- Gica mă intreb ce ai mai putea invăța tu din fotbal, mai ales de la baietii acestia care abia incearcă să scoată capul la echipa nationala
- Nu se pune asa problema. La fiecare meci ai ceva de invățat. Vezi un jucator, surprinzi o executie, observi un sistem interesant. Se produce un cumul de atitea situatii incit oricind iți poti alunga niste dubii sau ajungi să te imbogățesti cu o idee, pe care apoi s-o pui in aplicare in munca ta. - Faci in mod constant treaba asta, să urmaresti chestii de amanunt la fiecare partida sau ocazional?
- Uite, de exemplu am fost recent in concediu in Germania, unde am petrecut mult timp si am avut ocazia să vad atent Bundesliga. Toate meciurile! Recunosc că era un campionat pe care nu-l urmaream in mod deosebit. Dar am descoperit acum lucruri interesante la Dortmund, la Monchengladbach si m-a cucerit atmosfera de pe stadioanele de acolo. E un fel de a invăța al unuia care era cu ochii in special pe Real, pe Barcelona, unde am crescut si am jucat.
"Nu vreau ca fi-miu să fie exact ca mine"
- Te mai regasesti in atmosfera vestiarelor de azi?
- Se schimbă freza, camasa, pantalonii, dar la mine nu se schimbă regulile. Eu cred că o persoană care vrea să facă performanță e ambitioasa consideră fotbalul hobby-ul numarul unu, stie să gestioneze inteligent celelalte 22 de ore ale zilei in care nu e la antrenament sau la meci. Nu stiu cu ce freză aș umbla azi ca jucator sau unde mi-aș trage un tatuaj, dar sigur e că aș avea aceleasi principii. N-o să vreau niciodată ca fi-miu să fie ca mine. Doar mi-ar placea să pastreze regulile. Încerc să-l educ si-l las să prindă ce doreste si să facă ce-i mai bine pentru el.
- Cum arată omul Hagi la 47 de ani?
- Un om la casa lui, implinit, responasbil si dornic să scoată ceva din tinerii cu care ne-am angrenat in proiectul Academiei. Și un om care stie exact ce vrea, care are deja perspectiva a ceea ce va face si la 50 de ani, să spunem.
- Și ce va face?
- Am un proiect nou, care sper să arate bine. Nu pot spune deocamdată despre ce e vorba, sintem la inceput de drum, trebuie să dezvolt conceptul propus si-l voi anunta la momentul oportun. Deocamdata ne consolidam cu Academia, sintem cei mai buni de pe piață, cîștigam turnee la toate categoriile de virstă si crestem cu mentalitate de invingatori.
"Îmi trebuie cinci minute să citesc un jucator"
- La o selectie, cit timp iți ia ca să-ți dai seama de potentialul unui pusti?
- Cinci minute! Am criterii foarte clare si important e să-ți sară in ochi cu o calitate. Trebuie doar să stii la ce să te uiti. Apoi, in urmatoarele sase luni ai posibilitatea să-l cunosti, să afli ce-i pe dinauntru. În general, e greu să mă insel in aceste evaluari. Sigur, nu sunt perfect, dar cred că 8 din 10 ii ghicesc repede si corect cam ce le poate pielea. Am darul asta de a vizualiza imediat jucatorii, de a le citi orientarea in spatiu, de a tine minte foarte bine amanunte legate de fiecare. Pai, eu si acum am in cap intimplari si meciuri cu colegii mei de pe la 14 ani! Ă'sta sunt, un cusurgiu, in sensul că imi place să urmaresc jucatorii, să vad cu ce sunt dotati si ce le lipseste, să analizez si, acolo unde se poate, să ajut pe fiecare pentru a deveni mai bun, mai competitiv.
- Esti in grafic cu predictia ca in maximum zece ani, osatura echipei nationale va veni de la Academie?
- Am in momentul asta un grup de 40 de jucatori foarte buni, din care e imposibil, dar imposibil!, să nu iasă 10 de clasa Dar ii las să vorbească pe teren si le-am explicat si lor ce am invățat eu de la Cruyff: prima pagină a ziarului o faci doar tu, prin rezultate, nu prin vorbe. Fă performanță si prima pagină e a ta!
- Ne dai un nume care să insemne pariul special al lui Hagi pentru urmatorii ani?
- Nu e cazul să intru acum in discutii individuale, fiecare e capabil. Dar imi vine asa, in minte, numele lui Vina care a debutat in Liga secundă la 16 ani.
"Bumba e doar la micul dejun"
- Ce parere ai despre copilul asta, Bumba, care a avut o explozie fantastică in ultimul an?
