FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Scriti baieti, scriti orice, numa scriti

«12346»
*Alecs*07.11.2011 11:15

Ideea e ca se vorbeste ca fcsteaua.ro e site-ul tuturor suporterilor stelisti, dar intrebarea e cati dintre cei care intra aici sunt cu adevarat stelisti ?

Majoritatea care intra si care se duc la meciuri sunt suporteri de rezultat, suporteri Steaua din noul val, care au ales sa tina cu aceasta echipa pentru ca e la moda si nea Gigi e cel mai tare. Au fost indoctrinati si nu ii mai poti face sa-si schimbe convingerile niciodata. In plus, dupa meciurile proaste nu intra nimeni ca sa le explici, iar dupa niste victorii normale in trecut, entuziasmante acum, dau navala si mai au si tupeul sa zica in gura mare ca si ei sunt anti-Gigi, dar merg la meciuri ca echipa se sustine la bine si la rau.

In momentul asta, calitativ, stam cel mai prost la suporteri pe stadion. Nici in Giulesti nu gasesti ce e acum la noi. Se duc toti amaratii, taranii, tiganii, cocalarii, toti emokizii, etnobotanistii, adolescenti care abia trec clasa. Pai astia abia stiu sa scrie corect, ce sa mai vorbim de inteles cand vrem sa le explicam situatia.

Unii mai se si "lauda" ca au facut o atmosfera senzationala si ca ei merg pe stadion de 3-4 ani. Sunt oameni pe aici care mergeau de zeci de ani. Ce rezulta din asta? Ca habar n-au ce inseamna cu adevarat Steaua, nu stiu ce e aia o galerie fantastica, un rezultat magnific si multe altele. Ei nu au trait cu Ritli, Matei, Militaru, Rotariu, Denis Serban, Lacatus, fratii Ilie, Vladoiu. Ei sunt contemporani cu Banel si Dodel.

Chiar as fi curios sa vad o statistica, cati dintre cei care au fost la meciul cu Valencia sau Villarreal au fost la meciul cu Rapid sau Haifa. Sau chiar, cati dintre cei care au fost cu Rapid sau Haifa, tineau cu Steaua cand a jucat cu Valencia sau Villarreal. Uitati-va ce oameni erau la tribuna(nu peluza) atunci si uitati-va ce oameni sunt acum.

Daca site-ul e acaparat de specimene cum am exemplificat mai sus, se duce naiba orice farama de stelism care mai exista in momentul asta.

Momentan, asa se duce lupta. Prin absenta. Si nu vad cu ce s-ar schimba situatia daca ne-am duce iar pe stadion si ar fi aceeasi mana de oameni care am protesta. Nu mai e nimeni acuzat ca din cauza huliganilor nu joaca echipa, echipa care sta chiar mai prost decat atunci cand se protesta, iar clubul se cam autodistruge si daca anul asta nu prinde Europa League, va avea probleme cu banii. Nu m-ar mira ca in viitor sa gaseasca Gigi o strategie sa nu obtina licenta si sa scape basma curata in fata turmei prostite, dand vina pe altii.

In schimb, daca site-ul ar fi anti-Gigi, macar stim ca suntem aici doar stelisti, calitatea comentariilor ar creste si poate cei care au renuntat sa posteze din cauza "adevaratilor" vor reveni. Nu cred ca e greu de trimis un mail tuturor celor inscrisi, asa cum se face cu felicitarile de sarbatori, pentru a-i anunta noua politica.

Marius07.11.2011 11:33
Ideea e ca se vorbeste ca fcsteaua.ro e site-ul tuturor suporterilor stelisti, dar intrebarea e cati dintre cei care intra aici sunt cu adevarat stelisti ?

 

Iti raspund eu, dupa ce imi dai definitia stelistului adevarat. Si apoi pe aia a stelistului fals.

 

Majoritatea care intra si care se duc la meciuri sunt suporteri de rezultat

 

Sa inteleg ca "suporterii adevarati" n-ai fost niciodata interesati de rezultate?

 

In momentul asta, calitativ, stam cel mai prost la suporteri pe stadion. Nici in Giulesti nu gasesti ce e acum la noi. Se duc toti amaratii, taranii, tiganii, cocalarii, toti emokizii, etnobotanistii, adolescenti care abia trec clasa. Pai astia abia stiu sa scrie corect, ce sa mai vorbim de inteles cand vrem sa le explicam situatia.

