FC Steaua Arhiva Forum
Arhiva forumului FC Steaua — conservata in regim doar-citire. Postarea a fost dezactivata. Inapoi la site

Casa Regala a Romaniei

«123»
Le reseau pansant20.05.2011 19:32
Un om care a bagat Romania complet nepregatita intr-un razboi cu o Armata cu putini soldati profesionisti foarte slab echipata, practic nu intelegea razboiul modern nu intelegea rolul tancului un razboi mobil. Un om care in loc sa ii tina pe legionari i-a persecutat fix pe aia care puteau sa il tina la putere.

Tu nu intelegi bai omule ca nu Antonescu a bagat tara in razboi, nu s-a trezit la 5 jumate dimineata si a dat ordin sa ne batem cu rusii, razboiul nu Atnonescu l-a facut, razboiul era inevitabil. Vorbesti de tancuri si alte strategii dar uiti lucruri esentiale nici generalii francez rusi etc, nu au facut nimic legat de tactica binomului tanc-aviatie, in special conceptia (Schwerpunkt) aia a fost o revolutie militara.

 

Capabil pe naiba. Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit. A luat o Romanie mare si ce a lasat in urma ?

Vad ca fie faci pe prostul fie asa esti, in primul rand Romania Mare nu mai exista de ceva vreme, in plus de asta Romania la inceputul lui ianurie 1941 avea 14 milioane de locuitori si o populatie mobilizabila de 2,3 milioane de persoane (35% din totalul populatiei masculine), Romania a suferit enorm din cauza pierderilor teritoriale pentru ca atat economia/industria/agricultura au devenit in mare parte inoperabile pentru ca erau private de materiale/tehinici de productie disponibile in teritoriile pierdute.

 

Nimeni nu spune ca Romania a fost paralizata cateva luni pana cand sistemul CFR a fost pus din nou in functiune pentru ca nu existau triaje, poduri etc pentru a deservi anumite orase/parti, dar de astea sunt partile care nu se spun.

 

Romania a pierdut 110.000km² cu 6,8 milioane de oameni e vina lui Antonescu? Tu stii mai puta ca primul an in care Romania a avut aproape 100% teritoriul agricol exploatate la maxim a fost in toamna lui 40/41 din ordimul expres al lui Antonescu?

 

Stii care a fost prima masura luata? a fost sa dea ordin uzinelor metalurgice sa produca PLUGURI, de arat pamantul care au fost date taranilor pentru ca stia e nevoie capitala de agricultura si hrana.

 

Cat despre Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit., in nemarginitele tale cunostinte tu nici macar nu ai aflat de Tancul "Maresal" tanc facut de romani si germani din 1942 care trebuia sa fie produs din august 1944 la Resita. Tu vad ca esti praf in toate, un tanc se produce in foarte mult timp, iar din 1942 si pana in 1944 specialistii romani si germani au lucrat la acest tip de tanc, primul proiect romanesc de tanc, lucru pe care l-au si reusit intrucat au fost produse undeva la 15 exemplare prototipuri si de incercare. Inclusiv germanii au recunoscut calitatea tancului romanesc, proiectul fiind stopat de rusi imediat dupa invazie.

 

Ce mari victorii a castigat?

Marasti, Marasesti, Odessa

 

P.S. ce elogii gretoase pentru unul din principalii oameni care au dus la pierderea unor teritorii romanesti.

 

Vezi ca elogiile alea "gretoase" apartin Inspectorului General al Armatei Romane si sunt din 1937

 

 

MoWeed20.05.2011 19:41
Cat despre Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit., in nemarginitele tale cunostinte tu nici macar nu ai aflat de Tancul "Maresal" tanc facut de romani si germani din 1942 care trebuia sa fie produs din august 1944 la Resita. Tu vad ca esti praf in toate, un tanc se produce in foarte mult timp, iar din 1942 si pana in 1944 specialistii romani si germani au lucrat la acest tip de tanc, primul proiect romanesc de tanc, lucru pe care l-au si reusit intrucat au fost produse undeva la 15 exemplare prototipuri si de incercare. Inclusiv germanii au recunoscut calitatea tancului romanesc, proiectul fiind stopat de rusi imediat dupa invazie.

