O ce veste minunata!
Presedintele AFAN, Dumitru Costin, a declarat că Rapid nu va primi licenta pentru a evolua in Liga I in sezonul urmator dacă Tribunalul Bucuresti nu aprobă vineri planul de reorganziare stabilit de creditori.
"Nici macar planul ala acceptat de creditori nu a fost respectat in trei luni de zile, este clară neplata drepturilor salariale deja puse in plan. Dacă nici astea nu sunt respectate, atunci nu vad de ce judecatorul ar aproba in instanță un plan care in trei luni de zile e faramite.
În consecință, adio licență, Rapid merge in Liga a II-a, in ciuda eforturilor pe care acesti jucatori minunati le fac. Raman fară jucatori, fară licență si este posbil să se ajungă si la faliment. Rapidul iși va pierde jucatorii dacă nu intelege că trebuie să-i platească", a afirmat presedintele AFAN, potrivit Mediafax.
SC FC Rapid SA are de achitat datorii in valoare de 148.029.085 lei (aproximativ 34 milioane de euro), conform tabelului preliminar de creante admis de adminstratorul judiciar in dosarul de insolvență.
Rapid a retrogradat ultima dată in Liga secundă la finalul sezonului 1988-1989.
sursa: Dolce.ro
