FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Borussia Dortmund

«1234»
Adrian26.05.2013 15:28

Marcel Raducanu era mai brazilian ca Ronaldiho :D

 

In ziua de azi, Real, Barca, Man Utd, City, Chelsea, PSG si toate echipele bogate ale lumii s-ar bate ca berserkerii pentru unu' ca el.

 

La fel ca si Cruyff, Pele, Maradona, Marcel Raducanu e unul dintre acei jucatori care te fac sa te gandesti cam cate zeci de milioane s-ar fi platit pe el in ziua de azi.

Harald26.05.2013 15:41

Interviu Juergen Klopp pe pagina oficiala:

 

Primele cuvinte adresate echipei de Klopp dupa finala: "Capul sus baieti! Ne intoarcem. Poate nu la Wembley. Dar vrem sa incercam sa ajungem din nou in finala!".

 

Ce spuneti despre deznodamantul finalei?

Prima data felicitari lui Bayern Muechen si lui Jupp Heynckes, care chiar merita trofeul. Si noi am meritat sa ajungem in finala si am confirmat acest lucru. Atmosfera din stadion a fost extraordinara. Ce au aratat fanii nostri a fost impresionant.

 

Si ce spuneti despre meci?

A fost un joc la limita. Thomas Mueller spunea ca a avut crampe musculare; Reus, Lewandowski si altii le-au avut si ei. A fost un sezon lung pentru toti. Nu am putut rota cum a facut-o Bayern. Am tinut finala atat de deschisa in multe momente, incat chiar o puteam castiga. De-a lungul catorva perioade echipa mea a schimbat atat de bine, incat mi-au lipsit cuvintele. Marco Reus a facut asta defensiv foarte bine. Bayern nu a ajungea la jocul lor obisnuit de constructie.

 

Cum evaluati evolutia arbitrului?

Sigur au fust unele lucruri care puteau fi decise altfel. Noi respectam infrangerea absolut. Bayern a dat doua goluri, noi unul. In istoria fotbalului au fost multe decizii care au fost mai rele decat cele de astazi. Si nu stiu daca am fi castigat 11 contra 10.

 

Ce simtiti la scurt timp dupa incheierea meciului?

Imi trebuie un moment sa simt mandria pentru echipa mea, mandrie care zace in mine. Acum dezamagirea este prea mare. Cand iti doresti ceva foarte tare, doare cand nu primesti acel lucru. Echipa a dat tot, a fost in multe situatii inteligenta, a egalat meritat. In prima repriza rar a jucat o formatie atat de deschis cu Bayern cum am facut-o noi. Am fost foarte aproape. A fost un sezon extraordinar al echipei mele.

 

Puteti face deja planuri pentru viitor?

In doi ani este finala de la Berlin. Ar fi un loc foarte bun de intoarcere in finala. O sa avem mult de munca pentru constructia unei noi echipe.

 

 

Lari05.06.2013 13:24

Lewandowski: Am o intelegere cu noul club de ceva timp. Am informat conducerea lui Dortmund si sper că totul se va rezolva, ca să mă pot alatura clubului visurilor mele in această vara Ar fi cel mai bun lucru pentru ambele parti.

Omdrem05.06.2013 13:42

Sper la o campanie de transferuri serioasa vara aceasta pentru a inlocui transferurile lui Gotze si Lewandowski si din cate am inteles pleaca si Bittencourt (din pacate era un jucator care promitea) la Hannover, iar Leitner va fi imprumutat. Nu stiu care e strategia pentru ca Borussia si asa nu avea rezerve. Klopp sper ca va lua cele mai bune decizii.

Harald10.06.2013 02:09

"El va ramane aici si cu siguranță nu va pleca la Bayern. Este definitiv. I-am informat pe Robert Lewandowski si pe consilierii sai", a spus Watzke.

 

 

Omdrem10.06.2013 18:52
"El va ramane aici si cu siguranță nu va pleca la Bayern. Este definitiv. I-am informat pe Robert Lewandowski si pe consilierii sai", a spus Watzke.

 

Am vazut astazi stirea. Intr-un fel m-a incantat, dar pe cealalta parte mi-e ca va avea un sezon slab (sper sa ma contrazica) la fel cum a fost in finala UCL. A fost umbra lui Lewandowski dupa ce s-a vorbit despre un transfer la Bayern. Anul acesta, bani sunt mai multi de cat a fost in ultimii 10 ani la Borussia. Sper la o campanie serioasa de transferuri.

Harald10.06.2013 19:11

Senzatia mea, citind stirile din jurul transferului, este ca isi doreste un salariu mai mare decat cel din prezent. Exista riscul sa nu mai fie la fel de motivat daca joaca un sezon intreg cu o nemultumire.

Harald11.06.2013 13:28

Atmosfera de la finala ligii campionilor

 

 

 

Omdrem12.06.2013 17:16

Nu degeaba e Borussia are cea mai frumoasa galerie din Germania. Forza Dortmund!

blindius05.07.2013 13:04

999495_716233175055332_1692606433_n750780392.jpg

 

 

Daca am inteles bine, acesta este echipamentul oficial pentru 2013/2014

gio_stgloria13.08.2013 20:28

Mai rapid ca fulgerul. Dortmund si-a luat sprinter profesionist

 

 

 

Viteza face toti banii si pe terenul de fotbal iar Pierre-Emerick Aubameyang, proaspat adus de la St Etienne la Borussia Dortmund, este unul dintre sprintenii zilelor noastre.

 

Internationalul din Gabon a costat 13 milioane de lire sterline dar in banii ăștia nemtii au cumparat nu doar un atacant care stie să joace si in bandă ci si un adevarat recordman mondial la atletism.

 

Ultima ispravă a fotbalistului a venit chiar la ultimul antrenament. Aubameyang a oprit cronometrul la 3,7 secunde pe 30 de metri de sprint. Adică a fost mai rapid decat celebrul Usain Bolt in cursa in care jamaicanul a stabilit recordul mondial la 100 de metri.

 

Bolt a fost cronometrat pe primii 30 de metri ai cursei de la Berlin (2009) cu 3,78 secunde! Între timp atletul care este fan United dar si Bayern Munchen (este pacientul medicului campioanei, Hans-Wilhelm Mueller-Wohlfahrt) a mai luat un aur mondial la mondialele din Moscova si probabil că se roagă ca Aubameyang să nu-i facă concurență la viitoarea olimpiadă!

 

 

Alex Buturugeanu pe istoriafotbalului.com

«1234»