Poate ma poti lamuri cu ceva. Nu mai stiu pe unde am auzit ca distrugatorul de tancuri german Hetzer a folosit ca inspiratie tancul Maresal. E vreun adevar in asta?

strezahuzum20.05.2011 20:00
Poate ma poti lamuri cu ceva. Nu mai stiu pe unde am auzit ca distrugatorul de tancuri german Hetzer a folosit ca inspiratie tancul Maresal. E vreun adevar in asta?

 

Foarte putin, MoWeed. In decembrie 43 doi ingineri germani au vizitat uzina Rogifer, s-au plimbat nitel cu prototipul M05 si s-a facut schimb de planuri. Hetzer-ul a fost fabricat ca o alternativa mai ieftina si mai usor de produs la distrugatoarele de tancuri germane existente.

 

Robert, citind postul tau n-am putut sa nu-i dau dreptate (incredibil, dar adevarat) lui Mihai si Marius. Tu chiar crezi ca poti invata istorie si judeca perioada aia nenorocita de pe goagal. Am vazut ca-i reprosezi lui Antonescu faptul ca "Nu a incercat nici macar sa puna o uzina sa faca un tanc prapadit". Ai cumva idee ce masina complexa e un tanc ?? Stii care era nivelul industriei grele a Romaniei in 1940 de iti permiti sa judeci cu o asemenea usurinta ? Hint : unica "fabrica" de camioane Ford din Romania practic nu facea decat sa asambleze camioane folosind piese importate. Pana si pentru a construi distrugatorul de tancuri ala, in 1944, trebuia sa importam motorul si cutia de viteze din Franta (Hotchkiss), senilele, radioul si sistemele optice de la germani, samd. Iar tu il scoti pe Antonescu vinovat ca Armata romana nu dispunea de o fabrica de tancuri :notangel:

 

Ma tem ca realitatea nu se compara cu Starcraftul, unde ies tancurile pe usa fabricii din cateva clickuri de mouse.

 

 

axl20.05.2011 20:03
Azi am facut si eu sufleul acela de ciocolata, preferatul regelui Mihai...yummi. Traiasca Regele! foarte, foarte bun. In afara de aparitia acelei carti regale de bucate s-a mai intamplat ceva? :P

Hahaha, cartea aia tocmai ce i-am cumparat-o lu' sora-mea de ziua ei.

1on20.05.2011 20:05

Bine ca nu neveste-tii :))

axl20.05.2011 20:49

Nu, nevasta-mea primeste carti de bucate de la Dee.

LDS20.05.2011 21:16
Casa Regala a Romaniei a dat astazi un comunicat de presa in care anunta ruperea "tuturor legaturilor istorice si dinastice" cu Casa Princiara de Hohenzollern.

 

Prima data s-a certat Casa Regala a Regelui Cioaba cu Casa Princiara a Imparatului Iulian. Nici macar aici nu sunteti originali, in maiestatile voastre!

Robert Aeroth20.05.2011 21:30

Daca tu spui ca Antonescu a castigat la Marasti Marasesti e clar.

Da e usor sa judeci la 500 de ani dupa evenimentele intamplat , asa cum si Alex il judeca pe Mihai the Brave asa si eu pot sa spun foarte usor ca Antonescu in loc sa gandeasca logic sa studieze ce au facut germanii in polonia&franta si sa puna mana sa ne inarmeze cat de cat rezonabil el ce a facut ? A fost sursa de petrol a nemtilor. Mai era si cadru militar ar fi trebuit sa acorde mai multa importanta modernizarii si schimbarii razboiului.

Daca spania a putut sa ramana neutra eu zic ca am fi putut si noi. Singurul merit al lui Antonescu e ca desi stia de intalnirile secrete ale liberalilor si taranistilor nu i-a arestat. (probabil s-a gandit ca daca el o da in bara sa mai ramana cineva cu relatii in vest) Asta e printre putinele dovezi de luciditate strategico-patriota.

 

Treceti prutul razboi cu urss sau cum era aia ? Deh istoria asta de pe google

 

 

@streza nu stiu sa joc starcraft din nefericire. probabil era dificil sa importe piese , da ce zic eu piese...sa cumpere tancul direct facut de la nemti si tot era ceva. Pardon sper sa nu imi dai in cap cu panzer 35 ala care era ca o cutie de conserva...

