Un om care a bagat Romania complet nepregatita intr-un razboi cu o Armata cu putini soldati profesionisti foarte slab echipata, practic nu intelegea razboiul modern nu intelegea rolul tancului un razboi mobil. Un om care in loc sa ii tina pe legionari i-a persecutat fix pe aia care puteau sa il tina la putere.
Tu nu intelegi bai omule ca nu Antonescu a bagat tara in razboi, nu s-a trezit la 5 jumate dimineata si a dat ordin sa ne batem cu rusii, razboiul nu Atnonescu l-a facut, razboiul era inevitabil. Vorbesti de tancuri si alte strategii dar uiti lucruri esentiale nici generalii francez rusi etc, nu au facut nimic legat de tactica binomului tanc-aviatie, in special conceptia (Schwerpunkt) aia a fost o revolutie militara.
Capabil pe naiba. Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit. A luat o Romanie mare si ce a lasat in urma ?
Vad ca fie faci pe prostul fie asa esti, in primul rand Romania Mare nu mai exista de ceva vreme, in plus de asta Romania la inceputul lui ianurie 1941 avea 14 milioane de locuitori si o populatie mobilizabila de 2,3 milioane de persoane (35% din totalul populatiei masculine), Romania a suferit enorm din cauza pierderilor teritoriale pentru ca atat economia/industria/agricultura au devenit in mare parte inoperabile pentru ca erau private de materiale/tehinici de productie disponibile in teritoriile pierdute.
Nimeni nu spune ca Romania a fost paralizata cateva luni pana cand sistemul CFR a fost pus din nou in functiune pentru ca nu existau triaje, poduri etc pentru a deservi anumite orase/parti, dar de astea sunt partile care nu se spun.
Romania a pierdut 110.000km² cu 6,8 milioane de oameni e vina lui Antonescu? Tu stii mai puta ca primul an in care Romania a avut aproape 100% teritoriul agricol exploatate la maxim a fost in toamna lui 40/41 din ordimul expres al lui Antonescu?
Stii care a fost prima masura luata? a fost sa dea ordin uzinelor metalurgice sa produca PLUGURI, de arat pamantul care au fost date taranilor pentru ca stia e nevoie capitala de agricultura si hrana.
Cat despre Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit., in nemarginitele tale cunostinte tu nici macar nu ai aflat de Tancul "Maresal" tanc facut de romani si germani din 1942 care trebuia sa fie produs din august 1944 la Resita. Tu vad ca esti praf in toate, un tanc se produce in foarte mult timp, iar din 1942 si pana in 1944 specialistii romani si germani au lucrat la acest tip de tanc, primul proiect romanesc de tanc, lucru pe care l-au si reusit intrucat au fost produse undeva la 15 exemplare prototipuri si de incercare. Inclusiv germanii au recunoscut calitatea tancului romanesc, proiectul fiind stopat de rusi imediat dupa invazie.
Ce mari victorii a castigat?
Marasti, Marasesti, Odessa
P.S. ce elogii gretoase pentru unul din principalii oameni care au dus la pierderea unor teritorii romanesti.
Vezi ca elogiile alea "gretoase" apartin Inspectorului General al Armatei Romane si sunt din 1937
