FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Viitorul Constanta

«123»
Bodanel12.11.2012 11:29

Data fiind lipsa de profesionalism de pe meleagurile mioritice daca lucrurile nu se schimba Viitorul va face ambele lucruri. Si bani din vanzarea de jucatori si performanta.

ebonyc14.11.2012 14:54

Cristian Gavra a înscris pentru România U21

Echipa naţională U21 a României a susţinut, marţi seară, la Nicosia, un meci de verificare contra echipei similare a Ciprului. Întâlnirea s-a încheiat la egalitate, 1-1, golul "tricolorilor mici" fiind înscris de jucătorul lui FC Viitorul Constanţa, Cristian Gavra. Acadantul Viitorului a restabilit egalitatea în min.77, când a fructificat o centrare a lui Serediuc. Gazdele deschiseseră scorul în min.10 prin Zacharias Theodorou. În min.90 Gavra a fost eliminat de arbitrul partidei.

 

FC Viitorul Constanţa a fost clubul cel mai bine reprezentat, selecţionerul Emil Săndoi utilizând şase jucători constănţeni: Alexandru Buzbuchi (titular, a fost înlocuit în min.85), Alin Toşca (titular, a jucat tot meciul), Romario Benzar (titular, a jucat până în min.70), Gabriel Iancu (titular, a jucat până în min.60), Alin Cârstocea (a intrat în joc din min.60) şi Cristian Gavra (l-a înlocuit pe Benzar în min.70).

 

academiahagi.ro

ebonyc26.11.2012 21:31

Hagi a reușit o performanță unică in fotbalul romanesc

 

Gică Hagi simte primele roade in proiectul de 10 milioane de euro de la Academia de Fotbal care ii poartă numele.

 

Hagi se poate mandri că este singurul patron din fotbalul romanesc care trimite o echipă intreagă la naționala E vorba despre lotul Under 15, condus de Florin Raducioiu.

 

La acțiunea din această saptamana in care vom intalni Turcia, Hagi are convocați 14 jucatori, printre care și fiul sau.

 

În rest, celelalte echipe ale țării mai trimit doar cinci jucatori la lot.

 

Lotul convocat:

 

PORTARI

 

Denis Jalbă 14.03.1998 Academia Hagi

 

Cosmin Durbozoancă 15.02.1998 Academia Hagi

 

FUNDAȘI

 

Tiberiu Capușă 06.04.1998 Academia Hagi

 

Virgil Ghiță 04.06.1998 Academia Hagi

 

Szabolcs Kilyen 19.03.1998 Academia Hagi

 

Andrei Vladescu 22.03.1998 Academia Hagi

 

Paul Copaci 16.09.1998 Atletico Arad

 

Fridrich Harald 20.02.1998 FC Timisoara

 

MIJLOCAȘI

 

Alexandru Trancă 13.01.1998 Academia Hagi

 

Doru Dumitrescu 25.05.1998 Academia Hagi

 

Ianis Hagi 22.10.1998 Academia Hagi

 

Carlo Casap 29.12.1998 Academia Hagi

 

Nicolae Carnaț 08.04.1998 Academia Hagi

 

Rareș Mihai 19.02.1998 FC Brasov

 

Andrei Branisteanu 12.01.1998 Atletico Arad

 

ATACANȚI

 

Damir Totic 30.07.1998 FC Timisoara

 

Andrei Ciobanu 18.01.1998 Academia Hagi

 

Robert Grecu 02.06.1998 Academia Hagi

 

Norbert Ianos 30.05.1998 Universitatea Cluj

 

Florin Coman 10.04.1998 Academia Hagi

 

onlinesport

ebonyc05.12.2012 17:42

Din pacate s-a anuntat primul transfer la Steaua. Gabriel Iancu e acontat, Steaua fiind singura echipa care se autosustine si isi permite sa ia ce e mai rasarit pe la noi.

rtj05.12.2012 17:56

Si asta saracu' unde va juca, avand in vedere tactica noastra ilustra cu doi mijlocasi defensivi si dodel cu chipciu in flancuri?