 

In momentul asta, asta e societatea. Nici Dinamo, rapid sau ce echipa mai vrei tu nu are academicieni in tribune.

 

Ca habar n-au ce inseamna cu adevarat Steaua, nu stiu ce e aia o galerie fantastica, un rezultat magnific si multe altele. Ei nu au trait cu Ritli, Matei, Militaru, Rotariu, Denis Serban, Lacatus, fratii Ilie, Vladoiu. Ei sunt contemporani cu Banel si Dodel.

 

binenteles ca aia de 17-18 ani sunt vinovati ca nu s-au nascut cu vreun deceniu mai devreme ca fie si ei "adevarati".

 

In schimb, daca site-ul ar fi anti-Gigi, macar stim ca suntem aici doar stelisti, calitatea comentariilor ar creste si poate cei care au renuntat sa posteze din cauza "adevaratilor" vor reveni.

 

deci stelist inseamna anti2gi. mersi, nu mai raspunde la prima intrebare.

Alex07.11.2011 11:43

Stelist adevarat: Stelist care pune pe primul plan, valorile clubului, pe care il intereseaza sanatatea clubului pe termen lung, care doreste sa vada juniori crescuti de club in prima echipa, care doreste o conducere profesionista cu un plan de management bine pus la punct.

 

Asta asa pe scurt.

 

Stelist fals: Stelist de rezultate pozitive, victorii cu Chiajna si Haifa, stelisti care gasesc mereu motive de a se duce la stadion(ca e meci cu Dinamo, ca e Europa League, ca imi e dor de peluza, ca vreau sa ma vad cu Ionel sa retraim nustu ce,etc.).

 

Copiii nu sunt vinovati ca s-au nascut inainte cu un deceniu. Ca si eu nu m-am nascut sa vad Steaua '86, dar am invatat ce inseamna Steaua '86, CCA anii 50, Steaua lui Marcel Raducanu,etc,etc. Se compara cu Steaua lui Dodel?

 

Giulestenii sunt giulesteni, ei intre ei de atata timp, dar aia sunt. Dinamovistii praf dintotdeauna pentru totdeauna, dar NOI am avut ALT TIP DE SUPORTERI pe stadion. Care acum stau ACASA si au fost inlocuiti de generatia noua tip samantar,cocalar,manelar.

 

Ideea e ca pe acest site sa fie oameni care sa poata discuta ceva fie si in contradictoriu, cu argumente, sa putem ridica cu adevarat nivelul discutiilor. Si da, majoritatea sunt anti-2gi, majoritatea stelistilor adevarati conform definitiei de mai sus sunt anti-2gi.

 

Ti se pare ciudat?

 

Sa facem si noi un interviu cu un fan adevarat: http://www.prosport.ro/sport-life/sport-li...maccabi-8942792 ?

 

Si ca sa facem un test, l-am rugat pe Calin sa il posteze pe prima pagina subiect principal asta cu Alina Plugaru. Sa vedem CATE comentarii si vizualizari strange, in comparatie sa zicem cu ala in engleza despre fotbalul romanesc. Asta daca mai are cineva nevoie de vreo lamurire cu ce tip de suporteri ducem lupta.

*Alecs*07.11.2011 12:10

In mare parte, ti-a raspuns Alex. Mai am de facut cateva precizari.

 

Sa inteleg ca "suporterii adevarati" n-ai fost niciodata interesati de rezultate?

 

Ba da. Dar stelistul adevarat nu incepe sa huiduie echipa si sa injure jucatorii cand sunt condusi cu 1-0 din minutul 25. Stelistul adevarat incepe sa ia aceasta atitudine la adresa jucatorilor sau a antrenorului abia cand echipa incepe sa aiba o serie negativa de rezultate. Acum, la orice partida, indiferent dupa ce meci vii, daca esti condus esti huiduit, daca conduci esti aplaudat.

Imi aduc aminte calificarea in grupele UEFA dupa dubla mansa cu CSKA Sofia. A fost Ghencea arhiplina la cateva zile distanta, la meciul din campionat cu Poli Iasi. Ne-au batut cu 0-1. Nu-mi aduc aminte ca jucatorii sa fi parasit terenul in huiduieli. Iti dai seama cum s-ar fi sters cu ei pe jos daca se intampla situatia asta acum?

