Tatu și-a reziliat contractul cu Steaua pentru a reveni langă familie: "Nu a fost ințeles in Romania"
Agentul lui Tatu, Jorge Teixeira, a oferit mai multe detalii despre desparțirea dintre sudamerican și clubul Steaua, motivand că și mijlocașul ofensiv iși dorea mult să plece.
"Ne-am ințeles cu Steaua pe cale amiabila Vom rezilia contractul de comun acord și va pleca gratis. Tatu iși dorea foarte mult să plece din Romania, pentru că familia lui este in Portugalia și vrea să fie mai aproape de ea. Nu a fost ințeles in Romania, el nu este un marcator, ci un jucator de echipa care construiește pentru alții. Suporterii nu l-au ințeles. Are trei oferte din Portugalia, inclusiv de la Arouca și Gil Vicente. A ramas in relații foarte bune cu Steaua, la intalnire au participat și MM, și Reghecampf", a declarat in exclusivitate pentru Digi Sport impresarul fotbalistului brazilian, Jorge Teixeira.
Brazilianul mai avea un an de contract cu gruparea din Ghencea, dar a aflat că nu mai intră in planurile lui Laurențiu Reghecampf.
Leandro Tatu (31 de ani) n-a fost prezent la vizita medicală a roș-albaștrilor, care a avut loc joi dimineață, după ce a aflat că trebuie să-și caute altă echipa
La puțin timp după pranz, impresarul atacantului a ajuns la un numitor comun cu oficialii din Ghencea și astfel contractul lui Tatu cu Steaua s-a incheiat.
Fotbalistul, care mai avea un an de contract cu Steaua, a marcat două goluri pentru roș-albaștri in actualul sezon. Unul in campionat, in victoria cu Viitorul, scor 4-0, și unul cu FC Basel, in remiza de pe Arena Națională , scor 1-1 (VIDEO).
Tatu are șanse de a evolua in Portugalia, fiind in negocieri cu cei de la Arouka, echipă aflată pe locul 14 din 16 clasate in prima Liga
Brazilianul a devenit astfel al cincilea fotbalist care se desparte de Steaua in acest moment. Ceilalți patru sunt Adrian Cristea, al carui contract a fost reziliat unilateral de Steaua, Doru Bratu, care a fost transferat la Pandurii, Mihai Costea și Nikolic, care au fost excluși din lot.
