FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Walter Zenga, EVENTUL cu Steaua Rosie in Serbia!

«1234»
***alex***06.05.2006 11:11
voi chiar credeti ca e asa atasat de Steaua, cum incearca sa ne faca sa credem?  :wink:

 

Repet... Walter Zenga : "In Romania nu voi antrena alta echipa in afara de Steaua".

El la Steaua s-a afirmat cu adevarat, cand era la National presa italiana nu prea il baga in seama, asa cu parcursul Stelei in campionat si in cupele europene a inceput sa se scrie despre el in Italia.

Este normal sa fie atasat de Steaua.

 

P.S. Poate ca incultura se numeste ca nu stii ca substantivele proprii se scriu cu litere mari!

waste06.05.2006 11:15

Norbinho taica, dar de ce-ar ajunge la dinam0? Stii ceva concret? Borcea ar spune ca e in tratative si cu Mourinho ca sa scape cu masina nevopsita :P

 

Walter s-a interesat constant de rezultatele Stelei si a venit la unele meciuri. A relansat fotbalul romanesc in Europa, prin atitudine si incredere: FC National (dupa ce ani de zile NICI O ECHIPA ROMANEASCA NU MAI TRECUSE DE PRIMUL TUR), si victoria Stelei cu valencia, + aproape campionatul dupa atatia ani negri cu mesteru' Piti.

 

Astea sunt fapte, nu vorbe dulci 8O .

waste07.05.2006 06:09

Iti amintesc ca e o treime roman: ne vorbeste limba si e casatorit cu o romanca. A vorbit frumos despre suporterii Stelei in presa din Italia si Serbia, si dupa ce a fost demis de Gigi.

 

E poate (inca) un antrenor mediocru, dar ce "mare antrenor" crezi ca ar veni sa antreneze in Romania?

 

Cine stie daca peste 10 ani nu va antrena Inter? Rijkaard sau Van Basten au primit de la inceput echipe mari, cu care era mai usor sa reuseasca.

fredyloy07.05.2006 10:26

Volim te PARTIZAN !!! Samo PARTIZAN BEOGRAD zauvek !!!

apparte07.05.2006 10:29

Pt ca multi habar n-au de istorie,da,Partizan a fost echipa armatei din Serbia si prima echipa din est care a ajuns in finala CCE!

@waste,mi se pare ca iar vorbesti fara sa stii,mai intereseaza-te de unde a plecat Rijkaard ca antrenor(cel mai simplu,intreaba-l pe feanfan)!

In ceea ce-l priveste pe Van Basten,sa traiasca tata-socru :lol: !Gurile rele spun ca de fapt el ar fi selectionerul Olandei...

I.N.Money07.05.2006 10:45

@apparte

Daca nu ma insel,Rijkaard a plecat ca antrenor de club,la Sparta Rotterdam,pe care a si retrogradat-o.

waste08.05.2006 04:22

Lui Rijkaard si Van Basten li s-au dat de la inceput nationalele Olandei, cu super jucatori. Intr-adevar, Rijkaard a retrogradat cu Sparta Rotterdam (pentru prima data in istoria lor). Aminteste-ti ce treaba a facut Del Bosque cu Madrid, tot o echipa de vedete, si ce petarda s-a dovedit a fi la Besiktas.

 

Ce treaba au povestile stanga - dreapta, zvezda - partizan, militie - Armata in ceea ce-l priveste pe Zenga ca antrenor? Am contestat eu ca partizan ar fi fost "echipa armatei" sau performantele lor din anii '60?

***alex***11.05.2006 07:57

Nu doar campion, a castigat si Cupa, astfel reusind eventul!

sorin_77711.05.2006 09:01

Am modificat numele topicului, era pacat...

Walter a reusit un lucru extraordinar, ce ciuda imi e ca nu mai este la Steaua... :(

Piece of Mind11.05.2006 09:46
Am modificat numele topicului, era pacat...

Walter a reusit un lucru extraordinar, ce ciuda imi e ca nu mai este la Steaua... :(

 

Sa spunem doar ca este o mare palma morala data celor care l-au inlaturat anul trecut.

