FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Raul Rusescu, revine la Steaua!

«12345»
mountytoma30.09.2012 20:33

Rusescu nu cred ca mai face fata... el a dat la Steaua deja mult mai mult decat poate de fapt. are o mare ambitie si se plaseaza bine, dar din punct de vedere fizic si tehnic are mari carente. cred ca in iarna ne despartim de el. el poate fi erou la o echipa mica, Steaua e o palarie prea mare pentru el. asta nu inseamna ca nu ii apreciez ambitia si oportunismul!

gio_stgloria30.09.2012 21:11

Exista si perioade proaste in cariera unui jucator de fotbal...

edynho01.10.2012 11:10

Daca si Rusescu e in perioada proasta... Da , poate nu a mai marcat in campionat in ultimele meciuri , dar a dat si pase decisive , in majoritatea meciurilor face cel mai bine presing , scoate lovituri libere , e printre cei mai buni si cei mai in forma , alaturi de Chipciu , Popa sau Nikolici(in ultimele meciuri) , echipa a jucat cu Tzi , cu Benzolul si Stuttgart la potential maxim.

blindius01.10.2012 18:29

@kaspersky, mountytoma: ati sarit pe Rusescu cum n-au sarit londonezii de la Chelsea pe Torres. Nu este obligatoriu sa dea gol meci de meci, desi, recunosc ca asta ar fi de preferat!

 

Raul Rusescu a intrat pe teren in toate cele 10 etape scurse pana acum. In aceste meciuri, atacantul a bifat 687 de minute, 6 goluri, 2 assist-uri si a fost avertizat cu un cartonas galben.

 

 

mountytoma03.10.2012 19:11

pentru mine e singurul jucator care odata venit la Steaua s-a ambitionat si a dat tot ce poate, poate chiar mai mult decat poate. asta nu inseamna ca nu ma enervez cand il vad ca nu poate alerga dupa o minge, ca nu poate sa dribleze un jucator, etc. ambele chestii nu ii ies pentru ca nu il tine fizicul si nici tehnic nu e prea dotat. are o foarte mare ambitie (campion absolut la capitolul asta, jos palaria), si are un plasament extraordinar, cu astea doua arme a reusit ceea ce a reusit. daca mai avea si fizic si stia sa dribleze, era la Real Madrid acum

Ronnie03.10.2012 19:23

6 goluri in 10 etape pentru un atacant este un procentaj excelent. Si a mai dat si vreo 2 prin Europa League. Doar Messi si Ronaldo marcheaza meci de meci.

mountytoma04.10.2012 20:54
6 goluri in 10 etape pentru un atacant este un procentaj excelent. Si a mai dat si vreo 2 prin Europa League. Doar Messi si Ronaldo marcheaza meci de meci.

 

si oare cate ar fi dat daca nu lesina dupa primii 5 metri alergati si i-ar fi iesit si lui macar un dribling din cinci?

kaspersky04.10.2012 21:42
si oare cate ar fi dat daca nu lesina dupa primii 5 metri alergati si i-ar fi iesit si lui macar un dribling din cinci?

 

Ar da in gropi , cel mai probabil. Mi se pare mult prea molau.

edynho05.10.2012 10:22

Daca da gol cu ungurii si batem cu 1-0 nu mai e molau nu ? Sau cand a dat alea peste 25 de goluri in 12 luni nu era molau nu? Sau cand a dat -'-(-_-)-'- in groapa la aia nu era nu? :-J

kaspersky05.10.2012 11:17
Daca da gol cu ungurii si batem cu 1-0 nu mai e molau nu ? Sau cand a dat alea peste 25 de goluri in 12 luni nu era molau nu? Sau cand a dat -'-(-_-)-'- in groapa la aia nu era nu? :-J

 

Nu a contestat nimeni faptul ca e un atacant slab , mie cel putin mi se pare mult prea lent. Desi marchaza multe goluri , o face doar cu echipele mici. In meciurile tari nu se vede.

Ronnie05.10.2012 11:37
si oare cate ar fi dat daca nu lesina dupa primii 5 metri alergati si i-ar fi iesit si lui macar un dribling din cinci?

 

Pentru de-astea exista Higuain, Rooney etc. :D

kaspersky05.10.2012 11:46
Pentru de-astea exista Higuain, Rooney etc. :D

 

Sa nu uitam de Cavani , Suarez.

iNsTiGaToR05.10.2012 12:03
Nu a contestat nimeni faptul ca e un atacant slab , mie cel putin mi se pare mult prea lent. Desi marchaza multe goluri , o face doar cu echipele mici. In meciurile tari nu se vede.

Tu ce vrei sa spui aici? :blink:

kaspersky05.10.2012 12:07
Tu ce vrei sa spui aici? :blink:

 

Scuze : comentat. Mersi pt identificarea erorii.

edynho05.10.2012 14:18

Fiecare cu parerea lui , desi a ta e ciudata si neadevarata.Insa pe langa presing-ul pe care il face Ruse , chiar daca nu e rapid (mereu) , e si executantul de penalty-uri pe care nu l-a avut Steaua in ultimii ani , de cand bate , nu a ratat niciunul (Larnaka , Stuttgart , Brasov, Dinahomo etc.). De ex.daca F. Costea marca sezonul trecut din Penalty cu Vaslui si castigam , poate terminam pe locul 2.

ebonyc06.10.2012 02:01

Ziceti ce vreti de Rusescu, dar desi nu are capacitate mare de efort trage de el cat se poate de mult.

kaspersky06.10.2012 07:50
Ziceti ce vreti de Rusescu, dar desi nu are capacitate mare de efort trage de el cat se poate de mult.

 

Hai ca mi-am adus aminte de ratarile din meciurile cu Stuttgart , Rapid si Petrolul. Ce mare atacant rateaza din 2m aproximativ 6 ocazii in 3 meciuri consecutive ? Stiu eu unul , Torres.

toaderstefan06.10.2012 19:38

Are si el un moment mai prost. Sunt sigur ca isi va reveni pana la finalul sezonului..

edynho12.11.2012 14:51

13 goluri in 15 etape si 16 in toate competitiile , RESPECT

MoWeed12.11.2012 18:49

Bine ca e Alexe de nationala si nu e el...

Lari12.11.2012 21:59

Nea Piti a facut apel la memoria noastră de microbisti. Sau poate doar la memoria noastră de oameni.

 

Ati auzit de Oblemenco? Era idolul meu, a zis selectionerul. Dar de Danciulescu ati auzit?, a continuat tot el. Retoric. Întrebarea a ramas suspendată deasupra capetelor ziaristilor, undeva in spatiul invizibil dintre dreptate si nedreptate. Dintre rasplată si ingratitudine. Ori dintre voință si arbitrar. La conferinta de presă se discuta, bineinteles, despre neconvocarea lui Raul Rusescu. Subiect clasicizat, clasificat.

 

Pentru noi, nu. Dar pentru că Piturcă a adus vorba de Ion Oblemenco, golgeterul Craiovei din anii ˜70, al Craiovei dinainte de Craiova Maxima, al Craiovei care nu stia ce dinei si ce mititei ii pregateau dezastrul, hai să dam timpul inapoi! Era o vreme cind fotbalistii aveau porecle simple, care defineau ceva palpabil. Lui Oblemenco i se spunea Tunarul, fiindcă era de meserie golgeter. A fost de 4 ori cel mai bun marcator in Divizia A, pe cind fotbalul se vedea la adapostul coifurilor din ziar ori de acasa prin ochii lui Minoiu, Domozina Ghitulescu, Voicila Oblemenco nu a jucat nici un meci oficial pentru nationala Romaniei. Era uitat sistematic. Ocolit, ignorat. Umilit. A evoluat in citeva partide amicale, a reusit să si inscrie atunci cind a fost convocat. După Dobrin, Ion Oblemenco este al doilea mare jucator pe care Angelo Niculescu ar trebui să-l aibă pe constiință. Profesorul nonagenar iși duce insă linistit povara anilor, a amintirilor, a executiilor patronate din umbra generatiei Mexico ˜70.

 

Povestile lui Oblemenco si Rusescu au o multime de similitudini. Acelasi tip de inflexibilitate a omului care comandă nationala. Aceeasi lipsă de sensibilitate in numele unor obiective superioare, dincolo de drame personale. Acelasi tip de fotbalist care cade victimă orbirii selectionerului. Atunci si acum, cel in cauză este harnic, serios, joacă mult si inscrie si mai mult. Lumea se obisnuieste atit de tare cu reusitele omului-golgeter incit totul capată aspect rutinier, desi acolo este excelență in stare pura Atunci ca si acum exista/există o concurență reala in numele careia Ion sau Raul devine victimă de serviciu. Pentru a justifica absurdul li se descoperă defecte. sunt inestetici, lenti, previzibili. Nu au un fizic placut. Și alte aiureli de genul asta.

 

Putem vorbi, probabil, si despre predestinare. sunt oameni care nu se lipesc la premii, la onoruri, la selectii. Cineva sau ceva ii tine departe de podium, mai ales de prima lui treapta Ceva sau cineva ii obligă să transpire pentru lucruri pe care altii, nu neaparat mai dotati, le culeg din drum. Datoria noastra a celor care nu avem de obtinut calificari si tone de distinctii la hectarul de cultura este să continuam să-i aplaudam. Să ii iubim. Să le spunem că noi stim adevarul. Că poti trai si fară medalii pe piept. Dacă in piept ai ceva la care nici un profesor si nici un nea selectioner nu au cum să ajunga Sau ?

 

Oblemenco a murit după un atac de inima pe banca unei formatii din Maroc. Avea 51 de ani si zero convocari la echipa natională a Romaniei. Numele lui este dat unui stadion dintr-un oraș in care a fost ucis fotbalul.

 

Cristian Geambasu

ebonyc12.11.2012 22:53

Daca nici in amical nu-l ia, e clar. Oricum la ce jucatori are Belgia cred ca ne omoara.

edynho13.11.2012 13:28

E cel mai bun marcator roman in anul 2012 , poate Danalache e peste el (in China) si printre putinii jucatori romani care chiar au sut , daca joaca Hazard Witsel Fellaini sau Kompany de la inceput e clar ca nu o sa marcam.

Lari13.11.2012 19:38

Raul Rusescu este la cel mai bun sezon din cariera sa de pană acum. Atacantul Stelei a reusit să puncteze de 13 ori pană acum in campionat si este unul dintre cei mai importanti jucatori din lotul lui Laurentiu Reghecampf.

 

Amaraciunea neconvocarii la echipa natională ii poate fi indulcită dacă aruncă un ochi pe clasamentul celor mai importanti marcatori din Europa. Pe un continent unde evoluează aproape toti atacantii buni din lume, Raul Rusescu ocupă in prezent locul 9 in topul pentru "Gheata de Aur", un trofeu care se acordă celui mai important marcator.

 

Performanta este cu atat mai mare cu cat Rusescu este mai bine clasat decat jucatorit precum Cavani (8 goluri, locul 24), Suarez (8 goluri, locul 25) sau Robin Van Persie (locul 31). Cu cele 13 goluri marcate, golgheterul Romaniei a acumulat 19.5 puncte. Rusescu este insă dezavantajat de valoarea competitiei in care este inscris.

 

Un gol marcat intr-un campionat precum cel al Romaniei este echivalentul a 1.5 puncte, in vreme ce in competitiile puternice primeste două puncte. Urmatorul roman in acest clasament este Marius Niculae, pe locul 58, cu 9 goluri si 13.5 puncte.

 

Clasamentul pentru "Gheata de Aur" este condus de Lionel Messi, urmat de Henrik Mkhitaryan - mijlocaș la Șahtiorul lui Lucescu - si Abdul Majeed Waris. Ultimul joacă in Suedia insa acolo unde campionatul doar ce a ajuns la final.

 

ProSport

red&blue_boy13.11.2012 20:00

Are si Piturca asta piticii lui si din ce zice lumea mai mult ca de ce nu-l ia, mai tare se ambitioneaza sa n-o faca.

«12345»