echipa nationala e echipa nationala, nu antrenorii ei. Exact ca Steaua, de exemplu!
![]()
In opinia mea, de abia acum va incepe marea balacareala, daca pune un "no name" ca pe cel de la U19. ![]()
Va veni si cu un peudo alibi in buzunar="greaua mostenire", daca o zbarceste cu Irlanda, exact ca pacaliciul ala de la U19.
Echipa nationala e echipa nationala, nu antrenorii ei. Exact ca Steaua, de exemplu!
Nu ! La echipa nationala nu faci transferuri, ci selectionezi, implicit echipa nationala este invariabil mai puternica decat Steaua.
In cazul de fata se putea vorbi de faptul ca echipa in sine devenise reprezentativa Piturca. Era frustrant sa stii ca ai un lot mai valoros, dar, din cauza selectiei ori a tacticii practici un joc slab.
Va veni si cu un peudo alibi in buzunar="greaua mostenire", daca o zbarceste cu Irlanda, exact ca pacaliciul ala de la U19.
Pacaliciul ala a fost numit pe baza CV-ului si asta m-a bucurat. Acolo ai nevoie de antrenori de tineri si juniori. In Romania nu prea exista asa ceva, cu atat mai putin antrenori care sa detina si certificari specifice. Sigur, ar putea sa-l numeasca pe Lita Dumitru si sa stim o treaba de la inceput
.
@Empyro
Nu ! La echipa nationala nu faci transferuri, ci selectionezi, implicit echipa nationala este invariabil mai puternica decat Steaua.In cazul de fata se putea vorbi de faptul ca echipa in sine devenise reprezentativa Piturca. Era frustrant sa stii ca ai un lot mai valoros, dar, din cauza selectiei ori a tacticii practici un joc slab.
1) Tu ai spus "Acum multi vom reveni la sentimente mai bune vizavi de echipa nationala."
Ca roman, simbolistic si patriotic, fata de echipa nationala INTODEAUNA nu poti sa ai decat sentimente bune, indiferent de cine este selectionerul.
Buna, slaba, nationala e nationala noastra cu romani imbracati in tricolor! Asa cum stim sa ne bucuram alaturi de ea, trebuie sa invatam sa si suferim alaturi de ea cand mai si pierde cate un meci.
Poti sa ai nemultumuri fata de anumiti jucatori si fata de selectioner, dar asta e alta mancare de peste. Ii ceri demisia, dar nu intorci spatele nationalei!!!
La fel si Steaua, sentimental este si va fi Steaua indiferent de cine o antreneaza. Nu te faci caine ca e Galca/Stan...Bran pe banca sau ciobanul actionar.
2) Referitor la U19.
Pacaliciul ala a fost numit pe baza CV-ului si asta m-a bucurat. Acolo ai nevoie de antrenori de tineri si juniori. In Romania nu prea exista asa ceva, cu atat mai putin antrenori care sa detina si certificari specifice.
Chiar tu ai spus mai sus: "La echipa nationala nu faci transferuri, ci selectionezi".
Deci pacaliciul ala de la U19 nu ii antreneaza/formeaza sa spui ca ai nevoie de "antrenori de tineri si juniori". El selectioneaza! De antrenorii de care spui tu ai nevoie la Centrele de copii si juniori, unde ii formezi.
La nationala ii aduci pe cei mai buni, gata formati, nu ii educi tu in 2-3 zile. Nici nu e timp.
Pacaliciul nu a stiut sa-i selectioneze, sa-i puna in teren si sa-i motiveze! Ma sterg undeva cu CV-ul lui, dar si cu experienta unor antrenori care se dau neintelesi si sunt varza!
La nationala ii aduci pe cei mai buni, gata formati, nu ii educi tu in 2-3 zile. Nici nu e timp.Pacaliciul nu a stiut sa-i selectioneze, sa-i puna in teren si sa-i motiveze! Ma sterg undeva cu CV-ul lui, dar si cu experienta unor antrenori care se dau neintelesi si sunt varza!
E vorba de felul in care lucrezi cu ei, in alea doua-trei zile pana la doua saptamani cat dureaza un cantonament.Nu avem rezultate fiindca educatia jucatorului tanar roman este precara, in special in sensul mentalului fragil. Jucatorii tineri sunt predispusi la inconstanta si la nivelul ala foarte usor poti scoate un rezultat bun cu Italia (de exemplu) si unul slab cu Albania.
