Pentru cei care spuneau ca mergand la stadion nu baga bani in buzunarul ciobanului, ca nu sta ciobanul in banii aia, pentru cei care gireaza in continuare circul actual prin prezenta lor:
Steaua a dat de aur, rivalii privesc cu invidie! Nici macar Becali nu se astepta la asta! Cine ii dă 7 milioane € pentru transferuri si salarii
Steaua a dat de aur, rivalii privesc cu invidie! Nici macar Becali nu se astepta la asta! Cine ii dă 7 milioane € pentru transferuri si salarii
Fanii au adus 2.3 milioane de euro
Pană la finalul turului, suporterii adaugă aproximativ 4 milioane de euro in contul echipei
Calificarea in primavara europeană ar putea duce totalul incasarilor din bilete pe sezonul actual la 7 milioane de euro
"Steaua suntem noi", este scandarea care se aude des in tribunele Ghencea sau National Arena. Acuzati de multe ori in trecut chiar de Ciobanul că iși dau prea multă importanță, suporterii Stelei au demonstrat si in acest sezon că sunt cel putin la fel de importanti ca si "injectiile" cu bani facute de patronul clubului. Asta pentru ca de la startul acestui sezon si pană aseara la partida cu Gloria Bistrita, cei aproape 300.000 de fani care au populat cele două stadioane la meciurile Stelei de pe teren propriu au bagat in conturile clubului suma de 2,3 milioane de euro.
Dinamo si VfB Stuttgart rotunjesc suma
Cele mai mari incasari de pană acum au fost adunate, firesc, de meciurile din Europa League cu FC Copenhaga si FK Molde, atunci cand au venit la meci 48.695, respectiv 43.651 spectatori. Cu aproximativ 1,1 milioane de euro adunati pană acum in partidele importante din Europa, Steaua a mai beneficiat si de două derby-uri "generoase". 42.876 de spectatori cu Rapid si 45.803 cu CFR Cluj au mai generat venituri cumulate de aproape 600.000 de euro. În aceste conditii, totalul sumei aduse in club de spectatori ar putea ajunge la 3,5 milioane de euro pană la finalul turului, după ce roș-albastrii vor primi vizita lui Dinamo si a nemtilor de la VfB Stuttgart. Premisele sunt incurajatoare după ce pană acum s-au vandut 27.900 de bilete online pentru marele derby, de pe 4 noiembrie.
Dacă "trendul" va continua si in retur, cu o din ce in ce mai probabilă calificare in primavara europeana Steaua ar putea atinge incasari din bilete de aproximativ 7 milioane de euro, un record absolut pentru Romania.
Fanii "au platit" salariile jucatorilor
ProSport a prezentat cititorilor o analiză a banilor adusi de spectatori clubului lui Becali si sezonul trecut. Atunci, cele mai importante opt partide ale sezonului au adus incasari de 3,15 milioane de euro, cu 50.000 de euro mai mult decat valoarea totală a salariilor intregului lot de jucatori. Faptul că Steaua se autofinantează a fost demonstrat si de faptul că cele sase milioane de euro investite de Becali in cele 15 transferuri s-au intors in conturi din drepturile TV, dar si din banii veniti de la UEFA pentru participarea in Europa League.

prosport.ro