Ca sa ai o galerie zdravana ai nevoie de oameni dispusi sa se consume puternic la un meci. Din pacate, acei oameni se gasesc acum la doua peluze, in locul unui singur grup compact si asta din ratiunile ideologice (deloc neglijabile) pe care le cunoasteti cu totii.
Asa ajungi ca la meciuri cu asistenta ridicata sau medie, sa ai o treime/jumtate care-ti canta in Peluza Nord si Sud, iar restul compus din ceea ce numiti cetateni, adica oameni care in mod normal ar fi fost la T2.
N-o sa invoc si alte tari, dar ii voi da exemplu pe italieni, fiindca romanii in materie de "ultraserie" dupa ei s-au inspirat. Grupul compact al galeriei intotdeauna este comasat la o singura peluza, ca exemple : Curva Nord (Bari, Inter, Parma, Lazio, Cagliar, Brescia, Udinese), Curva Sud (Juve, Milan, Hellas, Roma) sau alte peluza denumite Curva Fiesole - Fiorentina, Curva Pisani - Atalanta, Curva Maratona - Torino, Curva Bulgarelli - Bologna, etc.
Cu mici exceptii cam asa este prin toata lumea asta, deci pretentiile astea ca Steaua sa aiba, nu una, ci doua peluze foarte puternice sunt total exagerate.
Mai mult de atat, in Germania, peluza in care sta galeria echipei gazda, scaunele sunt inlocuite de clasicele "gradene".
Sudtribune Westfalenstadion Dortmund cu gradene :

Efectul de "musuroi" obtinut :


Nordtribune Westfalenstadion Dortmund cu scaune, unde se duc suporterii mai putin "patimasi", dar care vor sa
asiste la meci dintr-o peluza din varii motive (pret mic, atasament, etc) :

Cam asa trebuie procedat si la noi, printr-un proces de reogranizare, prin care asistati de conducerea clubului (din pacate) poti inlatura "elementele indezirabile" din peluza rezervata galeriei.
Si pentru a disipa orice dubiu, pot sa va spun ca in ceea ce ma priveste, nu sunt membru al vreuneia dintre peluze (Sud sau Nord), nu intentionez sa (re)devin si nici sa fac lobby uneia sau alteia. Tot ceea ce am spus este o realitate de fapt, un adevar incontestabil prezent in toata lumea. Galerie puternica nu poti sa faci cu doua peluze, la fel cum nici atmosfera scontata nu o poti obtine pe stadion atunci cand unii canta hais si altii cea, intr-un "carambol auditiv".