FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Steaua pleaca din Ghencea?

«123»
Ronnie26.06.2011 15:13

Comunicat CSA Steaua - Situatia reala a inchirierii stadionului Ghencea

 

Ciobanul a declarat că va cere in instanță un termen de sase luni pentru a-și face "bagajele" din Ghencea.

"Eu nu mai am niciun conflict cu MApN. Am primit o instiintare, in care mi se cere să evacuez baza sportiva Eu voi cere să mi se dea un termen de 6 luni, nocturna nu se poate demonta in cateva zile. Eu voi lua totul cand plec. Steaua va pleca sigur din Ghencea", a amenintat finantatorul la gsptv. (prosport)

 

stadion_steaua.jpg

 

Interviul cu Domnul Ienei de pe Libertatea.ro

 

Libertatea: Domnule Ienei, ce parere aveti de intentia lui Ciobanul de a muta echipa din Ghencea?

Emeric Ienei: Este o crimă! Cum poti să te joci asa cu o echipă care a câștigat Liga Campionilor? E o bataie de joc la adresa celor peste 3.000.000 de fani ai Stelei. E ca si cum ai taia radacinile acestei formatii. Uitati-vă ce a pățit Craiova după ce s-a mutat la Severin. Steaua a obtinut cele mai mari performante in Ghencea si aici trebuie să ramana

 

Stelei i se percepe, totusi, o chirie exorbitantă in raport cu celelalte echipe din Liga I, care platesc, in medie, 3.000 de euro pentru fiecare meci.

Bineinteles că 65.000 de euro pe lună reprezintă o suma Să nu uitam insă că in acesti bani ai si terenuri de antrenament, atat pentru echipa mare, cat si pentru grupele de juniori, sediul clubului si alte facilități. Oricum, s-a ajuns aici din cauza managementului defectuos.

 

Sugerează un parteneriat cu MApN

 

La ce vă referiti?

Ciobanul trebuia să facă un parteneriat cu MApN. Îi dadea 15-20% din actiuni si primea in schimb baza de antrenament, care ar fi fost intretinută de minister, se putea pregati la Forban, avea numai de câștigat.

 

Domnul Becali sustine că a investit peste zece milioane de euro in Ghencea si că nu este normal să i se perceapă o chirie atat de mare.

Cat a bagat? Zece milioane? Dar a câștigat 30 de milioane doar din cele trei participari din Liga Campionilor. Becali a si câștigat bani din fotbal, nu doar a finantat acest club.

 

Dincolo de considerentele financiare, Steaua a fost incurajată la Buzau, la meciul cu Astra, asa cum nu a fost niciodată in Ghencea, in ultimul an.

Fanii ar trebui să il ignore pe Ciobanul. Principala lor preocupare ar trebui să fie sustinerea echipei, nu injurarea patronului. Oare Ciobanul nu are nici o vină pentru ce se intamplă pe Ghencea?

 

Roș-albastrii vor juca la Buzau!

Presat de faptul că nu va primi licență dacă nu va prezenta, pană la sfarsitul acestei luni, contractul cu un stadion licentiat, Ciobanul s-a miscat rapid si a ajuns la un acord cu Primaria Buzau: Nu e vorba de demarat negocierile cu cei de la Buzau, acolo jucam sigur. Am prezentat si contractul cu stadionul, care este omologat.

 

Ce parere aveti despre posibila mutare a echipei din Ghencea?

 

Kellerman26.06.2011 16:04
Dincolo de considerentele financiare, Steaua a fost incurajată la Buzau, la meciul cu Astra, asa cum nu a fost niciodată in Ghencea, in ultimul an.

 

Arsenal1886Steaua194726.06.2011 16:14

Ce idiotenie de om e ciobandante asta :-< ... nu se lasa pana nu termina echipa asta de tot.

Daniel-Ionut26.06.2011 16:59

Ca si in vara trecuta... nu cred ca o sa plece din Ghencea.

1. NU are bani de National Arena. In Ghencea MAPN a spus ca ii inchiriaza stadionul pentru aproximativ 22.000 euro/lunar, pe National Arena, Sorin Oprescu a declarat mai de mult ca oricine este interesat sa joace acolo, chiria va fi intre 10.000 si 400.000 de euro/luna, este un stadion mare, costurile de intretinere sunt ridicate, plus ca se vrea recuperarea investitiei.

2. In Ghencea pe langa stadion, ar avea si toate bazele si facilitatile fara sa mai plateasca nimic in plus, pe National ar avea DOAR stadionul pentru suma cuprinsa intre 10.000 si 400.000 e, iar pentru restul ar trebui sa mai plateasca inchirierea bazelor de antrenament in diferite zone.

3. National Arena nu e Ghencea, si clar biletele nu vor mai fi de minim 10 lei, deci audienta mai scazuta. Pe Ghencea se scotea un profit foarte bun din abonamente, bilete/sezon. Pe National, nu stiu cine si-ar putea face abonament de exemplu in situatia asta incerta de la club (azi jucam la Pitesti maine la Buzau poimaine pe National).

4. Odata cu mutarea pe National, scade si popularitatea echipei in randul oamenilor care vin pe stadion, si totodata cu aceasta scadere, o sa scada si popularitatea lui (si nu e prost sa se "sinucida" in asemenea hal).

 

Cu amenintarile astea ca ma mut pe National, la Pitesti, la Buzau, etc, nu incearca decat sa scoata un pret bun pentru noul contract cu MAPN, si sa isi faca o imagine de om "talharit" de catre MAPN printr-o chirie atat de mare.

iNsTiGaToR26.06.2011 17:08

Intre 10.000 (zece mii) si 400.000 (patru sute de mii) de euro? :w00t:...nu e cam mare diferenta? :))

Daniel-Ionut26.06.2011 17:11

Nu, nu e mare. Uite declaratiile mai jos:

 

"Întretinerea acestui stadion ne costă 5 milioane de euro anual. Dacă o echipă va dori să-și joace meciurile aici, va trebui să platească 400.000 de euro pe lună!", a spus Hreapcă pentru Pro TV.

 

Construirea arenei nationale a insemnat o mare gaură in bugetul primariei, insă speram ca in 2-3 ani să ne recuperam investitia prin vanzarea de reclame in jurul arenei, a biletelor si a chiriei cluburilor ce vor juca aici. Chiria poate pleca de la 10.000 de euro pe lună pană la 400.000., a spus Sorin Oprescu, primarul capitalei.

vlad26.06.2011 17:48
Nu, nu e mare. Uite declaratiile mai jos:

 

"Întretinerea acestui stadion ne costă 5 milioane de euro anual. Dacă o echipă va dori să-și joace meciurile aici, va trebui să platească 400.000 de euro pe lună!", a spus Hreapcă pentru Pro TV.

 

Construirea arenei nationale a insemnat o mare gaură in bugetul primariei, insă speram ca in 2-3 ani să ne recuperam investitia prin vanzarea de reclame in jurul arenei, a biletelor si a chiriei cluburilor ce vor juca aici. Chiria poate pleca de la 10.000 de euro pe lună pană la 400.000., a spus Sorin Oprescu, primarul capitalei.

Tot prostii sa plateasca ce au tras smecherii pe parcursul derularii proiectului. S-au dublat costurile la stadion pentru niste lucrari suplimentare aprobate fraudulos de cei care ar fi trebuit sa vegheze la respectarea contactului initial. Cate magarii de genul asta am vazut. Doar ca erau sume mai mici ,recunosc. In jur de 20 de milioane de euro.

Probabil ca utlitatile:gaz ,curent,apa nu vor depasi 10 la suta din 400 de mii/luna. Doar firmele de curatenie si paza nou infiintate pentru acest obiectiv sa fie ceva mai scumpe: cam 300 de mii/luna. Dar cine va vedea facturile vreodata?

 

 

Kellerman26.06.2011 17:51

Deci pe National Arena va juca doar nationala, pentru ca mi-e greu sa cred ca da cineva 800.000 pe luna (2 etape).

Daniel-Ionut26.06.2011 17:54
Deci pe National Arena va juca doar nationala, pentru ca mi-e greu sa cred ca da cineva 800.000 pe luna (2 etape).

 

Este vorba de maxim 400.000 E pe luna, nu pe meci.

Arsenal1886Steaua194726.06.2011 18:05

Oamenii care s-au ocupat de stadion oricum au calculat termenul de recuperare al investitie.... inca dinainte sa inceapa constructia stadionului ;) nu stau ei in baza unor echipe doritoare sa joace acolo.

vlad26.06.2011 18:09
Oamenii care s-au ocupat de stadion oricum au calculat termenul de recuperare al investitie.... inca dinainte sa inceapa constructia stadionului ;) nu stau ei in baza unor echipe doritoare sa joace acolo.

 

Asta inseamna ca daca nu joaca nimeni acolo ne baga la intretinere in plus? :)

Arsenal1886Steaua194726.06.2011 18:13

Nu ma intreba :P habar nu am ... dar te asigur ca se calculeaza termenul de recuperare al investitiei inainte de orice incepere a unui proiect.

vlad26.06.2011 18:18
Nu ma intreba :P habar nu am ... dar te asigur ca se calculeaza termenul de recuperare al investitiei inainte de orice incepere a unui proiect.

 

Pesemne ca beneficarii lucrarii iau in calcul evenimentele artistice. La pretul cerut de oragnizatorul concertului se adauga si adaosul primariei. Daca Justin Bieber ne cere 100 de euro pe bilet cu siguranta ca pretul final va fi de 300 de euro/bilet. Pentru artistul acesta sunt dispus sa platesc doar primariei cei 200 de euro!

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE26.06.2011 18:36

In Ghencea mai veneam, dar daca va fi asa nici acasa cu Dinamo nu o-sa mai vin daca nu se va juca in Ghencea.

Arsenal1886Steaua194726.06.2011 18:50
Pesemne ca beneficarii lucrarii iau in calcul evenimentele artistice. La pretul cerut de oragnizatorul concertului se adauga si adaosul primariei. Daca Justin Bieber ne cere 100 de euro pe bilet cu siguranta ca pretul final va fi de 300 de euro/bilet. Pentru artistul acesta sunt dispus sa platesc doar primariei cei 200 de euro!

 

 

Sa-mi dea 300 de euro ca sa merg la concertul lui si nici asa nu cred ca m-ar convinge :))

 

 

on: Sper ca pana la urma sa se rezolve situatia ... nimic nu se compara cu acasa .

Regele Fotbal29.06.2011 06:54

Steaua: Alecsandrescu se rasucește in mormant

Ca in fiecare sezon, Steaua a pornit la drum, in vara trecuta avand obiectiv titlul. Cu Victor Pițurcă revenit după șase ani pe banca roș-albaștrilor, cel mai titrat club romanesc se pregatea să revină pe linia de top de la mijlocul primului deceniu al acestui mileniu. Mierea n-a curs insă decat cateva saptamani. Între Gigi și Piți, doi capoși, s-a iscat o zarva și ex-selecționerul a plecat.

 

continuarea la http://www.regelefotbal.ro/Romania/Steaua-...este-in-mormant

Daniel-Ionut29.06.2011 17:46

Invitat in studio la Radio GSP, Bobby Durbac, responsabil pe departamentul de marketing al Stelei, spune că finantele clubului ar putea avea mult de suferit dacă echipa se va muta pe alt stadion decit Ghencea.

 

Daca Ciobanul va face o economie la capitolul chirie, mai ales ca echipa sa va juca gratis la Buzau, pierderile ar putea fi mult mai mari, o serie de sponsori amenințind cu ruperea contractelor.

 

"3 milioane de euro s-au facut in sezonul trecut, iar asta doar din departamentul de marketing. Din declaratiile lui Ciobanul, imi dau seama că nu are toate informatiile transmise corect, dacă vrea să renunte asa usor la acest departament.

 

Ideea de bază este să progresezi, nu să regresezi. Dacă Steaua va parasi Ghencea, nu va mai exista magazinul oficial, poate doar muzeul să fie mutat", a declarat Durbac la Radio GSP.

 

35.000 de euro ar costa-o pe Steaua fiecare meci jucat pe National Arena

 

21.000 este chiria cerută de MAPN pentru inchirierea bazei sportive din Ghencea

ebonyc30.06.2011 07:19
Invitat in studio la Radio GSP, Bobby Durbac, responsabil pe departamentul de marketing al Stelei, spune că finantele clubului ar putea avea mult de suferit dacă echipa se va muta pe alt stadion decit Ghencea.

 

Daca Ciobanul va face o economie la capitolul chirie, mai ales ca echipa sa va juca gratis la Buzau, pierderile ar putea fi mult mai mari, o serie de sponsori amenințind cu ruperea contractelor.

 

"3 milioane de euro s-au facut in sezonul trecut, iar asta doar din departamentul de marketing. Din declaratiile lui Ciobanul, imi dau seama că nu are toate informatiile transmise corect, dacă vrea să renunte asa usor la acest departament.

 

Ideea de bază este să progresezi, nu să regresezi. Dacă Steaua va parasi Ghencea, nu va mai exista magazinul oficial, poate doar muzeul să fie mutat", a declarat Durbac la Radio GSP.

 

35.000 de euro ar costa-o pe Steaua fiecare meci jucat pe National Arena

 

21.000 este chiria cerută de MAPN pentru inchirierea bazei sportive din Ghencea

 

Vesti bune din partea lui Durbac.

Daniel-Ionut30.06.2011 17:09

MM a dezvaluit cit va costa cel mai ieftin bilet la un meci de pe teren propriu al Stelei, indiferent că partida se va juca pe National Arena sau la Buzau.