 

In momentul asta, asta e societatea. Nici Dinamo, rapid sau ce echipa mai vrei tu nu are academicieni in tribune.

 

La ei a ramas acelasi tip de suporter pe care il stiu de cand ma uit la fotbal.

Pun pariu ca daca Gigi s-ar duce la Dinamo, s-ar umple Groapa ca niciodata, iar peluza de acolo va pati exact ce s-a intamplat la noi.

 

binenteles ca aia de 17-18 ani sunt vinovati ca nu s-au nascut cu vreun deceniu mai devreme ca fie si ei "adevarati"

 

Nu conteaza cand te-ai nascut, dar mi se pare inadmisibil sa te numesti fan Steaua si sa nu stii macar putina istorie, echipa din 86, cate trofee avem, sa vizionezi filmulete cum era echipa in trecut etc.

 

Iar un site anti-Gigi extremist eu nu-l vad asa rau cum poate va inchipuiti. Ar fi cam acelasi lucru, cu articole despre CSA si istorie, cu articole in momentul in care Gigi da declaratii de genul "nu ma intereseaza culorile, doar banii", articole in care echipa se face de ras prin contraperformante, iar cea mai tare cronica a meciului mi s-ar parea cea in care se trece doar numele echipelor, scorul si formatiile, PUNCT, atat. Ce ar fi mai drastic, e ca nu s-ar mai tolera "adevaratii" si cum e un comentariu ce nu are legatura cu politica site-ului, delete.

Marius07.11.2011 12:20
stelistul adevarat nu incepe sa huiduie echipa si sa injure jucatorii cand sunt condusi cu 1-0 din minutul 25. Stelistul adevarat incepe sa ia aceasta atitudine la adresa jucatorilor sau a antrenorului abia cand echipa incepe sa aiba o serie negativa de rezultate. Acum, la orice partida, indiferent dupa ce meci vii, daca esti condus esti huiduit, daca conduci esti aplaudat.

Imi aduc aminte calificarea in grupele UEFA dupa dubla mansa cu CSKA Sofia. A fost Ghencea arhiplina la cateva zile distanta, la meciul din campionat cu Poli Iasi. Ne-au batut cu 0-1. Nu-mi aduc aminte ca jucatorii sa fi parasit terenul in huiduieli.

 

De cate ori i-ai explicat lucrul asta unei "oi"? Poti sa-mi dai un link de pe forum in care ii spui unuia treaba asta?

*Alecs*07.11.2011 12:28

Daca tu ai intrat asa rar in ultimii ani pe site si nu ai citit ce se scrie, n-am ce sa-ti fac. S-au scris sute de articole, mii de comentarii si degeaba, te lupti cu morile de vant.

 

Si am mai zis, oamenii astia sunt suporteri aparuti recenti. Poti sa le explici de 100 ori, sa le desenezi, ei habar n-au sa scrie corect si avem pretentii sa le schimbam o parere cand creierul lor e limitat? Ce sa-i spun de Steaua din 2004 cand el pe vremea aia era paralel cu acest club?

Marius07.11.2011 12:35

Eu te-am intrebat ceva simplu. De cate ori i-ai explicat unei oi asa cum mi-ai explicat mie mai sus ce inseamna sa sustii cu adevarat echipa asta?

*Alecs*07.11.2011 12:37

Pana m-am saturat si am vazut ca e batut in cap. De atatea ori.

Marius07.11.2011 12:44

Ai si exemple concrete? Nu neaparat scrise de tine, sa nu crezi ca am ceva impotriva. Dimpotriva chiar.

 

Dar exista pe forum, in ultimele 2-3 luni sa zicem, posturi similare cu al tau, in care cineva, oricine, sa explice in maniera asta unei "oi", oricare, ce inseamna sa fii suporter stelist?

Alex07.11.2011 12:55

Marius, articolul de cronica dupa meciul cu Maccabi, o noua Era, asta asa doar uitandu-ma la prima pagina.

 

Nici nu mai intru in comentarii sa vad ce si cum.

Azzido07.11.2011 15:31

am revenit din vacanta.

 

Siteul asta a luat fiinta ca un site stelist, deci nu inteleg de sa irosim un potential enorm pt un caracter infect. Siteul se numeste fcsteaua.ro, a fost adus la nivelul la care este prin munca unor stelisti si din dragoste sau pasiune fata de Steaua, nu din ura fata de Becali. Eu m-as simti jignit/frustrat sa stiu ca munca mea de ani de zile la site este rebranduita pentru Becali.

Mi se pare de bun simt sa se faca alt site contra lui Becali, cum s-a facut abuzuri.com contra jandarmeriei, stelist.ro pt stelistii din generatia hi5, Steaua.ro pt fanii CSA, spurcati.ro contra javrelor sau sa se scrie si anti-becali pe fcsteaua.ro, dar majoritatea articolelor sa fie despre Steaua.

 

Sa folosesti fcsteaua.ro pt a fi exclusiv anti-becali e ca si cum ai avea domeniul antivirus.ro si ai posta stiri mondene pe el. Wtf? Nu vi se pare ca ceva nu e in regula aici ?

Deci am sa votez varianta 3, desi nu sunt foarte entuziasmat de aceasta idee, dar din 3 rele am sa o aleg pe cea mai mica.

 

 

Costi07.11.2011 15:36

vad ca exista un trend pentru pastrarea celor 2 forme, dar in lucruri separate. adica un site mai elitist, care sa continue lupta anti-Gigi doar cu anumiti oameni cu care poti discuta si un site pentru toata lumea. intrebarea mea e de ce vreti ca fcsteaua.ro sa ramana pentru toata lumea si sa se faca alt site pentru superiori si nu invers, fcsteaua.ro ramanand lupta anti-becali iar alt site, fcsteaua.net sau cum **** la tava ati vrea sa-l numim, pentru toata lumea.

 

Va intreb asta din perspectiva pe care v-am enuntat-o mai devreme, si anume infiintarea unei noi echipe din vara, decizie care ar fi urmata de ignorarea totala a echipei lui Becali. Din moment ce e clar ca nu noi suntem nebuni cand cerem plecarea jegului, ci ceilalti, de ce ar trebui sa cream alt site pentru noi in loc sa-i trimitem pe alt site pe ceilalti?

 

Asta in conditiile in care am observat ca sunt persoane care vor sa scrie despre Steaua lui Becali in continuare si nu stiu de ce ar trebui obligate sa scrie altfel. Pur si simplu, asa cum zicea si Alex, chiar daca am fi ipocriti, am fi mai putin decat suntem acum si am putea sa ne desfasuram activitatea in continuare foarte bine.

Azzido07.11.2011 16:01

Costi, eu nu vreau niciun site elitist sau aristocrat. Daca vrem asa ceva, haideti sa activam conturile manual, dupa ce luam un interviu de cultura generala fiecarui user, il obligam sa-si foloseasca propriul nume, sa dea informatii despre ei, gen poze, facebook, etc si apoi o sa avem 500 de useri, nu 50.000 si o sa fim cei mai elitisti.

Dar daca stam sa ne gandim putin, Steaua e un bun national, iar stelisti sunt si aia destepti, dar si aia prosti.

 

intrebarea mea e de ce vreti ca fcsteaua.ro sa ramana pentru toata lumea si sa se faca alt site pentru superiori si nu invers,

Asta im aduce aminte de Argaseala cand ne-a interzis accesul pe stadion desi aveam abonamente. El spunea ceva de genul: "daca sunt nevinovati sa demonstreze asta si ii lasam sa intre pe stadion". Cum s-ar spune, el ne interzicea accesul fara sa aiba nico dovada, iar noi trebuia sa ne dovedim nevinovatia, nu conta ca fusesem la meciuri, ca era mici, mari, vinovati de ceva sau nu.

Asa si tu, iei o majoriate de oameni care au tot dreptul sa fie aici (indiferent de circumstante), ii trimiti pe alt site sa o ia de la 0, iar minoritatea sta lejer aici, desi nu prea are nicio legatura cu fcsteaua.ro. Daca vrei sa diversificam exemplul, e un fel de rasismul anti-rasismului http://www.fcsteaua.ro/index/section/articles/article/15182/

 

Costi07.11.2011 16:23

pai nu le interzice nimeni sa fie stelisti, doar ca o vor face pe alt site, acesta ramanand portavocea stelistilor anti-becali, care cred ca Steaua nu are niciun viitor cu acesta.

 

Eu iti stiu parerea de mult timp si chiar daca este total opusa fata de a mea ti-o respect in totalitate. Tocmai de aceea, asa cum zice si Alex si mai ales privind in perspectiva, nu are rost sa facem ciorba asta in continuare. Unii vor doar cu Steaua, altii vor doar cu Gigi, frustrarea e mare de ambele parti si la un consens nu o sa ajungem niciodata. Un brand puternic nu o sa poata sa fie niciodata diluat, asa cum e acum.

 

Ce zici tu referitor la minoritate/majoritate este exact ceea ce s-a intamplat cu noi, suporterii stelisti. Suntem o minoritate care are dreptate(dreptatea este dovedita!!!), dar suntem o minoritate. Prin urmare nu trebuie sa facem cum vrea majoritatea. Daca majoritatea il vrea pe Gigi presedinte, asta nu inseamna ca au dreptate, ci doar ca sunt cretini. Prin urmare, nu trebuie sa fim si noi cretini.

 

Discutata de mult timp, ipoteza infiintarii unei noi echipe nu poate avea succes promovand ambele chestii. Asadar, de ce optez pentru varianta fcsteaua.ro siteul acelei echipe, care sa fie continuatoarea spiritului stelist:

 

-pe langa faptul ca o sa ne chinuim sa infiintam un nou club de fotbal si sa o luam de la 0 cu stransul de bani, jucatori, sponsori, teren, echipament, acte etc...

-ar trebui sa o luam de la 0 si cu promovarea ei, pe un site pornit de la 0, care ar oferi credibilitate aproape 0.

---ceea ce ar insemna un proiect aproape imposibil.

---daca ni s-ar spune sa il pornim si fara sa implicam in vreun fel AISS-ul, clar ar fi sortit esecului din start :)

MoWeed07.11.2011 16:43

Atunci, daca tot trebuie sa le dam suporterilor "adevarati" ce vor, haideti sa postam articolul despre Plugaru.

Sunt convins ca majoritatea celor care se numesc suporteri stelisti (eu nu pot si nu o sa numesc niciodata "stelist" pe unul care nu realizeaza cat de nociv e cancerul) ar dori sa-l vada aici. Daca majoritatea vor asta, ce conteaza ca n-are nici o legatura cu Steaua?

 

De fapt, ce vorbesc? Majoritatea suporterilor stelisti citesc sport.ro, prosport.ro sau gsp.ro. Daca tot nu vrem sa fim elitisti, hadeti sa aducem site-ul la nivelul celor enumerate mai sus. Poze cu femei dezbracate si stiri de genul "pe cine mai fute Tanase" se pot gasi usor pe internet

 

 

Serios vorbind, postez sau nu articolul? Ca un test, cum zicea Alex

Alex07.11.2011 17:03

Eu zic ca avem doua variante

 

1. Il postam fara sa punem nicio informatie de caterinca sa vedem reactii.

 

2. Il postam sub auspiciul: Pana si actritele porno plang pentru Steaua! Sau ceva de genul.

Lari07.11.2011 17:05

Nimeni din cei care au votat pentru prima varianta nu au raspuns la o interbare cat se poate de simpla, pusa si de mine, si de Marius: ce credeti ca veti schimba printr-o asemenea atitudine?

 

@Costi

Pai si daca facem/faceti echipa noua, de ce kkt sa mai strofocam sa mai schimbam ceva pentru cateva luni, ejti cu capu'?

 

Mare grija cum manageriati problema istoriei Stelei, ca un sut in kooayye doare cumplit!

 

Insist pe faptul ca "asta nu e Steaua noastra" reprezinta doar o metafora, nu un fapt. E ca si cum, daca eu am avut un profesor de toata jena la facultate, as trage concluzia ca TOATA FACULTATEA e de toata jena.

 

Sunt lucruri extrem de serioase, extrem de complexe, cu care se umbla asa cum ai grija de portelan. Daca nu chiar si mai si...

Alex07.11.2011 17:21

Am raspuns eu ce as schimba de nenumarate ori.

 

O fac inca o data.

 

Am creste nivelul discutiilor, am avea oameni vechi ca vanfootball, Jderul,etc revenind pe forum pentru ca ar avea cu cine sa discute argumentat indiferent daca in contradictoriu sau nu. Acum acesti oameni stau departe, pentru ca dupa fiecare victorie entuziasmanta cu Chiajna apar de-alde Flory_23 sau alti retardati cu sa sustinem, placile consacrate ale becalistilor,etc.

 

Cu o astfel de atitudine am trimite un semnal clar, Steaua nu este ceva cu care ne jucam, noi vrem Steaua sa fie conform valorilor care au consacrat-o in zeci de ani. Tot cu aceasta ocazie, avand un site de trolling de unde sa iasa bani, ne-am pisa mai putin pe principiile noastre, decat facem in momentul de fata, cand scriem si "despre sport" si anti-Gigi si pro-Steaua si ce mai vreti voi. Ajung sa cred ca suntem la fel ca cei care isi gasesc motive sa mearga pe stadion. De fapt nu e o diferenta mare, ei nu pot trai fara stadion, aici nu se poate trai fara sa fie despre fotbal si echipa actuala, cronici, analize,etc.

 

Nivelul de discutii ridicandu-se am putea sa cream cu adevarat un nucleu al site-ului care sa nu fie diluat. Oamenii discutand la un nivel mai ridicat vor ajunge sa vrea chestii mai ridicate si ii vor convinge si pe altii sa ni se alature. Acum cativa ani, oameni ca noi cei de aici se inregistrau pe forum si ramaneau. Pentru ca nivelul era altul. Acum dati-mi voi va rog 5 nume de oameni inregistrati in ultimii 2 ani care sa fie de un nivel suficient cat sa existe dialoguri? Suntem aceeasi de ani de zile si ne imputinam tocmai pentru ca oamenii NU II MAI SUPORTA pe idiotii care apar peste noapte cu forza Steaua, hai bajetii,etc.

 

Pe langa faptul ca ne imputinam, noi suntem inlocuiti de ei. Ceea ce s-a intamplat pe stadion, se intampla acum in mediul virtual si daca pe stadion NU am avut ce sa facem, este de DATORIA noastra sa facem ceva aici, pentru ca aici avem puterea de a stopa infectia.

 

Ascultati-ma bine, ca am talent la previziuni, eu si cu oracolul din Balcesti: Daca acum nu luam masuri clare pe site pentru a stopa inlocuirea userilor culti, educati cu cocalari si samantari in 3 ani de zile acest site o sa fie o frumoasa amintire a unor vremuri trecute.

 

Cam asta vreau sa obtin. Clar pentru toata lumea?

Lari07.11.2011 17:45

Nu, nu imi e clar absolut deloc. Eu vreau solutii practice, nu vorbe mari si goale gen "sa crestem nivelu' discutiilor".

 

Pe ce teme vor fi discutii extraordinare, daca de fotbal nu mai poate fi vorba? Ca, acum, articole de istorie avem, editoriale brutale la adresa Jegului avem, revista presei in care sa demontam tampenia crasa a presei si conducatorilor s-a facut, (avan)cronici de meci la misto s-au facut cu duiumu'.

 

Am discutat cu VanFootball inca de acum cativa ani (2008, cred) si mi-a spus ca nu mai intra atat din cauza idiotilor, e adevarat, dar, ESENTIAL, si pentru ca nu mai are despre ce fotbal sa discute. Si mai caut mesaje asemanatoare, daca le mai am in Inbox, si de la altii.

 

Asta una.

 

Doi la mana, eu unul ma simt profund jignit, ca redactor care a facut destule, cred, pentru site, ca mi se spune "ridicarea nivelului discutiilor". Prin editorialele mele, asta am incercat sa fac. Mai mult, vreo 2 ani am tot tras de o groaza de oameni ca lumea fie sa scrie articole, fie macar sa ramana pe site.

 

Nu mai am nici chef si nici energie sa misc un deget ceva pentru niste domnisoare oripilate de lumea salbatica de afara.

 

Au fost o groaza de articole super in ultimii 2-3 ani (pen'ca discutam acum de decaderea sitului, da?) la care au reactionat putini din aia "vechi si adevarati".

 

Prin urmare, trag concluzia ca nu i-a prea interesat, desi marfa a fost. Un post, doua, la articolele alea (asa cum fac oameni trecuti binisor de 40-50 de ani precum Tupac Amaru, Rosenior sau Optarul, de pilda) nu era foc.

