Rica, "printul desertului", a fost probabil cel mai mare talent care a trecut pe la Steaua in mileniul III. un jucator cu niste calitati formidabile: accelerare incredibila, orientare tactica, dribling in viteza si sut exceptional din alergare, usurinta coplesitoare in joc! din pacate si un mare defect: o uriasa boemie!
este evident de acum ca Rica a ajuns la noi nepregatit psihic si de aceea in prima perioada a avut dificultati de integrare. oras mare, tentatii, bani mai multi, fumurile si anturajul nefericit. pe fond Neaga nu era un derbedeu, dar se complacea sa se iroseasca in compania unor caractere oarecum indoielnice. a pierdut enorm de mult timp cu Mutu, in perioada nefasta a acestuia, rupand in doua discotecile, organizand petreceri private si cheltuind sume uriase. MM, care e foarte atasat de el si azi "aparator" in fata lui Gigi, i-a cerut mereu sa rareasca escapadele cu Mutu, care are un alt nivel al veniturilor. se ajunsese la cheltuieli de EURO10mii pe seara, iar Neaga tinea cu greu pasul la un astfel de ritm. venea mai mereu pe la club rugandu-se sa primeasca avansuri din salariu. de aici i s-a si tras antipatia lui Gigi, care nu putea intelege ce face Rica cu banii. ca o prima masura educativa i s-a redus salariul, in ideea ca mai putini bani, mai putine distractii.
alta prietenie nefasta a fost cu aliuta, care sper ca s-a convins toata lumea ce caracter avea. in afara de viata nesportiva (desi insurat si cu doi copii, aliuta a fost obligat sa plece de acasa, dormind la hotel sau pe la prieteni urmare a unor escapade repetate cu laura andresan si alte dive), el i-a tot bagat in cap lui Neaga ca Steaua nu-l apreciaza destul si ca el trebuie sa se transfere afara, unde va castiga bani adevarati, ca in Romania doar pierde timpul, etc.?! de aici a inceput si nebunia lui Rica, care una-doua venea pe capul lui MM si Gigi, rugandu-se pentru. acceptul unui eventual transfer in strainatate. desi nu avea nimic sigur, tot cerea hartii cu pretul lui, pana cand Gigi chiar a decis ca el trebuie sa plece, caci la Steaua nu raman decat cei care isi doresc.
asa ca o anecdota, ca sa intelegeti ce gen de boem era Rica, dupa ce a semnat cu Steaua, din toti banii primiti si-a cumparat un Mercedes ultimul tip (90mii) de la "un prieten". dupa cateva saptamani s-a dovedit ca masina era furata si deci banii pierduti. a intervenit Gigi si pana la urma l-a ajutat sa o vanda, dar in mare pierdere, recuperand numai vreo 20mii.
intre toti jucatorii, Rica a continuat sa locuiasca cu chirie in diferite apartamente din Bucuresti. a stat pe langa Mariott, dar ulterior, ca sa mai economiseasca, a ajuns sa se mute undeva pe langa stadionul national. cata deosebire spre ex. fata de Dica, care a folosit banii sa-si construiasca o casa la pitesti pentru. el si toata familia?! sa nu mai spun ca multa vreme masina lui Neaga a fost o Solenza, fiind subiect de misto general intre jucatori.
oricum, cand s-a intors din Arabia, ca jucator Rica s-a schimbat. probabil ca maturizarea din teren ar fi fost urmata si de cea in viata particulara. a facut niste jocuri incredibile si scurt, a intrat in galeria marilor nume steliste. i-a crescut imediat cota, si asa a aparut oferta din Koreea adusa de ciorba. era in iarna cand Steaua izbutise sa iasa din grupele UEFA si atunci el a tot oscilat intre a pleca sau a ramane. din pacate nu a avut rabdare. stiu ca aliuta l-a indemnat sa se transfere la un salariu mai mare, cum ca e o sansa pe care sa nu o iroseasca, caci de la Steaua se pleaca greu afara, din cauza incapatanarii lui Becali si a relatiilor proaste cu giovanni. in rezumat situatia a fost cam asa: Rica a anuntat ca vrea sa plece, ciorba a primit hartie ca suma ceruta de Steaua este 1mln., koreeni au marsat si au platit banii, Rica a trimis contractul semnat de el prin fax in Koreea, dar in ultima clipa, inainte de meciul cu Valencia s-a razgandit, zicand ca vrea sa mai astepte, caci poate se va ivi ceva mai bun daca el va juca bine cu spaniolii. aici Gigi insa a zis pas, cerandu-i sa plece, caci el a batut deja palma iar banii sunt in contul Stelei. chiar l-a acuzat pe Neaga ca e derbedeu si-i face atmosfera in fata suporterilor, desi el e cel care tot timpul a solicitat eliberarea de hartii accept pentru. transfer. a fost un conflict aplanat cu greu de MM, care a incercat sa mai lase o usa deschisa.
parerea mea este ca in ultimul moment Rica chiar s-a razgandit si ar fi vrut sa mai stea. era insa prea mult pentru. Gigi care nu suporta genul acesta de comportament si care i-a reprosat mereu lui Neaga prietenia cu Aliuta si viata prea boema (stiu ca oarecum serios chiar i-a cerut lui Rica intr-o vreme sa se insoare cat mai repede, urmand ca el sa-i fie nas).
in prima faza, nici aranjamentul din Koreea nu a fost extrem de stralucit, ciorba oprindu-i 100mii din salariul anual de 320mii.
dar Rica, cu toate pacatele lui tineresti, a ramas suflet din sufletul Stelei. relatia lui cu MM s-a pastrat si astfel a existat mereu un "canal de comunicare" si cu patronatul. in plus Neaga chiar s-a mai cumintit: nu s-a insurat dar are o fetita. influentat de informatiile pozitive, Gigi si-a reconsiderat pozitia si era gata sa-l reprimeasca inapoi. din pacate contractul in Koreea era beton si nu-l puteam readuce decat daca achitam clauza de rascumparare (1mln). Steaua era gata sa plateasca ceva, sau eventual sa dea un jucator la schimb (pe Cristea), dar in nici un caz milionul solicitat (ar fi insemnat ca l-ai lasat sa joace 1,5 ani gratis). probabil ca tranzactia s-ar fi facut cumva in vara, dar a intervenit iar ciorba, care se temea ca transferul inapoi la Steaua ar fi insemnat si o reducere a comisionului sau, s-a agitat si a gasit o oferta mai buna tot in Koreea. iar un salariu anual de 800mii nu putea fi refuzat, asa ca l-am pierdut din nou pe Rica. sper ca MM sa nu-l uite pe ciorba pentru. manevra asta!
imi place sa cred ca Rica se va intoarce pana la urma. mie imi e dor de el! Rica El-Zorab!