 

"Vor fi preturi foarte accesibile. La peluze, in meciuri contra Mioveniului sau Ceahlaului de exemplu, biletele vor costa 5 lei. Fanii au primit foarte bine, ca niste oameni destepti, vestea mutarii de pe Ghencea pe National Arena. Au inteles situatia, am discutat cu ei si totul e in regula Stadionul va fi plin la meciurile Stelei, pentru ca pe lingă fanii inraiti ai nostri, vor veni si altii pentru stadion, care este fantastic, cel mai bun din tară", a spus MM la DigiSport.

 

N-am incredere in ****, tine minte bine, mai ales n-am incredere in **** MASCULINE ! :finger:

danidanidani30.06.2011 18:02
MM a dezvaluit cit va costa cel mai ieftin bilet la un meci de pe teren propriu al Stelei, indiferent că partida se va juca pe National Arena sau la Buzau.

 

"Vor fi preturi foarte accesibile. La peluze, in meciuri contra Mioveniului sau Ceahlaului de exemplu, biletele vor costa 5 lei. Fanii au primit foarte bine, ca niste oameni destepti, vestea mutarii de pe Ghencea pe National Arena. Au inteles situatia, am discutat cu ei si totul e in regula Stadionul va fi plin la meciurile Stelei, pentru ca pe lingă fanii inraiti ai nostri, vor veni si altii pentru stadion, care este fantastic, cel mai bun din tară", a spus MM la DigiSport.

 

N-am incredere in ****, tine minte bine, mai ales n-am incredere in **** MASCULINE ! :finger:

 

care fani ??

 

Mihai Stoica pentru noi esti Mircea solcanu doi.

clausblaus30.06.2011 18:37

Bine zis MM-ule,fanii inraiti ai "vostri",da' asta nu este totuna cu fanii inraiti ai Stelei!

red&blue_boy30.06.2011 19:16

MM continua sa se faca de cacao ...

footballfan02.07.2011 08:38

De ce nu se face o echipă cum au facut suporterii lui MU, si anume FC United of Manchester? Cind clubul a fost cumparat de Glazer, au protestat o vreme, dar dacă au vazut ca nu rezolvă nimic si-au creat propria echipa Cresc de la an la an si au probabil cea mai pasionată si frumoasă galerie in spiritul fotbalului englez care chiar tine la echipa lor. E o echipă in care suporterii sunt cei care finantează clubul si iau deciziile in club prin vot democratic. Pe pagina clubului (http://www.FC-utd.co.uk) au totul despre organizare, management, etc.

De ce să stai si să-l injuri pe Becali, să te saturi pană-n gat de fotbalul lui mitică cand se poate face un astfel de proiect. Printre suporterii Stelei sunt oameni mai capabili managerial, cu valori morale mai sanatoase decat cei care conduc Steaua acum.

 

 

Return of "The Football Special" by Fans of FC United of Manchester

 

FC United of Manchester Party Train - Buxton Away

 

The FA Cup: Rochdale 2-3 FC United of Manchester - The FA Cup 1st Round - 06/11/10

Le reseau pansant02.07.2011 11:52
De ce nu se face o echipă cum au facut suporterii lui MU, si anume FC United of Manchester? Cind clubul a fost cumparat de Glazer, au protestat o vreme, dar dacă au vazut ca nu rezolvă nimic si-au creat propria echipa Cresc de la an la an si au probabil cea mai pasionată si frumoasă galerie in spiritul fotbalului englez care chiar tine la echipa lor. E o echipă in care suporterii sunt cei care finantează clubul si iau deciziile in club prin vot democratic. Pe pagina clubului (http://www.FC-utd.co.uk) au totul despre organizare, management, etc.

De ce să stai si să-l injuri pe Becali, să te saturi pană-n gat de fotbalul lui mitică cand se poate face un astfel de proiect. Printre suporterii Stelei sunt oameni mai capabili managerial, cu valori morale mai sanatoase decat cei care conduc Steaua acum.

 

 

Return of "The Football Special" by Fans of FC United of Manchester

 

FC United of Manchester Party Train - Buxton Away

 

The FA Cup: Rochdale 2-3 FC United of Manchester - The FA Cup 1st Round - 06/11/10

subscriu, ai perfecta dreptate si in plus de asta pentru ca tu ai venit cu ideea asta minunata sa te facem presedinte sau manager ceva, esti de accord?

NICKSTELIST SI DUPA MOARTE02.07.2011 19:14

Degeaba pleaca daca nordul se duce dupa el, daca nu va veni nimeni din nord sau sud il doare pentru ca nu va juca bine echipa, sa ai un stadion de 55000 si sa iti vina maxim 5000.

«123»