Virgil11.05.2006 09:49

Si totusi...daca nu-l puneau pe liber sezonul trecut,anul acesta adio titlu si cupa cu Steaua Rosie.

Ne intoarcem la proverbe :

 

1.Orice sut in fund e un pas inainte.

3.Orice rau e spre bine.

Etc. :)

 

Eu cred in continuare ca anul trecut echipa a avut nevoie de socul suferit prin plecarea lui Zenga.

In sfarsit totul e bine cand se termina cu bine.

Si pentru noi si pentru el.

iancu dragosh11.05.2006 13:03
In sfarsit totul e bine cand se termina cu bine.

Si pentru noi si pentru el.

Deocamdata s-a terminat bine numai pentru el

sorin_77711.05.2006 13:09

Asteptam etapele astea si speram sa se termine bine si pentru noi...

forever_STEAUA11.05.2006 13:19

Virgil are dreptate.

Se referea la sezonul trecut. Dupa demiterea lui Zenga Steaua a castigat titlul. Deci s-a terminat bine pentru noi. Iar Zenga si-a gasit o echipa cu care a reusit eventul. Deci s-a terminat bine si pentru el.

 

Nu putem sa ne legam o viata de demiterea lui Zenga. Asa a fost sa fie. Supozitii de genul:

daca era Zenga la Steaua, bateam pe Boro ( si daca nu ajungeam pana acolo sau daca nu am fi luat titlul?), nu prea isi au rostul.

Daca ramanea Zenga nu ar mai fi fost "era" Protasov, cum ne place sa spunem. Si poate nu ar mai fi fost Steaua - Lens 4-0...

Poate cel mai bine era sa nu fie Oli, dar vom vedea asta peste 5 meciuri.

poisonsnakebite200212.05.2006 11:18

Felicitari lui Walter, si sper sa mai ajunga si pe la Steaua (Ros-Albastra) Bucuresti, daca nu la anul peste doi ani, daca nu peste trei, patru....oricum suntem tineri si poate vom mai avea ocazia sa-l vedem la Steaua!

andrei_8712.05.2006 12:12

Walter Zenga este un super antrenor! nu cred ca se va mai intoarce la noi prea curand fiindca sunt echipe din italia interesate. mi-as dori sa vina, dar cred ca e timpul sa-si realizeze visul: antrenor in serie a si la inter.

vad ca este ofertat de livorno. ar fi o idee buna. sta unu sau doi ani acolo si ajunge la contraperformerii aia nerazzuri.

adivro12.05.2006 12:12

Nu cred ca Zenga ar revenii la Steaua in acest moment, a suferit prea mult cand a fost inlaturat .. oricum Olaroiu mai are 4 etape sa dovedeasca ca este un antrenor mare si eu cred ca este .. am citit intr/un topic ca pare ingamfat ceea ce mi se pare o tampenie .. cum poti sa zici de el ca este ingamfat .. pur si simbplu nu e omu care sa faca scandal gratis pe TV. Felicitari lui Walter si la mai multe titluri cu echipa la care este sau va fi ..

KroNos^12.05.2006 12:18

Si eu spun ca daca nu ar fi fost demis, Zenga, NU am fi castigat campionatul. Oricum Zenga este mult peste Olaroiu ca antrenor, dar mai slab ca Protasov.

Zenga a fost cel mai nesustzinut antrenor din ultimii 4.

- Nu i-au fost adusi jucatorii doritzi.

- Dupa fiecare infrangere era facut praf de Gigi.

- Ii erau impusi jucatorii care sa intre in teren.

- N-a avut contract si putea fi dat afara oricand.

 

Cu Protasov la fel. Dupa o infrangere il critica Gigi + ca si lui Protasov ca si lui Zenga nu i-au fost adusi jucatorii doritzi. Lui Protasov a trebuit insa sa-i faca contract si NU putea sa-i spuna pe cine sa bage in teren.

 

Ce e surpinzator acum este ca dupa o infrangere Gigi NU se ia de Olaroiu. La fel se intampla si cand era Pitzurca antrenor, adica putea Steaua sa manace bataie 5 meciuri la rand ca Pitzurca nu era criticat de Gigi ca doar erau prieteni.

