Deși a cucerit titlul și Cupa Serbiei cu Steaua Roșie Belgrad, Walter Zenga și soția sa, Raluca, se aflã în centrul unui imens scandal. Totul a pornit de la declarațile Ralucãi Zenga apãrute în revista "Star'', declarații preluate și de ziarul sîrbesc "Kurir". "La vama din Belgrad, am crezut cã o sã înnebunesc", povestește soția fostului portar impactul cu capitala Serbiei, dupã ce a fost nevoitã sã aștepte mult timp la controlul vamal. "Erau doar doi vameși încruntați la ghișee și o mulțime coloratã provenitã de la trei avioane ajunse în același timp e comasatã fãrã ordine", își amintește Raluca în jurnalul din Star. "În lumina zilei, întreg orașul pare încremenit sub un strat gros de praf, pulbere solarã și colb istoric, ca acel praf care se gãsea odinioarã pe rafturile goale ale alimentarelor comuniste", descrie Raluca Belgradul. Ea rememoreazã și primele mesaje trimise în țarã. "Limba e imposibilã. Lipsuri multe. Ziarele de scandal ne persecutã", este textul unui sms trimis unei bune prietene.
Declarațiile sale au nãscut un mare scandal în Serbia și se pare cã Ministerul de Afaceri al Serbiei ar fi cerut Ambasadei României de la Belgrad sã-i traducã cuvînt cu cuvînt textul apãrut în România și sã ia o hotãrîre în aceastã privințã. Mai mult, jurnaliștii de la "Kurir' au mãrturisit chiar cã Raluca riscã sã își piardã dreptul de ședere în Serbia, iar clubul Steaua Roșie intenționeazã sã-l demitã pe Zenga.
"Urma sã fim «deportați» în mãruntaiele fostei Iugoslavii, într-o țarã despre care nu știam nimic"
"Primul meu contact cu orașul Belgrad m-a îngrozit, nu vroiam deloc sã merg în vechea Iugoslavie"
"Culmea, pentru Iugoslavia îmi mai trebuia și vizã"
"Ne zbãteam ca o masã de refugiați ce se înghesuie pentru a prinde un loc în autobuzele salvãrii"
"Dunãrea alunecã pe lîngã clãdiri vechi și mohorîte, pe lîngã blocuri desfigurate de bombardament"
Soții Zenga au rãspuns la telefon în aeroport, tocmai cînd plecau spre Dubai și apoi în Qatar. Pentru o vacanțã, care însã s-ar putea prelungi. În timp ce antrenorul pãrea tensionat, Raluca avea o voce care trãda siguranța.
"Nu rãmîn unde nu sînt dorit"
- Walter, s-a nãscut un scandal la Belgrad...
- Da, așa e. Eu îmi apãr soția! Fragmente din articolul din "Star" au fost traduse tendențios în presa sîrbã. Raluca s-a referit doar la o singurã secvențã: a venirii la Belgrad, cînd era noapte, cald și un singur vameș la 300 de persoane.
- ªi te poate afecta?
- Sînt preocupat, vã dați seama. Am luat campionatul și Cupa, iar acum un incident ar putea sã-mi producã neplãceri.
- Crezi cã te-ar putea da afarã?
- Eu țin la Steaua Roșie și la suporterii sîrbi, dar nu rãmîn acolo unde nu sînt dorit.
"Cuvinte rãstãlmãcite"
- Raluca, cum s-a întîmplat?
- Un episod nefericit a fost relatat deformat. Mi s-au rãstãlmãcit cuvintele.
- Dar nu e nici un sîmbure de adevãr?
- A existat un moment neplãcut la aeroport, dar, între timp, s-a dat în folosințã un terminal nou, modern.
- Dar ce crezi despre sîrbi?
- Nu mi-a trecut prin minte sã-i lezez. Am o pãrere bunã despre Serbia și despre Belgrad. Dar și eu am ceva de spus: s-au simțit jigniți cã tocmai o româncã face asemenea remarce, ca și cum românii ar fi un popor de mîna a doua, care n-are dreptul la opinii!
Ambasada României nu știe nimic
Contactatã telefonic, Ambasada Românei în Serbia și Muntenegru nu deținea nici un fel de informații despre scandalul iscat. "E prima datã cînd aud despre așa ceva. Nici nu am auzit de aceastã publicație în viața mea", a declarat un angajat al ambasadei care nu a dorit sã-și dezvãluie identitatea. "Dacã doamna Zenga, în calitate de cetãțean al României, a fãcut acele declarații, își asumã responsabilitatea. Dacã are probleme, dînsa ar trebui sã se adreseze Consulatului român. E destul de complicat însã ca o persoanã sã fie expulzatã. Mai întîi ea ar trebui arestatã, dar e cale lungã pînã acolo", a spus angajatul. Consulatul României din Serbia nu a putut fi contactat pentru mai multe informații.
"Din cîte știu eu, Steaua Roșie voia oricum sã-l dea afarã pe Zenga, chiar dacã a realizat eventul. Nu crde cã afirmațiile soției au au vreo legãturã. Îi înțeleg pe sîrbi, oricine s-ar supãra dacã s-ar vorbi urît despre țara lui. Nu?"
Miodrag Belodedici
Sarbii sunt mai nebuni ca noi...am un feeling ca o sa il dea afara.
Sa vina inapoi,cu Oli director tehnic :lol: :lol: