Cred ca ar merita o sansa si la echipa nationala. Macar intr-un meci amical sa vedem cum se descurca..
Cred ca ar merita o sansa si la echipa nationala. Macar intr-un meci amical sa vedem cum se descurca..
Piturca a zis ca nu stie ce joaca Rusescu, dar daca va da goluri in continuare o sa il cheme la nationala.
Rusescu este jucatorul meu preferat!
"Dan Petrescu m-a facut om. Cu el am debutat in Liga 1 si-n cupele europene, cu el am cîștigat un campionat, primul meu trofeu din cariera de pină acum. Cind m-a adus din Divizia B a avut o discutie destul de directă cu mine, in care m-a coborit bine de tot cu picioarele pe pamint inainte de a mă ridica inapoi. Sper să mai lucrez cindva cu el, pentru că este intr-adevar un antrenor extraordinar de mare", a spus Rusescu pentru Fanatik.
Atacantul Stelei a dezvaluit ce-l enervează cel mai mult: "Înnebunesc cind se spune despre mine că sunt gras, pentru că eu nu am probleme cu greutatea si nu am venit niciodată cu kilograme in plus din vacante".
gsp
"Dan Petrescu m-a facut om. Cu el am debutat in Liga 1 si-n cupele europene, cu el am cîștigat un campionat, primul meu trofeu din cariera de pină acum. Cind m-a adus din Divizia B a avut o discutie destul de directă cu mine, in care m-a coborit bine de tot cu picioarele pe pamint inainte de a mă ridica inapoi. Sper să mai lucrez cindva cu el, pentru că este intr-adevar un antrenor extraordinar de mare", a spus Rusescu pentru Fanatik.
Atacantul Stelei a dezvaluit ce-l enervează cel mai mult: "Înnebunesc cind se spune despre mine că sunt gras, pentru că eu nu am probleme cu greutatea si nu am venit niciodată cu kilograme in plus din vacante".
gsp
Atipic pentru un fotbalist modern...nu are tatuaje...masini de lux...nu apare in ziare colorate...dar cu adevarat UTIL jocului de fotbal.
Rapid a marcat in acest campionat 4 goluri, Rusescu 6 ![]()
E bine ca-l avem pe Marica la nationala care marcheaza si el numai cu echipa sub prima Liga. Rusescu n-are loc. Poate daca-l chema Romanescu il lua Piti.
Bah, Marica e cineva, joaca (desi e mult spus) in Bundesliga. Plus ca a inscris si lu' Gina si Ilinka . ![]()
Asa ca ...
Bah, Marica e cineva, joaca (desi e mult spus) in Bundesliga. Plus ca a inscris si lu' Gina si Ilinka .Asa ca ...
La capitolul femei are o bila alba (sau doua, ma rog), dar la fotbal e cremsnit. Era loc si pentru Rusescu la nationala, dar au impresarii momentan alte obiective.
Serios acum, asa e. Ar merita si Rusescu o sansa la nationala, mai ales ca stam destul de prost la capitolul atacanti. Nu ca am sta la celelalte prea bine...
Si mi se pare ca dintre atacantii chemati nu e nici unul pe profilul lui, asa ca ar cam avea loc.
N-are fata Ruse de nationala lui pitzi.Nu zicea satana ca el nu intelege ce joaca Rusescu asta?
Se pare ca este in mare "forma" Rusescu.Dar la ce bun,cu un pufulete nu se.....umple punga!!!
Sa-l laudam pe Raul Rusescu, merita:
- pana acum a jucat 234 minute in 5 etape
- a marcat 6 goluri, aproape jumatate din cat a marcat echipa in acest inceput de sezon (14)
- 1 assist, 0 cartonase galbene/rosii
- are 1 gol in Europa League, cel al ''desprinderii'' din deplasarea de la Trnava, meci castigat cu 0-3
_________________________
Minim 20 de goluri in acest sezon, in toate competitiile?
Atacantul adus de la Urziceni are cifre senzationale in tricoul Stelei, fiind deja peste numele grele ale ultimilor ani: Thereau, Stancu, Kapetanos.
Steaua si-a gasit cel mai bun atacant din ultimii 6 ani fară să fie nevoită să transfere! Raul Rusescu a reusit cu Ceahlaul prima "dublă" din acest sezon, a preluat singur sefia clasamentului golgeterilor in Liga 1 si l-a determinat pe Ciobanul să spună despre el, la 9-10 luni de momentul in care il facea "bezmetic, aleargă de nebun pe teren, asta nu e jucator de Steaua", că "Rusescu e marcator de rasa are golul in singe"!
Cu 40 de minute mai bun ca Thereau
Mai mult, cifrele din dreptul lui Rusescu demonstrează că acesta a avut, pină acum, un randament peste cel al unor atacanti cu mare greutate care au imbracat tricoul Stelei in perioada 2006-2011. E vorba despre Thereau, Bogdan Stancu si Kapetanos. De exemplu, chiar dacă Thereau a stat mai putin de un sezon in Ghencea, Rusescu e peste el la două capitole.
Primul: francezul n-a marcat deloc in Europa, Rusescu a facut-o de 3 ori, iar media intervalurilor la care Rusescu a inscris e de un gol la fiecare 135 de minute, pe cind media lui Cyril e de doar o reusită la fiecare 177 de minute.
A costat o optime din Stancu si o treime din Cyril
Și in privinta banilor, Steaua a dat o adevarată lovitură cu Rusescu. A costat ceva mai putin de 200.000 de euro, adică de aproape 8 ori mai putin ca Stancu si cel mult o treime din Thereau. Kapetanos a venit liber, insă a avut un salariu de 25.000 de euro lunar, de două ori si jumatate peste cel al lui Raul.