Intamplator sunt pasionat de tehnica militara, nu indeajuns de mult incat sa stiu si mecanica dar suficient cat sa stiu cam cum arata un tanc ce echipamente are si cam ce face fiecare.

Mai pe scurt stiu ce e ala tiger cu tun de 88 stiu si cum a pornit proiectarea lui de la modul in care Rommel folosea anti aeriana de 88 ca arma anti tanc prin africa. Asa ca da nu prea merge sa faci un tanc cu cateva clickuri.

 

Doar o intrebare ce se intampla cu transilvania daca se intampla sa castige nemti razboiu ? Ce facea marele conducator-patriot-megacompetent-pontifexmaximus antonescu ?

 

@lsd :))))))))))))))))))))))))))))

 

 

@majoritatea mi se pare extrem de amuzant cum acum cateva zile toti tipau ca vai e oribil sa stam capre la americani, dar acum laudati statul capra la nemti ca vai ca nu se putea altfel ca vai ca nu's ce.

Pai nici azi nu se poate decat cu statul capra la americani.

 

Eu personal ii urasc pe toti aia care stau capra nu doar pe base ci si pe antonescu. Caprele diferite care behaie diferit dar in final tot capre.

Alexandru H.21.05.2011 05:17

O dai din nou cu propaganda ieftina si datul din cioc desi problema pusa aici era ca nu ai nicio idee despre ce s-a intamplat acum 70 de ani in Romania. E problema ta (si a fiecaruia din noi) cum interpretam niste date dpdv ideologic: tu devii anti-Antonescu, Mihai e pro-Antonescu... dar conteaza sa pornesti de la datele reale, nu de la o bruma de cunostinte deficitare.

Le reseau pansant21.05.2011 06:39
Daca tu spui ca Antonescu a castigat la Marasti Marasesti e clar.

Spune-ne si noua cine a facut atunci planurile strategice de lupta ale Armatei pentru luptele din iunie-august 1917? ca sunt tare curios.

 

asa si eu pot sa spun foarte usor ca Antonescu in loc sa gandeasca logic sa studieze ce au facut germanii in polonia&franta si sa puna mana sa ne inarmeze cat de cat rezonabil el ce a facut ? A fost sursa de petrol a nemtilor. Mai era si cadru militar ar fi trebuit sa acorde mai multa importanta modernizarii si schimbarii razboiului.

tu te auzi mai ce spui, nu iti e rusine sa scrii fara sa ai vreo cunostinta de ceva?

 

Antonescu a dat mai multe decrete prin care instituia regimul muncii in general si in diferite domenii industrie/armament, agricultura, economie etc, dintre acestea prevaleaza 13 martie 1941 in care se stabilea regimul muncii in agricultura, decretul prinvind infiintarea taberelor de munca si decretul din 18 februarie 1941 prin care erau militarizate intreprinderile de stat.

 

Uite ce ne spune decretul din 18 februarie:

Prin militarizare se intelege punerea sub control, disciplină si jurisdictie militară a institutiilor si intreprinderilor de stat sau particulare, precum si a intregului personal al acestora

de aici intelegem ca nu a facut nimic pentru modernizarea Armatei.

 

A fost sursa de petrol a nemtilor.

Iarase vorbesti in necunostinta de cauza, Germania a platit petrolul romanesc in aur, nu in marcai asa ca iarasi iti arati marile lipsuri in istorie, in 1943 au fost livrate cateva vagoane cu aur pentru produsele petroliere livrate de Romania, asa ca nu vad unde relevanta faptului ca am livrat petrol Germaniei.

 

Daca spania a putut sa ramana neutra eu zic ca am fi putut si noi. Singurul merit al lui Antonescu e ca desi stia de intalnirile secrete ale liberalilor si taranistilor nu i-a arestat. (probabil s-a gandit ca daca el o da in bara sa mai ramana cineva cu relatii in vest) Asta e printre putinele dovezi de luciditate strategico-patriota.

Comparatia cu Spania e total depasita, doar habarnamisti ca tine fac comparatii din astea, regimul lui Antonescu nu era unul politic, el nu a fost om politic si nici nu a avut o ideologie, nici macar comunistilor nu le-a facut nimic, cu exceptia catorva pe care i-a intemnitat dar din cauze de nesupunere fata de oranduirea de la acea vreme.