- A luat doar micul dejun, ca să zic asa! Mai are pină să devină fotbalist mare. sunt multe examene de trecut, va fi din ce in ce mai greu. Cine are talent, razbeste mai usor, dar nu va fi simplu să se mentină la acelasi nivel. Respectul celorlalti il va cîștiga in competitie, trebuie să aibă mare grijă de drumul sau.
- Crezi că "nationala" e inscrisă in momentul asta pe drumul cel bun?
- La intrebarea asta trebuie să raspundă selectionerul. Are puterea de decizie, gindurile sale. E o intrebare periculoasă pentru mine. Sigur, eu am propria viziune, dar Piti tine acum friiele. Prima conditie e insă să avem incredere in echipa nationala in inspiratia antrenorilor, in munca jucatorilor. Oricum, trebuie să fim grijulii cu loturile de juniori, să construim echipe, să inventam fotbalisti.
"Tanase e mai dinamic, mai bine pregatit"
- Cum ar arata in versiunea lui Hagi finala ideală din acest an a Europa League? Steaua contra United, City, Atletico, Valencia?
- Ohoho! E cam greu să te opresti doar la o echipa sunt atitea nume mari venite din Champions League! Acum, cind te gindesti, poate parea imposibilă o asemenea finala dar, pas cu pas, cine stie dacă realitatea nu ne va oferi o surpriză placuta Sigur, o să fie dificil pentru Steaua in "dubla" cu Twente, mai ales că va fi primul meci oficial jucat in 2012. Dar, dacă-mi amintesc bine, cred că si Supercupa Europei pe care am cîștigat-o cu Steaua in '87, contra lui Dinamo Kiev, am luat-o in aceleasi conditii. Deci e dovedit că orgoliul suplineste uneori lipsa meciurilor oficiale.
- Tanase a aratat un inceput de an excelent si la echipa nationala si la Steaua. Un semn bun pentru startul din Europa League!
- Parcă e mai bine pregatit, e mai dinamic, rezistă mai mult. E jucatorul care poate face diferenta dintr-o faza Iar faptul că in tribună vor fi 50.000 de oameni va insemna pentru fiecare un plus, o responsabilitate, iar publicul va avea grijă să impingă echipa de la spate.
"Mi-ar placea să vad un top 100 cu golurile lui Hagi"
- Vei prelua banca tehnică a Viitorului dacă echipa promovează in Liga intii la vara
- Mai vedem ce se intimplă la noi, ce se intimplă la altii si vom decide. Deocamdată trebuie să ne facem treaba bine la club. Dacă vrei să fii cel mai bun, trebuie să-i gasesti pe cei mai buni, iar selectia devine criteriul vital. Au fost doi ani grei pină acum, ne-am pus pe picioare, iar de acum incolo lucrurile ar trebui să fie ceva mai simple. Pentru că dacă ai mecanismul pregatit, el se invirteste mai usor, doar să fii atent să nu comiti greseli, să-ți pastrezi directia.
- Steaua mai e o tentatie pentru tine? Becali a spus că greseala cea mai mare facută la club a fost că s-a certat cu Hagi.
- Da. Și? Eu ce să spun? Bine că si-a dat seama!
- Ce-ai zice, pentru final, de un top 3 al celor mai dragi goluri din cariera ta?
- Nu-mi cere asta! Mi-e imposibil! Dar chiar mi-ar placea să existe un top 100 al celor mai frumoase reusite ale lui Hagi din cele peste 300 din cariera Am dat cu stingul, cu dreptul, cu capul, de la jumatatea terenului, din 30 de metri, din lovitură liberă sau din actiune. Cum să aleg mai intii? Și nici n-am fost eu om de careu! Am marcat cam mult pentru un decar.
"Mă simt slab in politică"
Hagi recunoaste ca de-a lungul ultimilor ani, a fost momit spre politică de multi oameni interesati să-și lege partidele de numele si imaginea lui: "Nu mă pricep la lucrul asta, asa că nu mă bag. Mă simt slab in politica Eu fac doar politica sportului, un segment social care crează ambasadori adevarati pentru Romania. Sigur, imi place să mă implic in proiecte care ajută promovarea țării, asa cum e cel legat de turism".
"Ne place, nu ne place, tara trece printr-un moment greu"
"Regele" nu se sfieste să vorbească despre framintarile sociale din tara aparute la inceputul acestui an: "Se asează anumite lucruri si trebuie să reincepem o Romanie care să performeze. Ne place, nu ne place, asta e adevarul: tara trece printr-un moment greu, iar oamenii sunt de inteles. Cind eram in Italia, in Spania, in anii '90, lumea traia momente asemanatoare. Știu ce inseamna Dar, in timp, lucrurile la ei au luat-o in sus si asa va fi, pină la urma si la noi".