Cit Kapetanos si Thereau la un loc
O comparatie facută in ultimii 6 ani cu cei mai importanti oameni de gol pe care i-a avut Steaua il plasează pe Rusescu pe primul loc. Mai mult, actualul numar 24 al roș-albastrilor a reusit, in primul sezon plus o lună din urmatorul, cam cit au reusit Kapetanos si Thereau impreuna

A contribuit cu mai mult de 50% la reusitele Stelei
În actualul sezon, Rusescu a contribuit decisiv la mai mult de jumatate din toate golurile echipei, in cele două competitii, Liga 1 si Europa League. Din cele 17 inscrise de trupa lui Reghe, Rusescu a marcat direct 7 si a creat alte două goluri prin pase decisive, procentajul sau fiind de 53 la sută ca si contributie la totalul golurilor.
7,00 e media notelor GSP ale lui Rusescu pentru prestatiile din acest sezon, fiind, la mare distanță, primul intre stelisti
Al 5-lea cel mai tinar
Pe lingă faptul că e, in acest moment, cel mai bun stelist, Rusescu se mai plasează bine intr-un alt top. E vorba despre cel al jucatorilor cei mai tineri care au evoluat impotriva Ceahlaului. Dintre cei 14 fotbalisti folositi de Reghecampf, doar 4 sunt mai tineri decit Rusescu.
Topul celor mai tineri cu Ceahlaul
1. L. Filip: 21 de ani si 11 luni
2. Chiricheș: 22 de ani si 9 luni
3. Chipciu: 22 de ani si 11 luni
4. Pirvulescu: 24 de ani
5-6. Rusescu: 24 de ani si o lună
Ad. Popa: 24 de ani si o lună
Paradoxul: n-are nici o selectie
Desi a fost golgeterul Stelei in sezonul trecut si continuă să fie cel mai bun marcator si acum, fiind chiar golgeterul Ligii 1, Rusescu nu a debutat incă pentru echipa nationala "E o solutie, insă are parte de o concurență puternică deoarece pe postul sau sunt Bogdan Stancu si Grozav", si-a argumentat Piturcă decizia de a nu-l chema la lot pentru amicalul cu Slovenia, pierdut cu 4-3.
"Rusescu mi se pare un adevarat atacant, cu un simț al golului extraordinar. În plus, mai are o mare calitate: e foarte smecher pe teren. Cu siguranță, ar trebui chemat la echipa natională" (Anghel Iordanescu)
gsp
Da, n-are loc de Grozav care marcheaza 50 de goluri pe sezon si Stancu pe care nu l-am vazut sa faca un meci decent pentru nationala.
Nu stiu de Grozav, dar la Stancu isi spune cuvantul si impresarul. De ce crezi ca joaca si M. Nicolae? Sau Cocis?
Nu stiu de Grozav, dar la Stancu isi spune cuvantul si impresarul. De ce crezi ca joaca si M. Nicolae? Sau Cocis?
Exact, plus Lobont, Marica, etc. Nu cred ca e unul sa nu fie chemat la interesul impresarilor. Altfel nu aveau ce cauta rapandulele astea la nationala. Antrenorul nationalei e fabrica de scuze.
Hai sa ii oferim lui Stancu o scuza. A fost golgheterul echipei in Turcia. Insa Marica? Acest fotbalist nu stiu de ce mai sta in Germania la o echipa de top. Rusescu are 6 goluri in 5 meciuri in campionat.. Merita o sansa macar. Mai devreme sau mai tarziu, tot o sa-l cheme.
Rusescu da doua diseara. Presimt eu..
Tu , tu si guie.
Sper ca laudele astea (meritate) din ultimul timp sa nu il afecteze psihologic. Sper sa fie in lotul nationalei la urmatorul meci .
Daca nu da Rusescu, da Martinovici:))
"Înseamnă foarte mult pentru mine că sunt la nationala pentru cariera mea. Mă bucur că am ajuns aici si sper să raman cat mai mult timp. Sunt baieti de treabă la lot, sunt fericit că am ajuns aici. Sunt la echipa natională pentru a da goluri, sper să ajut echipa. Mă simt pregatit să debutez, sunt pregatit si fizic. Ne bucură faptul că suntem asa multi stelisti la lot, sper să si putem să ajutam echipa natională".
"Știm că Vasiliev e un jucator foarte bun la mijlocul terenului, dar noi trebuie să ne concentram pe jocul nostru pentru a reusi. Eu cred că suporterii vor vedea o echipă natională cu ambitia de a câștiga, pentru noi cele mai importante sunt cele trei puncte. Nu există o altă variantă pentru noi decat sase puncte in primele două partide. Vom da totul pe teren pentru a ne califica la turneul final, asta este obiectivul nostru".
Le va da 2 goluri estonienilor.. Abia astept sa vad meciul. Sper sa-l bage mai mult de 10 minute:|
Le va da 2 goluri estonienilor.. Abia astept sa vad meciul. Sper sa-l bage mai mult de 10 minute:|
Pana una alta n-a prea jucat deloc.. nu inteleg de ce il prefera pe Grozav..
Eu il vad in ultimele partide neconectat la miza jocului. Incepand din meciul cu Stuttgart,continuand cu ratarile exasperante cu Rapid , iar acum cu Petrolul din 2m sa nu rupa plasa?! E posibil asa ceva ?