MoWeed21.05.2011 06:50
Daca tu spui ca Antonescu a castigat la Marasti Marasesti e clar.

Da e usor sa judeci la 500 de ani dupa evenimentele intamplat , asa cum si Alex il judeca pe Mihai the Brave asa si eu pot sa spun foarte usor ca Antonescu in loc sa gandeasca logic sa studieze ce au facut germanii in polonia&franta si sa puna mana sa ne inarmeze cat de cat rezonabil el ce a facut ? A fost sursa de petrol a nemtilor. Mai era si cadru militar ar fi trebuit sa acorde mai multa importanta modernizarii si schimbarii razboiului.

Am intrat in razboi la mai putin de un an dupa venirea lui la putere. An in care a trebuit sa ne revenim in primul rand dupa pierderile imense de infrastructura din 1940. E usor sa zici ca trebuia sa ne inarmam uitand, in acelasi timp ca pierderile teritoriale au insemnat pierderea unor uzine, mainii de lucru, infrastructurii feroviare, chiar si din putina tehnica militara care o aveam(la retragerea dezorganizata din Basarabia si Bucovina de N).

Aceste pierderi au afectat capacitatea noastra industriala care era si asa redusa

 

 

 

Daca spania a putut sa ramana neutra eu zic ca am fi putut si noi.

Spania era izolata in V Europei, pozitia noastra geografica era exact intre nemti, aliatii lor si URSS. Tinand cont ca nemtii au incalcat neutralitatea mai multor tari, tu chiar crezi ca ar fi atacat URSS-ul fara sa ne ocupe pe noi inainte? Sa se expuna unui contraatac sovietic prin Romania. Plus ca resursele de petrol erau importante mai ales pentru nemti. Nu puteam sa ramanem neutri, pozitia geogrfica si resursele nu ne permiteau.

 

 

@streza nu stiu sa joc starcraft din nefericire. probabil era dificil sa importe piese , da ce zic eu piese...sa cumpere tancul direct facut de la nemti si tot era ceva. Pardon sper sa nu imi dai in cap cu panzer 35 ala care era ca o cutie de conserva...

Nemtii isi dotau mai intai Armata lor, ceea ce e si normal. Nu ne-ar fi dat tehnica militara de ultima generatie decat dupa ce si-ar fi dotat propria Armata. Nu le-au dat nici ungurilor, nici croatilor, nici italienilor

 

 

 

 

 

 

Stanici21.05.2011 14:30

Roberte, cica in "Maresalul Antonescu in fata istoriei", scrisa de Buzatu (comunist), bazata pe marturiile lui Gh. Magherescu, Antonescu avea in plan ca in luna august 1945 sa le dea termen germanilor ca in 15 zile sa paraseasca tara (voit sau fortati), avand in vedere faptul ca rusii isi doreau un armistitiu cu Romania si erau gata sa il faca in conditii avantajoase pentru noi, nu cum s-a intamplat dupa 23. Partea proasta a fost ca a fost tradat de "boieri". In vederea acestui plan, isi facuse deja linia de atac a Armatei romane pe undeva prin Focsani-Galati. De asemenea, a subliniat faptul ca nu trebuie ca nemtii sa fie injunghiati in spate iar Armata germana trebuie instiintata inainte, pentru a nu trada poporul german si nu atacata miseleste.

Cat despre cedarea Translivaniei, Antonescu a spus raspicat, de fiecare data, in fata lui Mussolini si, ulterior, in fata lui Hitler, ca tara noastra nu isi va gasi linistea pana nu ii vor fi reintregite granitele, raspunsul lui Adolf fiind, aproape invariabil ca "nici o granita nu e trasata definitiv, momentan". De asemenea, cand Hitler l-a confruntat in legatura cu discutiile opozitiei cu Aliatii, a raspuns fara sa pregete ca stia despre acele discutii si ca e nevoie de linii de comunicare diplomatica, fie ele si cu inamicii de moment, daca interesele patriei sale le cer. Pe raspunsul asta l-a dat in Germania, prietene. Faptul ca Germania a pierdut razboiul i-a fost clar inca de la 1941, dupa Don. Doar ca moscovei nu ii convenea ca pierderi inaintarea prin Romania spre Germania si tara ostila, in evenuala pacii separate (sau armistitiului). Daca nu era predat de catre ai sai rusilor, Antonescu era in stare sa obtina niste conditii de n ori mai ca lumea pentru noi, mai ales pentru faptul ca ordonase EXECUTAREA soldatilor romani care comiteau abuzuri in teritoriile rusesti ocupate.

Cat despre intrarea in razboi ... Marea problema, insa (si motivul principal pentru care Romania TREBUIA sa incerce sa ii elimine pe rusi), era pericolul comunist, faptul ca tara noastra era poarta de intrare a ciumei rosii in Europa. Astfel, parasiti de aliatii traditionali (Anglia si Franta care abia tineau garda sus in fata croseelor germanilor) si cu rusia comunista pe fata ostila, ce trebuia sa faca? Sa ne declaram neutri, adica sa ne punem capra celui care ne va fute mai bine? Sa ne batem noi, cei 15 opincari cu panzerele germane ori cu mareea ruseasca? Tu te auzi, cateodata?

Robert Aeroth21.05.2011 17:22

Ok, greseala mea. Antonescu e cel mai tare si mai stralucita....capra. Multumiti toti patriotii ?

Le reseau pansant21.05.2011 17:54
Ok, greseala mea. Antonescu e cel mai tare si mai stralucita....capra. Multumiti toti patriotii ?

hai mai specialistule in istorie arata-ne cum nu s-a interesat Antonescu de loc de industrie, agricultura, tehnica si echiparea armatei, vino cu dovezi, documente, arata-ne cum nu a facut nimic, nu a luat nicio masura. Demonstreaza-ne cum a dat el petrolul tarii nemtilor si cum a terorizat populatia tarii, cum nu a lasat tara in dezordine, asteptam dovezii despre prapadul de pana in 23 august si cum tara era feuda lui.

 

 

Acum o dai cotita cu un misto de prost gust, tactica ta te bagi in toate ca mare expert desi nu stii nimic si dupa ce te faci de ras in ultimul hal apelezi la injuraturi sau la expresii prostesti de felul celei de mai sus. Macar de data asta sa iti fie invatatura de minte, ca mereu te-ai facut de ras si pe topicul Miscarii Legionare, si despre biserica, comunism peste tot cazi de prost.

 

A si asa de final vezi ca la varsta ta Antonescu era ofiter al Romaniei, pacifica sate de tarani ridicate la revolte, nu se plangea pe fcsteaua ca sta prost cu nervii si ca e labil psihic.

Robert Aeroth21.05.2011 18:37

Ma fac de ras oriunde si oricand am chef. Ce credeai ca o sa imi schimb parerea despre antonescu doar pentru ca il venerezi tu si pentru ca "pacifica" tarani romani ?

 

Da ma plang ca stau prost cu nervii si mai ma plang de ce vreau eu, atat timp cat in tara asta avem o constitutie care imi da dreptul sa ma vait, ma vait.

Imi pare rau pentru toti care ii venereaza pe dictatorii din trecut si mai mult de atat imi e mila de toti care admira capre. Da-ti seama si singur care e parerea mea.

 

Multumit reseu pansat ?

Marius21.05.2011 18:53
da, da Alteta Sa Radu Duda ex Hohenzollern Veringen , isi joaca rolul vietii, doar e actor,nu? :) inteleg ca s-a casatorit cu o printesa, dar de ce i s-a acordat si lui titulatura de print?

 

dee, ma pis pe el si pe titlurile lui, spuneam doar de discurs, care e mult peste tot ce au aratat politicienii de azi.

 

in alta dezordine de idei, cine a facut constitutia dupa revolutie a avut grija sa interzica reintoarcerea la monarhie iar un partid sustinut de casa regala in sistemul actual ar fi fix pix.

Le reseau pansant21.05.2011 19:22
Imi pare rau pentru toti care ii venereaza pe dictatorii din trecut si mai mult de atat imi e mila de toti care admira capre. Da-ti seama si singur care e parerea mea.

arata-ne tu unde a fost Antonescu "capra" si fata de cine eu sunt tare nerabdator sa aflu.

 

A si ca tot vorbeai de capre si demnitate sa vedem fiecare cum este:

 

Decat sa ma futa un rusnac betiv prefer sa ma futa un vacar prietenos din texas. macar ala o face cu manusi.

 

Robert Aeroth21.05.2011 19:52

Scoti lucruri din context acum ?

 

De ce avea nevoie antonescu sa ii ceara voie lu hitler ca sa scape de legionari ? Daca era asa stapan si autoritat si egal cu hitler facea ce voia in tara lui. Antonescu e cumva ala care baga strambe pe la berlin ca legionarii sunt comunisti ? Hai dute si mananca rahat la alta masa cu antonescu al tau.

Le reseau pansant21.05.2011 20:22
Scoti lucruri din context acum ?

 

De ce avea nevoie antonescu sa ii ceara voie lu hitler ca sa scape de legionari ? Daca era asa stapan si autoritat si egal cu hitler facea ce voia in tara lui. Antonescu e cumva ala care baga strambe pe la berlin ca legionarii sunt comunisti ? Hai dute si mananca rahat la alta masa cu antonescu al tau.

tu tot nu te-ai saturat sa aberezi? mai ai curaj sa deschizi gura dupa ce in fiecare postare dupa topicul asta te-ai facut de ras?

 

Uite ca sa vezi ca nu sunt asa de rau il las pe Mihai sa iti raspuna, mai ales ca Legiunea este subiectul lui, daca ai stii putinica istorie, nu doar clisee din astea ai stii si raspunsul la intrebare.

 

A hai sa iti dau un hint, intalnirea Hitler-Antonescu din ianuarie '41 era de mult planificata.

Stanici21.05.2011 20:24
Scoti lucruri din context acum ?

 

De ce avea nevoie antonescu sa ii ceara voie lu hitler ca sa scape de legionari ? Daca era asa stapan si autoritat si egal cu hitler facea ce voia in tara lui. Antonescu e cumva ala care baga strambe pe la berlin ca legionarii sunt comunisti ? Hai dute si mananca rahat la alta masa cu antonescu al tau.

 

 

Amtonescu a actionat impotriva legionarilor exact atunci cand aceasta miscare depasise granitele legii (atacarea unei cladiri a statului). Chiar si atunci, a ordonat sa se traga in sus mai intai si doar in caz de necesitate la picioare, pentru a nu ucide tineri romani. Cu parere de rau, iti spun ca esti otravit de informatiile servite, probabil, de ilici iliev de iti inchipui ca Antonescu, in loc sa negocieze un pret cat mai bun pentru resursa bruta exportata catre nemti, dadea cu sifonu' pe la colturile birourilor germane. Ceea ce s-a intamplat atunci la noi in tara s-a intamplat intern, nemtii neintervenind tocmai datorita caracterului extraordinar al Maresalului care i-a impus un oarecare respect lui Adolf. Rebeliunea legionara a fost o greseala dictata exat de calea gresita pe care o luase aceasta miscare dupa moartea capitanului. Moarte pe care Antonescu a incercat sa o previna, facand pentru singura oara o promisiune pe care nu era sigur ca o poate tine.

strezahuzum24.05.2011 06:50
@streza nu stiu sa joc starcraft din nefericire. probabil era dificil sa importe piese , da ce zic eu piese...sa cumpere tancul direct facut de la nemti si tot era ceva. Pardon sper sa nu imi dai in cap cu panzer 35 ala care era ca o cutie de conserva...

Intamplator sunt pasionat de tehnica militara, nu indeajuns de mult incat sa stiu si mecanica dar suficient cat sa stiu cam cum arata un tanc ce echipamente are si cam ce face fiecare.

Mai pe scurt stiu ce e ala tiger cu tun de 88 stiu si cum a pornit proiectarea lui de la modul in care Rommel folosea anti aeriana de 88 ca arma anti tanc prin africa. Asa ca da nu prea merge sa faci un tanc cu cateva clickuri.

 

Wow, Robert ! Stii ca Tiger-ul avea un tun de 88 MM, adaptat de la Flak-ul de 88 MM model 1936. Desigur, asta te face un expert in vehicule blindate din perioada celui de-al doilea razboi. De curiozitate, stii denumirea completa a tunului montat pe Tiger ? Dar codul "L56" din component denumirii, oare ce insemna ? Ce valoare avea indexul de duritate Brinell al placii de blindaj si de ce e important asta ? Intrebari banale pentru un pasionat ca tine. Nu ? Sigur, asta te face calificat sa-l critici pe Antonescu pentru ca nu a luat pixu'n mana si nu a suplinit in doua saptamani patru decenii de subdezvoltare industriala a societatii romanesti.

 

Doar o intrebare ce se intampla cu transilvania daca se intampla sa castige nemti razboiu ? Ce facea marele conducator-patriot-megacompetent-pontifexmaximus antonescu ?

 

Transilvania (de fapt partea de nord-vest a ei) ramanea in componenta Ungariei. For ever and ever. Sigur, Antonescu putea sa faca ceva galagie pentru recuperarea ei, Horthy la fel, pentru ocuparea restului. Hitler i-ar fi chemat la Berchtesgaden pe amandoi si i-ar fi pleznit (diplomatic vorbind) peste manuta. Le-ar fi declarat verde-n fata ca tara care o ataca pe cealalta va trebui sa fie gata sa intre in razboi cu Germania, proaspat castigatoare a celui de-al doilea razboi mondial. Lui Antonescu i-ar fi adus aminte de Transnistria, si i-ar fi spus in fata ca n-are decat sa anexeze in est o suprafata egala sau chiar mai mare cu ce a pierdut in vest.

Dupa cativa ani, am fi vazut probabil transferuri masive de populatie, ungurii ramasi pe teritoriu romanesc se muta (de bunavoie sau cu forta) in Ungaria, romanii in acelasi mod emigreaza in Romania. End of story.

 

Marius24.05.2011 08:42
Wow, Robert ! Stii ca Tiger-ul avea un tun de 88 MM, adaptat de la Flak-ul de 88 MM model 1936. Desigur, asta te face un expert in vehicule blindate din perioada celui de-al doilea razboi. De curiozitate, stii denumirea completa a tunului montat pe Tiger ? Dar codul "L56" din component denumirii, oare ce insemna ? Ce valoare avea indexul de duritate Brinell al placii de blindaj si de ce e important asta ? Intrebari banale pentru un pasionat ca tine. Nu ?

 

 

Binenteles ca stie. Cat timp ii plateste mamica netul si poate accesa gugalul o sa polemizeze cu tine pe absolut orice tema si, invariabil, o sa te contrazica pentru ca el stie TOT :D

 

Cand nu mai are acces la motoarele de cautare e mai greu.

Mihai24.05.2011 15:15
tu tot nu te-ai saturat sa aberezi? mai ai curaj sa deschizi gura dupa ce in fiecare postare dupa topicul asta te-ai facut de ras?

 

Uite ca sa vezi ca nu sunt asa de rau il las pe Mihai sa iti raspuna, mai ales ca Legiunea este subiectul lui, daca ai stii putinica istorie, nu doar clisee din astea ai stii si raspunsul la intrebare.

 

A hai sa iti dau un hint, intalnirea Hitler-Antonescu din ianuarie '41 era de mult planificata.

 

Subiectul l-am mai abordat si pe topicul Miscarii. Situatia a fost complexa. Intre timp am mai citit niste documente si marturii ale vremii. Sima o luase pe aratura( indiferent ce ai spune tu robert) si gresise si fata de Antonescu, pe care-l mintise cu mai multe ocazii.

 

Antipatia era reciproca, ca si vina. Totusi il consider mai vinovat pe Sima, care in ciuda opozitiei majoritatii elitei conducatoare, visa sa conduca singur. Inainte sa mi se scoata ochii, mentionez ca aceasta parere mi-am facut-o abia recent, dupa ce am citit niste marturii importante ale vremii.

 

Sima si-a semnat sentinta cand NU s-a dus la intalnirea cu Hitler. Antonescu banuia ce are in cap Sima prin oamenii din Siguranta infiltrati in Miscare, astfel ca a fost jumate rebeliune/jumate lovitura de stat. Se asteptau la cotitura.

 

Nu cred ca Antonescu i-a cerut voie lui Hitler, ci dimpotriva, reprezentantii Germaniei( imi scapa numele) l-au amenintat pe Sima cu represalii dure daca nu da ordin de retragere. Care Sima a dat dovada de mare lasitate( in totala contradictie cu stilul Capitanului) si se ascundea prin Bucuresti in timp ce oamenii lui erau pe strazi.

