FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Ligue 1

«1234»
blindica04.03.2012 11:36

Salutari !

Deschidem acest topic pentru a discuta,daca are cineva chef sau placere,despre fotbalul francez : Ligue 1,Ligue 2,fotbalisti francezi,echipa nationala a Frantei,statistici interesante din Franta,istorie in acest sport,fotbalisti romani care joaca in Franta.

Bonne chance!

Mem004.03.2012 12:31

PSG ;

 

trebuie sa existe un soc la aceasta echipa,dupa plecarea lui Ronaldinho la Barcelona s-au cam pierdut;sper ca Ancelotti sa readuca echipa pe linia de plutire si in Europa;

 

 

* bravo pt deschiderea topic-ului blindica,o idee foarte buna;

red&blue_boy04.03.2012 13:03

Ati deschis topicul pentru Nicolita, las' ca va stiu eu ! :))

 

Allez les Girondins!!!

Mem004.03.2012 13:14
Ati deschis topicul pentru Nicolita, las' ca va stiu eu ! :))

 

Allez les Girondins!!!

 

chiar e pe val tiganusul :)) ,e bn ca i-a mai taiat din elan entorsa;

blindica04.03.2012 13:16

Da,putem discuta si despre Nicolita,de ce nu?

Cu relaxarea oferita de faptul ca a plecat de la Steaua,putem preciza ca Nicolita este om de baza la Saint-Etienne.Acesta are 15 jocuri disputate,13 ca titular si 2 ca rezerva,fiind unul dintre cei mai buni mijlocasi ai echipei.Are 3 goluri marcate si un numar de assist-uri pe care nu l-am gasit,dar sigur exista.

Probabil in Franta se lucreaza altfel cu Banel Nicolita.Desi este nascut in 1985,sunt sigur ca acolo inca il pot invata lucruri negasite prin Romania,prestatiile sale din tara fiind dintre cele mai dezamagitoare.

Ronnie04.03.2012 13:19

@blindica

 

4 pase de gol are Banel pana acum.

red&blue_boy04.03.2012 15:33
Da,putem discuta si despre Nicolita,de ce nu?

Am glumit referitor la el, sper ca nu s-a inteles altceva.

Plus ca nu mai am nimic cu Banel de cand a plecat de la Steaua. :)

 

Referitor la campionat, cred ca pana la urma va triumfa PSG. Ar fi ceva ca Montpellier sa reziste pana la final, dar nu cred. In mod normal parizienii ar trebui sa devina lideri azi.

Daniel-Ionut05.03.2012 09:24

Paris Paris Paris.

 

Explicatia? Dupa modelul Costea Mihai:

DE CE? DE MIC :D

*Alecs*05.03.2012 10:03
Paris Paris

 

on t'encule! Paris Paris on t'encule!

 

ALLEZ L'OM!

 

wurrly.gif

ebonyc05.03.2012 10:06

Daca nu mai joaca Ancelotti cu 3 inchizatori va lua PSG titlul. Astept razbunarea cu Marseille, ca in tur a fost nenorocire.

Maye05.03.2012 10:14
om.gif
red&blue_boy05.03.2012 11:26
20100823112326873.jpg
blindica05.03.2012 12:41

Dar cine a uitat sa-i voteze pe O.M.? :ohmy:

Pe Saint-Etienne nu-i place nimeni? Astia au cele mai multe titluri de campioni din Franta,10,daca nu ma insel.

red&blue_boy05.03.2012 18:22

Si Nantes au destule titluri, vreo 8, doar ca-s in Liga a doua acum.

Daniel-Ionut05.03.2012 19:01

Hai ca va dau eu clasamentul. De unule echipe nici n-am auzit, unele au disparut.

