Unii spun ca nu conteaza ca merg la meciuri, ca prin asta nu gireaza "domnia" ciobanului, ca ciobanul nu sta in banii aia din bilete, ca aia reprezinta maruntis pentru Steaua....
Unii spun ca merg la meciuri pentru Steaua, ca nu inseamna ca prin asta sunt de acord cu ce face ciobanul in continuare, dar nu mai vezi niciunde nici cea mai mica forma de protest, ceva baner cat de mic, nu mai auzi nici o scandare "de bine" adresata acestuia...
Bine ca lui Stucan i se pot face banere. Ca de el ne f... pe noi grija...
______________________________________________________
Vinzarile si incasarile-record in privinta biletelor duc spre o singură concluzie » Fanii, actionari majoritari la Steaua!
Cu veniturile pe tichetele de la meciul cu detinatoarea Champions League, totalul incasarilor clubului exclusiv din bilete in acest sezon se ridică la 6 milioane de euro, adică 60 la sută din bugetul pe un an.
Steaua a pus, pentru meciul cu Chelsea, 37.000 de bilete in vinzare, online, simbată seara la ora 20:00, iar duminică dimineata, la ora 02:00, erau deja epuizate! Un record absolut de vinzari de tichete, in ciuda faptului că pretul mediu al unuia a fost de aproape 30 de euro.
Record egalat
Cum aproape sigur disputa cu detinatoarea Champions League se va disputa cu casa inchisa incasarile totale ale clubului, de pe urma biletelor, vor atinge 1,5 milioane de euro. Sumă cu care se va atinge maximumul istoric detinut de meciul cu Real Madrid, din 2006, din Liga Campionilor.
Totusi, cu banii din meciul cu Chelsea, Steaua va stabili insă un alt record all-time. Cel care se referă la banii proveniti in acest sezon doar de la suporteri. Cu tot cu reteta de la disputa cu trupa lui Abramovici, veniturile se ridică la 6 milioane de euro, ceea ce inseamnă că fanii au contribuit la 60 la sută din bugetul clubului pe intregul sezon.
Derby-urile din Liga 1 egal un milion de euro
Grosul incasarilor de la suporteri au venit de la meciurile din Europa. Cele 3 partide din grupa cu Molde, Stuttgart si Copenhaga, au adus două milioane de euro, iar cele din primavara cu Ajax si cu Chelsea, incă 2,2 milioane de euro.
Spre deosebire de alti ani insa in actualul campionat, datorită parcursului foarte bun, dar si a stadionului de 5 stele Arena Nationala Steaua a realizat importante retete financiare si la derby-uri din Liga 1. Asa s-a ajuns ca de la jocurile cu Rapid, CFR si Dinamo, toate cîștigate, să adune peste un milion de euro.
Peste 400.000 de spectatori
Steaua a disputat in acest sezon in 3 competitii diferite, Liga 1, Europa League si Cupa Romaniei, 17 meciuri pe teren propriu. La aceste jocuri, au fost prezenti 424.121 de spectatori. Cei mai multi au venit la meciul cu Stuttgart, 50.000, iar cei mai putin la jocul cu FCM Tg. Mures din Cupa cind au fost doar 4.500. Spre deosebire, CFR, care a jucat tot 17 jocuri pe teren propriu, a avut doar 140.000 de spectatori.
Doar 8.000 la case
Cum toate cele 37.000 de bilete au fost epuizate pe site, au mai ramas disponibile 13.000. Doar 8.000 dintre acestea vor fi distribuite spre vinzare la casele de la stadioanele Arena Natională si Steaua. Restul de 5.000 au fost oprite de club pentru invitatii UEFA, pentru parteneri, pentru sponsori si pentru cei de la Chelsea. Cele 8.000 de tichete vor fi puse la case in această saptamina
Bisnitarii sunt deja activi online
La putin timp după ce s-au terminat de dat cele 37.000 de tichete disponibile online, au aparut oferte pe site-ul okazii.ro. Acolo, multe persoane au scos la vinzare bilete pentru Steaua - Chelsea, din 7 martie, iar preturile sunt cu mult peste cel oficial. De exemplu, la peluze, la inelul 1, unde oficial s-a vindut cu 80 de lei, acum sunt oferite cu 250 de lei.
Pe Stamford Bridge, 2.000 de stelisti
Steaua va avea sustinere importantă si la meciul retur cu Chelsea, pe 14 martie. Clubul englez i-a informat pe sefii roș-albastrilor că le-au rezervat 2.000 de tichete, adică 5 la sută din intreaga capacitate a arenei Stamford Bridge. Returul va incepe la 22:05, in timp ce disputa de pe Arena Natională va incepe la 20:00. Ambele jocuri vor fi transmise de Pro TV, Dolce si Digi.
Hackerii au atacat site-ul
Site-ul pe care s-au comercializat biletele la meciul cu Chelsea a fost imposibil de accesat in citeva momente simbată seara. "Site-ul a fost atacat de mai multe ori. Dacă nu ar fi existat aceste probleme, tichetele s-ar fi epuizat si mai repede de cele 7 ore", au precizat ieri cei care administrează site-ul www.biletesteaua.ro
Încă 4 meciuri cu incasari mari
În afara turului cu Chelsea, Steaua mai are programate si alte jocuri in această primavară care i-ar putea aduce retetă importantă din bilete. E vorba de jocurile cu Vaslui, Petrolul si Pandurii, dar mai ales de cel cu FC Brasov. Disputa cu "stegarii" e programată in ultima etapa cind Steaua ar putea sarbatori titlul cu numarul 24 si ar avea parte de o asistență-record pe Arena Nationala
"Au fost ani in care am avut buget si mai mare, insă după ce am diminuat salariile, acum am ajuns să avem un buget mediu de 10 milioane de euro anual" (Ciobanul, patron Steaua)
80 de mii de euro sunt cheltuielile Stelei la un meci pe care il dispută pe Arena Natională cu stadionul plin in Europa
24.950 de spectatori pe meci e media Stelei in actualul sezon pentru toate jocurile de pe teren propriu, medie care va urca după disputarea turului cu Chelsea
1,5 bilete pe secundă a fost media ritmului in care s-au rezervat toate cele 37.000 de tichete in cele 7 ore pe site-ul biletesteaua.ro
400 de bilete au fost achizitionate in primul minut după ce au fost disponibile online si 8.000 in prima ora in intervalul 20:00-21:00
http://www.gsp.ro/international/Steaua-che...aua-391718.html