 

Antonescu credea ca Sima va respecta legamantul lui Codreanu, anume acela ca sa conduca el si Miscarea sa-l sustina din spate. Sima insa voia sa conduca singur toata tara, ceea ce era o aberatie in conditiile in care Miscarea era dezorganizata si decimata la acel moment.

 

Sunt convins ca Antonescu a gresit apoi cu legionarii, arestand o gramada de nevinovati. Dar Antonescu a fost mult mai independent si demn decat conducatorii nostri de azi.

 

In ceea ce priveste Transilvania, mai multi istorici militari precum si Florin Constantiniu, afirma ca Antonescu deja trasase planurile militare pentru o invazie a Ardealului de Nord daca Hitler nu era de acord cu retrocedarea.

 

Oricum sunt convins ca l-ar fi dat inapoi, pentru ca Ungaria deja tradase.

Le reseau pansant24.05.2011 16:17
Sigur, asta te face calificat sa-l critici pe Antonescu pentru ca nu a luat pixu'n mana si nu a suplinit in doua saptamani patru decenii de subdezvoltare industriala a societatii romanesti.

Uite ce ne spune statistica din perioada octombrie 1940-decembrie 1943, datele sunt din brosura "Trei ani de guvernare" editata in 1944.

 

Potentialul general industrial a crescut, dupa 1940, cu 122%. Potentialul carbunelui a sporit cu 51%, al acidului sulfuric cu 69%, acidului azotic cu 150%, glicerinei 175%, fabricatia munitiei artileriei cu 210%, fabricaþia pulberilor cu 68%, fabricatia pielariei cu

140%, fabricatia canepei a sporit cu 841%, fabricatia carutelor standard introduse pentru prima oara in tara, a sporit cu 1000%.

 

 

La Armata, datorita investitiilor de 2 883 000 000, facuta in patru ani, fata de 880 000 000 cat s-a dat in 20 ani intre 1920-1940 s-a ajuns in urmatoarele rezultate:

Arsenalul putea sa repare 1 000-1 300 tunuri in loc de 80-120. Resita a ajuns la o fabricatiune de 110 tunuri lunar, fata de 4 tunuri cat fabrica inainte. Productia siderurgica a fost sporita cu 65%: 70% mergea la economia generala si anume din 340 000 de tone de oþel numai 100 000 tone se dau armatei si restul mergea la economia generala.

 

Observam ca intr-un an de razboi s-a investit aproximativ aceiasi sumpa cat in 20 de ani de pace, de asemenea, se remarca grija privind dezvoltarea generala si uniforma a societatii prin acordarea unei atentii deosebite nu doar productiei militare si de razboi.

 

Urmeaza poate pasajul cel mai elocvent al guvernarii Antonescu, ceea ce s-a facut concret/palpabil pentru tara si pentru ca Romania sa poata sa duca un razboi fara ca populatia sa sufere. Eu in asta gasesc viziunea lui Antonescu, faptul ca era constient ca un razboi nu se poate duce fara agricultura, ca a incercat pe cat posibil sa protejeze tara de foamete.

 

La agricultura, s-au importat in baza acordului de credite din 1940 si distribuit 8 500 tractoare (in 1940 am gasit numai 3 260 tractoare in toata tara ( completare facuta in 1946 la proces la 23 august 1944 am lasat 11 000). S-au importat 14 200 grape; 5 600 semanatori; 70 852 pluguri de cai, 3 890 pluguri de tractoare, 1 300 discuri, 550 selectoare, 530 motoare. Pe langa aceste unelte s-au mai importat 11 300 tone de masini si unelte si inca 1 300 tractoare importate de firmele particulare si vandute la preþuri duble.

 

Transilvania (de fapt partea de nord-vest a ei) ramanea in componenta Ungariei. For ever and ever. Sigur, Antonescu putea sa faca ceva galagie pentru recuperarea ei, Horthy la fel, pentru ocuparea restului.

Revenim mai tarziu asupra Transilvaniei

Robert Aeroth24.05.2011 20:14

Mihai ti-am spus deja parerea mea si absolut nimic nu o sa mi-o schimbe.

Marius nu am mai vb cu mama de vreo 6-7 ani si inca astept sa spui ceva amuzant.

LRP, **** antonescu.

Streza o sa fi surprins, daca o sa avem vreodata ocazia sa bem o bere o sa te las sa ma intrebi de la tancuri la fn scar.

«123»