 

Sunt satul pana peste cap de aia care se plang ca e mizerie in casa, dar nu misca un deget pentru a schimba ei ceva. Am eu, asa, o banuiala ca, daca Steaua s-ar fi luptat la titlu pana prin ultimele etape, ca in 2007, 2008, cred ca userii aia fantastici erau si acum p-aci. Pacat ca pe Porumboiu, Paszkany, Iancu si alte lepre de-astea imputite ca i-a dus ceva mai mult capu', ca altfel nu aveam noi discutiile astea de "hai sa-i atragem inapoi p-aia vechi".

Costi07.11.2011 18:00

@lari,

 

pentru a face trecerea treptat, nu brusc, pentru a forma oamenilor ideea ca aia e solutia cea buna.

referitor la istorie, nu o renegi, din contra, vom incerca sa o recuperam(partial-prin oameni exponentiali sau total-intr-un interval nedefinit, prin indreptarea erorii cu palmaresul).

MoWeed07.11.2011 18:24

Lari, desi nu-mi place sa raspund la o intrebare cu o alta intrebare, te intreb eu: ce rezolvam daca nu schimbam nimic?

 

Oricat de mult ne batem cu pumnii in piept ca atitudinea asta duplicitara ajuta, nu e asa. De fapt, nu ne face decat ipocriti. Singura data cand a parut ca site-ul asta reuseste sa convinga neutrii sa se alature protestului a fost perioada de maxim a protestului. Insa, sa-ti amintesc cum erau tratate oile pe vremea aia? Cum erau injurate, jignite, atacate si noi toleram asta? Ba, mai mult, cum erau sanctionati indvizi ca xray sau redondo cand raspundeau atacurilor sau cum era injurata dee(am luat niste exemple la nimereala)?

 

Si putinii pe care i-am convins, s-au schimbat la primul rezultat mai de Doamne-ajuta sau au ajuns la concluzia ca nu se renteaza sa renunti la placerea vietii de suporter pentru niste notiuni abstracte ca "demnitate" si "onoare". Asa ca, oricat de mult vrem, nu vom putea atrage majoritatea celor care se numesc suporteri stelisti. Pentru ca sunt prea prosti sa inteleaga ca Steaua inseamna mai mult decat becali, pentru ca sunt prea comozi sa faca ceva, pentru ca e mult mai usor sa incurajeze rahatul, pentru ca ar insemna sa renunte la viata de suporter fara garantii ca o vor putea recupera, pentru ca le place circul lui becali(am vazut oameni batrani care sa se uite bucurosi cum ii facea Jiji "arogante" lui Borcea), pentru ca sunt indobitociti de mass-media, etc.

 

Si tocmai pentru ca nu ne putem bate de la egal cu masinaria mediatica care-l sustine pe jeg, consider ca ar trebui ca, macar site-ul fcsteaua.ro sa ramana un loc de lupta anti-jeg.

 

 

 

Lari07.11.2011 18:25

Pai si esti sigur ca vrei sa faci 2 schimbari intr-un termen scurt?

 

Aia care o sa inteleaga chestia asta (eventual...), o sa fie tot aia care ii scuipa pe becalisti si acum, deci nu vad rostu' schimbarii.

 

Aia care nu o sa priceapa nimic, o sa te spameze ca pana acum, si poate ca unii vor renunta. Dar merita sa dai foc la casa, pentru a scapa de 2 gandaci?

 

Cum sa-ti atragi o masa critica importanta? Asta e intrebarea la care trebuie sa gasim raspunsul.

 

Atrag atentia si ca foarte multi din contestatarii aprigi au declarat deschis ca, daca nu ar sustine un "surogat", adica o echipa care sa-si "rezolve" palmaresul prin trafic de documente.

Lari07.11.2011 18:31
Lari, desi nu-mi place sa raspund la o intrebare cu o alta intrebare, te intreb eu: ce rezolvam daca nu schimbam nimic?

 

Oricat de mult ne batem cu pumnii in piept ca atitudinea asta duplicitara ajuta, nu e asa. De fapt, nu ne face decat ipocriti.

 

Ce nu intelegi tu si Alex, precum si toti cei care au votat pentru varianta 1, este ca DOAR NOI (ma rog, voi...) vedem ca situl nu e suficient de "Anti". Doar noi ne simtim insuficient de "Anti".

 

Iar asta o pot intelege.