Lipsa de rezultate poate surveni din mai multi factori :
a) cateodata sacrifici rezultatul pentru a promova jucatori noi ori a promova un anumit tip de joc. Daca in mod normal asta nu ar trebui sa intre in atributiile selectionerului, la noi se intampla datorita faptului ca multi tineri nu au meciuri in picioare (nu avem campionat B - pentru rezerve si tineri, la echipele din Liga 1 si putini au rabdare cu ei).
b) diferente de metode de lucru. La echipele de club multi sunt antrenati pe metode vechi si in acelasi fel cu lotul mare. La nationalele "mici", cel putin in teorie, se practica alt tip de antrenamente si exercitii specifice varstei.
c) lipsa de omogenitate. Cum nimeni nu se omoara sa aiba rabdare cu tinerii, se ajunge foarte usor la situatii in care pusti de 15-16 ani sunt nevoiti sa "sara" cateva trepte si sa ajunga direct la U-21. E foarte greu sa formezi un nucleu stabil la U-17 sau U-19, ca in secunda doi un jucator mai valoros e promovat la alta categorie de varsta.
d) sabotajul. Nimeni nu da importanta selectionatelor "mici", motiv pentru care asupra jucatorilor se pot face presiuni pentru a-l inlocui pe antrenorul x, in cazul in care acesta nu serveste interesele patronului y, de la clubul unde sunt legitimati jucatorii sabotori. Este un fenomen foarte des intalnit, motiv pentru care selectionerii sunt inlocuiti precum sosetele.
Cu sau fara Doru Isac, nationalele "mici" nu au mai ajuns la un turneu final din '98, cand am participat la Campionatul European U-21 din postura de organizator, neobtinand niciodata nicio calificare pe teren la un astfel de turneu.
La U-17, la fel, nu s-a obtinut niciodata nimic, iar la U-19 singurele si cele mai mari performanta dateaza de la inceputul anilor '60 (vicecampioni 1960, campioni 1962).
E de ras sa dai vrabia din mana pe cioara de pe gard. Asta a facut Burleanu, un politruc ajuns presedintele FRF din ordin politic. Desi ne saturasem de Mircea Sandu, il preferam in locul astuia.
Vremea lui Iordanescu a trecut de mult, singura speranta o reprezinta secunzii lui, antrenori in plina activitate.
Pentru evenimentul de vineri, 31 octombrie 2014, nu se mai fac rezervari/comenzi online.
FC Steaua Bucuresti anunta ca, incepand de miercuri, 29 octombrie, vor fi puse in vanzare, la casele de la National Arena, biletele pentru partida cu Dinamo, programata vineri, 31 octombrie.
Suporterii Stelei vor putea achizitiona tichetele pentru partida la sfarsitul careia va avea loc ceremonia de decernare a trofeului si medaliilor de campioni pentru jucatorii si membrii staff-ului ros-albastru dupa urmatorul program:
LUNI - 10:00 - 19:00
MARTI - incepand cu ora 10:00
Offtopic:
Doua mari personalitati ale hocheiului din ultima jumatate de veac - Gordie Howe si Viktor Tikhonov - au grave probleme de sanatate. Canadianul, de patru ori castigator al Cupei Stanley cu RedWings a suferit un sever accident vascular cerebral (din pacate, este partial paralizat), iar antrenorul "big red machine" a ajuns, daca informatia de pe www.gazeta.ru este corecta, in imposibilitatea de a-si misca membrele inferioare.
Rio Ave - Steaua, arbitrat de Marcin Borski!
Marcin Borski (41 de ani) este o cunostinta mai veche a ros-albastrilor, acesta arbitrand partida cu Napoli, scor 3-3, din Ghencea, in editia 2010-2011 a UEFA Europa League, pe care a prelungit-o cu sapte minute, la finalul carora italienii au reusit sa egaleze.
Blestemat sa fie in veci pentru ce ne-a facut atunci! ALUPIGUS, polac mizer
La o zi dupa despartirea de presedintele Dinu Vama Gheorghe, patronul clubului Astra Giurgiu, Ioan Niculae, spune ca nu stie daca va mai investi de la anul in fotbal.
Niculae pune starea sa de incertitudine pe climatul economic dificil din Romania si afirma ca doar in primele luni ale anului 2014 a cheltuit peste 50 milioane de lei la echipa Astra Giurgiu.
"Vom vedea dacă voi mai investi la anul, pentru că la situatia economică din Romania nu este de investit. Și fotbalul este o reflectare a intregii vieti economice, mai putin sociale.
E un sport in care 17 echipe pierd si una singură eventual câștigă ceva. E greu, vedeti ce se intamplă la echipe precum CFR Cluj sau Galati, care acum câțiva ani faceau 20 de milioane de euro din câștigarea campionatului si participarea in grupele Ligii Campionilor.
Sunt jucatori neplatiti de 16 luni. La noi, in 9 luni, sunt peste 50 de milioane de lei, e adevarat si cu investitiile in infrastructura cheltuiti la Astra. Iar banii ăștia trebuie să vină dintr-o altă activitate economica pentru că din fotbal nu scoti bani", a declarat Ioan Niculae la postul Sport.ro