Eu zic ca s-a grabit si mai mult ca sigur ca nu isi va mai atinge potentialul.

Lari04.04.2013 18:54

O retrogradare a Viitorului Constanta ar putea dauna grav afacerilor lui Gică Hagi, care s-a imprumutat recent la o banca Regele vrea o legislatie care să oblige firmele mari să cotizeze la fotbal.

 

Echipa lui Gică Hagi a avut un inceput de an catastrofal cu doar două egaluri in cinci meciuri, combinatie de rezultate care a dus formatia pe locul 15, primul sub linia retrogradarii. E doar a continuare a rezultatelor proaste de la finalul turului, ultimul succes al constantenilor datand din octombrie, de la un meci cu Pandurii, din etapa a 13-a. Echipa plateste tribut lipsei de experiență, sustine Gică Hagi, care a fixat la inceputul anului ca obiectiv o clasare in primele 10 echipe ale clasamentului, insă acum s-ar multumi să scape de la retrogradare.

 

Cand a conceput proiectul de la Constanta, Regele s-a gandit la Viitorul ca la o echipă cu un joc atractiv, creată pentru a forma si a vinde jucatori mai departe, alimentand astfel conturile clubului. Pe termen lung, patronul Viitorului planifica o participare in cupele europene, chiar in urmatorii trei ani! Parcursul slab al echipei amenință serios planurile de viitor pentru că o retrogradare a echipei ar insemna si scaderea cotei fotbalistilor de la Constanta, iar pentru clubul lui Hagi Liga 1 este o piață de desfacere pentru jucatori mult mai atractivă in comparatie cu divizia a doua.

 

În plus, banii ce vin din drepturile TV pentru Liga 1 sunt substantiale si pot acoperi o mare parte din cheltuieli pentru o ehcipă care nu are un buget iesit din comun. A vandut doar un jucator Au trecut cam patru ani de la infiintarea clubului, iar singurul fotbalist vandut pană acum este Gabriel Iancu, la Steaua, pe 500.000 de euro, in conditiile in care Hagi a investit peste 12 milioane de euro in Academie si in prima echipă! Steaua a pus ochii si pe Alibec, insă Viitorul nu va avea nimic de câștigat, intrucat atacantul este sub contract cu Inter Milano, fiind doar imprumutat la Constanta.

 

S-a impurumutat la bancă Avem nevoie disperată de o lege a sportului, care să oblige firmele mari, multinationalele, să investească in sport. Numai asa putem reusi!, crede Hagi, care a contractat credite de la o bancă de 8 milioane de euro in ultimii patru ani pentru a sustine clubul! El a inceput să ciupeasc㝠niste bani de la diversi sponsori pentru prima echipa iar la Academie lucrarile de amenajare a bazei sportive sunt intarziate din cauza crizei.

 

Baciul vrea să inchidă scoala Gică Popescu sustine că e momentul ca proiecte ca ale sale si ale cumnatului sau să fie sprijinite Eu am ajuns la saturatie si mă gandesc foarte serios să inchid scoala pentru că este foarte greu de sustinut financiar o astfel de activitate. Gică este la inceput inca S-ar putea ca Gică atat timp cat nu este ajutat să spună pentru că bagă bani din buzunar si la un moment dat va ajunge la fundul sacului. Dacă nu ne strangem să ajutam astfel de investitii, cu legi in primul rand, o să se oprească, a spus Gică Popescu, seful Academiei de Fotbal de la Craiova.

 

Popescu, presedinte la FRF, Hagi, director 2014 va fi un an mult mai bun pentru Gică Popescu si Gică Hagi. Primul are cartile facute pentru a deveni presedinte al FRF, fiind sustinut inclusiv de actualul presedinte, Mircea Sandu.