 

Doar ca, din afara, lucrurile stau chiar pe dos. De la dinamovisti/rapidisti, pana la presa si Mache, la Bogdan_p, noi suntem "nenorocitii care distrug Steaua".

 

Si am mai spus-o: LUMEA NU SE IMPLICA dpdv EDITORIAL, SUNT PUTINI CEI CARE SCRIU, CARE MUNCESC.

 

Nu "politica editoriala" e de vina. Pentru ca nici in perioada 2004-2006 nu a existat o "politica editoriala", ci un cumul de factori EXTERNI: performante, clubul avea o anume directie, semifinala de Cupa UEFA, Liga Campionilor, venirea si demiterea lui Gica Hagi, sperantele in Lacatus...

 

Azzido07.11.2011 19:09

Daca tot nu vrem sa fim elitisti, hadeti sa aducem site-ul la nivelul celor enumerate mai sus. Poze cu femei dezbracate si stiri de genul "pe cine mai fute Tanase" se pot gasi usor pe internet

/quote]

Frate, hai s-o lamurim: elitist nu inseamna sa vorbesti zilnic despre Becali. Elitist nu inseamna sa te pisi pe 80 % din userii unui site. Poti fi elitist prin simplul fapt ca nu accepti rahatul zilnic debitat in presa, scriindu-ti propriile articole, avand o atitudine decenta, incercand sa imbunatatesti calitatea articolelor si a discutiilor, vorbind despre valorile adevarate cand restul savureaza rahatul ciobanului.

 

Din punctul meu de vedere fcs este cat se poate de elitist, iar in trecut nu a luat nimeni masuri drastice ca sa creasca nivelul discutiilor. Toata situatia benefica din trecut nu s-a datorat vreunei masuri luate de noi. Au fost doar niste factori care ne-au favorizat. Factorii aia au disparut si nu o sa reapara daca dam noi ban la inculti sau daca o sa-l contestam virtual pe Becali. Hai sa privim adevarul si sa nu ne mai amagim! Noi am pierdut o lupta pt ca ne-au lipsit anumite atuuri. Protestul este inexistent! Noi nu venim cu nimic nou, repetam aceleasi greseli din trecut. Ce credeti voi ca o sa realizam cu articolele anti-becali? Nu am facut asta ani de zile ? Ce am realizat? Ceva atentie din partea presei, ceva proteste pe strada in perioadele maxime, in rest nimic. Vreti sa continuati cu becali in sus, becali in jos? Foarte bine, puteti sa o faceti, dar eu nu sunt de acord sa transformati fcsteaua.ro intr-un site cu si despre becali. Vreti o noua echipa? Foarte bine, puteti sa o infiintati si sa o promovati aici ca pe un proiect al suporterilor, dar in niciun caz ca un inlocuitor al Stelei.

 

@Costi, uneori am impresia ca tu traiesti in alta tara sau pe o alta planeta. Cu ce bani o sa intretii tu o echipa, in conditiile in care noi n-am fost in stare sa strangem bani ca sa aniversam Sevilla si abia avem bani sa ne platim serverele?

Cine crezi ca o sa bage o echipa anonima in seama si o s-o sponsorizeze ? Ia exemplul echipei de hochei! Aia au destui oameni angajati, alearga in fiecare zi dupa sponsorizari, au patinoarul deja facut, au un palmares impresionant si se zbat la limita existentei facand o gramada de compromisuri, gen schimbarea numelui. Vazand toate astea tu vrei sa-mi spui ca proiectul asta e realizabil?

 

**** mea frate, noi nu putem sa facem un newsletter, un magazin online, un radio simplu si vrei sa fim noua Steaua? Hai ****...

 

 

Alex07.11.2011 19:15

Ok, am inteles.

 

In acest caz e foarte clar, jumate dorim ceva, jumate altceva. E la fel de limpede ca ne incurcam unii pe altii.

 

Cel mai cinstit e sa faca fiecare ce vrea in cazul asta, eu si asa nu am reusit sa fac nimic, va pierd timpul de pomana, o sa incerc sa vad cum/daca o sa pot sa va ajut cu ceva in continuare.

 

Cu siguranta insa unde au dreptate si Mache si bogdan_p si restul de care zici tu e ca promovand in continuare atitudinea duplicitara o sa punem si noi umarul la distrugerea Stelei.

 

Iar eu nu vreau sa iau parte la asa ceva.

 

«12346»