Echipa / titluri castigate:

 

Saint-Etienne - 10

Marseille - 10

Nantes - 8

Monaco - 7

Lyon - 7

Stade de Reims - 6

Bordeaux - 6

Standard Athletic Club - 5

Roubiax - 5

Nice - 4

Helvetique Marseille - 3

Lille - 3

Le Havre - 2

RCF Paris - 2

Sochaux - 2

Sete - 2

PSG - 2

Olempique Lillois - 2

Club Francais - 1

Gallila Club Paris - 1

Touricoing - 1

Saint-Raphael - 1

CA Paris - 1

Stade Francais - 1

Rouen - 1

Roubaix-Tourcoing - 1

Strasbourg - 1

Auxerre - 1

Lens - 1

ebonyc05.03.2012 19:38

Wow, Reims 6 titluri. Inseama ca au fost tari.

red&blue_boy05.03.2012 20:04
Wow, Reims 6 titluri. Inseama ca au fost tari.

Au parca si vreo doua finale de Cupa campionilor pierdute in anii '50 cu Real.

Maye05.03.2012 20:18

Mai mentionez ca simpatizam si cu Strasbourg si le mai urmaream rezultatele. Intre timp se lupta in Cupa Satelor.

red&blue_boy05.03.2012 20:28

Ca o particularitate interesanta, Ligue 1 are multe echipe campioane, iar echipele cu cele mai multe titluri au un numar mic.Cel putin in campionatele respecatabile nu stiu sa mai aiba cea mai tare echipa din tara doar 10 titluri. :)

 

Rusoaica Margarita , patroana lu' OM, vaduva lu' Robert Louis-Dreyfus :

 

459648-margarita-bogdanova.jpg

MoWeed07.03.2012 08:23
Wow, Reims 6 titluri. Inseama ca au fost tari.

Au jucat in prima finala a CCE din istorie.

 

 

Cat despre votul meu: Allez l'OM

gio_stgloria07.03.2012 10:02

OM s-a facut de ras aseara pe stadionul celor de la Evian , fiind invinsa cu 2-0. ( am avut si la pariuri peste 3 goluri , nici nu vreau sa-mi mai amintesc).

 

A , as putea zice ca simpatizez cu OM .

*Alecs*07.03.2012 10:30

OM se concentreaza acum pe Champions League, finala cu OL din Cupa Ligii si mai sunt si in sferturile Cupei Frantei. In campionat e greu sa mai prinda locul 3, dar isi pot asigura prezenta macar in Europa League prin una din cele doua cupe.

 

@red&blue_boy

 

Robert Louis-Dreyfus era varul Juliei Louis-Dreyfus aka Elaine din Seinfeld :)

red&blue_boy07.03.2012 12:43

Al naibii, de cand am pus poza cu patroana lu' OM s-au inmultit voturile pentru ei. De avea si Bordeaux asa patroana!!! :)

 

@red&blue_boy

 

Robert Louis-Dreyfus era varul Juliei Louis-Dreyfus aka Elaine din Seinfeld :)

Merci.

Nu stiam, mi s-a parut doar coincidenta de nume, stiam cum o cheama pe Elaine. :)

blindica21.03.2012 10:43

In primul meci al sferturilor Cupei Frantei s-a produs aseara o mare surpriza.

Olympique Marseille pierduse ultimele 6 meciuri din toate competitiile in care participa,acestia nedezicandu-se de prostul obicei nici chiar in aceasta competitie.

O.M. a pierdut cu 3-2 in fata necunoscutei Quevilly,meciul fiind castigat de catre anonimi in EXTRA TIME,dupa ce in primele 90 de minute scorul fusese 1-1,chiar s-asa,O.M. egaland pe final de partida.

Quevilly se afla pe locul 16 in Ligue National,probabil Liga a 3 a din Franta.Se pare ca Deschamps mai sta doar pentru urmatorul tur din Champions League,poate si pentru finala Cupei Ligii din 14.04.2012,meci ce va fi impotriva lui Lyon.

 

 

Celelalte trei meciuri din faza sferturilor se desfasoara astazi,dupa cum urmeaza:

Miercuri 21/03/12

Gazélec Ajaccio 18 : 00 Montpellier

Valenciennes 20 : 15 Stade Rennes

PSG 21 : 50 Olympique Lyon

Maye21.03.2012 10:49

OM a pierdut cu locul 16 din Liga a 3-a , pe teren neutru.

«1234»