 

Inaitea returului cu Betis Gigi a spus ca daca Steaua nu o sa castige nici Cupa UEFA nici campionatul Olaroiu tot n-o sa plece de la Steaua. Sper sa castigam campionatul dar sa-l dea afara pe Olaroiu.

armanovici13.05.2006 09:34

Deși a cucerit titlul și Cupa Serbiei cu Steaua Roșie Belgrad, Walter Zenga și soția sa, Raluca, se aflã în centrul unui imens scandal. Totul a pornit de la declarațile Ralucãi Zenga apãrute în revista "Star'', declarații preluate și de ziarul sîrbesc "Kurir". "La vama din Belgrad, am crezut cã o sã înnebunesc", povestește soția fostului portar impactul cu capitala Serbiei, dupã ce a fost nevoitã sã aștepte mult timp la controlul vamal. "Erau doar doi vameși încruntați la ghișee și o mulțime coloratã provenitã de la trei avioane ajunse în același timp e comasatã fãrã ordine", își amintește Raluca în jurnalul din Star. "În lumina zilei, întreg orașul pare încremenit sub un strat gros de praf, pulbere solarã și colb istoric, ca acel praf care se gãsea odinioarã pe rafturile goale ale alimentarelor comuniste", descrie Raluca Belgradul. Ea rememoreazã și primele mesaje trimise în țarã. "Limba e imposibilã. Lipsuri multe. Ziarele de scandal ne persecutã", este textul unui sms trimis unei bune prietene.

 

Declarațiile sale au nãscut un mare scandal în Serbia și se pare cã Ministerul de Afaceri al Serbiei ar fi cerut Ambasadei României de la Belgrad sã-i traducã cuvînt cu cuvînt textul apãrut în România și sã ia o hotãrîre în aceastã privințã. Mai mult, jurnaliștii de la "Kurir' au mãrturisit chiar cã Raluca riscã sã își piardã dreptul de ședere în Serbia, iar clubul Steaua Roșie intenționeazã sã-l demitã pe Zenga.

 

"Urma sã fim «deportați» în mãruntaiele fostei Iugoslavii, într-o țarã despre care nu știam nimic"

 

"Primul meu contact cu orașul Belgrad m-a îngrozit, nu vroiam deloc sã merg în vechea Iugoslavie"

 

"Culmea, pentru Iugoslavia îmi mai trebuia și vizã"

 

"Ne zbãteam ca o masã de refugiați ce se înghesuie pentru a prinde un loc în autobuzele salvãrii"

 

"Dunãrea alunecã pe lîngã clãdiri vechi și mohorîte, pe lîngã blocuri desfigurate de bombardament"

 

 

 

Soții Zenga au rãspuns la telefon în aeroport, tocmai cînd plecau spre Dubai și apoi în Qatar. Pentru o vacanțã, care însã s-ar putea prelungi. În timp ce antrenorul pãrea tensionat, Raluca avea o voce care trãda siguranța.

 

"Nu rãmîn unde nu sînt dorit"

 

- Walter, s-a nãscut un scandal la Belgrad...

- Da, așa e. Eu îmi apãr soția! Fragmente din articolul din "Star" au fost traduse tendențios în presa sîrbã. Raluca s-a referit doar la o singurã secvențã: a venirii la Belgrad, cînd era noapte, cald și un singur vameș la 300 de persoane.

 

- ªi te poate afecta?

- Sînt preocupat, vã dați seama. Am luat campionatul și Cupa, iar acum un incident ar putea sã-mi producã neplãceri.

 

- Crezi cã te-ar putea da afarã?

- Eu țin la Steaua Roșie și la suporterii sîrbi, dar nu rãmîn acolo unde nu sînt dorit.

 

"Cuvinte rãstãlmãcite"

 

- Raluca, cum s-a întîmplat?

- Un episod nefericit a fost relatat deformat. Mi s-au rãstãlmãcit cuvintele.

 

- Dar nu e nici un sîmbure de adevãr?