 

Alegerea Baciului va fi urmată de o numire a lui Gică Hagi in pozitia de director tehnic al tuturor loturilor nationale. De altfel, jucatorii de la Academia Hagi si de la Viitorul Constanta sunt prezente constante in echipele de juniori si tineret ale Romaniei. Din aceste posturi, Hagi si Popescu pot directiona bani de la UEFA spre centrele de copii si juniori, chiar si ale lor.

 

N-a mai câștigat un meci din octombrie

 

Etapa Meci 24 Vaslui " Viitorul 3-2 23 Viitorul " Ceahlaul 2-2 22 Gaz Metan " Viitorul 4-1 21 Viitorul " U Cluj 1-1 20 Astra " Viitorul 2-0 19 Viitorul " Chiajna 1-1 18 FC Brasov " Viitorul 3-1 17 Severin " Viitorul 2-2 16 Viitorul " Dinamo 1-1 15 Viitorul " Steaua 0-4 14 Bistrita " Viitorul 1-1 13 Viitorul " Pandurii 2-0 Și-a deschis un local la Constanta Hagi incearcă să-și recupereze banii investiti in fotbal prin diverse modalități, iar recent si-a deschis un bar cu profil sportiv la malul marii. Gică Popescu si Ilie Dumitrescu au participat la inaugurarea H10 Sport Lounge, primul din cele 11 localuri ce vor fi deschise in Ploiesti, Brasov, Sibiu, Cluj, Timisoara, Craiova, Galati, Bacau, Suceava si Bucuresti.

 

Adevarul

Lari25.05.2013 02:05

 

mountytoma25.05.2013 06:03

comedie in doua acte, regizor neamul behaila. oare viitorul poate bate si echipe unde jucatorii nu sunt impresariati de jegosii becakati?

imi pare rau sa o spun dar proiectul laudabil al lui Hagi este deja murdar

Lari25.05.2013 16:02
Lari te numesc profet...ai "prezis" ca Viitorul va bate si pe Dinamu.....si cu toate astea ai pus X.

De ce nene?

 

Nu am pronosticat, doar ma amuzam, atunci, la gandul unei posibile victorii.

 

Am pus rezumatul extins pentru ca lumea sa vada ca si defensiva Viitorului a gresit mult in meciul cu Dinamo (uitati-va la golul marcat de Alexe, numai...), dar si apararea din Groapa a gafat ca-n meciurile aranjate. Asa cum a facut extrem de des pe parcursul acestui campionat. Mai mult, Dinamo primea bani in plus de la sponsori daca incheia acest campionat pe un loc mai sus.

 

Poate ca am vazut prea mult meciuri Rocar - Petrolul la viata mea, in anii '90 si, pentru mine, alea erau blaturi, eu stiu...

 

Lari20.06.2013 14:31

Viitorul Constanta i-a transferat pe jucatorii Ionuț Nastasie (Steaua), Alexandru Baluță si Ionuț Șerban (ambii mijlocasi de la Chindia Targoviste).

 

Cei trei jucatori vor fi prezenti la reunirea echipei, care va avea loc, joi, de la ora la ora 17.30, la baza sportivă a Academiei Hagi.

 

Ionuț Nastasie (21 de ani) ar putea fi detinut in coproprietate cu Steaua, in timp ce Alexandru Baluță (20 de ani) si Ionuț Șerban (21 de ani) au fost transferati de Viitorul.

 

"Sunt jucatori tineri, pe unii i-am avut adversari si la turneul semifinal de juniori din urmă cu doi ani (n.r - Baluță si Șerban). Avem in vedere si alti jucatori, unii tineri, altii cu experiență", a declarat presedintele Viitorului, Paul Peniu.

 

Pe de altă parte, formatia constanteană si-a stabilit si primele două partide de verificare din cantonamentul din Turcia (localitatea Bolu), pe 1 iulie cu Mordovia Saransk (Rusia) si pe 11 iulie cu Rizespor (Turcia).

«123»