"În Italia, Torje mai are nevoie de timp pentru a se adapta. Și cred că nu-l ajută nici sistemul de la Udinese, nici postul pe care e folosit. El e jucator de banda e prea tinar ca să-l pui in centru" (Gică Hagi)
Cinci meciuri memorabile, dar mai putin popularizate
Mai '85: Dinamo - Sportul 0-5
"Nicolae m-a lovit rau de tot"
E meciul in care Hagi a marcat de patru ori pentru trupa din Regie: "Dinamo era presată de rezultat, iar noi am plecat cu ideea «Hai să mergem să jucam, că n-avem ce pierde!». I-am surprins. Îmi aduc aminte că Alexandru Nicolae m-a lovit rau de tot atunci, mi-a scos singe din muschi. Saracul Bucu era in poarta el le-a incasat pe toate".
Octombrie '85: Sportul - Neuchatel 4-4
"L-am speriat pe Stielike"
Unul dintre duelurile spectaculoase ale trupei din Regie, in Cupa UEFA: "Am avut atunci un duel special cu Stielike, o luptă intre experiență si tinerete. A vrut să mă cam intimideze prin comportament, dar am reusit să-l fac să se teamă el de mine, pină la urmă". Hagi a inscris atunci trei goluri, Sportul a condus la pauză cu 4-2 si a fost la un pas să intoarcă miraculos un 0-3 din tur.
Octombrie '85: Anglia - Romania 1-1
"Trebuia să marchez"
Pe Wembley, in preliminariile pentru CM '86, Hagi a facut un meci fantastic impotriva Albionului: "Am avut două bari si am jucat contra unui portar de legenda precum Shilton. Trebuia insă să marchez macar un gol, cel putin la faza la care al tras in stilp de foarte aproape".
Iunie '90: Romania - Argentina 1-1
"Schimb de tricouri cu Diego"
Provocarea duelului cu Diego Maradona, la CM din Italia: "Un meci special, pe care nu trebuia să-l pierdem ca să trecem pentru prima dată in istorie de faza grupelor la un turneu final mondial. A fost un meci nebun. Cred că am jucat mai bine ca el, am avut parte si de nenumarate faulturi. La final am facut schimb de tricouri cu el. L-am cunoscut apoi mai bine la o partidă la Vigo, in care am evoluat in selectionata stranierilor din Spania: era incredibil cu mingea la picior si avea o viziune rapidă asupra jocului".
Mai '92: Romania - Țara Galilor 5-1
"Nea Ioji mi-a zis să trag cind sunt pe ultimii 30 de metri"
Cea mai reusită repriză din istoria modernă a "nationalei", 5-0 in minutul 34: "Am dat două goluri, suturi de la distanță, asa cum mă invățase nea Ioji Bukossy cind eram mic. Mi-a cultivat această calitate, ca atunci cind sunt in ultimii 30 de metri să trag la poarta De asta, cind eram mai tinar eram si mai egoist. Nu aveam precizia pe care am capatat-o după 25 de ani, dar stiam că trebuie să incerc sutul cit mai mult posibil".
CIFRELE LUI Hagi:
LA NAȚIONALĂ'
18 ani si 6 luni avea cind a debutat la "natională", pe 10 august 1983, la Oslo, in amicalul Norvegia - Romania 0-0
20 de ani avea cind Mircea Lucescu l-a desemnat pentru prima dată capitanul "nationalei", la meciul Romania - Irlanda de Nord 0-1
65 este numarul banderolelor de capitan purtate in cei 17 ani ca "tricolor"
6 turnee finale: trei CE ('84 Franta, '96 Anglia, 2000 Belgia-Olanda) si trei CM ('90 Italia, '94 SUA, '98 Franta)
125 de selectii, locul doi in topul all-time al "tricolorilor" cu cele mai multe prezente la lot, după D. Munteanu, 134 de selectii
35 de goluri pentru "natională", dintre care 26 in meciuri oficiale
17 meciuri jucate si 3 goluri marcate la cele 6 turnee finale la care a participat
51 este numarul "nationalelor" impotriva carora a jucat
LA CLUBURI
17 ani, 7 luni si 6 zile avea la debutul in Liga 1 (Farul Constanta)
31 de goluri in 30 de meciuri a marcat pentru Sportul din postura de mijlocaș (1985/86)
6 trofee in 4 sezoane a cîștigat cu Steaua (1986-1990)
4.3 milioane de dolari a platit Real Madrid pentru roman in 1990
33 de fotbalisti au jucat si pentru Barca, si pentru Real, Hagi devenind nr. 20 in 1994
19 meciuri in 5 sezoane a pierdut Galatasaray, cu Hagi la timona in campionatul turc (1996-2001)
36 de ani avea cind a devenit selectionerul Romaniei
1 este locul ocupat de Viitorul Constanta, echipa Academiei Hagi, in sezonul actual de Liga 2