- A existat un moment neplãcut la aeroport, dar, între timp, s-a dat în folosințã un terminal nou, modern.

 

- Dar ce crezi despre sîrbi?

- Nu mi-a trecut prin minte sã-i lezez. Am o pãrere bunã despre Serbia și despre Belgrad. Dar și eu am ceva de spus: s-au simțit jigniți cã tocmai o româncã face asemenea remarce, ca și cum românii ar fi un popor de mîna a doua, care n-are dreptul la opinii!

 

Ambasada României nu știe nimic

Contactatã telefonic, Ambasada Românei în Serbia și Muntenegru nu deținea nici un fel de informații despre scandalul iscat. "E prima datã cînd aud despre așa ceva. Nici nu am auzit de aceastã publicație în viața mea", a declarat un angajat al ambasadei care nu a dorit sã-și dezvãluie identitatea. "Dacã doamna Zenga, în calitate de cetãțean al României, a fãcut acele declarații, își asumã responsabilitatea. Dacã are probleme, dînsa ar trebui sã se adreseze Consulatului român. E destul de complicat însã ca o persoanã sã fie expulzatã. Mai întîi ea ar trebui arestatã, dar e cale lungã pînã acolo", a spus angajatul. Consulatul României din Serbia nu a putut fi contactat pentru mai multe informații.

 

"Din cîte știu eu, Steaua Roșie voia oricum sã-l dea afarã pe Zenga, chiar dacã a realizat eventul. Nu crde cã afirmațiile soției au au vreo legãturã. Îi înțeleg pe sîrbi, oricine s-ar supãra dacã s-ar vorbi urît despre țara lui. Nu?"

Miodrag Belodedici

 

Sarbii sunt mai nebuni ca noi...am un feeling ca o sa il dea afara.

 

Sa vina inapoi,cu Oli director tehnic :lol: :lol:

alsign13.05.2006 10:05

Sa vina acasa !!!!!!!!!!!!!!

 

Avem nevoie de Zenga .A dovedit ca este antrenor si un bun psiholog .A reusit sa formeze o echipa pentru Steaua care chiar daca in primul an nu a ajuns atat de departe , in al doilea an a ajuns in semifinalele UEFA. Are fler la schimbari si spre deosebire de Olaroiu are curaj sa joace si cu tineri sau cu jucatori care la prima vedere nu spun nimic. Cred ca ar face o echipa foarte buna cu Olaroiu. Mai degraba l-as vedea pe Zenga antrenor si Olaroiu director tehnic.

 

Am uitat un lucru. apararea nu era vraiste pe vremea lui.

 

Steaua !!!!!!! ASTEPT TITLU 23 !!!!!!!!

axl2313.05.2006 10:07

bravo lui, mai nasol e ca si-a marit cota si nu cred sa-l mai vad vreodata la Steaua, mi-ar fi placut sa se intoarca.

cat despre acel scandal cu nevasta-sa, numai prostii!

Rossoblu13.05.2006 10:27

sper din tot sufletu intr-o revenire a lui Walter la Steaua :?

IONUTZ-CIPRIAN14.05.2006 06:26

:evil: >>>BRAVO si mai apoi NO COMENT>>>> :twisted:

I.N.Money14.05.2006 09:36

Multumim Raluca :lol: ..

Melku14.05.2006 12:26

Poate multi isi doresc ca Walter sa se intoarca dar acest lucru nu o sa se intample pentru ca Oli este extraordinar de sustinut de conducere,cel putin de MM,de ce?Nu am nici cea mai vaga idee,probabil sunt impresionati de cat de dedicat este el.

In afara de asta Walter nu cred ca ar accepta sa ii ia locul lui Oli cu care este foarte bun prieten plus ca are oferta de 2 mil de euro/an de la o echipa din Qatar,da 2 mil de euro.

Debarcarea lui Walter de la SRBelgrad se spune ca era iminenta si multi considera ca au reusit eventul si datorita unui sezon mai slab prins de Partizan deci chiar daca Raluca si-a dat drumul la gura cum a facut-o de cand e cu Walter nu cred ca ar avea vreo legatura cu demiterea lui.

«1234»